Author Topic: Intrebare Softpedia  (Read 1324 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline neks

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Intrebare Softpedia
« on: 12 January 2022, 12:53 »
Un moderator/dictator Softpedia, @argonaut refuza sa-mi dechida cont nou.
Nu pot sa-mi vad raspunsurile la niste intrebari puse pe contul vechi de care chiar am nevoie..
Imi stie IP-ul, nu stiu ...
Cum pot sa ma inregistrez la "negru", sa fentez ?
Sunt ceva solutii ?
Multumesc....
 

Offline oldshooterman

Intrebare Softpedia
« Reply #1 on: 12 January 2022, 13:01 »
Cu cont nou facut pe un dispozitiv mobil cu IP aleator, sau urmaresti ceea ce te intereseaza de pe contul unui prieten.
 

Offline neks

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Intrebare Softpedia
« Reply #2 on: 12 January 2022, 21:04 »
Multumesc mult. Cum stiu daca am IP aleatoriu sau cum il pot obtine ?
 

Offline oldshooterman

Intrebare Softpedia
« Reply #3 on: 12 January 2022, 22:00 »
Intri pe softpedia de pe smartphone sau de pe desktop? Daca ai instalat orice program care interconecteaza dispozitivele, totul poate fi compromis.
Oricum, un cont nou nu te ajuta sa-ti vezi mesajele private de pe contul vechi. Ar trebui sa le gasesti pe adresa de mail, daca ai setat sa ti se trimita si acolo.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebare Softpedia
« Reply #4 on: 15 January 2022, 02:08 »
Un moderator/dictator Softpedia, @argonaut refuza sa-mi dechida cont nou.
Nu pot sa-mi vad raspunsurile la niste intrebari puse pe contul vechi de care chiar am nevoie..
Imi stie IP-ul, nu stiu ...
Cum pot sa ma inregistrez la "negru", sa fentez ?
Sunt ceva solutii ?
Multumesc....
Ca sa stii pe viitor, toate forumurile, moderatorii si adminii pot sa-ti vada IP-ul.  Scrie in termeni si conditii ca numai ei iti pot cunoaste adresa. 

VPN si Tor nu-ti recomand in niciun caz. Te depisteaza repede, ei pot sa vada daca folosesti TOR si VPN.    Sunt multi useri care au fost banati permanent de administratoarea forumului pentru ca foloseau VPN si TOR, iar ea a specificat clar in regulament ca nu ai voie.   In sensul ca tu ca utilizator nu ai voie sa-ti ascunzi identitatea.   Si da, in mare , VPN = bani aruncati. VPN-ul e facut doar sa-ti schimbe adresa sa accesezi alte site-uri inaccesibile in tara ta, dar nu-ti confera anonimat absolut deloc. 
 
Plus ca acum poti sa primesti ban nu pe baza de IP, ci pe baza de ID-ul hardware-ului cum procedeaza adminii de pe  Console Games forum, caz in care va trebui sa-ti schimbi calculatorul ca sa mai poti face cont pe forumul lor.     




Ai trei optiuni:
1. vorbesti cu adminul (contactezi un admin - desi slabe sanse daca n-ai acces la mesagerie, iar la mail nu cred ca-ti va raspunde nimeni)

2. cumperi un alt PC  si incerci sa te comporti diferit ca sa nu te depisteze

3. folosesti un smartphone cu conditia sa nu fi intrat de pe el pe forum anterior. 


« Last Edit: 15 January 2022, 02:15 by bombardieru »
 
