Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162348 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #15 on: 10 March 2020, 21:47 »
40.000 dintr-un 1.200.000(oficial ca sunt mai multi neoficial) e nimic.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #16 on: 11 March 2020, 00:03 »
Urmeaza si la noi bataia pe hartie igienica  ;D; nu cred ca mai dau drumul la scoli pana in toamna, mai ales ca peste o luna doua va fi mult mai grav ca acum
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #17 on: 11 March 2020, 12:19 »
Dupa ce aproape s-au dublat nr de cazuri la noi ieri, ai zice ca sta lumea in casa, dar azi prin oras aglomeratie ca niciodata, si asta dupa ce si scolile sunt inchise
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #18 on: 11 March 2020, 13:57 »
Eh,asa e la noi, n-ai ce. La italieni nu a fost la fel? Pana cand nu il afecteaza pe vasile la un mod concret si direct,pana nu isi vede bunica sau nevasta moarta, il doare la patina.

Cazurile se inmultesc de la ora la ora, si preconizez cam vreo 2 saptamani, nu cred ca va fi 1 luna,pana situatia devine mult mai serioasa. De la toti necioplitii sositi din italia care acuma invadeaza vama,ca pana la urma carantina inseamna go travel and see the world, nu stai dracului pana iti revii si apoi calatoreste, nu nu, vino asa infectat sa fim cat mai multi infectati acasa, la panicatii care urla zi si noapte ca murim cu totii,la alti distrusi care cred ca totul e doar gluma si orice ai spune iti rad in fata si te numesc un bou conspirationist ca de fapt e doar o raceala.

Va fi grav,grav de tot ce va urma la noi, macar italia e o tara totusi moderna, noi suntem cu prea mult in urma,sistemul va crapa mult mai rapid la noi.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #19 on: 11 March 2020, 18:03 »
Io nu inteleg care e jmekeria cu izoleta. In primele zile era cool ca se vedea la teve ca lucrezi eficient dar de ce nu poate fi scos omul muuult mai repede doar cu masca si manusi, eventual cu costum? Pe picioarele lui, gen?
 

Offline Cylix

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #20 on: 11 March 2020, 21:00 »
Foarte informativ interviul pe care l-a avut Joe Rogan cu Michael Osterholm, daca aveti timp vizionati-l.
In orice caz, e doar inceputul, o sa fie mult mai grav in toata lumea, astazi ministrul sanatatii din Germania a preconizat ca va tine cateva luni epidemia, in Germania cel putin si se asteapta ca aproximativ 70% din populatia Germaniei sa fie infectata pana la sfarsit, planul lor e sa incerce sa ingradeasca raspandirea  in asa fel sa nu se depaseasca cele 28.000 de paturi in statiile intensive din Germania.

 
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #21 on: 11 March 2020, 21:28 »
"in Germania cel putin si se asteapta ca aproximativ 70% din populatia Germaniei sa fie infectata pana la sfarsit"
Nu are cum, asta inseamna 60 mil de infectati. Acum e cel mai bun teren pt fake news sa se propage.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #22 on: 11 March 2020, 21:30 »
o jumate milion morti.

asta e nebun?


LE. oshi, he's legit https://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Osterholm
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #23 on: 11 March 2020, 22:01 »
Inca e slabut la noi dar de paste cred ca vor fi pustii orasele; imi e frica cand se agraveaza situatia, daca nu mai avem apa, curent, chestii din astea, abia atunci am belit-o
Astia care vin italia, pe de o parte ii injuri ca aduc aici boala dar cred ca si ei trebuie intelesi; daca acolo nu mai au pe nimeni, nu mai lucreaza, nu mai iau bani, cum sa mai traiasca acolo
 

Offline Cylix

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #24 on: 11 March 2020, 22:04 »
"in Germania cel putin si se asteapta ca aproximativ 70% din populatia Germaniei sa fie infectata pana la sfarsit"
Nu are cum, asta inseamna 60 mil de infectati. Acum e cel mai bun teren pt fake news sa se propage.

Dap astea sunt cifrele, spuse chiar de Merkel.
KANZLERIN MERKEL ZU CORONAVIRUS
„60 bis 70 Prozent in Deutschland werden sich infizieren“

Momentan sunt 1850 in germania, la cum se propagă în Mai vor fi 1 milion.

@Monier , da tipul e legit și cât se poate de serios. Vor fi timpuri grele, la noi in firma se lucrează deja numai 6 ore și majoritatea Home Office iar deplasarea dintr-un departament în altul e interzisa sau doar daca e nevoie.
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #25 on: 11 March 2020, 22:12 »
Astea-s masuri de preventie si sunt binevenite, momentan nu avem niciun caz de morbiditate naturala, ca sa-i zic asa, totul vine de la export. Cam mult sa faci panica din asa ceva.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #26 on: 12 March 2020, 08:23 »
Mai bine full blown panic mode,decat don't care not my problem mode cum a fost in Italia. Ce s-a intamplat acolo ar trebui sa fie o lectie pentru toti. Nu poti pur si simplu ignora virusul asta,da nu e ebola sau ceva extrafantazmagoric de rau. Insa nici nu e doar o raceala banala. La ei de aia s-a extins,s-a raspandit asa de repede,aia in plmea medicii ziceau sa steie in casa, ei se duceau prin restaurante,la meciuri de fotbal si la clubbing,ca virusul asta era numa bun sa faci un mini concediu.

Noi nu putem functiona nici macar ca si aia, nu avem sistemul modern din italia,si nici nu avem spiritul chinezilor. Daca italienii sunt mai nepasatori,au o tara totusi moderna care abia poate face fata, chinezii nu au fost nepasatori si instant s-au mobilizat.

Noi nu avem nici una nici alta,ce ne facem? De unde sa dai tu masti la lume cand dorel nu prea intelege ce inseamna sa se spele pe maini si sa nu circule si daca trebuie si daca nu. Nu avem destul echipament la nivel de tara, de unde manusi si masti la atata lume? Noi inca nu suntem in stadiul de a oferi la popor teste gratis si de a incuraja cat mai multi sa faca testul sa nu cumva sa fie purtatori pe ascuns pe undeva prin popor gen cum se face prin Korea.

Da,daca am fi alt popor,ar functiona teoretic, centre de testare prin fiecare oras, incurajare la nivel national un fel de campanie sa incurajeze poporul sa mearga la test,genul cum sunt alea la doneaza sange primesti o acadea and shit. Impartit echipament de protectie gratis la fiecare,ca e prin autobuz,in taxi,in masina,la mall,oriunde. Organizare serioasa si o intelegere din partea poporului care chiar intelege atat cele bune si cele rele cu acest virus si ce trebuie sa faci. Dar nah,aia ar merge cu alt popor,nu cu al nostru.
Ignore list :astateofmind
 

Offline acidchaos1

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #27 on: 12 March 2020, 09:53 »
Main rig: Ryzen 5900X/Aorus X570 Master/ Castle 360 Aio/ 980Pro 1TB/ 2*16GB 3600Mhz CL 16/ RTX 3080ti Aorus master/ Meshify 2 white TG/ Focus Platinum 750W/ Viper + Basilisk Ultimate wireless + docks/ Rog strix edge/ Artics wireless pro +  Razer Kaira Pro/ LG 65" CX Oled.
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #28 on: 12 March 2020, 09:59 »
In Germania, Italia, Spania intre 10 si 28 Feb sunt carnavale traditionale... cred ca sunt cam in toata lumea catolica forte. Am prins si eu intr-un an in Germania, foarte fain: parade, care alegorice, se impart dulciuri, corturi, bere, etc.  Dar nu mai trebuiau tinute ! Si totusi in multe locuri le-au tinut....
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #29 on: 12 March 2020, 10:13 »
In Valencia au amanat Fallas abia ieri sau alaltaieri deci e clar de ce tot creste in lumea cu apa calda...nu ne mai comparati cu papagalii astia, va rog eu, asa prosti si nespalati cum suntem am luat masuri si am reusit sa tinem lucrurile sub control cat de cat.