Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162212 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #285 on: 24 March 2020, 21:01 »
In the meantime in tara noastra frumoasa. Din pacate nu gasesc video-ul in calitate buna, il vazusem undeva pe facebook initial. Astia sunt majoritatea din aia care erau pe la granite si urlau cu "FRAATILOORR" sa fie lasati sa se intoarca acasa. Nu e rau carantina la un hotel de 5 stele.
 



« Last Edit: 24 March 2020, 21:04 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #286 on: 24 March 2020, 21:15 »
Bre...nici măcar cu prostia nu ne mai pot surprinde ăștia.
Nu prea au inițiativă și nici nu-s capabili de o analiză justă a rahatului in care ne scufundăm ....din simplul motiv că au fost obișnuiți altfel.
Au luat de exemplu decizia aia cu persoanele de peste 65 de ani , având practic ca baza doar statisticile in ceea ce privește procentul din rândul celor răpuși de  acest virus. Adică nu au gândit din perspectiva unui doctor (infecționist in cazul de față). Cei cu astm ori cu alte boli ce pot produce complicații nu fac parte din aceeași categorie vulnerabilă ? Ei nu sunt tot oameni ?

În plus nu au venit încă cu nimic concret în ajutorul populației ce va avea nevoie in perioada asta,ci doar cu niste mici bâjbâieli,ce-mi lăsa impresia fie că încă n-au terminat de analizat situația ori că trăiesc cu impresia că perioada asta va fi una de scurtă durată.

Nici măcar situația celor trecuți de 65 de ani nu o au încă....dar e bine că "se lucrează" la dânsa.

Singurul ce l-am văzut astăzi la tv care vorbea mai pe "românește" și care a reușit să acopere în mare parte toata societatea și eventualele nevoi ale acesteia a fost sociologul Gelu Duminică.
În rest...numai papagali ce repetă la nesfârșit același lucru.

Iarăși n-am văzut pe nici unul care sa se întrebe din ce vor trăi cei care în perioada asta erau în căutarea unui loc de muncă.

Mai pe scurt micile detalii fac diferența ...iar dacă mâine s-ar auzi în lume cum că curentul electric ar produce cancer ai noștri s-ar gândi  doar la curentul provenit de la priză,iar a 2-a zi ți l-ar opri și abia mult mai târziu s-ar gândi și la acumulatori și alte surse de curent....cam așa observ că stăm și nu mă mir deloc.
 


Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #288 on: 24 March 2020, 21:38 »
.. stiam ca rezista mai mult decat se vehiculeaza, a fost aici o dezinformare la misloc.. virusul rezista in frig si o luna! deci in colturile racoroase ori in cabinele neincalzite si dormitoarele de pe nave rezista mult timp. E persistent. Nu numai atat, solul intretine extrem de bine virusii si patogenii, ca regula de inceput le dubleaza viata, in cel mai fericit caz.

Foarte bune sfaturile medicului. Trebuie spuse neaparat populatiei! Lipite pe geamuri.
-


Asta e descrierea din Merck's Veterinary Manual, pentru vechiul SARS. E practic acelasi:
Severe acute respiratory syndrome (SARS)
SARS coronavirus (family Coronaviridae, genus Coronavirus)
Bats are thought to be reservoir hosts; can also infect palm civets, raccoon dogs, cats, pigs, ferrets, rodents, nonhuman primates, other mammals
China, southeast Asia
Contamination of mucous membranes with respiratory droplets or virus on fomites; possibly aerosol transmission
Fever, myalgia, headache, diarrhea, cough; viral pneumonia with rapid deterioration; case fatality rate 15%

https://www.merckvetmanual.com/public-health/zoonoses/zoonotic-diseases?query=zoonotic%20diseases - click pe chenarul albastru, table1

Post Merge: 24 March 2020, 23:50
focar imens la Suceava. va trebui inchis tot judetul, asa cum au facut chinezii cu Wuhan.
-

va amintiti cum se facea socoteala, ca in medie un bolnav da virusul l a 2,5??
ei bine, nimic mai fals. avem in fata ochilor realitatea incredibila, ca o singura persoana da boala la zeci, sute de oameni. de la un singur purtator pleaca un lant si o panza de raspandire dezastruoasa!

inainte de vaccin, singura sansa nu e caldura soarelui de vara. este vanarea si gasirea tuturor purtatorilor, pana in toamna.
 de ce? pentru ca virusul ramane timp de saptamani intr-o persoana in timp ce se reprduce si se raspandeste peste tot.
virusul este astfel protejat si hranit de organismul uman si pe timpul verii! si atunci, cand vara trece si infectatii raman in liber, chiar dupa ce curba victimelor si infectatilor scade,
atunci vom purta virusul inapoi in vremea friguroasa. unde o duce mult mai bine. si iar incepe nenorocirea, runda a doua.