The following users liked or thanked this post: neks

Offline neks

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Intrebare Softpedia
« Reply #5 on: 24 January 2022, 20:26 »
In primul rand multumesc pt mesajul lung si foarte explicativ ce ti-a luat ceva timp ca sa-mi raspunzi.
Am epuizat nu stiu cate conturi pe Softpedia motiv pt care @argonaut nu imi mai aproba altul. Acum aflu de la tine ca ma poate depista dupa IP, nu stiam asta.
Pe primul cont am deschis un topic ce nu i-a cazut bine argonautului. E un om rau, m-a urmarit deci pe fiecare cont si m-a inchis de fiecare data razbunatorul de el.
La ultimul cont imi muta topicurile pe alte arii ca sa aiba motiv sa-mi dea puncte penalizare pe motiv ca postam pe arii gresite. Se sanctioneaza asta acolo. Cand am adunat 6 puncte a reusit sa ma enerveze si i-am trimis un mesaj in care l-am facut "nesimtit" pt ceea ce face. Mi-a raspuns ca pt jignire am intre 1-5 puncte si m-a banat definitiv. Mi-a dat 5 direct ca sa trec de 10 cu alea 6 anterioare ca sa ma poata executa definitiv desi putea sa-mi dea unul de exemplu cu care mai fiintam pe site. Un om foarte rau.
Asta este adevarul. Un om atat de incorect face "legea" pe Softpedia. Ciudat..     
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebare Softpedia
« Reply #6 on: 29 January 2022, 14:05 »
In primul rand multumesc pt mesajul lung si foarte explicativ ce ti-a luat ceva timp ca sa-mi raspunzi.
Am epuizat nu stiu cate conturi pe Softpedia motiv pt care @argonaut nu imi mai aproba altul. Acum aflu de la tine ca ma poate depista dupa IP, nu stiam asta.
Pe primul cont am deschis un topic ce nu i-a cazut bine argonautului. E un om rau, m-a urmarit deci pe fiecare cont si m-a inchis de fiecare data razbunatorul de el.
La ultimul cont imi muta topicurile pe alte arii ca sa aiba motiv sa-mi dea puncte penalizare pe motiv ca postam pe arii gresite. Se sanctioneaza asta acolo. Cand am adunat 6 puncte a reusit sa ma enerveze si i-am trimis un mesaj in care l-am facut "nesimtit" pt ceea ce face. Mi-a raspuns ca pt jignire am intre 1-5 puncte si m-a banat definitiv. Mi-a dat 5 direct ca sa trec de 10 cu alea 6 anterioare ca sa ma poata executa definitiv desi putea sa-mi dea unul de exemplu cu care mai fiintam pe site. Un om foarte rau.
Asta este adevarul. Un om atat de incorect face "legea" pe Softpedia. Ciudat..     
Si totusi, care e motivul pentru care vrei sa te inregistrezi pe Softpedia?
Discutii despre IT? 
Decat sa pierzi timpul pe mizeria aia de forum care nu a avut vreodata  treaba cu domeniul software sau programarea, mai bine du-te si baga sa inveti niste python sau java. Gasesti materiale mai bune pe forumuri straine si tutoriale pe You Tube.
Daca vrei gaming, ai gresit locul - sectiunile de gaming de pe acolo sunt pustii. Nu prea discuta userii de acolo despre jocuri,  mare parte din useri  fiind niste boomeri comunisti.   
Ori daca te duci acolo strict pentru a discuta despre componente hardware , computere, laptopuri sau telefoane, ai gresit locul fiindca e la fel de infect ca si PC Garage. Eu personal am patit-o ca m-am luat dupa unii de acolo sa-mi cumpar o sursa si un cooler incompatibile cu PC-ul pe care il am. Asa se intampla cand te iei dupa forumuri si nu inveti pe cont propriu. 

N-ai sa gasesti acolo in veci  useri cu expertiza. Pentru asta te duci pe You Tube sau pe site-urile americane  de hardware sau te duci la depozite de calculatoare unde stii ca sunt experti in domeniu.
Computer Games, ala vechi, nu era perfect, dar era cu 10000 de clase peste Softpedia si PC Garage, fiindca gaseai useri seriosi, pasionati si experti in domeniu, pe vremea cand in Romania inca erau oameni cumsecade.   Softpedia a fost, este si va fi intotdeauna   o mocirla in care se discuta politica si se face caterinca provinciala, la asta se reduce. Daca esti doar  pentru asta, go for it, dar daca te-ai pus rau cu moderatorul securist-sef, la revedere. Iti spun din propria experienta.  Mai bine te-ai duce pe grupurile de politica sau pe paginile de presa de pe Facebook unde nu sunt moderatori abuzivi si unde gasesti mii de oameni pe acolo.
Sau pe poti duce pe Reddit, pe 4Chan, pe serverele de discord.

Pe Poiana aia a lui Iocan pot sa fac pariu ca n-au mai ramas decat maxim 50 de membri activi si unici care discuta ocazional pe acolo si care fac spam continuu, asta dupa ce moderatorii au facut  epurare in masa prin 2017-2019 banandu-i pe toti pesedistii cand Softpedia era subventionata de PNL  sa faca campanie anti-PSD, pastrand doar bisericutele de ipocriti care tot baga postari cu principii si valori morale pro-europene, progresiste si ecologiste, dar in viata reala nu sunt in stare sa-si recicleze sacii de gunoaie sau sa se duca cu bicicleta 10 km de acasa pana la munca. Cam astia sunt progresistii in Romania! Iar din 2020-2021 i-au banat pe multi antivaccinisti, dar cei mai multi softpedisti au plecat de scarba de acolo de cand forumul a inceput sa fie subventionat pe fata de PNL de au ajuns adminii sa-ti bage pe gat topice pinned despre COVID, vaccinare, certificate verzi, de zici ca a devenit un forum guvernamental, inclusiv reguli draconice cu ban permanent doar daca iti expui parerea cum ca coronavirusul provine dintr-un laborator chinez (ironia e ca pana si Biden si OMS au  inceput sa creada in varianta asta). Doar intra pe prima pagina si vezi mizeriile alea anti-user-friendly  care iti strica buna dispozitie.........de parca nu stiu eu  ca e pandemie.

Si o spun ca un vaccinat cu ambele doze   ca sunt impotriva incalcarii dreptului la libera exprimare . Mai amuzant e ca multi moderatori de acolo, inclusiv ala de care spui, regreta ca au votat PNL si Iohannis a doua oara, ca au incasat pulane si gaze degeaba cand au vazut cat de repede au ajuns curvele de la PNL sa se alieze iar cu tartorii  PSD-isti . :)

Deci repet, de ce ai vrea sa fii pe un asemenea forum? 
 
« Last Edit: 29 January 2022, 14:16 by bombardieru »
 

Offline taxon

Intrebare Softpedia
« Reply #7 on: 30 August 2022, 14:58 »
Doar pentru ca acolo sunt unele sectiuni/topics pe care nu le gasesti pe alte forumuri.
Poate nu ar fi rau sa mai diversificam un pic si forumul asta, apropo.
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: ericmario