Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 167247 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #60 on: 14 March 2020, 21:57 »
Per total pentru aia ar trebui sa fie declarata starea de urgenta in acest context,insa are si multe alte lucruri mai urate in spate. Limitare de drepturi,cenzura, si multe altele,e un pic "flexibil" adica felul in care poate fi interpretat. Dar din pacate nu avem de ales. Nu ca nu s-ar putea face si fara stare de urgenta,fara sa dai si mai multa putere altora in care nu prea ai incredere ca au habar ce trebuie facut,si nici nu sunt foarte transparenti in ceea ce fac.

Dar nu ai de ales, daca poporul ar sti cum sa se comporte in o asemenea situatie,si ar avea o reactie mai rationala, fara extreme ba din o parte doar batjocoreala,ba din cealalata doar panica, atunci nu ar fi nevoie de masuri speciale,insa altfel trebuie cineva sa ia biciul si sa dea cateva bucati la popor,altfel ajungi la haos total.

Faptul ca aceasta stare de urgenta permite ca si armata sa fie implicata la nevoie,va da de gand alora care in nici un caz nu au dorit sa respecte niste reguli de baza si au infectat pe altii, ba din inconstienta sau efectiv nepasare. Din cate am inteles,starea de urgenta a fost modificata undeva anul trecut. Inainte doar in stare de asediu puteai implica armata,acuma poti implica la nevoie si in stare de urgenta.

De aia mi se pare cu doua taisuri treaba, dar raman la aceeasi opinie, prefer aceasta varianta,decat  sa vina careva si sa apeleze la calm,ce calm, cui, alora 40 care au deja dosare penale pentru ca nu respecta carantina? Sau altor cine stie cate sute care inca nu au fost prinsi?. Sau sa le explici doctoranzilor in frecat menta pe youtube ca acest virus nu este o banala raceala, dar degeaba,ei oricum te numesc conspirationist ca au citit ceva pe fuga prin google unde scria ca nu e nici o treaba,te racesti un pic in cel mai rau caz si trece.

EDIT: Am si gasit articolul unde scrie despre modificarea starii de urgenta

https://romania.europalibera.org/a/de-ce-a-fost-intarita-lege-starea-de-asediu-urgenta/30199594.html
« Last Edit: 14 March 2020, 22:03 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #61 on: 14 March 2020, 22:05 »
apropo, idioata aia din petrosani parca care a mintit ca a venit din italia si a infectat n oameni, s-a vindecat si au externat-o :))
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #62 on: 14 March 2020, 22:10 »
^cool story bro
-

prefer stare de urgenta de ..alaltaieri!
@#$
« Last Edit: 14 March 2020, 22:12 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #63 on: 14 March 2020, 23:36 »
A mai aparut una (tanara si proasta) in Cluj-Napoca. Bolnava din start din Italia, venita cu autoturism impreuna cu altii, a mers acasa la parinti si frati, aia au trimis-o la hotel, de la hotel s-a dus pe jos la spitalul de infectioase, evident fara sa anunte.
Rezultatul: familia in carantina, hotelul inchis si in carantina, personalul din spital si altii cu care a interactionat in carantina, blocata activitatea pentru decontaminare, mai multe dosare penale.

Ca-n filme (in Bucuresti): Fuga din carantina
« Last Edit: 14 March 2020, 23:37 by oldshooterman »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #65 on: 15 March 2020, 00:32 »
scrisoare deschisa a oficialului

https://www.politico.eu/article/coronavirus-italy-needs-europe-help/

Italy has already asked to activate the European Union Mechanism of Civil Protection for the supply of medical equipment for individual protection. But, unfortunately, not a single EU country responded to the Commission’s call. Only China responded bilaterally. Certainly, this is not a good sign of European solidarity.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #66 on: 15 March 2020, 01:12 »
Treaba se profileaza a fi o actiune criminala a unor servicii americane, precum era de asteptat si justifica o serie intreaga de actiuni mai greu de inteles.

Americanii au dus în China virusul, în octombrie, la Jocurile Mondiale Militare!!! România a avut 77 de trimiși în epicentrul coronavirusului!!

"Mulți dintre aceștia se simt obosiți, răciți, gripați, este nevoie de internarea lor. Pe documentele oficiale scrie ”formă ciudată de pneumonie”."

"Ministrul Afacerilor Externe din China, Zhao Lijian, face rost de o înregistrare a interpelării lui Robert Redfield în fața Congresului Statelor Unite. Redfield este directorul Centrului de Control și Prevenție Sanitară din SUA. Ce declară omul pe 11 martie? ”Înaintea începerii crizei coronavirusului în lume, în Statele Unite au existat decese provocate de o pneumonie ciudată, identificată, mai târziu, drept coronavirus”
 

Offline ixtl

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #67 on: 15 March 2020, 03:07 »
Ce să zic, o știre de c#cat, a unui post cam de c#cat despre declarațiile unui regim cam de c#cat.
Iar ca să elucidam misterul prezentat, poate ne ajută același post cam de c#acat
Quote
China a mințit omenirea! Primul caz de coronavirus: 17 noiembrie 2019!
Cotidianul ”South Morning Post” a aruncat bomba. Conform jurnaliștilor de aici, care au prezentat și documente, primul caz de coronavirus a fost înregistrat în China pe 17 noiembrie 2019, adica acum patru luni. Guvernul a ascuns, însă, tot, admițând, abia la începutul lui 2020 că există o epidemie, timp în care virusul se propagase puternic
BTW, audierea misterioasă menționată mai sus se găsește ici șa :
https://www.c-span.org/video/?470224-1/dr-fauci-warns-congress-coronavirus-outbreak-worse&start=1092
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #68 on: 15 March 2020, 03:42 »
Cred ca este irelevant. A crede ca e o mana criminala e o greseala sau un fail grosolan. Daca venea din SUA am fi avut acolo bolnavi cu zeci si sute de mii. Daca e o mana criminala e fail teribil. Pai asa se raspandeste o boala, cu un pacient intr-n sat olimpic unde majoritatea sunt sportivi si au imunitate 200% ? Nu asa se face: o raspandesti in paralel in mai multe regiuni, incerci sa dai din start la cateva zeci de mii prin piete mari si metrouri. Astia mii sau zeci de mii devin milioane pe urma si are intr-adevar impact serios. Ce e aia 80000 la o China ? E ca si cand as fi infectat un sat cat Last Fierbinti, poate si mai mic. Ori suntem golani, ori nu mai suntem.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #69 on: 15 March 2020, 03:55 »
Nu e nimic misterios. Ceea ce a ramas neclar e cum a ajuns virusul in China (intentionat sau nu). Studiile virusologilor indica ca sursa SUA pentru ca acolo se gasesc toate variantele virusului identificate pana acum - 5. In China sunt doar doua, una fiind prevalenta.

Alte tari au fost infectate cu alte tulpini decat cele din China, dar care se regasesc in SUA. Italia si Iranul "beneficiaza" de niste tulpini foarte agresive, care de asemenea nu sunt cele din China. Nasol e ca in RO a ajuns cea din Italia...

Nu s-a demonstrat ca, China a fost infectata in mod intentionat si probabil nici nu se va putea demonstra, dar s-a demonstrat ca americanii au aruncat cu kk aiurea asupra Chinei si chinezilor, si au ascuns faptul ca cel mai probabil de la ei sa fi plecat mizeria.

 

Offline Tzeb

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #70 on: 15 March 2020, 06:21 »
Nu e nimic misterios....

Misterios e cum sunt ~3000 de confirmati in America, iar in Rusia sunt 59.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #71 on: 15 March 2020, 08:08 »
nu cred ca Putin e prost sa dea cifre oficiale :D
ca e de la rusi, lilieci sau extraterestri, nu mai conteaza

https://www.peco-online.ro/index.php 4.66 gg
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #72 on: 15 March 2020, 08:31 »
Nu s-a demonstrat ca, China a fost infectata in mod intentionat si probabil nici nu se va putea demonstra, dar s-a demonstrat ca americanii au aruncat cu kk aiurea asupra Chinei si chinezilor, si au ascuns faptul ca cel mai probabil de la ei sa fi plecat mizeria.
americanii au fost in china, da, bolnavi, in spitale? li s-a recoltat probe, exista dovada, sau iei ca fapt o acuzatie goala?

sars si mers tot din pietele alea au plecat. sa inteleg ca a trecut un american pe-acolo. dar sportivii veniti acasa, au stat in izolare? de ce nu au avut si americanii epidemie in acelasi timp?
 :)


numai un comunist imputit poate minti in halul asta. ministru de exterme... = propaganda de veceu.
« Last Edit: 15 March 2020, 08:36 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #73 on: 15 March 2020, 09:57 »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #74 on: 15 March 2020, 10:46 »
Mi se pare fortata treaba cu arme biologice,sua si altele,daca mergi pe acel fir,sunt multe lucruri care nu se leaga si trebuie sa fortezi logica aproape pana in panzele albe ca sa ii dai cumva sa capete sens,sunt cu totul pentru conspiratii,sau teorii mai bizare,dar imi place cand au sens. Adica de la oswald nu a fost tragaciul,pana la extraterestrii reptilieni ne conduc sunt niste salturi uriase, nu imi place sa fac salturi grosolane,iar faza asta cu altii au dat drumul acestui virus intentionat,cere niste salturi mari, poate daca aflam mai multe date concrete, insa pana atunci nu, nu mi se pare credibil.

 Sincer,la cate am vazut in china,mai ales ca am si fost acolo acu cativa ani. Dau o probabilitate mult mai mare neatentiei, acolo normele de igena,de siguranta sunt asa de forma, sa nu spui ca nu sunt. Insa la cate fabrici vezi explodand in china,cate si cate probleme,nerespectarea normlelor ergo vezi ditamai cladiri care se prabusesc,vezi malluri unde scara rulanta efectiv inghite si sfasie oameni in bucati,din nou pentru ca nu se respecta normele de siguranta.

Mult mai probabil mi se pare cate un "dorel" de-al lor care a lucrat in laboratorul de langa wuhan "Wuhan Institute of Virology",nu a respectat normele de igienizare si siguranta asa cum ar fi trebuit, a mers p'acolo prin piata la cumparaturi si a inceput sa infecteze oameni.
« Last Edit: 15 March 2020, 10:51 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind