Author Topic: Este timpul ca Glovo/Tazz/FoodPanda/UberEats sa dispara... sau sa evolueze  (Read 752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
La inceput am experimentat (prin 2018-2019) bucurandu-ma de noile facilitati, ba chiar am incercat sa lucrez in asa ceva,  pe urma a fost o facilitate necesara  pentru a supravietui in perioada pandemica (2020-2023), dar acum gata, e timpul sa ne intoarcem la normalitate.

Sa ne intoarcem la vremea cand ne deplasam noi, pe picioarele noastre (sau pe rotile in cazul unora) sa ne cumparam mancarea din supermarkete  sau sa o consumam la restaurante si fast-fooduri. Ca-n old good times with family and friends.

Vedeti voi, eu sunt pentru progres.
Dar nu orice inventie noua ar trebui sa fie utilizata pe termen lung din anumiti factori.

Vorbesc de platformele online de comandat si livrat mancarea- Glovo, Tazz, Food Panda, UberEats., Takeaway

Acum stiu ca unii dintre voi o sa imi reprosati ca "ah, pai stai ca eu lucrez 16 ore la corporatie, n-am timp de supermarket si de restaurante,  prefer sa platesc sa mi-o livreze cineva doar printr-o comanda online".

Da prietene, te inteleg, dar cine sa ti-o mai aduca, ca asta e problema! Ca nu cred ca vrei sa stai nemancat si cu banii luati cand livratorul iti aduce ceva ce nu poate fi mancat, gen cartofi udati de suc, pizza impaturita ca o tortilla, burgerii ....nici nu vreau sa va descriu oripilitatea, eventual niste gandaci pe acolo.


La inceput, erau livratori care isi dadeau silinta, majoritatea mileniali, dar si boomeri, care chiar iti aduceau mancarea impachetata corespunzator.

Acum, pentru ca salariile livratorilor sunt cam mici raportate la inflatia actuala, romanii cam stramba din nas sa mai dea bacsis pentru ca facturile sunt cam mari si trebuie sa economiseasca, de fapt, nici nu stiu cati romani mai comanda acum cand livrarea te costa 30-40 lei, poate chiar si 50 lei, sa-ti aduca un Happy Meal. Platesti 50 lei in plus pentru un Happy Meal cand cu 6 lei iei autobuzul si te duci la cel mai apropiat McDonald's.

Acum dai 50 lei in plus ca sa-ti aduca si comanda in bataie de joc. Si nu se intampla numai in Romania, in Bucuresti, se intampla cam peste tot. De cand milenialii si boomerii, satuli de salarii mici, si-au dat demisia, din cauza personalului redus, unele companii au ajuns acum sa recruteze zoomeri fara experienta care nici nu pot da cum trebuie la pedala si iti aduc comanda in bataie de joc.
Si imigranti din India si Orientul Mijlociu  care nu cunosc nici engleza, nici romana, le da trotinete, scutere si motociclete, dar astepti 3-4 ore pana ti-o livreaza pentru ca unii nu cunosc nici macar alfabetul latin, dar sa citeasca  numele unei strazi.   

Am avut un amic prin Londra care imi tot trimitea poze cu comenzile sale online, cam odata la 2-3 zile -  sucul rasturnat peste cartofi, cartofi arsi si udati, burgerii muscati sau despachetati, cu salata si cascavalul rasturnate, pizza care zici ca arata a shaorma cu salam,  ingrediente lipsa, ketchup lipsa (desi dai bani pe el, mi s-a intamplat si mie) + bonus = obraznicie si tupeu din partea livratorului, si ca sa fie si mai minunat, banii nu se dau inapoi, primesti cel mult discount.

De aia nici nu am vrut sa comand mancare asiatica.

Daca voi vreti asa ceva si credeti ca e de viitor, eu unul prefer sa devin un retrograd care se deplaseaza pana la supermarkete  care sunt si la vreo 50-100 metri  de mers pe jos (gen imi ia cam 5 minute)  si pana la restaurantele aflate  la 2-4 km de mers cu autobuzul.  Plus ca e mai sanatos sa te deplasezi.

Mai ales ca daca lucrezi la birou, 100% ai cantina sau ceva magazin la parter sau in apropiere, nu-ti ia mult. Si apoi, nu te transformi intr-un obez.



In concluzie, sa comanzi mancare online si sa-ti fie livrata nu e tocmai ceva nou de cand exista livratorii de pizza, e o facilitate misto, dar nu cand e livrata de oameni. Factorul uman strica tot.

Probabil ca eu o sa mai comand de la Glovo si Tazz cand o sa implementeze drone cu AI. Si pana se implementeaza drone si vom avea o societate functionala cu drone bagate in circulatie, o sa mai treaca 50 ani.   

Momentan, mi-e mai bine fara aplicatiile astea in telefonul meu si sa ma duc la drum, cu cosul de cumparaturi la supermarket sau sa stau sa socializez la o masa intr-un fast-food ca in "vremurile bune".

Plus ca.....casierii sunt pe cale de disparitie acum ca la Mega Image exista scannere cu SELF-PAY si la KFC si Mc sunt ecrane tactile unde comanzi mai repede.....mai trebuie sa apara   bratele robotice sa-ti prepare burgerii, cartofii, puii si sucul pe loc.  Probabil o sa mai treaca 20-30 ani, adica mai repede se vor automatiza supermarketele si fast-foodurile decat platformele online de livrat mancare.

Dedeti voi.....

....suntem o specie sociabila!

Pandemia s-a terminat, e timpul sa iesim din cochilie.


Pana la urmatoarea pandemie sau pana apar dronele alea, haideti sa dezinstalam aplicatiile Glovo, Tazz, UberEats etc.

Plus ca o inventie care te face  sociopat izolat in casa si te distanteaza de societate nu e un progres.
« Last Edit: 01 May 2023, 10:10 by joedonald »
 

Offline axxel4you

Atata timp cat oameni platesc pentru acest serviciu inseamna ca sunt multumiti.
 Eu unul sunt prea zgarcit sa apelez la firmele de livrat mancare. Am ajuns chiar sa intru in doua, trei magazine sa cumpar din fiecare produsele la pretul pe care il consider eu corect.
   
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
In pandemie era un lux necesar.

In 2020, inainte sa apara vaccinul, era preferabil sa comanzi de la Glovo si sa platesti in plus pentru livrare decat sa te duci la magazin , purtand masca, manusi si declaratia dupa tine.
 
Gen eu am un Carrefour la 3 minute, un Mega Image la 5 minute, un Profi la 6 minute si un Lidl la 15 minute, plus un Selgros, un Metro, un Auchan si un Kaufland la 15 minute de mers cu masina.

Dar atunci era preferabil sa stai acasa sa comanzi.
De ce?
-Ca te loveai de agentii de paza comunisti cu rigurozitate maxima care te scanau  si incepeau sa se uite urat la tine daca aveai un pic peste temperatura normala, desi erai ori transpirat ca era vara, ori ca erai infofolit iarna.
-Se uitau urat la tine daca nu turnai toata solutia pe maini de la intrare
-Ca era irespirabil sa mergi cu masca.
-Si ea si mai frumos cand erau toate ferestrele si barierele in supermarkete de te simteai ca la aeroport.
-Restaurantele erau inchise
-La Fast-Food era cancer sa te duci acolo, cu masca pe gura, si gen te duceai doar sa iei la pachet. 

In 2021, daca te incapataneai sa faci vaccinul ca iti era frica, aveai alergie sau te luai dupa Sosoaca, la fel, sa comanzi prin Glovo era mai avantajos.  Si multi livratori se straduiau sa-ti aduca comenzile IMPECABILE, bine impachetate, ca era cam singurul job pentru marea majoritatea tinerilor fara skill-uri de IT/studii superioare in perioada pandemiei.

In 2021 erau livratori care iti si zambeau si te salutau politicos, mai ales de sarbatori.  Iti aducea comenzile riguros impachetate. Regretai sa nu-i dai un bacsis.

Era cancer sa te duci  chiar si vaccinat la restaurant, cu copertinele alea, cu certificatul verde sub forma de QR Code si cu masca.

Dar din 2022-2023, Glovo , Tazz si toate celelalte au devenit cancer.  Food Panda parca nu mai exista ca a fuzionat cu Glovo, cu Takeaway nu stiu ce s-a intamplat, atat de irelevant e ca nici nu stau sa caut, iar Uber Eats a plecat din Romania.
Au plecat multi si aia ramasi sau noi angajati sunt total paraleli cu livratul, plus ca nu mai merge sa dai 30-50 lei in plus la inflatia actuala.

Din momentul asta ori ar trebui sa dispara, ori sa evolueze, sa introduca DRONE! Eu nu cred ca o sa mai tina mult forma asta de afacere in epoca post-covid daca nu evolueaza tehnologic, sa fie si mai facil si mai ieftin decat sa te duci pana la supermarket sau la restaurant.

Pana atunci, e mai ideal sa te duci la supermarket si la restaurant.
Si este si mai IEFTIN!
« Last Edit: 02 May 2023, 08:05 by joedonald »
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Am zis să nu fiu bulangiu și hater.....și să încerc de curiozitate. Plus că am programul mai încărcat și nu mai am chef și timp de mers la magazin sau la fast-food.

Concluzia?

Bolt Food = ok

Tazz = ok

Freshful.= așa și așa....cam uită să-ți aducă produsele, dar măcar nu te taxează. Îți aduce și produse congelate.

Glovo = de evitat!




« Last Edit: 28 May 2023, 03:18 by joedonald »
 

Offline KodiaK

Nu stiu ce experiente ai avut tu cu serviciile de livrare, dar am sute de comenzi la activ (Bringo pt Supermarket, Tazz+Bolt+altii pt mancare) si nu am avut niciodata problemle descrise de tine. Maxim pachete cam zdruncinate (dar f rar).
Esti constient ca de impachetare se ocupa restaurantul de unde dai comanda, livratorul nu are treaba cu ce e in punga. Nu stiu ce exp a avut amicul tau cu burger muscati si altele, dar in Romania pungile sunt capsate si nu are acces livratorul la continut.

Ai dreptate ce zici cu iestiul din casa, insa, in cazul nostru cel putin, comoditatea este prea mare, si de cand cu pandemia nu prea am mai calcat prin supermarket.

Ca si experiente negative cu livratorii nu prea am avut. Poate doar cu cei straini, care abia rup 3 cuvinte in EN, si cu care mi-e greu sa ma inteleg. La mine e si o pb cu interfonul, uneori nu merge deschis si trebuie sunat din nou, si decat sa incerc sa ii explic asta unui nepalez, mai bine cobor eu jos :) Cea mai ciudata experienta a fost cu unul (tot strain) care a incercat sa intre efectiv in casa, nu a sunat, nu a batut ci a incerca sa deschida usa...

Mai nasol cu livrarea este cand uita restaurantul sa puna produse, sau le incurca. Nu se intampla des, si poti sa ii suni sa le zici, si iti trmit ce lipseste gratis, insa dureaza pana vine, deci practic termini de mancat pana vine sosul uitat de ex, which kindda sucks.

Drone nu o sa vedem prea curand, mai ales in Buc, unde 90% stau la bloc. In teorie ar merge bine cand stai la casa, dar stiu ca au facut Amazon niste experimente prin US, si rez nu au fost promitatoare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nu stiu ce experiente ai avut tu cu serviciile de livrare, dar am sute de comenzi la activ (Bringo pt Supermarket, Tazz+Bolt+altii pt mancare) si nu am avut niciodata problemle descrise de tine. Maxim pachete cam zdruncinate (dar f rar).
Esti constient ca de impachetare se ocupa restaurantul de unde dai comanda, livratorul nu are treaba cu ce e in punga. Nu stiu ce exp a avut amicul tau cu burger muscati si altele, dar in Romania pungile sunt capsate si nu are acces livratorul la continut.

Ai dreptate ce zici cu iestiul din casa, insa, in cazul nostru cel putin, comoditatea este prea mare, si de cand cu pandemia nu prea am mai calcat prin supermarket.

Ca si experiente negative cu livratorii nu prea am avut. Poate doar cu cei straini, care abia rup 3 cuvinte in EN, si cu care mi-e greu sa ma inteleg. La mine e si o pb cu interfonul, uneori nu merge deschis si trebuie sunat din nou, si decat sa incerc sa ii explic asta unui nepalez, mai bine cobor eu jos :) Cea mai ciudata experienta a fost cu unul (tot strain) care a incercat sa intre efectiv in casa, nu a sunat, nu a batut ci a incerca sa deschida usa...

Mai nasol cu livrarea este cand uita restaurantul sa puna produse, sau le incurca. Nu se intampla des, si poti sa ii suni sa le zici, si iti trmit ce lipseste gratis, insa dureaza pana vine, deci practic termini de mancat pana vine sosul uitat de ex, which kindda sucks.

Drone nu o sa vedem prea curand, mai ales in Buc, unde 90% stau la bloc. In teorie ar merge bine cand stai la casa, dar stiu ca au facut Amazon niste experimente prin US, si rez nu au fost promitatoare.

Eu stiu pe cineva care locuieste la Londra si comanda inainte de la Uber Eats.Bineinteles, mai toti livratorii erau imigranti.  Trotinetisti mare parte.

Daca nu intarzia sau nu-i anula comanda, nu era seara sa nu-mi trimita cate o poza cu  cartofii imprastiati in toata sacosa, burgerii rasturnati, o data i s-a rupt punga si i-a cazut burgerul, cartofii si sucul pe podea....aia e, s-a culcat flamand in seara aia.

Din seara aia stiu ca n-a mai comandat si imi zice ca prefera sa mearga pe jos pana la Tesco sau la un fast-food din apropiere.


De asta mi-e frica sa nu patim si noi la fel la cati livratori imigranti au fost angajati.Sa nu stii nici macar limba engleza si sa circuli aiurea cu motocicleta pe sosea fara sa respecti regulile de circulatie....nu stiu ce a fost in capul alora de la Glovo sa-i angajeze asa nepregatiti. Faliment scrie pe ei.

La Tazz si Bolt Food n-am vazut (inca) imigranti si cel putin se descurca de minune cu livrarile.

Parintii mai imi zic ca au avut patanii cu Glovo dinainte sa fie mania cu imigrantii - produse lipsa, produse gresite, oua sparte,  iar in loc de returnat bani, le dadea voucher sau discount. Adica, o porcarie.  Corect ar fi sa inapoiezi banii  clientului, nu sa-l fentezi cu mizerii din astea ....parerea mea...ca afacere,  chiar ai de pierdut pe termen lung.


Acum stiu ca nu e treaba livratorului ce contine rucsacul sau, dar ouale sparte, pizza livrata pe vertical de ajunge o shaorma, burgerii si cartofii rasturnati fiindca au fost asezati aiurea....eu zic ca e si cam vina livratorului  aici.  Ca circula unii de zici ca transporta cartofi.
 
« Last Edit: 29 May 2023, 01:09 by joedonald »