Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162135 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1770 on: 11 January 2022, 19:05 »
Este absolut senzational sa citesc comentarii de genul "mizerii mRna. Asa ceva...

Pentru mine este perfect simplu. Sotia vaccinata cu Pfizer a2a doza cu 2 saptamani inainte ca eu sa ma imbolnavesc in Martie 2021. Am zacut 15 zile la pat in stare de impotenta absoluta, cosmaruri, halucinatii, lipsa miros si absolut tot ce mancam avea gust a mucegai. Sotia mea a putut sa aiba grija de mine si nu a avut nici pe dracu, in timp ce eu plangeam cu Oximetrul pe deget care tiuia la 5 AM ca mi-a scazut Oxigenul din sange.

Am ALERGAT sa ma vaccinez sa nu mai repet o asemenea aventura. Am amic de 44 de ani care are sechele extrem de grave dupa boala, contractii musculare involuntare aleatoare - nu mai poate conduce masina din cauza asta de exemplu", pierderi de memorie de cateva ori pe zi.

Da o sa ma vaccinez si cu a14a doza sa nu mai trec prin asa ceva sau sa mor ca prostu` cu tubul in gat. Efectele adverse palesc fata de alternativa de a nu fi vaccinat. ( nu ca as fi avut efecte adverse, nu am ramas nici steril si nici impotent lmao)
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1771 on: 11 January 2022, 19:43 »
Am zacut 15 zile la pat in stare de impotenta absoluta, cosmaruri, halucinatii, lipsa miros si absolut tot ce mancam avea gust a mucegai.

Ce BMI ai? :D :D :D

Am avut de doua ori corona (a doua oara acum dar nu sunt sigur a fost corona, nu am facut testul dar am fost in contact cu indivizi care au fost cu teste pozitive).


Prima oara 5 zile cam dificile si am pierdut mirosul pt cateva zile. A doua oara acum mai slab decat o raceala, singurele simptome gatul putin inflamat si o tuse f usoara, simptome mai banale decat la racelile pe care le-am avut inainte. Ce a fost interesant e ca mai toti de pe langa mine care au avut corona au fost vaccinati si au avut simptome mult mai grave decat mine.

NU am nici un plan sa ma vaccinez, mai ales acum ca am imunitate naturala. Daca nu aveam poate ma vaccinam dar acum chiar nu am motive ...
« Last Edit: 11 January 2022, 20:10 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1772 on: 11 January 2022, 20:07 »
 Am si eu o poveste de la unul din colegi mei de munca care s-a infectat cand nu era vaccin disponibil. A iesit sotia lui pozitiv, au intrat amandoi in carantina, ea dupa vreo 3 zile nu mai avea aproape nimic, el din pacate inainte sa se termine carantina a ajuns la spital pe oxigen. El supraponderal ( probabil si cu rezistenta la insulina ), sotia cu greutate normala.

  De ce sotia lui nu a ajuns impreuna cu el la urgenta atata timp cat ambii erau nevaccinati ?
 
 La cat am urmarit subiectul COVID am ajuns la concluzia ca oameni cu greutate optima si care nu au imunitatea compromisa de viciile traiului zilnic trec usor peste aceasta boala parsiva. Un nivel normal sau mai ridicat de vitamina D in organism am inteles ca reprezinta o mare diferenta privind manifestarea boli.
 

  In momentul cand a 16-a doza nu va mai fi in stare sa-ti produca un raspuns din partea sistemului imunitar atunci vei ajunge la concluzia ca tot ce tine de COVID este strict o boala legata de stilul de viata al fiecarui om.

 
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1773 on: 11 January 2022, 20:15 »
Apropo,

deci primele 2 doze de vaccin nu te scapa de omicron, trebuie a 3-a (sau a 4-a).

Dar daca nu ai facut primele 2 doze trebuie neaparat sa le faci altfel a "3-a" (de fapt prima daca nu le ai pe primele) doza nu prinde sau cum?? De ce pt omicron e nevoie de a 3-a doza din acelasi vaccin cand primele doua au fost inutile??

In general a doua si a 3-a doza au fost recomandate pt ca imunitatea oferita de vaccin scade in timp, e un fel de refresh.

Ori daca tu acum ai luat prima doza inseamna ca e fresh ... de ce trebuie sa te faci rapid "fully vaccinated"?????
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1774 on: 11 January 2022, 20:33 »
Chiar de doza booster am discutat azi cu un bun prieten care s-a vaccinat in Ianuarie 2021, decizia lui a fost inainte sa-si faca boosterul sa-si verifice nivelul de anticorpi si surpriza... inca are destui. Acum asteapta sa vada care este situatia cu boosterul pentru Omnicrom care apare in Martie. Sper sa aplice aceeasi regula cu verificarea nivelului de anticorpi inainte sa NU se mai riste cu inca o doza daca nu are nevoie.
« Last Edit: 11 January 2022, 20:35 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1775 on: 11 January 2022, 20:53 »
Partea cu "repede booster" e o eroare de interpretare. "Fully vaccinated" depinde de tipul de vaccin. La mizeriile cu mRNA, acum inseamna primele primele doua doze facute la intervalul nominal de timp plus a treia doza la 4 luni dupa a doua doza, sau la 3 luni dupa a doua doza, in functie de cum se hotaraste la nivel national. La nivel de UE se recomanda la 6 luni dupa a doua doza si in continuare boostere la interval de 6-4-3 luni in functie de nivelul de tembelism politic.

Pentru vaccinul J&J s-au facut studii detaliate si producatorul a ajuns la concluzia ca a doua doza ar trebui facuta la 6-9 luni dupa doza initiala, daca se foloseste un booster mai recent cu compozitie usor diferita de cea initiala.

Deci J&J poate acoperi pana la 18 luni cu doua doze, maxim 3 doze, Pfizer si Moderna acopera 18 luni cu minim 5 doze, in unele tari cu 6 doze.
UE a contractat cate ~10 doze de Pfizer pe cap de cetatean UE ca sa ajunga pana la sfarsitul anului viitor. Pentru orice creier functional ar trebui sa fie sesizabil faptul toata povestea a fost anticipata.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1776 on: 11 January 2022, 22:42 »
Partea cu "repede booster" e o eroare de interpretare.

Nu si pt aici (USA).

"COVID-19  testing  for  employees  who  are  not  fully vaccinated.  The ETS  requires  employers  to  ensure that  each  employee  who  is  not  fully  vaccinated  is tested  for  COVID-19  at least weekly  (if  in  the workplace at least  once  a  week)  or  within  7  days before  returning  to  work  (if  away  from  the workplace  for  a week  or  longer)."

Adica daca ai doar o doza facuta acum 4 saptamani nu esti "fully vaccinated" si esti tratat ca si "unvaccinated". Ceea ce e o prostie masiva si foarte "stiintific".
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1777 on: 11 January 2022, 23:15 »
Exceptand J&J care e cu doza unica, restul vaccinurilor necesita doua doze, deci e normal ca cei cu o singura doza de Pfizer sau Moderna sa fie considerati "nevaccinati" cu o singura doza dupa 4 saptamani.
"You should get your second shot as close to the recommended 3-week or 4-week interval as possible. You should not get the second dose early."(CDC)

Pentru J&J nici nu se poate administra a doua doza asa de repede, pentru ca e periculos/nesanatos.
« Last Edit: 11 January 2022, 23:19 by oldshooterman »
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1778 on: 11 January 2022, 23:19 »
"Necesita" ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1779 on: 11 January 2022, 23:23 »
People are considered fully vaccinated:

    2 weeks after their second shot in a 2-dose series, like the Pfizer-BioNTech or Moderna vaccines, or
    2 weeks after a single-shot vaccine, like Johnson & Johnson’s Janssen COVID-19 Vaccine

Adica "fully vaccinated" = la cel putin 5 saptamani de la prima doza de Pfizer sau Moderna
.................................
You are not fully vaccinated if:

    It has been less than 2 weeks since your single-dose shot
    It has been less than 2 weeks since your second shot of a two-dose vaccine
    You haven’t received your second dose of a two-dose vaccine

« Last Edit: 11 January 2022, 23:28 by oldshooterman »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1780 on: 12 January 2022, 02:07 »
"David Sassoli (65 ani), Presedintele Parlamentului European, a decedat in dimineata zilei de 11 ianuarie 2022, la ora 1:15am, la spitalul din Italia unde era internat din data de 26 decembrie, a anuntat pe Twitter Roberto Cuillo, purtatorul sau de cuvant."
"Internarea a fost necesara ca urmare a unei serioase complicatii din cauza unei disfunctionalitati a sistemului imunitar", a comunicat purtatorul de cuvant al acestuia."(RIP)

"David Sassoli a fost multiplu vaccinat..."
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1781 on: 12 January 2022, 08:52 »
Vaccinul nu te salveaza de la moarte, s-ar putea, este posibil, sunt sanse ca unora sa le faca trecerea prin boala mai usoara. Totul tine strict de sistemul imunitar al fiecarui om si daca vaccinul a fost administrat in muschi si a ramas acolo sau a ajuns direct in sange.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1782 on: 12 January 2022, 13:05 »
Am zacut 15 zile la pat in stare de impotenta absoluta, cosmaruri, halucinatii, lipsa miros si absolut tot ce mancam avea gust a mucegai.

Ce BMI ai? :D :D :D

Am avut de doua ori corona (a doua oara acum dar nu sunt sigur a fost corona, nu am facut testul dar am fost in contact cu indivizi care au fost cu teste pozitive).


Prima oara 5 zile cam dificile si am pierdut mirosul pt cateva zile. A doua oara acum mai slab decat o raceala, singurele simptome gatul putin inflamat si o tuse f usoara, simptome mai banale decat la racelile pe care le-am avut inainte. Ce a fost interesant e ca mai toti de pe langa mine care au avut corona au fost vaccinati si au avut simptome mult mai grave decat mine.

NU am nici un plan sa ma vaccinez, mai ales acum ca am imunitate naturala. Daca nu aveam poate ma vaccinam dar acum chiar nu am motive ...

BMi 26, 186 cm/90 kg . Fratele meu are 190/145 kile, e absolut obez, a avut Covid cu simptome de raceala minora. Nevaccinat.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1783 on: 12 January 2022, 16:05 »
Vaccinul nu te salveaza de la moarte, s-ar putea, este posibil, sunt sanse ca unora sa le faca trecerea prin boala mai usoara. Totul tine strict de sistemul imunitar al fiecarui om si daca vaccinul a fost administrat in muschi si a ramas acolo sau a ajuns direct in sange.
Deloc chiar.
Faptul ca majoritatea covarsitoare a cazurilor grave (spitalizari in ATI) din Romania (si nu numai) sunt ocupte de nevaccinati nu inseamna nimic.
Faptul ca jumatate din planeta este vaccinata, iar morti de covid sunt preponderent nevaccinati iar nu inseamna nimic.
Daca tine strict de sistemul imunitar si stilul de viata, atunci cum de sportivi profesionisti cu un stil de viata mai sanatos decat noi toti la un loc au murit de covid, in timp ce obezi cu comorbiditati au facut forme usoare?

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1784 on: 12 January 2022, 16:50 »
Man nu vezi ca la el vaccinul ramane in muschi? Probabil pentru fragezire, cine stie. Oricum statistica pentru unii este prea greu de digerat, sau vin cu aia " e fals domle, e minciuni"
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon