Author Topic: Tepari de placi video pe OLX?  (Read 14612 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #30 on: 09 August 2020, 12:52 »
Vreau si eu sa cumpar placa video si dupa cateva saptamani de citit anunturi pe olx am ramas dezamagit.
Am cautat in principal placi sigilate si absolut toate erau fara garantie iar la unele modele pret cu 100 lei mai mic decat in magazin sau chiar pret mai mare.
De curiozitate am inceput sa-i intreb de ce nu au garantie. Ba ca e din germania, anglia, castigata la un concurs din germania,....
Am vazut multe anunturi de placi sigilate gigabyte 1060 cu 6 gb dar am inteles ca astfel de placi se foloseau la minat.
Posibil sa aiba sigiliu fals.
 

Offline iRS

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #31 on: 09 August 2020, 18:13 »
se mineaza cu toate, 1060, 1070, 1080, 1080Ti
daca ai stat sa observi pe olx in ultimele luni au fost vreo trei "batch-uri" de 1080Ti vandute de mineri la pret de 1000-1200 lei (in functie de cate cumparai.
ultimul batch a reaparut pe olx la diferite persoane cu pret de 1750lei (aorus 1080Ti normale, NU xtreme si cateva strix-uri), turbine la pret mai mic. oamenii le-au luat la pret mic si au facut bisnita pe un profit de ceva sute de lei.
mai prindeai cateva ieftine reale cum am gasit eu un gaming x la 1300 lei, dar foarte rare ocaziile.

cat despre garantie, nu inteleg de ce vrea toata lumea asta?
o placa folosita 3 ani, cu pasta termoconductoare facuta pamânt, eventual necuratata de praf.
cand se strica nu prea se mai repara ci se face storno pt ca sunt placi vechi, iar cand se face storno banii intra in posesia titularului facturii si NU a celui care a dus placa la garantie (stiu CAZURI cand oamenii au vandut un produs, au luat banii apoi au luat si storno dupa care nu au returnat NIMIC.
mno... este nasol doar ca din punct de vedere legal asa se procedeaza (cu toate ca nu este tocmai legal sa vinzi si sa cumperi pe olx) iar daca banii, printr-o minune, intra in posesia celui care a dus produsul la garantie si NU in posesia titularului facturii atunci magazinul si-o fura in tribunal (mult mai scump), posibil sa se rezolve si cu ANPC.

tldr: fereste-te de placi "la oferta" daca nu stii sa le recunosti daca au fost minate

Sent from my LG-H930 using Tapatalk

 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #32 on: 10 August 2020, 13:15 »
Ieri am fost aproape sa  comand de pe olx msi 1660 armor la 870 lei. Evident produs nou fara garantie.
L-am sunat pe cel care vindea placa si il intreb daca are sigiliu. Se uita el la cutie si imi spune ca nu are sigiliu. Insist si ii spun ca sigiliul e pe punga antistatica. Imi confirma ca are sigiliu.
Acum misterul se adanceste si mai mult cand intru sa vad ce anunturi mai are.
Contul e deschis pe 5 aug si are postata o placa de baza. Apoi pe 8 aug a postat anunturi cu 10 placi video. Cea mai scumpa e 5300 lei si a dat copy paste la toate anunturile. Produs nou nu are garantie.
Interesant e ca la toate placile video e trecut stare:utilizat.
Din discutia cu tipul care vinde placile am ajuns la concluzia ca el le-a primit sa le vanda si daca nu a vazut sigiliu pe cutie le-a trecut pe toate folosite.
L-am intrebat cum de nu are garantie msi 1660 armor. Mi-a spus ca placile sunt cumparate de pe siteuri din europa......
Daca va uitati la modelele postate e clar ca au fost alese doar modele scumpe. Gen armor, strix,...
Mi-a si trimis awb duminica ca sa-i trimit placa inapoi in caz ca e defecta. Banii mai vedem cand...
Parerea mea cel putin referitoare la gigabyte 1660 cu 6 gb e ca acestea au fost folosite la minat si ca s-a aplicat ulterior un sigiliu din banda adeziva de 2 lei scos la imprimanta ori ceva gasit la vreun magazin de bricolaj.
Dar cu placile de le vinde tpul asta nu stiu ce sa zic.
El chiar crede ca plateste cineva 5300 lei pt o placa fara sa o testeze si fara garantie?
Avand in vedere ca are cont creat pe 5 aug si pe 8 aug suprize surprize 10 placi video la vanzare pot fi mai multe variante:
-gaseste un fraier apoi inchide taraba si peste cateva zile are alt cont
- sa vanda doar ambalaje de la placi video
-sa vanda placi furate din afara
- nu cred ca sunt placi folosite la minat ori placi defecte pt ca unele modele sunt foarte noi si trebuiau sa fie in garantie.
 

