Author Topic: Problema scoala soferi  (Read 1422 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline saule

Problema scoala soferi
« on: 20 August 2019, 09:39 »
sunt din Bucuresti si acum o luna am inceput scoala de soferi, nu voi da numele scolii desi daca se poate, as da.



Am luat sala cu punctaj maxim, invatand tot, am citit tot ce se putea pe net, am exersat si prin poligon cu fratele meu mai mare, am si facut toate orele la aceasta scoala de soferi cu acest instructor.



Problema este ca dansul devenea iritat cand il rugam sa facem mai mult de o parcare pe ora, pentru ca.. e necesar si nu reusesc sa retin din o parcare pe ora nimic.



A devenit nervos si a spus ca domne nu se poate, se strica masina, mai tarziu sa aflu ca exista o anume Strada Doina in Bucuresti unde fac multi instructori auto parcari de toate felurile, zile intregi. Una la mana, am invatat singur cu fratele meu sa parchez, din ce spunea el nu intelegeam nimic. Apoi traseul l-am facut timp de o luna acelasi, doar soseaua circulata fluent si fara cine stie ce stradute.



Acum o saptamana, fericit ca am luat si sala si instructorul spune ca ma descurc perfect, am dat examenul, ce sa vedeti ? m-a picat politistul cu 50.



De ce ? Citez :



- Faci viraje periculoase

- Esti prea aproape de dreapta

- Esti prea aproape de stanga

- Depasesti prea periculos

- Depasesti prea aproape de celalalt vehicul

- Nu depasesti cum trebuie

etc



Vreau si eu sa stiu pe cine trag la raspundere ? am condus calm si relaxat, iar instructorul meu nu mi-a spus pas in acelasi stil de condus, ci chiar bravo, iar politistul ma pica cu 50.



Am o banuiala ca instructorul este un bijnitar care vrea ori sa faca bani din ore suplimentare ori sa stea comod si sa nu aiba treaba cu trasee putin mai dificile ca acesta pe care am dat examen, printre strazi inguste cu masini parcate.



Ce sfaturi imi dati ? se poate sa fac orele suplimentare la alta scoala sau cu alt instructor ? sa stiu cum abordez situatia, sunt foarte nervos pentru atitudinea acestor Scoli de Condus,



ms
 

Offline gismo

Problema scoala soferi
« Reply #1 on: 20 August 2019, 11:54 »
Quote
se poate sa fac orele suplimentare la alta scoala sau cu alt instructor ?

da.
si chiar asta trebuie sa faci.
instructorul tau vrea sa stati degeaba si sa ia banii.
Schimba-l.
 

Offline Dundee

Problema scoala soferi
« Reply #2 on: 20 August 2019, 14:50 »
Vezi ca si examinatorii nu sunt toti la fel. Fiecare oras are cativa, care si-a capatat un renume in a respinge cursantii. Chiar daca tu te descurci foarte bine, te poate freca prin giratorii cu trafic si strazi de blocuri cu masini parcate pe ambele parti de aduni la puncte pana pici. Are la dispozitie 45 de min pt asta. Desi nu te tine atat, pentru ca are o norma pe zi (valabila in orasele mari afaik).
Dar din ce zici tu, pari sa fi avut un instructor muist. La scoala se practica de obicei pe rutele unde se da si examenul, si incearca sa te puna in toate situatiile posibile. Asta face un instructor care vrea sa te invete. Oricum, majoritatea sunt niste persoane frustrate cu care nu prea poti rationa. Mergi la altul, evident.
 
The following users liked or thanked this post: gismo

Offline weeppi

Problema scoala soferi
« Reply #3 on: 21 August 2019, 23:44 »
Mută-ți dosarul în altă parte, vei avea un pic de dat piept cu birocrația, dar scapi.
Nervozitatea și profesia de instructor auto "nu se pupă". Dacă nu are răbdare să se lase de meserie și să se apuce de altceva.
 

Offline ionion

Problema scoala soferi
« Reply #4 on: 10 November 2019, 18:43 »
Is 25 de minute nu 45.