Author Topic: Mai exista companii serioase?  (Read 627 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ggtop

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Mai exista companii serioase?
« on: 06 September 2019, 04:36 »
Nu ma plang de salarii. Aia e, traim intr-o tara saraca.
Nici de sarcini fiindca pana la urma trebuie sa muncesti. 

Ma plang de lipsa seriozitatii in majoritatea companiilor private romanesti din domeniul vanzari/marketing/horeca.Si ma plgand de lipsa de profesionalism al multor companii . Ce ai cauta sa te angajezi la  un fast-food daca nu-ti place mancarea de acolo?  Patronii sunt foarte despoti. Nu stiu sa-si indeplineasca atributiile de lideri.  Dai peste invarteala si mancatoreala in companii la fel de tare cum e prin partide si institutiile de stat. Avansarile se fac tot prin pile, spagi si pupincurism. Angajarile se fac prin pile....sau mai bine spus, networking. Daca nu, chiar si prin nepotism.  Conditile de munca sunt sub standardele europene. HR-istele  intotdeauna te mint cu zambetul pe fata fiindca asa sunt instruite si iti dau impresia ca ai obtinut cel mai frumos loc de munca . Frumoase, dar nenorocite.   Ca dupa semnarea contractului sa inceapa un adevarat cosmar incat ca te simti ca intr-o jungla unde nu ai colegi (de fapt, colegi e mult spus). Iar daca nu-ti convin conditile sau nu pupi unde trebuie, te da imediat afara.  Ca intr-un partid comunist.   
Multinationalele din Romania sunt un adevarat rai al barfelor.  Nimic din ce scrie in contract nu se respecta. Poate doar plata , dar la capitolul valori morale/principii, companiile sunt lamentabile. Nu se mai investeste deloc in angajatul entry-level,  trainingul e la misto, meseria doar se fura, nu se invata,   si in rest, despre ce dezvoltare personala sa vorbim?
Iar sediilor-mama chiar nu le pasa ce se petrece in filialele romanesti.  Am interactionat cu o gramada de companii de vanzari si mereu am plecat de acolo dezamagit si mai deprimat decat eram inainte.
Pana la urma,  ca roan,  daca vrei sa muncesti si sa traiesti decent, ai de ales intre trei optiuni:

1. IT -  daca te duce capul, dar eventual emigrezi.....nu e cazul meu 

2. te angajezi la stat daca ai pile...din nou, nu e cazul meu, desi la ce diploma am, trebuia sa fiu angajat ca functionar

3. emigrezi si inveti o meserie si muncesti cu carca, dar macar esti mai bine platit , asta  daca reusesti sa treci peste rusine si dezamagirea ca ai crezut ca esti cineva special terminand o facultate si ca vei realiza ceva in viata asta, dar pana la urma primesti o mega-teapa si asta fiindca ai avut ghinionul sa te nasti intr-o familie saraca fara perspective sau oportunitati de a-ti face prieteni influenti sau de unde ai putea invata ceva de calitate care sa te ajute in cariera.....nu e din nou cazul meu.


Pana la urma, incepi sa-l invidiezi pe asistatul social care voteaza PSD si primeste ajutor social si pomeni.
Sau pe bugetarul pupincurist sau pe bisnitarul de pe OLX.
Cand vezi ca astea sunt optiunile.....
« Last Edit: 06 September 2019, 04:38 by ggtop »