Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162327 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Cylix

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #330 on: 27 March 2020, 12:24 »
Eu încă merg la munca, dar doar 6 ore pe zi, ce pot spune, firma încă lucrează, ne ocupam cu online retail, dar am fost loviți tare, vânzări cu 50% mai puțin. De luna viitoare apelează firma la ajutor de la statul german, deci asta înseamnă ca vom primii cam 80% din net doar. Mai mult de jumate din angajați fac Home Office. Cei din producție au fost împărțiți in schimburi cu 1 ora între schimburi unde se face deratizarea. In toate încăperile este o stație mobila de dezinfecție. Cei care mergeau cu transportul in comun au primit o mașina de firma cu care sa se deplaseze reducând astfel riscul de infecție. Conduc cam 40 de min de acasă pana in München si pana acum nu am fost oprit la nici un control de polițe, oamenii se conformează, putine mașini pe drum sau autostrada, majoritatea dube sau camioane de marfa.

In rest odată la 2 săptămâni prin magazin după provizii, plimbări cu câinele si căruciorul prin grădina, pădure si câmpii, îmi fac griji pentru fiu-miu, are doar 3 luni..pentru socrii si părinții mei din România, sunt toți trecuți de 65 de ani..


7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Ransom

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #331 on: 27 March 2020, 14:39 »
La mine la firma, se vine la inca lucru. Desi nu prea mai avem mult de lucru. Dar cum lucram mult peste hotare, o mana de oameni au ramas prin tari straine din cauza
ca s-au amanat/anulat zboruri. Unu' e blocat in Dubai, de la consulat i-au zis sa considere ca e in vacanta acolo pentru doua saptamani. Trei colegi s-au intors ieri din Italia cu masina, au intrat direct in carantina, escorati cu duba la un hotel de la marginea orasului. Alti doi din Egipt, i-am putut intoarce in tara doar cu ajutor strain, via o ruta ciudata, Cairo-Roma-Bucuresti. Mai mult ca sigur si ei odata ajunsi in tara intra direct in carantina pentru 14 zile.
Se cam impute treaba...
Se vede clar ca nici o tara/guvern nu s-a gandit ca va avea de confruntat asa ceva.
« Last Edit: 27 March 2020, 14:41 by Ransom »
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #332 on: 27 March 2020, 20:10 »
La mine nu e grav deocamdata in IT(firma mama se ocupa de resurse). Stau acasa de 2 sapt si lucrez. Trebuia sa primim mariri din aprilie dar s-au anulat pt ca asta este. Deocamdata firma sta bine world wide dar se asteapta la intarzieri de plata, parteneri in falimente, scadere de productie si vanzari.
Impactul va fi foarte dur in tara pe termen scurt: incasarile la buget se estimeaza ca vor scadea cu 50%. Eu sunt tare curios de unde vor avea bani de salarii si pensii. Visteria e goala, bancile nu vor sa imprumute statul.
--
Si sa nu mai aud de fonduri de solidaritate pt ciuma si zombie si alte mizerii: guvernul nu are bani de masti, nu are bani de cele necesare pt protectia propriilor cetateni asta in conditiile in care mai mult de jumate din ce producem dam in taxe si impozite. Sa TAIE stim de unde ! Sa-l cheme iar pe Basescu sa anunte "bucurie si extaz" legat de pensii si salariile bugetatorilor. Cum au avut putina bruma de bani cum au dat pensii si salarii marite, atat ii duce mintea. Nici o restructurare in sectorul bugetar, sunt multi ca potarnichiile.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #333 on: 27 March 2020, 20:52 »
Ma bucur pentru voi, sincer. :)

Sa speram ca iesim toti cu bine, si ca vom putea reveni la o oarecare normalitate.

Dintr-o data, m-a luat tot felul de pofte, tocmai pentru ca acum sunt ..interzise/de evitat. Vreau sa merg in lume, vreau la restaurant, sau la masa afara. La un concert, oricare concert..
It's a bit crazy.
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #334 on: 27 March 2020, 22:18 »
Pai e sentimentul de puscarie. :D
Eu stau si ma gandesc cum ar fi o "excursie" catre Marte. Sa stai 6 luni intr-o "bucatarie" cu inca 3-4 insi.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #335 on: 28 March 2020, 02:56 »
Statul in casa nu mi se pare o problema, se va compensa cu niste ture la munte cand se termina problema. Dar problema mi se pare foarte periculoasa. Au dat coltu' persoane dintr-o gama larga de varste, unii intr-un mod foarte rapid/abrupt. Chiar daca majoritatea poate trece usor prin infectie, e ca la loz in plic pentru toata lumea, inclusiv pentru cei dragi. La asta se adauga faptul ca in RO nu e deloc indicat sa ajungi la spital in general, iar de data asta poate fi chiar mortal.

Va doresc la toti sa aveti noroc de sanatate si sa nu experimentati contactul cu virusul!
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #336 on: 28 March 2020, 07:47 »
Va creste si la noi rata de divort :)  Cand ti se da un pic peste cap ritmul ala care il ai de ani si ani, nevasta,copii, te iubesc pupici,ai plecat,te intorci seara si poate mai petreci 20 minute cu femeia la masa, poate o partida de sex daca apuci in minutele pretioase in care nu te freaca la cap copii. Eh, cand trebuie sa stai 24 din 24 incuiat cu acele persoane......multi nu vor rezista.

Pentru mine nu e nu stiu ce, am avut perioade cand am stat in casa f mult timp,ca asa era cu locul de munca, au fost si perioade cand eram mai tot timpul plecat de acasa,delegatie treburi. Insa deja am din cercul de prieteni cativa care se catara pe pereti dupa doar cateva zile petrecute in casa.

E si o chestie ciudata, tine de psihicul fiecaruia presupun. Stiu cativa pe care nu ii puteam scoate din casa nici sa vrei, ne intalneam poate o data la 2 luni, ba acuma zici ca s-a tampit de cap,vrea afara,vrea laptenis ca e mai caldut afara, vrea sa mergem la bere,vrea la plimbare,ce dzo il apucase si pe asta. Bine ca atunci cand era permis atunci nu, acuma insa zici vrea sa mearga la maraton.
« Last Edit: 28 March 2020, 08:08 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #337 on: 28 March 2020, 08:12 »
Da, va creste abuzul domestic (si violenta, bataia.. sa recunoastem). Cata vreme proviziile de alcool mai sunt.. butoaie si damigene.
E alta situatie cand suntem obisnuiti unii cu altii in continuu, dar .. chiar si atunci, nervii intotdeauna se revarsa pe cine-i acolo. E un fapt stiintific :D

Va creste abuzul si neregula in general. Stiti ce am patit? un curier a gasit ocazia sa ma taxeze inca o data pe transport, deja platit. I-am primit inapoi, aveam de gand sa scriu la sef, si uite ca nu am facut-o nici pana azi. Mda, speculanti si profitori, de la mic la mare.
Va fi mereu o tara de soferi si paznici, slujbele astea raman, se vor dezvolta exponential mai mult. Banuiesc ca toata lumea se orienteaza pe livrare la client, oricum, trebuie!
Merita facut topic separat despre aspectele economice.. de la rate si plati, la moneda & stuff.

Deci se vor gasi tot felul de hoti si pungasi la drumul mare.. care vor incepe sa fure pachete & stuff. Marfa de langa magazin etc. Dar in acelasi timp - si asta ar fi un avertisment de trimis mai departe - trebuie sa stiti ca acum politia si armata au supraputeri, la revedere cu procedura si drepturi. Te rezolva pe loc.. asta e si ideea sa opreasca fluxul de infractiuni - fara hartii si verificari, cu pedepse mai aspre.
Adica abuzurile politiei, si astea se vor inmulti, vertiginos. Doar sa ai noroc cu soldatul de alaturi, de care sper ca se va feri Garcea.
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #338 on: 28 March 2020, 11:32 »
Eu de vreo 3 saptamani am sotia si copii plecati la socri, la vreo 160 km spre Dunare, stau in aceeasi casa cu mansarda impreuna cu parinti si sora mea intoarsa cu copii din Irlanda. Chiar daca muncesc de acasa nu am cum sa ma plictisesc in casa, am la treaba restanta de facut prin garaj, beci, etc. Si la capitolul entertainment stau bine, proiectoare, filme, etc. daca vreau miscare ies la o plimbare prin curte, casa, trepte, etc.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #339 on: 28 March 2020, 13:21 »
Ai grija ca peste cateva zile se trece la masuri de "nivelul 4" (cand se trece de 2000 de infectati), masuri care vor interzice deplasarile intre localitati. E OK si cu contacte audio+video.

Urmeaza scumpiri cel putin serioase la unele alimente, incepand cu legumele si fructele.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #340 on: 28 March 2020, 13:57 »
nivelul 4" (cand se trece de 2000 de infectati), masuri care vor interzice deplasarile intre localitati.
oh wow ..te rog arata-mi unde s-a zis, Mersi mult,
 

Offline Adi

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #341 on: 28 March 2020, 14:46 »
Cum unde? Pe Facebook, la antene, in presa aia paralela care inca își mai face de cap. Înafara sa bage panica in populație nu știe altceva.
Pe perioada stării de urgență închideam TOATE posturile tv de știri sau ii obligam sa difuzeze numai filme sau programe artistice. Știrile de la ora 19 se difuzau concomitent pe toate posturile tv și erau realizate doar de o echipa de știri pe fapte reale, nu pe fabulații.
Pare comunist, dar nu poți să lași cretinii sa abereze la TV.

Sent from my MI 8

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #342 on: 28 March 2020, 15:19 »
A, deci nu e reala.
ok
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #343 on: 28 March 2020, 16:52 »
Hai ca nu suntem departe, aia cu ministerul adevarului se poate infiinta la cererea publicului.
 

Offline ixtl

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #344 on: 28 March 2020, 17:38 »
Pragul urmator e la 2000 de cazuri confirmate. Asta dintr-un interviu de acum o saptamana sau ceva mai mult cu nustiuce oficial.
Asta inseamna cel mai tarziu pe un miercuri.
Si mi se pare realist dpdv al deplasarii populatiei sa interzica circulatia intre localitati sub orice pretext cu exceptia urgentelor medicale si a transportului de marfa strict utila, e cam singurul lucru care le-a ramas de facut la capitolul asta.
Isteria continua, tovarasi.