 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #33 on: 10 August 2020, 14:26 »
Ai livrare cu verificare. Iti ia 2 secunde sa-ti dai seama daca placa e noua sau a fost folosita, mai ales la minat. Daca are sigiul "fals" pe punga antistatica, il rupi si scoti placa. Apropii ochii, o atingi, o mirosi. Si un copil iti poate spune daca e un produs nou sau sh.

Asta e piata gri. Sunt produse venite din surse dubioase. Iti asumi riscul pe care il implica lipsa garantiei. Romanul vrea produs sigilat, cu factura si garantie la 50% din pretul de pe emag.
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline iRS

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #34 on: 10 August 2020, 14:45 »
@Tzeb singura chestie care este greu de cratat sunt urmele slot-ului pci-e pe placa (mizand pe faptul ca nu replacheaza cu aur pinii aia chiar toata lumea)

nu sunt chiar dubioase, majoritatea vin din asigurari
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #35 on: 10 August 2020, 16:10 »
Voi spuneti ca e foarte usor sa imi dau seama daca a fost folosita?
Vad ca inca nu a vandut-o.
Sa o comand si care ar fi cele mai bune indicii ca nu a fost folosita?

Post Merge: 10 August 2020, 16:22
Eu am curatat cu alcool izopropilic o placa de baza si ai fi zis ca e noua. Era un model antic socket 775.


Post Merge: 10 August 2020, 16:25
Daca da pe placa cu spray cu alcool izoprolilic nu iti dai seama daca e folosita. Ramane in picioare partea cu mirosul de produs nou.

Post Merge: 10 August 2020, 17:52
Hmmm mi-a cerut cineva in privat link catre anuntul de pe olx. E simplu de gasit. Se da cautare msi 1660 armor si e o singura placa la 870 lei.

Post Merge: 10 August 2020, 17:57
M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca e o prostie sa o cumpar.
Pai la 950 lei sau mai putin va fi pe stoc la forit msi 1650 super gaming x cu 3 ani garantie care e cu 10 % mai slaba decat 1660. Dar ai consum in idle mai mic, placa mai rece.
Parerea mea e ca nu se mai meruta luat 1660 sau 1660 ti. Doar 1660 super e de luat.
« Last Edit: 10 August 2020, 17:57 by alex25 »
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #36 on: 10 August 2020, 18:05 »
Jeez cate scenarii si investigari :)))
Daca asa faci la o placa video de 900 lei, la o masina cat stai?
Asa e romanul, are impresia ca everyone is out to get him.
Sigilata, nesigilata, minata, ne-minata, complet irelevant. Iei placa, vezi daca merge, daca nu merge i-o trimiti inapoi si-ti recuperezi bani. Plata oricum o faci prin banca, deci in cazul extrem de improbabil ca el refuza sati dea banii inapoi, poti apela linistit la banca ca sa ti-i recuperezi.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: mudpie

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #37 on: 10 August 2020, 18:45 »
Chestia e ca e totusi o placa video care poate pica oricand mai ales la o cadere de tensiune sau alt motiv evident.
Lol ca mi-am adus aminte de filmul vazut ieri pe youtube cu linus avand ca subiect placile video de pe wish


In urma cu ceva ani am fost la un magazin de pc si am cumparat pt o verisoara o unitate facuta cu componente din magazin. Am descarcat driver de la gigabyte si la instalare mi-a aparut mesaj ca nu detecteaza nici o placa nvidia. Am crezut ca e placa video defecta si m-am intors la magazin. Un angajat mi-a spus ca pe placile gigabyte e instalat un cip si daca driverul nu detecteaza acel cip,un fel de cod de bare,.. nu se instaleaza driverul si ca merge instalat doar driver universal de la nvidia.
Ulterior am mai gasit pe diverse forumuri aceeasi problema la mai multe persoane si se spunea acolo ca acele placi ar fi fake.
 

Offline iRS

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #38 on: 10 August 2020, 20:04 »
Jeez cate scenarii si investigari :)))
Daca asa faci la o placa video de 900 lei, la o masina cat stai?
Asa e romanul, are impresia ca everyone is out to get him.
Sigilata, nesigilata, minata, ne-minata, complet irelevant. Iei placa, vezi daca merge, daca nu merge i-o trimiti inapoi si-ti recuperezi bani. Plata oricum o faci prin banca, deci in cazul extrem de improbabil ca el refuza sati dea banii inapoi, poti apela linistit la banca ca sa ti-i recuperezi.

faci in toate felurile la orice nivel de pret, sunt banii nostrii si ni-i cheltuim cum vrem, de preferat sa nu ii pierdem.
peste cate tepe am dat am devenit expert in detectarea lor (masini inclus)
nu primesti nimic, politia nu te ajuta pt ca nu ai dovada legala, banca nici atat. eu nu stiu in ce lume traiesti tu
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #39 on: 10 August 2020, 20:11 »
Parerea mea e sa stam linistiti ca preturile au inceput sa revina la normal la placi video si sa cumparam din magazin.
Uite de ex in urma cu 2 saptamani la emag gigabyte 1650 super cu 2 venturi la 1050 lei. Acum pc garage vinde placa cu 924 lei dar dinfericire mai exista si alte magazine online care pun pret corect gen forit la 813 lei.
Mai trebuie asteptat putin ca revin stocurile din china si o sa vedem preturi corecte.

 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #40 on: 10 August 2020, 20:46 »
M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca e o prostie sa o cumpar.

Bravo. Fiecare om isi face o analiza a riscului. Cat e placa la magazin? Cat e noua pe olx, fara niciun act? Crezi ca merita diferenta de bani? Te stii un om ghinionist, caruia i s-au mai stricat piese? In functie de ce raspunsuri iti dai, procedezi in consecinta.

Ia o implementare buna de 1070, chiar si minata, pe la 700 RON si iti faci treaba o perioada, daca tot esti interesat de ceva din categoria de performanta 1660. Vezi la userul marius_co.
« Last Edit: 10 August 2020, 20:58 by Tzeb »
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #41 on: 11 August 2020, 20:07 »
M-am uitat de curiozitate daca tipul ala a vandut vreo placa video. Inca nu. Dar in urma cu 2 zile avea 13 produse iar acum mai are 12. Posibil vreo placa de baza.
Dupa ce am disecat toate variantele posibile si imposibile am ajuns la concluzia ca produsele respective provin de pe siteuri sh, folosite si care ulterior au fost curatate cu alcool izopropilic. Conditia de baza era ca aceste produse sa fie cat mai scumpe ca sa fie si profitul pe masura si evident sa aiba ambalajele intacte.
S-au falsificat bacnote asa ca nu vad vreo dificultate sa se falsifice niste banda adeziva.
Gasisem pe un forum o metoda de calcul pt produse sh. Cica se ia cel mai mic pret de pe piata, apoi se taie tva de 24% si pt fiecare luna in minus la garantie se mai taie 1%. Asa se ajunge la pret final pt un produs sh sau pret corect.
In opinia unora daca produsul e sigilat atunci garantia e un detaliu minor si se scade din pretul de magazin un maxim 100-200 lei in functie de valoarea produsului.
 

Offline KodiaK

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #42 on: 11 August 2020, 20:27 »
Deci ai ajuns la concluzia ca pe olx se vand produse SH. WoW! Mind blown!

In loc sa faci toate investigatiile astea absolut inutile, puteai f repede sa vezi ca GTX 1660 Super se vinde cu ~900 lei pe olx, deci 870 lei pt GTX 1660 (non Super) este mult.
Cat despre preturile sh, nu exista nici o formula magica. Pretul este dictat de cerere si oferta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #43 on: 11 August 2020, 20:32 »
Deci ai ajuns la concluzia ca pe olx se vand produse SH. WoW! Mind blown!

In loc sa faci toate investigatiile astea absolut inutile, puteai f repede sa vezi ca GTX 1660 Super se vinde cu ~900 lei pe olx, deci 870 lei pt GTX 1660 (non Super) este mult.
Cat despre preturile sh, nu exista nici o formula magica. Pretul este dictat de cerere si oferta.
Lol esti bagat si tu in mizeriile ce se practica pe olx de te-ai urzicat asa de rau?
Spuneam ca am ajuns la concluzia ca se vand produse sh cosmetizate ca fiind noi si cu sigiliu.



Post Merge: 11 August 2020, 20:36
Nu compara placi gigabyte cu msi. La msi sunt preturi mai mari.
« Last Edit: 11 August 2020, 20:36 by alex25 »
 

Offline Tzeb

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #44 on: 11 August 2020, 20:42 »
Cum ai ajuns la concluzia respectiva? Ai cumparat o placa sigilata, ai deschis-o si ai constatat ca era SH?
O placa video SH nu se poate cosmetiza sa arate ca una sigilata si neatinsa de utilizator. Trebuie sa fii nascut ieri sa nu-ti dai seama daca intalnesti o astfel de placa. Are un miros specific... se vad urme pe la pini, pe la o mufa de conectare etc. A, e posibil sa fie ceva folosit cu mare atentie de un om cateva zile, atinsa cu manusi si sa nu-ti dai seama, dar cand are niste zeci, sute de cicluri incalzire - racire, cand s-a depus praf si a fost curatata, mirosu de nou nu mai exista.