Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 165554 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1860 on: 28 January 2022, 10:30 »
Lol, eu insit?
Geez, voi urlati aici ca din gura de sarpe ca vaccinul te omoara garantat fara nici o sustinere stiintifica (btw nu orice rahat de studiu gasit pe net trebuie crezut - e netul plin de studii cum ca pamantul e plat).
Nici macar date statistice nu aveti in spatele afirmatiilor. Peste jumatate din planeta este vaccinata, si totusi efectele adverse serioase, sau mortile sunt extrem de izolate. Daca era draq asa de negru pai cadeau astia vaccinati ca mustele.

Apropo de imunitate
COVID super-immunity: one of the pandemic’s great puzzles: "People who have previously recovered from COVID-19 have a stronger immune response after being vaccinated than those who have never been infected."

Si vad ca tot vorbiti de imunitatea naturala, dar omiteti sa mentionati pt ce tulpina este imunitatea aia. Ca una e sa te infectezi acu cu Omicorn si alta e sa fi fost infectat acu 2 ani cu Alpha.
Si daca majoritatea populatiei a trecut deja prin Covid, si deci are deja imunitate naturala, atunci de ce explodeaza cazurile acum?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1861 on: 28 January 2022, 14:57 »
Lol, eu insit?
Geez, voi urlati aici ca din gura de sarpe ca vaccinul te omoara garantat fara nici o sustinere stiintifica (btw nu orice rahat de studiu gasit pe net trebuie crezut - e netul plin de studii cum ca pamantul e plat).

Unde am zis eu mah asa ceva??? Tu uiti de la gura pana la mana cu cine vb si ne bagi pe toti in aceeasi oala??

Nici macar date statistice nu aveti in spatele afirmatiilor. Peste jumatate din planeta este vaccinata, si totusi efectele adverse serioase, sau mortile sunt extrem de izolate. Daca era draq asa de negru pai cadeau astia vaccinati ca mustele.

Iarasi ne bagi in aceeasi oala? Ti-am dat date statistice si studii serioase cat cuprinde.

Si vad ca tot vorbiti de imunitatea naturala, dar omiteti sa mentionati pt ce tulpina este imunitatea aia. Ca una e sa te infectezi acu cu Omicorn si alta e sa fi fost infectat acu 2 ani cu Alpha.
Si daca majoritatea populatiei a trecut deja prin Covid, si deci are deja imunitate naturala, atunci de ce explodeaza cazurile acum?

Iarasi "vorbiti"??? Fi atent aici, nu mai face o varza si raspunde la ce tampenii scrie alex ca si cum as fi spus eu.

Ti-am dat linkuri cat cuprinde cu faptul ca im nat a functionat mai bine impotriva delta.

Si din nou insisti cu aberatii de genul "de ce explodeaza cazurile acum" - majoritatea au si vaccinul facut si cazurile tot explodeaza si in randul lor. Si nici vaccinurile nu sunt facute pentru varianata asta. Cand spun ca nu poti face corelatii simple si anazila situatia corect stiu ce spun.

spui "Ca una e sa te infectezi acu cu Omicorn si alta e sa fi fost infectat acu 2 ani cu Alpha." fara sa iti pui probelma "cum e sa te infectezi cu Omicron cand ai fost vaccinat impotriva Alpha?"

Ca tot vorbeai de dublu standard, ia-ti propria logica la suturi.

1. Imunitatea naturala nu fost facuta impotriva omicron, deci nu te protejeaza
2. Vaccinurile nu au fost facute impotriva omicron, deci te protejeaza.

Si nu te zgaraie nimic pe creier cand faci afirmatii din astea???
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1862 on: 28 January 2022, 15:50 »
In continuare, astazi, au decedat 60 de pacienti. 7 vaccinati. Restul, mor daci liberi. Jos palaria. In 2 saptamani se ajunge iar la 600+ pe zi.

Post Merge: 28 January 2022, 15:58

2. Vaccinurile nu au fost facute impotriva omicron, deci te protejeaza.

Gravitatea si severitatea infectiei cu Omicron nu se compara cu Delta si e extrem de scazuta. Asta vrea sa spuna, te protejeaza impotriva variantelor cu adevarat periculoase.

La urma urmelor, tineti toti pumnii stransi sa ne infectam toti de Omicron si sa nu mai apara mutatii, sa terminam o data. Ce am invatat de aici? Ca rasa, ca specie suntem praf si pulbere. La urmatorul, vor muri milioane cu palaria anti-5g pe cap, convinsi ca au dreptate.
« Last Edit: 28 January 2022, 15:58 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1863 on: 28 January 2022, 16:06 »

Gravitatea si severitatea infectiei cu Omicron nu se compara cu Delta si e extrem de scazuta. Asta vrea sa spuna, te protejeaza impotriva variantelor cu adevarat periculoase.


Pai si impotriva Delta imunitateaa naturala te protejeaza mai ok decat vaccinurile. Iar problema principala e obligativitatea de a face vaccinul dupa ce ai imunitate naturala. De ce sa-l obligi pe ala care are deja imunitate, superioara, sa faca vaccinul, full plus boostere - asa cum se intampla in USA?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1864 on: 28 January 2022, 21:06 »
Azi am vorbit cu cineva vaccinat cu Astra Zeneca, a facut acum vreo doua luni covid, probabil delta, isi revenise si de curand a avut iarasi Covid, probabil Omnicrom. O chestie ciudata este ca de fiecare data testele rapide nazale de la farmacie au identificat fara probleme infectia cu covid care a fost dupa aia confirmata cu test PCR.
   O fi vreo legatura intre vaccinati si functionarea testelor rapide ca prea a avut rata de succes asa ridicata in identificarea infectiei ?
     
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1865 on: 29 January 2022, 22:33 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline mache

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1866 on: 30 January 2022, 00:42 »
Cam multe injurii, ia să luăm o pauză

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1867 on: 30 January 2022, 06:54 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1868 on: 31 January 2022, 09:11 »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1869 on: 31 January 2022, 10:16 »
Da bun imunitatea naturala inseamna sa te imbolnavesti corect? Sa faci o varianta de Covid care te poate tine la pat mult si bine corect? Cristina Buzgar, ginecolog la Arcadia, are multe filme pe tube, zice la un moment dat ca anul trecut a fost cel mai oribil an de cand lucreaza ea, cu privire la decesele si malformatiile aparute la fetii pacientelor nevaccinate, ce au avut covid in prima jumatate a sarcinii. Pacientele vaccinate au dus sarcinile la termen. In conditiile astea ce mai faci?
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Dundee

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1870 on: 31 January 2022, 11:35 »
https://9gag.com/gag/aNPg90G

Tocmai ce vazusem si eu de dimineata postul respectiv.
Eu am fost pro-vaccinare tot timpul, dar in ultima vreme, cand vad ce chestii ies la iveala, am indoieli deja. Nu in privinta eficientei vaccinurilor in general, ci din cauza coruptiei incredibile din industria farmaceutica.
Clar, n-o sa mai folosesc cel de la Pfizer, daca voi fi nevoit sa fac booster-ul.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1871 on: 31 January 2022, 12:44 »
https://9gag.com/gag/aNPg90G
Un pic de background check. Nici macar nu trebuia sa te obosesti ca a facut-o deja alticineva:
"Here what Someone in the comments wrote, I thought that should put things here in perspective:
Googled his name. Turns out, he and his wife are just running a donation scheme to get out of debt, at the "reduced, charitable" rate of 300 dollars an hour.
He's been fired from jobs for sexual harassment, barely became a lawyer in 2019, and has lost at least two cases for not knowing how to actually file a case correctly.
So far, he hasn't be able to prove any of his allegations of cover-ups, because he can't produce any form of legitimate data, claiming cover-ups and conspiracies.
His wife wrote a book claiming that the virus doesn't actually exist, and that it was a hoax to destroy all the economies of the world for "reasons".
Why do conservatives keep selecting conmen to represent them?"

Evident poate sa fie o conspiratie pe bune si omul chiar sa aiba dreptate, dar de ce nu prezinti tot contextul?

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1872 on: 31 January 2022, 14:23 »
https://9gag.com/gag/aNPg90G
Un pic de background check. Nici macar nu trebuia sa te obosesti ca a facut-o deja alticineva:
"Here what Someone in the comments wrote, I thought that should put things here in perspective:
Googled his name. Turns out, he and his wife are just running a donation scheme to get out of debt, at the "reduced, charitable" rate of 300 dollars an hour.
He's been fired from jobs for sexual harassment, barely became a lawyer in 2019, and has lost at least two cases for not knowing how to actually file a case correctly.
So far, he hasn't be able to prove any of his allegations of cover-ups, because he can't produce any form of legitimate data, claiming cover-ups and conspiracies.
His wife wrote a book claiming that the virus doesn't actually exist, and that it was a hoax to destroy all the economies of the world for "reasons".
Why do conservatives keep selecting conmen to represent them?"

Evident poate sa fie o conspiratie pe bune si omul chiar sa aiba dreptate, dar de ce nu prezinti tot contextul?



Te rog sa ne dai si linkul unde il descrediteaza pe ala, poate articolul e din 2017, hai sa fiu indulgent 2019. Cauta articolul si pune link sa vedem exact data.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Dundee

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1873 on: 31 January 2022, 14:42 »
Trebuie avut grija cu comentariile de pe 9gag. Eu folosesc de multi ani, si deseori am patit sa dau de comentarii formulate corespunzator si aparent veridice,  dar complet false.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1874 on: 31 January 2022, 17:25 »
Trebuie avut grija cu comentariile de pe 9gag. Eu folosesc de multi ani, si deseori am patit sa dau de comentarii formulate corespunzator si aparent veridice,  dar complet false.

E video, comenturile nu conteaza daca nu au si context, sursa, etc.

Da bun imunitatea naturala inseamna sa te imbolnavesti corect? Sa faci o varianta de Covid care te poate tine la pat mult si bine corect? Cristina Buzgar, ginecolog la Arcadia, are multe filme pe tube, zice la un moment dat ca anul trecut a fost cel mai oribil an de cand lucreaza ea, cu privire la decesele si malformatiile aparute la fetii pacientelor nevaccinate, ce au avut covid in prima jumatate a sarcinii. Pacientele vaccinate au dus sarcinile la termen. In conditiile astea ce mai faci?

Si tu vi cu aceeasi aberant argument? Nimeni nu spune ca e mai bine sa iei boala decat sa faci vaccinul. Idea este ca DACA ai avut boala vaccinul nu mai aduce avantaje mari si NU REBUIE sa fie OBLIGATORIU.

Macar la voi acolo in Europa (unde coruptia nu este la fel de mare) imunitatea naturala este acceptata si pusa pe certificatele alea. In USA nu, chiar si doar asta ar trebui sa ridice intrebari.
« Last Edit: 31 January 2022, 17:29 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste