Author Topic: Schimbarile climatice  (Read 3496 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Schimbarile climatice
« Reply #30 on: 26 October 2023, 01:30 »
Atata timp cat nu se iau masuri la nivel global, tot efortul este degeaba. Ca trece lumea la masini electrice (care sunt alimenate in proportie de 75% cu electricitate produsa arzand combustibili fosili), ca nu mai mancam carne, sau reciclam totul, are un efect intre 0 si 1% :)
Trebuie ca toate industriile sa treaca pe energie regenerabila, si, cel mai important, toate tarile. Lucrul asta nu se va intampla prea curand din pacate.
Iar China, care produce mai mult CO2 decat America de Nord si Europa la un loc, nu are intentii serioase de a renunta la combustibili fosili.


Mașinile electrice, în special cele fabricate de Tesla, trebuie să recunoști, au fost cea mai mare țeapă din istoria auto.
Nu doar că sunt poluante, dar numărul masiv de mașini rechemate în service pe motiv că au defecțiuni de fabricație spune multe.  Cazul Volkswagen pălește în comparație cu ce a comis Tesla. S-ar putea ca în viitor apropiat să-l judece pe Elon Musk pentru multe înșelăciuni.

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-recalls-nearly-579000-us-vehicles-over-pedestrian-warning-risk-sounds-2022-02-10/
 
https://thehill.com/business/4267435-tesla-recalls-nearly-55000-model-x-vehicles/



Cât despre schimbările climatice, cred că e într-adevăr prea târziu, va trebui să ne adaptăm la ideea că cel puțin în România vom avea doar două anotimpuri - vară și toamnă, cu mai multe perioade de secetă.
Partea bună e că noi ne putem descurca, putem practica agricultură mediteraneană dacă am deveni gospodari și am săpa irigații , plus că în viitor e posibil să apară tehnologia de înverzire a deșertului pe suprafațe mari.


Vai și amar va fi pentru orașele mari din Occident care sunt în zone de coastă în următorii 60 ani. Locuitorii din New York City, Londra, Amsterdam, Tokyo, New Orleans și Miami vor trebui să suporte costuri și taxe în plus pentru ridicarea și întreținerea digurilor + schimbarea în totalitate a stilului de viață.