Author Topic: Schimbarile climatice  (Read 3339 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Schimbarile climatice
« on: 02 November 2021, 05:34 »
Cam la asta s-a redus conferinta ONU privind schimbarile climatice din 2021, cu aceleasi efecte ca si Acordul Climatic de la Paris din 2015.
Pana la urma ce credeti?
Se vor lua masuri drastice in combaterea poluarii sau vom continua la fel, fara sa facem nimic pana cand ecosistemul planetar va fi in totalitate distrus, resursele vor fi epuizate, atmosfera si apele vor deveni toxice si se va ajunge in cele din urma la razboaie pentru resurse , anarhie sau chiar la dictatura si rationalizare? 





 



Post Merge: 02 November 2021, 05:40
btw: Velociraptorul   avea pene.
« Last Edit: 02 November 2021, 05:42 by bombardieru »
 

Offline oldshooterman

Schimbarile climatice
« Reply #1 on: 02 November 2021, 11:37 »
Or sa ia masuri dure care nu va plac, dar insuficiente pentru a rezolva problema.
Deocamdata doar gargara e de ei, motiv pentru care Putin li s-a adresat doar pe video si de la chinezi au primit doar o scrisoare... ;D
 

Online KodiaK

Schimbarile climatice
« Reply #2 on: 02 November 2021, 16:06 »
Atata timp cat accentul e pus pe omul de rand, cum ca el ar fi responsabil sa reduca amprenta de carbon/poluarea, este fix apa de ploaie.
Ca si cum ai incerca sa racesti Marea Neagra cu un cub de gheata :)

Faptul ca eu imi iau masina electrica este irelevant atat timp cat energia electrica este produsa cu combustibili fosili, iar pt producerea masinii respective se polueaza la fel de mult, daca nu mai mult decat la producerea unei masini clasice.
La fel si cu plasticul. Mai nou la McDonald's/KFC nu mai sunt paie de plastic, ci de carton. In acelasi timp merg in supermarket si imi iau fructe decojite/taiate in caserola de plastic....
Responsabilitate este a companiilor sa nu mai produca produse poluante, nu a noastra sa nu le mai cumparam. Pasarea asta a responsabilitatii este cea mai mare manevara din secolul acesta.

Btw, Rusia nu are nici un interesa sa opreasca incalzirea globala. In urma acesteia ei vor deveni cu adevarat o putere mondiala, obtinand acces la toate marile din nordul Rusiei, care acum sunt in preponderent inghetate. Deasemenea Siberia, care acum este in procent de 90-95% nelocuita, va deveni extrem de prielnica.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Schimbarile climatice
« Reply #3 on: 02 November 2021, 17:24 »
Atata timp cat accentul e pus pe omul de rand, cum ca el ar fi responsabil sa reduca amprenta de carbon/poluarea, este fix apa de ploaie.
Ca si cum ai incerca sa racesti Marea Neagra cu un cub de gheata :)

Fals, omul de rand contribuie f mult la problema. Nu doar prin ceea ce cumpara ci si prin cum le foloseste. Inclusiv incalzirea casei sau AC.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Schimbarile climatice
« Reply #4 on: 02 November 2021, 22:47 »
Meh, eu sunt mai mult cu Thomas Malthus pe aceasta tema. Desi nu s-a adeverit tocmai cum se gandea el, totusi nu suntem tocmai in sci-fi tech. Galaxy far away si tot asa. ,nu apesi pe un buton in un aparat si pac,prin magie iti apare mancarea sau un pahar cu apa,sau stiu eu un laptop. Mai apes un buton si instant are tot cartierul,toti din jurul tau mancare.

Suntem pe duca, astia de la conducere au renuntat de mult la orice schimbare serioasa. Masurile de acuma pot fi numite o batjocoreala in cel mai fericit caz. Asa ca, ei isi joaca jocurile politice pentru mai multa influenta si putere si se prefac ca le pasa, eu ma prefac ca reciclez si imi pasa.
Ignore list :astateofmind
 

Offline torque49

Schimbarile climatice
« Reply #5 on: 03 November 2021, 18:09 »
Cred ca asta e si rostul aparitiei coronavirusului .....sa mai dispara din looserii care consuma degeaba ,polueaza degeaba .....etc.Deja din Iulie am consumat resursele alocate pentru acest an . Multi vorbesc pe aici ca daca nu am fi noi looserii nu ar mai avea bogatii sclavi .Ei bine,nu e asa ,in urmatorii ani o sa dispara o gramada de meserii /slujbe preluate de roboti ,hipermarketuri fara vanzatoare ,masini autonome si asa raman o gramada de looseri care polueaza aiurea pe bogatii lumii .Poluezi si daca te caci ,ca doar fecalele contin metan ,deci si ala cu frunza in fata polueaza ca aprinde un foc ,ca respira oxigen....etc
 

Offline torque49

Schimbarile climatice
« Reply #6 on: 03 November 2021, 20:48 »
Ideea e ca oameni de rand sunt multi......miliardari mai putini .Gandeste-te ca anul trecut cand a fost lockdown s-a refacut startul de ozon cel mai mult din ultimii 20 de ani .Va spun eu ca solutia e sa scape de cat mai multi oameni de rand ca sa reduca poluarea , epuizarea resurselor naturale...inclusiv apa care deja se preconizeaza ca e in pericol la nivel mondial din cauza desertificarii unor zone .
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Schimbarile climatice
« Reply #7 on: 03 November 2021, 20:55 »
Ideea e ca oameni de rand sunt multi......miliardari mai putini .Gandeste-te ca anul trecut cand a fost lockdown s-a refacut startul de ozon cel mai mult din ultimii 20 de ani .Va spun eu ca solutia e sa scape de cat mai multi oameni de rand ca sa reduca poluarea , epuizarea resurselor naturale...inclusiv apa care deja se preconizeaza ca e in pericol la nivel mondial din cauza desertificarii unor zone .

Si ti se pare ca pandemia asta pare sa aiba succes? :)

Au murit doar 5 milioane  ,   raportat la 300 milioane de oameni raportati ca fiind infectati.   :)

Probabil  au murit chiar mai putini decat aia neraportati care  au murit la gripa "Hong Kong" din 1968. 
Nici nu se compara cu Marea Pandemie de Gripa Spaniola din 1918 care a omorat 100 milioane de oameni, sau Marea Ciuma Bubonica care a omorat 200 milioane de oameni in secolul 14, sau toate epidemiile de holera, turbeculoza, rujeola si variola care au omorat sute de milioane de oameni in ultimii 3000-5000 ani.

Si ghici ce, la inceputul secolului 20 erau doar 1 miliard de oameni.
Dupa  40 ani de doua razboaie mondiale,  marea pandemie de gripa spaniola,  holocaust, dictaturi fasciste,  foametea comunista din China si Rusia ,  lumea la 1950 numara  2 miliarde si jumatate de oameni.
Dupa inca   40 ani de comunism si razboi rece , de epidemie de HIV si  chimicale bagate in alimente, ghici ce,  omenirea a ajuns la 6 miliarde in anul 2000. 
Au trecut 20 ani  (de atentate teroriste, schimbari climatice,  marea criza economica din 2008, sedentarism, mancare nesanatoasa,  feminism, selectivism sexual,  anticonceptionale si educatie sexuala).........si numarul oamenilor tot creste de a ajuns la 8 miliarde acum!

Ce sa faci daca Homo Sapiens e un parazit al dracu de incapatant?
O sa ajungem in ritmul asta la 9 miliarde pana in 2030, la 10 miliarde in 2040 si la 11 miliarde in 2050. 
 
Daca tu vrei neaparat depopulare rapida,  ar trebui ca teoriile antivaccinistilor sa fie adevarate si cumva vaccinurile sa aiba naniti, iar pe 21 decembrie 2021 de exemplu   sau la 2 februarie 2022 , elitele sa denoteze nanitii din organismele tuturor celor 4 miliarde de vaccinati.
Si uite asa reduci  o jumatate din populatie  printr-o pocnitura de degete ca Thanos, ramane in viata cealalalta jumatate nevaccinata care va fi decimata treptat de COVID,de foame, de schimbarile climatice si de razboaiele pentru resurse, si poate abia in 2080 ajungi la 500 milioane de oameni asa cum  planuieste acest monument construit in 1980:
https://en.wikipedia.org/wiki/Georgia_Guidestones

« Last Edit: 03 November 2021, 21:03 by bombardieru »
 

Offline torque49

Schimbarile climatice
« Reply #8 on: 03 November 2021, 21:18 »
Zici ca au murit doar 5 milioane de coronavirus,stai ca nu s-a terminat ,tot apar mutatii,,tu vezi "luminita de la capatul tunelului" in cazul coronavirusului?Eu sincer nu o vad.
 

Offline axxel4you

Schimbarile climatice
« Reply #9 on: 03 November 2021, 21:53 »
 Solutii sunt pentru reducerea amprentei de carbon a fiecarui om, din pacate oameni sunt puturosi si nici nu prea au posibilitatea in orase sa faca ceva in privinta asta, mancarea trebuie cultivata si adusa. Cea mai mare problema a noastra este energia din surse regenerabile, odata ce ai energie electrica aproape gratis poti sa faci orice, poti cultiva hrana in sere subterane direct in oras, in oras s-ar folosi exclusiv masini mici cu bateri de capacitate mica pentru o amprenta cat mai mica de carbon in timpul fabricatiei, la drum lung doar masini care functioneaza cu pila electrica de hidrogen.
     
   Sper totusi ca pentru salvarea planetei nu a inceput deja planul de depopulare .
     
« Last Edit: 03 November 2021, 22:09 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline torque49

Schimbarile climatice
« Reply #10 on: 03 November 2021, 22:14 »
Solutii sunt pentru reducerea amprentei de carbon a fiecarui om, din pacate oameni sunt puturosi si nici nu prea au posibilitatea in orase sa faca ceva in privinta asta, mancarea trebuie cultivata si adusa. Cea mai mare problema a noastra este energia din surse regenerabile, odata ce ai energie electrica aproape gratis poti sa faci orice, poti cultiva hrana in sere subterane direct in oras, in oras s-ar folosi exclusiv masini mici cu bateri de capacitate mica pentru o amprenta cat mai mica de carbon in timpul fabricatiei, la drum lung doar masini care functioneaza cu pila electrica de hidrogen.
     
   Sper totusi ca pentru salvarea planetei nu a inceput deja planul de depopulare .
     
Ce spui tu aici cu reducerea emisiilor de carbon necesita mult timp ,și nu avem infrastructura necesara la nivel mondial .
Chiar dacă suna cinic ,depopularea e cea mai simpla în acest moment.
 

Online KodiaK

Schimbarile climatice
« Reply #11 on: 04 November 2021, 09:29 »
Cum ziceam nu faci rezolvi nimic pasand responsabilitatea la end-user. Prea putini o sa fie cu adevarat constiinciosi.
Ca sa pastram stilul de viata actual, cu consumul actual, trebuie facut switch-ul catre energie din surse regenerabile. Soarele de ex ne ofera cantitati de energie colosale, mult peste necesarul mondial.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Schimbarile climatice
« Reply #12 on: 04 November 2021, 09:53 »
Soarele ofera energia colosala si desi panourile fotovoltaice au eficienta destul de mica problema va ramane inmagazinarea energiei, cea mai buna si simpla solutie intr-o zona muntoasa ramane acumulatorul bazat pe gravitatie.
    Eu sper sa vad si in Bucuresti masini electrice ieftine cu autonomie mica pentru deplasatul zilnic.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline mache

Schimbarile climatice
« Reply #13 on: 05 November 2021, 14:16 »
Gata curatenia... urmatoarea curatenie se lasa cu ban...
 

Offline astateofmind

Schimbarile climatice
« Reply #14 on: 23 January 2022, 20:29 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste