Author Topic: Milenialii  (Read 1811 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Milenialii
« on: 05 December 2018, 14:57 »
Multi dintre cei din generatia Baby-Boom sau generatia X aveau un loc de munca de la 16-18 ani imediat dupa ce terminau liceul, se specializau intr-o meserie, mai faceau eventual si stagiul militar, se casatoreau pe la 20-25 de ani,  aveau bani cat sa-si permita o casa si o masina, precum si vacante anuale,   faceau 1-2 copii si traiau asa pana la pensionare. Unii nu terminau liceul si tot se calificau intr-o meserie incat ca puteau sa traiasca decent.

Cei care erau mai ambitiosi temrinau  studiile superioare licentiale  la vreun colegiu/academie/universitate , se specializa intr-un domeniu forte si ajungea intr-o functie superioara.

Nu vorbesc de spatiul comunist, ci de America si Europa vestica din anii 1950-1990 pe perioada razboiului rece.

Dar din anii 2000, milenialii nascuti dupa incheierea razboiului rece, dupa 1990,   au ajuns mai saraci, mai indatorati si singuri.  Multi copilaresc pana la 30 de ani, nu se mai casatoresc, nu mai fac copii, dar nici macar nu se mai sinchisesc sa-si caute un partener. E generatia care isi schimba locurile de munca si partenerii sexuali ca pe niste sosete.  Sunt mai preocupati cu distractia sau cu cariera decat sa-si intemeieze o familie. Culmea e ca nici nu mai practica sport, petrecand mai mult timp pe dispozitivele digitale.  E musai acum sa ai liceul terminat pentru ca nici la aranjat marfa nu te angajeaza, iar facultatea e obligatorie daca vrei sa ajungi cel mult angajat intr-un call center pe salariul minim. Vrei o functie inalta, termina vreo doua mastere, fa si un doctorat, plus internship la greu. Este de asemenea o generatie mult mai individualista, pentru ei nu mai exista rude sau vecini sau prieteni. 

Economia globala s-a schimbat. Capitalismul a murit si a fost inlocuit de corporatism unde doar cativa giganti detin monopolul.S-a facut automatizare la scara mare incat ca multe meserii au disparut.

Spre ce ne indreptam?


A mai existat o generatie pierduta, cea  nascuta in anii 1890-1900,  care a experimentat anii primului razboi mondial, imbatranind intr-o o lume cuprinsa de marea depresiune, regimuri totalitare  si al doilea razboi mondial.

« Last Edit: 05 December 2018, 15:21 by skyfallout »
 

Offline Ransom

Milenialii
« Reply #1 on: 05 December 2018, 15:29 »
Zicea una Mary Schmich prin ceva eseu celebru in '97:
"Accept certain inalienable truths: Prices will rise. Politicians will philander. You, too, will get old. And when you do, you'll fantasize that when you were young, prices were reasonable, politicians were noble, and children respected their elders."
Eu zic ca ai inceput sa imbatranesti si tu...
 
The following users liked or thanked this post: Korn, Merlin, dess

Offline Ciocanul

Milenialii
« Reply #2 on: 06 December 2018, 15:20 »
Nu e doar imbatranire. Sunt generatii care traiesc mai prost mai ales cand sunt multe schimbari si convulsii sociale. Si mie mi se pare de ex ca cei nascuti in jur de 1900 au trait nasol. 2 razboaie, experimentul social numit comunism, regimuri nasoale, criza mondiala dura cu multe falimente si alte cele.
Mie mi se pare ca o duc la aproape 40 mai bine decat cei de 20-30 de acum. Erau alte oportunitati, te puteai realiza mai usor. Destul de rapid am facut bani de o cloaca in oras(nu de la mama si tata), ceea ce pt multi de acum pare ceva irealizabil. Nasolia mi se pare ca a plecat si de la migratia asta masiva de care putini vorbesc. E vorba de migratia interna spre orasele mari. Bine si migratie externa. Ne adunam tot mai mult in musuroaie si nimeni nu isi pune pb daca asta e ok sau nu. De asta e si criza locativa si de infrastructura si multe pb. O sa ajungem sa dormim in pavilioane ca in armata, o sa sapam ca si cartitele sub cladirile actuale. Frate ,cat ai dat pe terenul de la 100 m sub pamant cu acces la metrou ? :D
Ciudat de Mehico nu mai are apa decat cu taraita. In NY o gramada de oameni cu pb respiratorii de la clima umeda dar si de la poluare masiva de masini. In Paris dorm in tren si se spala la sala. Ajunge fratelo.
Nu cred sa nu fie solutii. Le bagi legi dure: nu mai ai voie sa dezv fabrici si activitate economica in zona X. Nu mai faci fabrica in Bucuresti, du-te la Carei sau Scornicesti sau pe altundeva. Hai sa ne mai imprastiem ca e mai bine. La fel si in alte zone.
 

Offline Marinake

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 12 (92.9%)
  • Newbie
  • Posts: 4
  • Location: Bucuresti
  • Gamer
    • View Profile
Milenialii
« Reply #3 on: 21 January 2019, 13:11 »
Generatia '96 aici :) Pe langa faptul ca unii dintre voi ati ajuns sa imbatraniti, problema principala a generatiei mele si a celor care vin dupa noi este educatia. Si nu ma refer la aia primita la scoala, ci acasa. Ma uit la puradeii astia de au acum 14-15 ani ca sunt mai prosti si mai inapoiati decat orice am intalnit pana acum si de vina sunt parintii care ii rasfata, care le ofera tot ce vor chiar daca ei (parintii) raman fara o chiftea in burta, numai ca sa aiba si odrasla iPhone XYZ. Este toata chestia asta, de fala, sa arati ca ai oole mai mari decat celalalt copil/parinte. Iar asta se leaga de evolutia societatii si in special a tehnologiei.

Pe langa asta, tot auzim in jurul nostru de egalitate intre sexe, de feminism, de toleranta sociala si dracu' stie ce mai apare peste noapte. Poate in spatele tuturor chestiilor astora, or fi si cauze "nobile" dar acum, din perspectiva omului care pleaca la serviciu dimineata si se intoarce seara acasa, cui mama naibii ii pasa ca negrii nu se pot f**e in dos si ca femeile din Siria nu pot vota?! Oamenii se ingrijoreaza pentru prea multe prostii, se tot feresc de orice le iese in cale, sunt invatati ca, vezi doamne, "cuvintele dor" si asa mai departe. In timp ce pe mine si pe altii de seama mea si pe altii mai batrani, ne-au invatat parintii sa spunem "Sarutmana" la doamnele in varsta si "Buna ziua" la domni si sa ne purtam in societate. Nu de gala sau ceva, dar cat sa ne lasam loc de buna ziua. In schimb, ratatii astia mici n-au nici un Dumnezeu, nici un fel de respect pentru nimic. Asta o sa ii manance de vii intr-o buna zi.

Despre munca si bani, apai, stiti cum e. Iti e foame, faci bani ca sa mananci. Nu vrei si ai chef sa faci foamea, good luck mate. Te pupa Jean! Nu sunt cel mai bun exemplu pentru ca la mine a fost si o mica sansa care s-a ivit, dar am 22 de ani, locuiesc in Bucuresti singur (bine, cu mandra, dar nu cu mami si tati). La fel ca multi altii imi blestem cateodata zilele si decizia de a veni in cocina asta de oras si visez la ziua in care voi putea sa am acelasi job (pe care chiar il apreciez si pe care il practic de placere, peste lucrurile materiale) in Buzaul meu natal, mic si ciudat asa cum e el. Pana atunci, ce sa zic? Living the Bucharest Student Dream ca nici sa muncesc toata viata in fabrica sau la non-stop n-aveam chef.
Ryzen 7 1700 / ASRock B450M PRO4 / 16GB DDR4 / GTX 1070
 

Offline faraverete

Milenialii
« Reply #4 on: 21 January 2019, 13:39 »
Nu stiu cum a fost pe nu stiu ce vreme prin tarile cu apa calda, dar fiind si eu ca si colegul de mai sus, la inceput de drum si intr'o industrie de munca prospera momentan in RO (si obositoare), nu pot sa ma plang ca'mi lipseste nimic: daca vreau sa ies in oras, ma duc in oras, daca vreau sa'mi fac un concediu, pot pleca peste 2-3-4 luni, daca vreau sa'mi cumpar ceva, imi cumpar luna asta (daca nu, luna viitoare sigur), etc. Si cu siguranta nu sunt cel mai stralucit din industrie, ca loc de mai bine este.

Insa din povesti nemuritoare cu ai mei, intr'adevar ei au subliniat ca acum treci prin niste faze care iti impun mult mai mult studiu si munca in pana la 20 si ceva de ani, ca sa poti sa ajungi sa faci bani sa te mentii pe linea de plutire si sa traiesti decent.
The only limit is your own imagination
 

Offline dic1

Milenialii
« Reply #5 on: 31 January 2019, 22:04 »
Usor offtopic:

Citind
Quote
In timp ce pe mine si pe altii de seama mea si pe altii mai batrani, ne-au invatat parintii sa spunem "Sarutmana" la doamnele in varsta si "Buna ziua" la domni si sa ne purtam in societate.
ma regasesc pe mine si pe cei de generatia mea, "altii mai batrani", mult mai batrani decat cei din '90. :)

Apoi vazand randurile acestea
Quote
Ma uit la puradeii astia de au acum 14-15 ani ca sunt mai prosti si mai inapoiati decat orice am intalnit pana acum si de vina sunt parintii care ii rasfata
...
In schimb, ratatii astia mici n-au nici un Dumnezeu, nici un fel de respect pentru nimic. Asta o sa ii manance de vii intr-o buna zi.
imi dau seama ca ai mei copii ajung spre varsta de 10 ani deja. Credeti-ma, i-am invatat sa salute lumea, sa se poarte in societate si nu le-am luat iPhone. :)

Este de fapt lupta intre generatii. Sunt convins ca si copiii mei se vor regasi in primele randuri peste vreo 15 ani si vor crede fix la fel de adolescentii de 14-15 ani.
Problema mea si a sotiei este cum ne vom descuram noi ca parinti peste 5 ani cand vom avem copiii adolescenti? :D

Iar ca sa termin acest offtopic cu un gand "optimist" (citit pe Internet zilele astea, ideea nu imi apartine mie, dar mi-a placut): tineretea este o boala de care scapam toti.