De aceea trebuie VANAT acum, urgent, acest virus aflat in rezervoare umane. trebuie gasit pentru ca e ascuns in oameni. este singura cale reala de a reduce raspandirea.
Trebuie facuta testarea tuturor calatorilor din afara si a familiior, apropiatilor, orice inseamna colegi si contacte.
La cum se misca IMBECILII cu tot cu conducere, EI REFUZA sa accepte realiatea. ei nu iau in seama ca avem o fereastra din ce in ce mai mica pana la tragedia din Europa!! Degeaba izolezi o natiune!! Trebuie sa il gasesti aclo unde este! trebuie scos si eliminat dinnauntrul comunitatilor.
Testarea si separarea imediata a zeci, sute de mii de oameni, trebuie inceput ACUM, din minutul asta, pana nu e prea tarziu pentru multi dintre noi - si pentru economia si bunastarea tarii.

 Va veni ziua cand vom plange de bucurie la avioane rusesti, chineze sau germane, pentru ca Imbecilii de aici sunt terminati. Lighioane de pripas. Sper sa ii ia dracu pe toti, sa n-aud ca-s ai nostri si cu ei defilam blabla. Eu nu i-am ales pe niciunul. Sunt si ei la fel de inconstineti si criminali precum masele, dar fara scuze, fara nestinta si saracie. Ei sunt de neiertat.
Nu, nu ne meritam soarta. Cine merita sa moara din prostia altuia, fie tigani pititi in tir, fie Arafat si dracu sa-i ia pe restul?
NU
« Last Edit: 24 March 2020, 23:50 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: Wagram, Nosferat

Offline Wagram

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #289 on: 25 March 2020, 05:13 »
In the meantime in tara noastra frumoasa. Din pacate nu gasesc video-ul in calitate buna, il vazusem undeva pe facebook initial. Astia sunt majoritatea din aia care erau pe la granite si urlau cu "FRAATILOORR" sa fie lasati sa se intoarca acasa. Nu e rau carantina la un hotel de 5 stele.
 





Imaginile ca imaginile, dar comentariile şi accentul sunt de nota zece M-am hlizit de dimineaţă, mersi.

Apropo de altceva, e cineva care are câine pe aici ? Sunt curios cum procedează când îl bagă în casă după ce-l aduce de la plimbare. În principiu, trebuie băgat direct în cadă şi spălat de să-i iasă fulgii, cel puţin pe labe. E destul să calce într-o flegmă şi să intre aşa în casă, că ăla eşti. Mă uit pe geam şi văd o grămadă de popor cu câinele la plimbare, dar tare mi-e că prea puţini se gândesc la asta.

Am fost în concediu în Italia de vreo două ori şi am rămas surprins de câţi oameni au câini acolo. Nu m-ar mira absolut deloc ca şi asta să fi fost o cale de contagiere la ei, mai ales că, din ce-am văzut, se vântură şi acum pe străzi cu pretext c-au scos potaia să se pişe.
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #290 on: 25 March 2020, 11:51 »
Da..extrem de multi caini, in mai toata Europa. Am si eu iubire fata de caini, am avut numai caini alesi de cand ma stiu.. am doi, un presa si  jucarie mica a sotiei. Ii plimb pe terenul lor, separat, privat, virgin practic. Dar restul trebuie sa ia in considerare ca sunt vectori. Nu circulati cu ei pe unde trec altii pe cat posibil; i-as tine pe ciment, poate garaj stiu eu.. trebuie protejati si ei, cu distantare si tot ce trebuie.

Asta fu inca o mare gogomanie. Se ia pe obiecte dar nu pe caini - Are you fucking kidding me. Adica animalele nu sunt obiecte din spatiu, ce sunt, stafii?
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #292 on: 25 March 2020, 13:25 »
Se pare ca a luat si printul Charles. Daca se intampla ceva cu casa regala sunt dispus oricand sa invadam insula aia de rahat.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #293 on: 25 March 2020, 13:39 »
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/6-cazuri-de-covid-19-la-o-biserica-din-bucuresti-au-fost-infectati-si-2-preoti-reactia-bor-1280986
i fucking told you. i fucking told you, you motherfuckers!

nu curte, nu cimitir, nu nimeni in vizita! INCHIDETI BISERICILE.

oh, era sa uit: where is your god now?
hey, world, where tf is you god now!
« Last Edit: 25 March 2020, 13:51 by Monier »
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #294 on: 25 March 2020, 14:15 »
Stai liniștit că tot se va găsi cineva care să împartă și dupaia....
Acum sunt in trend polițiștii...au ieșit la plimbat de documente și pt a nu spune ulterior că au făcut-o degeaba au ieșit și-n nr mare.
Probabil că se vor înmulți și cazurile de infectare și în rândul lor, căci au șanse destul de mari...Eu practic îi văd pe podium cu șanse reale la ocuparea primului loc...

Nu poți veni cu o măsură primitivă în societatea în care trăim astăzi și să te aștepți la un succes ,decât într-o proporție foarte mică...

L.E. Incepe sa devină un privilegiu să nu faci parte din nr celor izolați (deocamdată) , căci una e să te izolezi de bunăvoie și alta e să ți se impună (într-un mod mai agresiv).
Cum nici mesajul "stai in casă" nu are întocmai aceeași semnificație precum mesajul "stai acasă" ,acesta din urmă făcând referire mai degrabă la privarea ieșirilor de plăcere...(de-aia ziceam in primele mesaje aici că există și o mare ipocrizie in perioada asta... ieșită la iveală accidental).
« Last Edit: 25 March 2020, 14:35 by wntd »
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #295 on: 25 March 2020, 14:53 »
Ar trebui sa mai lighten up si voi pen' ca:
- nu mai ai unde sa iesi. Mai lasati placa cu iesitu' ca romanii nu-s prosti
- oficial mapamondu' are 1/3 cetateni in carantina (ca a intrat si India) deci masuri s-au luat. Acum la lupta!

In alta dezordine de idei o mare problema pe care o intrevad e ca s-au intors "studentii". Probabil toti. Vorbim de zeci de mii. Asta dupa ce Romania scapase in buna masura de lepre si gunoaie in ultimii ani. Si nu or sa se mai poata intoarce inapoi asa usor, va dura ani.
Sper ca sociologii lucreaza deja la niste planuri pentru ca rasismul si xenofobia e la 100% zilele astea, pe demonstrate.
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #296 on: 25 March 2020, 15:25 »
Da...la luptă. Ador mesajele astea patriotice. M-aș înșela daca as spune că ele pot veni în mare parte doar din partea unui bugetar ,a unui jurnalist ori a unei persoane trecute de , sa zic, 60 de ani (cresc șansele de a-ți pierde luciditatea odată cu înaintarea în vârstă) ?
Lupta a început cu ceva vreme in urmă,deja s-au înregistrat și pierderi consistente...deci te-ai trezit cam târziu.
Cei din cadrul medical cred ca-s sătui acum de asemenea mesaje....iar cei de pe la noi își cam fac griji in privința dotărilor cu care se prezintă la luptă.

La ceea ce ziceai referitor la "studenți" ....aia va fi prima grijă.
Asta mi se pare ca și când ai avea o necesitate foarte urgenta, întrezărești o rază de speranță și pe drum stai sa mai ocolești 💩 .
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #297 on: 25 March 2020, 15:35 »
Aia cu studentii e pentru dupa criza si nu esti cadru medical. :)
Ce zic eu e ca bagati numai captain obvious gen apa e rece pandemia e rea. Nu stiu cine-i mosu' si bugetaru' aici dar aveti numai comentarii din turn de fildes. Hai, man up la toata lumea ca devine plictisitor
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #298 on: 25 March 2020, 16:29 »
Nu trebuie sa fii cadru medical pt a realiza cat de obositoare devin aceste mesaje de încurajare pe măsură ce le auzi din ce in ce mai des ,cu atât mai mult atunci când știi că poți face un lucru dar n-ai cu ce , făcând abstracție de faptul că știi cine "ți-a furat jucăria" și că mesajul își pierde din valoare.
N-ai fost într-o situație similară până acum ? Prima dată îți vine să plângi dacă ești mai sensibil ,oarecum a ciudă pt că te duce cu gândul la cat de greu ți-a fost să te descurci cu mijloacele avute și că ăla de ți-a transmis mesajul nu este conștient de faptul că ai fi putut face același lucru într-un mod mai eficient daca ți s-ar fi pus la dispoziție mijloacele necesare.

Atunci când mesajul vine din partea celui ce "ți-a furat jucăria" , chiar de ar veni din adâncul sufletului ,cred că mai degrabă ai remarca o urmă de batjocură, decât de apreciere.

Când ai făcut referire la "studenți", mie mi s-a părut din ceea ce ai spus că o vezi ca pe o prioritate ce ar trebui imediat luată în considerare ,după ce va trece nebunia asta cu virusul.

Și să știi că nu-ți vorbeste nimeni dintr-un turn de fildeș ...Sunt fel și fel de oameni...nu putem fi toți la fel...unii sunt mai visători,alții mai realiști,etc.
La fel sunt și părerile...

Îmi cer scuze pt deranjul provocat de comentariul meu ( care intr-o mare măsură s-a dorit a fi doar părerea unuia ce se consideră realist).


 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #299 on: 25 March 2020, 17:00 »
Nu deveniti d'aia care ajung sa-i dea report Danei Budeanu, asta incerc sa zic :) Luati cu sarcasm ca ajuta, nu se supara nimeni. Scuze trebuie sa furnizeze doar China, inca mai astept.

Mi-a placut asta: