Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167527 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #105 on: 16 March 2020, 18:26 »
Esti spalat pe creier.


Aia au coordonat o echipa de cercetatori care au facut un studiu genomic complex pe baza tuturor datelor aflate la dispozitie in perioada respectiva. Nu are nimeni mai multe date decat ei!
Tot chinezii au presupus initial ca sursa ar putea fi ceva animal din piata de la Wuhan. Datele furnizate de ei sunt publice si mai multi cercetatori lucreaza la interpretarea lor.

ma nu te supara, dar te-ai uitat la text? ai vazut tu CIFRE! date adevarate, verificate de oamenii de stiinta??
aia bat campii si tu ii crezi, ba chiar ma ataci pe mine anapoda.


Ia din Science:

"At the beginning of the outbreak, the main official source of public information were notices from the Wuhan Municipal Health Commission..."
"The notices did not state that the seafood market was the source, but they repeatedly noted that there was no evidence of human-to-human transmission and that most cases linked to the market."
The scenario of somebody being infected outside the market and then later bringing it to the market is one of the three scenarios we have considered that is still consistent with the data.”
“Now It seems clear that [the] seafood market is not the only origin of the virus.”


N-a demonstrat nimeni ca piata din Wuhan e sursa epidemiei, si faptul ca ai vrea tu (si altii) sa fie aia, nu e nici pe departe suficient.
Daca mai ai ceva de comentat pe aspectul asta, demonstreaza tu ca piata aia din Wuhan e sursa epidemiei.
Decoding evolution and transmissions of novel pneumonia coronavirus (SARS-CoV-2) using the whole genomic data

imi pare rau, dar tu nu esti in stare sa judeci logic. si nu te pot ajuta in privinta asta.
tu trebuie sa demonstrezi! eu nu fac decat sa iti atraga tentia ca pui botul la mizerii. stiu ca doare, dar nu raspandi dezinformare ca la "revolutia romana".  foloseste-ti capul.


fapt stiintific clar, fara indoieli: sars mers covid19 - sunt coronavirusi purtati de lilieci.
nu de armata americana! daca ai inteles macar atat, atunci misiunea mea e indeplinita.


ma doare fix in cot de unde a venit primul liliac. ideea e ca in piata de animale s-a raspandit. ca tu nu esti in stare sa pricepi ce dracu e ala FOCAR, din nou, e problema ta. nu e problema mea, nu incerca sa devii problema mea, ca esti prea mare si prea greu sa te duc pe umeri.
succes!




Wuhan e un oras cu 11.000.000 locuitori. Densitatea e apropiata de cea a Bucurestiului.
Pentru cultura generala, e irelevant daca din piata de peste sau nu a plecat virusul.
E relevant pentru statisticile si studiile epidemiologice.
Atat.
ba este foarte relevant cum s-a raspandit!!


este foarte relevant ca aia au mancat o pisica salbatica ce purta un alt cornavirus. si dupa ce a fost interzisa DE EI, nu de monier, vanzarea prin "piete", a fost gasita la vanzare anul asta.


este extrem de relevant ca lumea intreaga e bolnava din cauza comunistilor chinezi. daca tot ati reusit sa-mi faceti nervi, va zic fara fereala: as da foc la toate pietele alea!
« Last Edit: 16 March 2020, 18:38 by Monier »
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #106 on: 16 March 2020, 18:42 »
Nu stiu cum o sa faci fata izolari la domiciliu, inceputul nu arata promitator.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #107 on: 16 March 2020, 18:48 »
tu ai grija de funduletu tau.
but thanks
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #108 on: 16 March 2020, 19:09 »
Mi se par prea lejere masurile anuntate, eram si sunt pro lockdown total. Lumea va continua sa iasa si sa se plimbe si ajungem in aceeasi situatie cu spania, franta, italia; azi am fost pe la pranz in gradina botanica  de aici pt a lua niste apa de la un izvor ,  foarte multi la plimbare , inclusiv cu copii mici de parca e vacanta.

edit si pt un lol https://www.theguardian.com/world/2020/mar/16/no-news-is-good-news-big-brother-germany-cut-off-from-covid-19
« Last Edit: 16 March 2020, 19:20 by Sir Dracu »
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #109 on: 16 March 2020, 19:22 »
ma nu te supara, dar te-ai uitat la text? ai vazut tu CIFRE! date adevarate, verificate de oamenii de stiinta??
aia bat campii si tu ii crezi, ba chiar ma ataci pe mine anapoda.
Da, am citit si studiul. Tu bati campii pentru ca nici n-ai deschis linkul cu studiul.

Si nu doar ca cifrele alea sunt verificate pentru ca sunt disponibile oricui, dar pe alea s-a bazat toata comunitatea stiintifica la momentul respectiv si tot alea stau la baza studiilor ulterioare (plus datele care se adauga in permanenta).

Si tot pe alea se bazeaza si alt studiu facut in vest, care impinge originea contaminarii din China pana spre sfarsitul lui octombrie/inceputul lui noiembrie. La primii 5 cei mai vechi subiecti contaminati nu s-a gasit legatura comuna cu piata de animale din Wuhan, ca despre asta e vorba.

 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #110 on: 16 March 2020, 19:29 »
Mi se par prea lejere masurile anuntate, eram si sunt pro lockdown total. Lumea va continua sa iasa si sa se plimbe si ajungem in aceeasi situatie cu spania, franta, italia; azi am fost pe la pranz in gradina botanica  de aici pt a lua niste apa de la un izvor ,  foarte multi la plimbare , inclusiv cu copii mici de parca e vacanta.
Pentru ca "drepturi" si lipsa de resurse (in special umane). Se merge pe ideea complet nesustenabila ca lumea sa se contamineze in timp, ca sa dea timp sistemului medical sa "rezolve problema".
Asta va duce la o intindere a problemei pe o perioada de timp periculos de lunga.

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #111 on: 16 March 2020, 19:35 »
lumea inca nu realizeaza pericolul! copiii nu par sa fie afectati, insa pot purta/raspandi covid. ce ne facem daca incep si copiii sa fie afectati, eventual printr-o mutatie, mai tarziu?

si cine crede ca chinezii nu fac acum propaganda ca sa fuga de raspundere, este cel putin naiv.  trebuiau  inchise  toate pietele de animale vii in toata ASIA. de anul trecut de cand chinezii AU ASCUNS ce pateau.
ma parca vorbesc cu peretii, ma nu ati vazut seria cernobil, ma, nu poti ascunde, nu-ti merge cu natura!

cat priveste fituica "stiintifica" de la chinezi, va pun text sa cititi singuri. ar trebui sa va bateti cu ceva peste maini, sa aduceti speculatii goale drept dovezi intr-un sens sau altul.
asa spalat pe creier, cel putin al meu mai da semne de viata, din cand in cand.


The Huanan Seafood Wholesale Market boosted human-to-human transmission
at an early stage
Phylogenetic networks showed that bat-RaTG13-CoV was nested with Group B in Clade I, and
Clade II tends to be derived from Clade I, i.e., H1 and its descendant haplotypes were new
mutants from an ancestral haplotype in Clade I. The rooted network suggested two potential
evolutionary paths of available haplotypes that can be from H13 through H3 to H1 and H38, or
from H38 through H3 to H1 and H13 (Figure 3C). Both scenarios suggested that H3 might be the
ancestral haplotype of H1, as well as H13 or H38. H13 was only recovered from five Shenzhen
(Guangdong Province) samples, including patient 2 of the familial cluster (Chan et al., 2020). Two
derived haplotypes were also only found in Shenzhen of Guangdong Province (H14 from the
grandson of patient 2), and the other three haplotypes were found in three samples from Japan and
one sample from Arizona in the United States (Figure 3). According to an epidemiological study,
the Shenzhen family should have been infected during their visit in Wuhan (Chan et al., 2020).
This suggests that H13 originated from Wuhan. Genetically, haplotypes of Group A have links to
only Wuhan haplotype H3 (only EPI_ISL_406801, with no link to the Huanan Market). It is
possible that H13 was newly derived from H3 (Figure 3C) and did not spread in Wuhan, or that
three repatriated Japanese were infected by H13 in Wuhan (The Asahi Shimbun, 2020), or that no
samples have been sequenced yet. H38 has three genomes from the same patient (Table S1), who
was the first identified infected patient in the United States (Holshue et al., 2020). He should have
been infected while visiting his family in Wuhan, China. The original source of H38 can be
explained as that of H13, which is also derived from H3 (Figure 3C), and the derived H45 was
from a Chongqing patient who was working in Wuhan.
The H3 haplotype has only one sample from Wuhan, which was not linked to the Huanan Market
(Lu et al., 2020b), and the other samples in this group were from outside of Wuhan (Figure 3A).
Noteworthily, all the samples from the Market belonged to H1 or its derived haplotypes (H2,
H8-H12, see Figure 2 and Table S1), indicating that there were circulated infections within the
market in the short term. Other researchers have argued that the source of the coronavirus in the
Market should be imported from elsewhere, or at least it should be not the single source of
SARS-CoV-2 (Cohen, 2020). In this study, evolutionary relationships indicated that H1 and its
descendant haplotypes from the Market should be derived from H3 (Figures 3 and 4). H3 mutated
to the H1 by two substitutions, and none of the Market samples encoded H3 in the currently
available samples, suggesting that H3 might have originated and spread outside of the Market
before an early stage of population expansion. The non-synonymous mutation from H3 to H1
might have enhanced the infectiousness of SARS-CoV-2, and a functional characterization should
be performed to confirm this speculation. It is possible that SARS-CoV-2 in the Market had been
transmitted from other places (Figure 3D), or at least, that the Market did not host the original
source of SARS-CoV-2 (Cohen, 2020). As the first identified infected patients had no link to the
Market (Huang et al., 2020), it is possible that infected humans transmitted the H1 haplotype of
SARS-CoV-2 to workers or sellers in the market, after which it rapidly circulated there due to its
special surroundings. The crowded market boosted SARS-CoV-2 transmissions to buyers and
spread it to the whole city in early December 2019, corresponding to the estimated population
expansion time. Due to insufficient samplings from Wuhan in the currently available samples, it is
not clear whether H3 never appeared in the Market, or H1 was quickly derived from H3 to adapt
in the Market. The early stage environmental samples from the Market (Xinhua, 2020) might
provide additional evidence for this speculation

tldr: hocus pocus we don't know, but it wasn't us.


Tu bati campii pentru ca nici n-ai deschis linkul cu studiul.

Si nu doar ca cifrele alea sunt verificate pentru ca sunt disponibile oricui, dar pe alea s-a bazat toata comunitatea stiintifica la momentul respectiv si tot alea stau la baza studiilor ulterioare (plus datele care se adauga in permanenta).

Si tot pe alea se bazeaza si alt studiu facut in vest, care impinge originea contaminarii din China pana spre sfarsitul lui octombrie/inceputul lui noiembrie. La primii 5 cei mai vechi subiecti contaminati nu s-a gasit legatura comuna cu piata de animale din Wuhan, ca despre asta e vorba.
baaaaa
nu exista cifre! arata-mi DATA. SCIENTIFIC DATA. PEER REVIEW!

si daca tot ma jignesti pe gratis, te invit sa argumentezi pana nu te fac eu cu ou si otet..

poate. daca ma cobor la nivelul tau.
« Last Edit: 16 March 2020, 19:44 by Monier »
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #112 on: 16 March 2020, 20:33 »
Nu esti in stare sa deschizi nici macar un link. Studiul are 16 pagini de demonstratii pe care oricum nu le intelegi, nu ce ai citat tu acolo. Mai cauta.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #113 on: 16 March 2020, 20:52 »
cum se face ca nu mentionezi studiul chinezilor care vorbea de originea covid dintr-un laborator din regiune?? stii de ce nu-l mentionezi? nu ca ai fi spalat pe creier ori ai bate campii etc.
ci pentru ca n-ai jena. nu esti echidistant si obiectiv.
n-ai onoare.

ti-am dat prea mult din timpul meu cu pdful ala mizerabil, l-am citit de trei ori. am pus text, vede oricine.

nota F la ambii.
LE uite cum facem: cand imi arati ce soldat american avea covid in 2019, atunci sa mi te adresezi,. pana atunci, nu mai deranja.


LLE
https://www.theguardian.com/world/2020/mar/11/coronavirus-wuhan-doctor-ai-fen-speaks-out-against-authorities
« Last Edit: 16 March 2020, 21:09 by Monier »
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #114 on: 16 March 2020, 21:14 »
Hai sa vedem studiul oricui ca virusul are ca sursa un laborator de oriunde. Astept. Pana atunci nu mai avem ce povesti.
 


Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #116 on: 16 March 2020, 21:40 »
   #StamAcasa
« Last Edit: 16 March 2020, 22:00 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Online oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #117 on: 16 March 2020, 22:21 »
Is the coronavirus (SARS-CoV-2) man-made? No!  (Dr.Seema Yasmin/Stanford/ex officer in the Epidemic Intelligence Service at the U.S. Centers for Disease Control and Prevention where she investigated disease outbreaks and was principal investigator on a number of CDC studies)
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #118 on: 17 March 2020, 00:06 »
si franta in full lockdown, cu foaia dupa tine daca vrei sa iesi din casa
100k politai pe strazi

ma gandesc ce veselie va fi la noi cand toti "marii" politai locali se vor crede dumnezei
« Last Edit: 17 March 2020, 00:08 by Sir Dracu »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #119 on: 17 March 2020, 08:05 »