Author Topic: Tepari de placi video pe OLX?  (Read 14614 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sergiuneagu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Tepari de placi video pe OLX?
« on: 13 February 2019, 07:44 »
Salut! Vream sa va intreb putin ceva, poate stie cineva.

De ce este inundat OLX cu placi video noi si fara ganratie? Cel putin din ce am cautat eu, sunt multi care vand MSI Armor 2070 8G intre 1800-2000 lei.

Ba chiar unul dintre ei spune ca are garantie de la Altex. L-am rugat sa imi trimita poza cu factura si garantia, si el chiar a trimis o poza. Vad ca pe factura scrie ca a costat 2991 lei, el cere 2000. Ce este si mai dubios este ca are mai multe numere de telefon, a comunicat doar pe WhatsApp, a cerut neaparat sa trimita cu Nemo in loc de Fan cum am cerut si pare sa aiba mai multe.

Voi ce parere aveti? Sunt curios de unde are placile si daca falsifica actele. Cei de la Altex spun ca nu au cum sa imi confirme o factura si nu am gasit service autorizat MSI in Romania pe care sa intreb.
« Last Edit: 15 August 2020, 12:19 by mudpie »
 

Offline faraverete

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #1 on: 13 February 2019, 09:59 »
Lumea a cumparat tone de placi video anul trecut, cand era febra minatului in voga. Si printre placile respective, sunt mai mult decat sigur ca unii baetzashi au avut niste combinatii pe sub mana sa le rezolve fie mai repede, fie mai ieftin.
Falsificarea actelor cred ca este destul de rara (nu imposibila, cu siguranta tine de individ), cu atat mai mult la lucruri care nu costa nici prea prea, nici foarte foarte.
In alta ordine de idei, sa dai 1800-2000 de lei pe un 2070 este EXTREM!!! de mult. Ca idee, eu am luat un evga 1080 sh, inainte cu ceva vreme de a se lansa seria 2xxx, cu 1900lei.
Aproximativ, placile video costa cam asa in momentul de fata:
1070 - pana'n 1300 lei
1080 - pana'n 16-1700 lei
1080ti - pana'n 21-2200 lei.
Cine cere mai mult, ori e visator, ori nu vrea cu adevarat sa o vanda.
The only limit is your own imagination
 

Offline sergiuneagu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #2 on: 13 February 2019, 10:07 »
Ti se pare mult 2000 lei pe un 2070? In magazin se apropie de 3000 in momentul de fata iar la capabilitati se afla intre 1080 si 1080ti, plus cateva tehnologii in plus.
 

Offline faraverete

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #3 on: 13 February 2019, 10:12 »
Ah vai, scuze - am citit 1070 si nu 2070. :)
Atunci nici postul meu nu mai prea are sens, whoops :D
Pretul atunci este unul decent pentru 2070.
The only limit is your own imagination
 

Offline sergiuneagu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #4 on: 13 February 2019, 10:24 »
Asta e si dilema mea. Pretul e bun, omul da niste hartii, dar nu stiu cum pot afla daca sunt veridice pana nu trimit placa in service, la nevoie.

Si nu inteleg de ce exista zeci, poate chiar sute de placi video msi 2070 care se dau asa ieftin (1800-2000 RON). Vanzatorii nu vor sa zica de unde sunt, si majoritatea spun ca nu au nici un act pe ele.
 

Offline faraverete

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #5 on: 13 February 2019, 10:31 »
Daca ai posibilitatea, redu cautarile la zona in care locuiesti, si ia doar placi video pe care vanzatorii sunt dispusi sa le lase sa le testezi - te duci la ei acasa, instalezi gpu-z, msi afterburner (sau ce vrei tu pentru OC) si furmark, ii dai cel putin 400MHz la memorii in plus fara sa maresti power draw'ul si ii dai furmark. daca rezista 10 minute, n'are absolut nimic :)

Cu atat mai mult, poti examina exteriorul placii video sa vezi daca a fost desfacuta, pe la suruburi, pe la sigilii (la suruburi poate vezi urme fine ca a fost folosita surubelnita, sau chestiile alea de "warranty void if seal is broken" - ceea ce este ilegal apropo, sunt folosite doar sa te sperie).

Daca accepta toate astea si placa nu prezinta nicio urma de sughit in timpul testelor, poti sta linistit. Aceeasi procedura am aplicat si eu cand am achizitionat'o pe a mea.
The only limit is your own imagination
 
The following users liked or thanked this post: sergiuneagu

Offline sergiuneagu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 9
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #6 on: 13 February 2019, 10:37 »
Cu siguranta voi testa produsul cand ajunge in masura in care ma lasa curierul. In zona mea nu se vand asa ieftin. Dar nu pot zice ca sunt foarte ingrijorat ca ar fi o placa cu defecte, cu toate ca e un risc real. Dar apropo de garantie, daca nu am acte sau sunt false, nu am cum sa ma bucur de nici un fel de garantie.
 

Offline Ciocanul

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #7 on: 14 February 2019, 09:06 »
Eu cred ca unii in disperare dupa bani le cumpara in rate de la altex si le vand ca sa faca rapid rost de cash. Va mirati ca se inmultesc casele de jocuri si pariuri ? :D E plina tara de prosti. Eu zic totusi sa nu te risti sa iei din alt oras ceva de 2000 de lei. Sunt prea multe riscuri daca nu vezi produsul. Tepele pe OLX sunt la ordinea zilei.
« Last Edit: 14 February 2019, 09:07 by Ciocanul »
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #8 on: 14 February 2019, 11:31 »
Eu cred ca unii in disperare dupa bani le cumpara in rate de la altex si le vand ca sa faca rapid rost de cash.

La asta nu m-am gandit.  :)
Eu banuiam ca sunt aduse din sua/china.

Pe de alta parte daca tot a indeplinit conditiile pentru credit la placa de ce nu a luat credit de nevoi personale?
Sau de ce nu e plin de oferte asemanatoare la telefoane ca piata e mai mare.

 

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #9 on: 25 February 2019, 10:03 »
Desi de 10 ani incoace tot placi video second hand am avut, de cand mi s-a ars ultima data din senin o placa video second hand scumpa, nu mai am chef sa risc. Mai bine noua si cu garantie.
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #10 on: 25 February 2019, 18:29 »
 Intrebarea e, ce valoare are o placa video la mana a doua chiar si cu garantie?

 Daca se strica, nu o repara, cel mai probabil fie inlocuire, dar asta doar daca se mai si produc sau daca mai are stoc magazinul si nu au trecut Nvidia si AMD la generatia urmatoare si deci ramane numai optiunea restituirea banilor, care e problema daca iei de pe OLX: "Soldul rezultat il veti putea utiliza pentru o noua achizitie sau solicita returnarea banilor in contul titularului facturii. In cazul in care doriti achizitionarea unui alt produs din oferta eMAG in baza soldului rezultat , va rugam sa ne comunicati codul acestuia."

 Deci nu castigi nimic cu sau fara garantie.

 Singura solutie e daca gasesti un pret bun la o sigilata, la Seria 1000 erau multe fiindca aduceau din China 50+ cutii de 1080 si 1080 Ti ca se vindeau cu 4000 de lei in boom-ul crypto iar in magazine nici nu prea gaseai. Dar dupa ce a venit corectia nu mai valorau nimic, chiar daca in magazin se dadeau cam scump si asa, gaseai un 1080 Ti bun la 2400 in Septembrie-Octombrie, deci juma de pret fata de o varianta ca lumea de 2080.
« Last Edit: 25 February 2019, 18:31 by Bogdan_P »
 

Offline marius ro

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #11 on: 26 February 2019, 13:02 »
Daca titularul e dobitoc, nu-ti va da banii, din pacate sunt si din astia, caz recent pe mygarage. Ii vanduse cuiva o GTX 1080, dupa o perioada cumparatorul a dus-o personal la pc garage, pt garantie, a specificat ca placa e a lui acum, iar banii au fost restituiti in contul titularului. Aici....titularul vazand ca are 2800 lei in cont, nici nu a mai activat pe forum, si era destul de vechi.
Deci, din pacate avem si dobitoci printre noi.

https://www.mygarage.ro/vanzari/158033-atentie-useri-neseriosi-tranzactii-103.html#post4027214

Daca are cont si pe aici, ar trebui "marcat" :).
GB Aorus Z370 Gaming 3 | i7 8700 | Thermalright True 140 | 16GB Corsair Vengeance LPX 3000Mhz | INTEL 660p 1TB + Seagate 2TB + WD Purple 2TB | Gainward Phantom GLH RTX 2070 | Corsair AX 760 | Fractal Design R4 Window | Dell U2715H | Cambridge Audio Topaz SR20 + Wharfedale Diamond 225 |
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #12 on: 26 February 2019, 15:38 »
Asta e o discutie veche si complicata, daca titularul ar trebui sa-i ofere cumparatorului intreaga valoare rezultata in urma stornarii sau doar suma pe care a primit-o la vanzarea placii sh. Daca nu ii ofera nimic si pastreaza toti banii... putem aprecia ca e tepar.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline marius ro

Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #13 on: 26 February 2019, 16:20 »
Eu as vrea doar cat am dat eu pe placa, dar in cazul de mai sus nu i a dat nimic, deci e tepar.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

GB Aorus Z370 Gaming 3 | i7 8700 | Thermalright True 140 | 16GB Corsair Vengeance LPX 3000Mhz | INTEL 660p 1TB + Seagate 2TB + WD Purple 2TB | Gainward Phantom GLH RTX 2070 | Corsair AX 760 | Fractal Design R4 Window | Dell U2715H | Cambridge Audio Topaz SR20 + Wharfedale Diamond 225 |
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Țepari de placi video pe OLX?
« Reply #14 on: 26 February 2019, 19:42 »
@marius ro  Chiar asteptam sa rasara un astfel de scandal, poate se trezea lumea... am evitat sa cumpar placi video "cu garantie" tocmai pentru ca stiam situatia asta in special la placi video.

Asta e o discutie veche si complicata, daca titularul ar trebui sa-i ofere cumparatorului intreaga valoare rezultata in urma stornarii sau doar suma pe care a primit-o la vanzarea placii sh. Daca nu ii ofera nimic si pastreaza toti banii... putem aprecia ca e tepar.

 "Daca" - Si cum vrei tu sa apreciezi daca un necunoscut este sau nu tepar in momentul in care cumperi? In mod normal in momentul in care ai vandut produsul, pa, nu pastrezi "% din actiuni la el". Pleci de la premiza ca omul e cinstit si nu ar profita neavand nicio raspundere fata de tine?

 Adica eu daca platesc 4000 pe un 2080 in Octombrie, ti-l vand cu 3300 pe olx ca sa imi iau 2080 Ti cu userul "kalu_xxl_bisnitza" cu tot cu garantie care iti acorda "siguranta" ca nu iti dau o placa cu memoriile arse sau fan-ul blocat, si ti se strica dupa inca 1 an, nu e produsul tau? Pai din 4000, 3.360 e pretul si restul TVA, adica eu pastrez cota TVA platita initial la statul roman? Nu, in mod normal in momentul in care ti-am cedat piesa, ar trebui sa fie a ta cand ai lasat produsul in service.

 Aici problema cu placile video si modul de solutionare a problemelor in service cu sistemul asta extrem de anonim pe OLX de parca ar fi un site de submission, nu ca pe computergamers/maigaraj/alte forumuri ai garantia ca nu "ar disparea" dupa un caz din asta, pana la urma ce ii faci? Te duci cu baietii? Intri la racoare 3 anisori pentru vatamare corporala, mai scoti vreo 150.000 daune pentru victima si ai pierdut 153.300 + avocati, 3 ani dupa gratii si inca vreo 3 veri cureti trotuare prin cartier, pentru ca legal vanzatorul nu ti-a facut nimic si e negustor cinstit.

 De aia zic ca in mare, sunt de evitat placile video luate asa, multi isi filtrau ofertele tocmai dupa garantie ceea ce era o greseala in special ca isi cresteau si pretul de vanzare asa.
« Last Edit: 26 February 2019, 19:56 by Bogdan_P »