Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167735 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #585 on: 29 April 2020, 18:10 »
Lucrez la o corporatie mare si sunt pe raportari. Vestea buna e ca au crescut vanzarile in majoritatea sectoarelor, lumea pare sa-si revina econonomic.
Eu ma intreb daca lumea va invata ceva din toata tigania asta. Oare vor invata oamenii sa-si mai puna un ban deoparte, sa fie atenta la ce mananca, la igiena, la mici rezerve de mancare in casa, etc... sa fii practic mai atent cu tine si ai cei din jur si mai ordonat.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #586 on: 29 April 2020, 19:25 »
Aia care traiesc asta probabil ca da, in rest istoria se repeta.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #587 on: 29 April 2020, 22:44 »
Aia cu banii deoparte trebuie să vina de la sine pt a putea spune că te afli într-un  mediu economic sănătos. Dacă ajungi să "strangi din buci" pt a pune un ban deoparte mare brânză n-ai să faci (dacă nu-i investești în ceva)pt că de-ar proceda toți astfel mai devreme ori mai târziu toată economia asta forțată s-ar resfrânge asupra ta și a celorlalți.
Altceva e când vine vorba de împrumuturi pt lucruri ce nu erau tocmai o necesitate.
 

Online axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #588 on: 29 April 2020, 23:35 »
Eu abia astept sa vad cand ne vor lua bani printr-o devalorizare masiva, ca in perioada asta orice este posibil, parinti mei la revolutie asteptau pe lista de vreo 2 ani sa le vina randu sa-si primeasca dacia si au primit inapoi bani devalorizati cu care si-au luat un covor, alti am inteles ca si-au luat pantofi cu talpa de carton. E indicat sa ai bani cat sa te autosusti cat de cat, bani trebuie investiti in lucruri care intr-o situatia nasoala iti fac traiul mai usor... panouri fotovoltaice, autonomie energetica, arme, o sera care sa functioneze 365 zile pe an, un sistem aquaponic din care sa ai si pesti si plante, sunt multe de facut, problema majora fiind cheful, sper sa ne dam pe brazda si sa ne vedem interesul pe termen lung.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #589 on: 30 April 2020, 08:09 »
Ce conteaza nr de morti ?
Imi scapa mie sau azi(luni) nu avem imbolnaviti noi declarati ?!?! A iesit virusul la gratare ?
conteaza pentru ca nu ai nici o metoda clara de a urmari evolutia. de vreme ce nu se testeaza si nu se opreste boala pe calea gasirii purtatorilor, atunci masori dupa rezultate.

si vezi bine ca numarul de infectati si chiar numarul de morti este manipulat pe ici colo.

numarul de morti e in crestere. odata anuntata relaxarea, nu se asteapta 15 mai, au inceput-o de-acum. nu-mi doresc decat binele, dar se pare ca poporul a trtecut prin izolare fara sa invete nimic. decat sa aplice nesimtire si neatentie, ca inainte.

 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #590 on: 30 April 2020, 09:00 »
Este foarte rau cata manipulare se face din toate partile pe acest subiect. Cateodata raman uimit,am chiar in cercul de prieteni cativa cu care nici nu mai discut despre subiect ca numa imi pierd nervii,ca si cum ai vorbi cu fata la perete. Ca nu ca e doar o cacalmea acest virus,ca oculta lui peste,ca de fapt prin asta ne vor monitoriza si mai bine. Omule tot ce e posibil,da chiar s-ar putea sa fim monitorizati si mai aspru, intre timp virusul ucide oameni. La astia prin absolut nici o metoda nu le intra la minte ca virusul asta chiar exista si chiar face ravagii,chiar ucide, nu e Photoshop,e pe bune treaba cu oamenii care mor.

Ei o tin cu propaganda luata din facebook sau citit din ceva site suspect ba al unui interlop ba al altui mafiot. Ca suedia ca una,ca economia ca dracu mai stie ce altceva. Cum pana mea sa compari situatia din suedia cu romania. Adica in ce univers paralel trebuie sa traiesti sa compari cele 2 tari,cele 2 sisteme de sanatate, de fapt totul din cele 2 tari si sa ajungi la concluzia ca de fapt la noi masurile au fost prea dure, de faceau si la noi ca la suedezi,nu era nici o problema. Noaptea mintii domnule,noaptea mintii cand mai vad sau aud pe cate unul facand niste comparatii de sincer nici dupa al 6-lea pahar de whisky nu ma pun la asemenea aberatii.

Nu da bine la sanatatea oricui sa se aventureze prea adanc in anumite subiecte,pierzi povestea de ansamblu intre timp si nu mai esti capabil sa te uiti cu un grad ridicat de discernamant la ce se intampla prin jur.

Mai nou avem isterizarea cu secuimea, si acolo cata manipulare se face,cate manevre. E trist, e chiar trist ce se intampla la noi, cate jocuri,cate manevre. Fie ca te uiti pe un post de stiri la televizor fie ziare online,fie prin social media gen facebook,youtube etc.... rar gasesti care sa nu apartina de ceva interlop,de careva condamnat sau careva care are sau avut dosare penale, si aia, aia vin si ne spun de fapt "cum sta treaba in realitate",ca ei de fapt nu au nici un fel de interes politic sa spuna minciuni si sa manipuleze. Ma trezesc prin facebook cu tot felul de postari ca vin ungurii si ne fura ardealul, ba deci....eu mai bine le scriu sa mai bea un pahar de tuica si sa se uite catre alte probleme, ardealul tot aici va ramane, nu il va fura nici dracu. De multe ori ma gandeam sa imi sterg contul si acolo pe facebook, il tineam pentru 2-3 chaturi cu prietenii,dar cred ca va ramane pe sistemul ne sunam si ne intalnim, decat sa vad de la nu mai stiu care o postare cu "adevarul din spatele coronavirus" o lasa-ma, ca fiecare youtuber,blogger si vlogger mai nou detine "adevarul".

Toata manipularea,isteria asta ce se intampal din pacate va face imposibila functionarea in parametrii normali a tarii, ma refer la o tentativa de a functiona cu virusul pana nu stiu,pana vine un vaccin,pana se gaseste o solutie mai buna. Pe moment focarul este cat de cat tinut sub control, vom vedea noi dupa 15 mai cati vor respecta macar chestii minime,gen purtat o masca,niste manusi etc.
« Last Edit: 30 April 2020, 09:13 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #591 on: 30 April 2020, 12:41 »
Chestia cu secuimea e fix pix... adică exact cum zicea careva : că UDMR a vrut doar sa dea bine pt electoratul lor (deși e ca și când i-ai lua de proști pt că pe ăla de este informat îl cam deranjezi cu astfel de manevre). La fel și reacția președintelui...a fost deranjantă pt că pot fi doar două variante : fie este prost ,fie ne ia de proști (aș miza pe varianta a 2-a că pare un om "descurcăreț").
Oricum majoritatea politicienilor ne arată pe "ecrane" un comportament de oameni imaturi ...de te și miri câteodată nu numai cum de-au ajuns acolo,ci și cum de s-au putut menține...Abia atunci când le vezi averea vezi defapt cum stau lucrurile 😅

Referitor la măști și mănuși o să fie nasol la vară din simplul motiv că e cald ,iar fără AC poate deveni insuportabil. Ca să nu mai zic sa fii frizer și să porți mănuși,eventual să transpiri de fel și mai mult ....
Oricum dacă nu ne lasă la vara virusache , nu cred că ne vom mai permite "luxul" de a respecta condițiile de izolare... Cel mai probabil s-ar căuta măsuri de izolare doar a celor pt care contactarea virusului prezintă un risc ridicat...
Acuma na...te uiți ce prăpăd a putut face doar 1-2 luni și nu cred că trebuie să fii Nostradamus să-ți dai seama că nu vei putea conviețui cu asemenea măsuri de izolare până la vaccinarea populației..
« Last Edit: 30 April 2020, 12:44 by wntd »
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #592 on: 30 April 2020, 13:36 »
La presedinte iesirea ne-o poate explica doar "serviciile" :) Ca a vorbit cu nume si prenume...de 2 ori. Asa ceva nu faci fara sa ai dosarul in mana (sau fara sa fii Vadim dar nu e cazul aici). Desigur, nedelicat, dar a castigat duelul, pur si simplu le-a transmis clar ca ii are la mana daca e ceva (si pe unguri, si pe PSD)

Cat despre Suedia...explicati-mi si mie ca la prosti de ce e o poveste de succes in combaterea COVID-19. Si de ce e asa jmeker sistemul lor medical :)
Suedia nu trebuie admirata ca nu a luat masuri si io-te ce bine e (nu e bine deloc in realitate). Dimpotriva, Suedia a luat masuri da' astea-s masurile :) Simplu, sec, cinic. De ce nu-s cetatenii in strada sa le dea foc? Poate ca-s oricum alienati unii de altii (deci se distanteaza oricum social), sau sunt mai fricosi ca noi si respecta tacit niste reguli sau - the obvious - cand toate tarile din jurul tau sunt oricum in lockdown oricum n-ai unde sa mergi si sa dai/sa iei boala. Sa le uram succes suedejilor in initiativa lor dar sa nu-i invidiem ca e ridicol.
Vom vedea ce atitudine or sa aiba cetatenii suedeji prin vara cand n-or sa poata pleca in concedii ca n-o sa-i primeasca nimeni, poate atunci o sa iasa in strada si sa dea foc :)
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #593 on: 30 April 2020, 14:13 »
La Suedia cred că e de apreciat conducerea care a fost capabilă să-și asume unele decizii ,dar și reacția populației.
Poate că s-au riscat ori poate doar au cântărit mai bine riscurile și au considerat că varianta aleasă de ei e mai bună pt ei.
Îți dai seama că multe țări (conducerea) au urmat turma pt că au fost fie incapabile să-și asume o altă decizie ,fie aveau sistemul medical prea praf pt a risca ,fie ambele... În plus dintotdeauna a fost mai ușor să copiezi , decât să gândești....
« Last Edit: 30 April 2020, 14:15 by wntd »
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #594 on: 30 April 2020, 14:46 »
Pai ce inseamna "asumat". Asumat...cum? La 3000 de morti ne dam toti demisia sau ceva? Nu am auzit asta :)
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #595 on: 30 April 2020, 15:32 »
Pai pur și simplu au luat decizia de a nu adopta măsuri stricte de prevenție ,ci doar au venit cu unele recomandări (la care populația parese că ar fi fost receptivă) , când toți ceilalți n-au făcut decât să urmeze același tipar.
In plus au avut determinarea de a merge în continuare pe ideea lor chiar și atunci când au fost criticați ,ceea ce aduce nu numai o originalitate ci și o fărâmă de libertate (arată așa puțin că nu ești constrâns de nimeni).
« Last Edit: 30 April 2020, 15:38 by wntd »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #596 on: 30 April 2020, 16:23 »
Eu sunt curios, unde e prapadul facut de virus ?!
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #597 on: 30 April 2020, 16:32 »
Aia nu e asumare. Asumare e cand iti iei asupra ta sarcina de a...ceva, gen sa contii pandemia. Ce fac suedezii nu e asumare, e doar un plan pe care se pare ca nu-l contesta nimeni (si chiar daca ar vrea sa-l conteste ce-ar putea sa faca suedejii, sa dea frizeriile deschise pe prosteste de strada? :) Iar ca sa faci un om liber sa se simta si mai liber chiar n-are niciun chichirez.
Ce incerc sa zic e de ce ne uitam cu jind la ei cand avem mai putine cazuri si muuult mai putini decedati. Planul suedez nu functioneaza nici macar drept statistical fluke, el doar exista :)
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #598 on: 30 April 2020, 19:11 »
Mă refeream la libertatea de a lua o hotărâre ...nu la libertatea de mișcare. Nu e vorba de invidie ,dar aș fi preferat oricând oamenii de la conducerea țării lor în locul alor noștri.
Mai e puțin și aflăm și despre cat de bun a fost planul lor... Dacă instalarea căldurii nu va avea un impact semnificativ asupra virusului aș zice că decizia lor a fost una bună pt că oamenii au muncit ,ci n-au stat acasă pe banii altora.
Nu știu câte țări și-ar permite să susțină, pe o perioadă lungă de timp, oamenii din domeniile afectate pe care-i sustin acum.
Adică de voie de nevoie relaxează măsurile și revin (sanky) treptat....(la.planul Suediei).
Ce crezi că s-ar întâmpla dacă ar crește nr-ul morților , infecțiilor,etc după o scurtă perioadă de așa zisă relaxare ?
As zice că s-ar reveni imediat la masurile de izolare/distanțare , iarăși s-ar anula zboruri,etc... Întrebarea e până când ?
De ce crezi că nu se așteaptă un medicament (recunoscut la nivel global) / vaccin ori dispariția aproape în totalitate a cazurilor de deces/infecție ,iar autoritățile menționează (cât de cât) o dată de relaxare a măsurilor de distanțare ?
De ce nu exista o cifră la nivel global care să-ți dea posibilitatea să vii cu anumite măsuri de relaxare ? ...pt că diferă enorm cifrele infectare/decese între țări.
De ce se gândesc atunci toate țările care sunt fruntașe în materie de infectări/decese la relaxarea măsurilor de izolare/distanțare ?
Pt că deja impactul socio-economic e mai mare decât impactul virusului...

Ei bine...în condițiile astea cum crezi că au fost măsurile adoptate de Suedia ? Nu spun că toate țările ar fi trebuit să adopte aceleași măsuri , însă cu siguranță multe ar fi putut opta pt acestea și și-ar fi diminuat și impactul economic procedând astfel.
« Last Edit: 30 April 2020, 19:15 by wntd »