Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 169163 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #750 on: 19 December 2020, 19:06 »
Traducerea e mai mult decat aproximativa, https://lockdownsceptics.org/what-sage-got-wrong/
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #751 on: 19 December 2020, 19:57 »
Concluzia finala din analiza respectiva:

"Principalul punct din aceste grafice este linia de tendință. Numărul în creștere de cazuri și decese se desfășoară de 4 ori mai lent acum decât în primăvară. Acest lucru nu dovedește că ne apropiem de starea finală, dar observația este în concordanță cu acel concept (că ne apropiem de starea finală)."
...........................
Si o paralela cu parerea expertilor rusi despre aceeasi problema (publicata chiar astazi), o coincidenta interesanta:

MOSCOW, December 19. /TASS/: "Pandemia de coronavirus s-ar putea termina în Rusia până în primăvară sau chiar mai devreme, a declarat sâmbătă șeful Serviciului Federal pentru Supravegherea Protecției Drepturilor Consumatorilor și a Asistenței Umane, Anna Popova."

Daca se confirma, "noi, masele" am putea scapa de vaccinare, sau vom avea mai multe optiuni (pentru ca ne vine randul doar dupa luna aprilie). 8)

 

Offline Nosferat

« Last Edit: 20 December 2020, 09:37 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Cylix

7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #754 on: 20 December 2020, 15:01 »
Am vazut si eu azi la stiri, in orice caz au dat un raspuns extrem de ambiguu. Nimic concret,in afara de "may be up to 70% more transmissable" . Cum s-a ajuns la acea concluzie,cine a decis acest lucru,ce panou de experti a fost care a vazut si a spus "da sefu,e o noua mutatie,dupa mai multe teste putem da si noi un verdict,trebuie sa bagam niste restrictii mai dure ca e grav". Masurile luate sunt extreme,nu mi se par logice,ai avea impresia ca langa Londra a puscat un reactor din cernobil sau ceva.
« Last Edit: 20 December 2020, 15:03 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #755 on: 20 December 2020, 16:22 »
Prevad ca lucrurile se vor infierbanta in viitorul apropiat.
 

Offline Cylix

7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #757 on: 21 December 2020, 03:52 »
cum e noul strain vs vaccin?

https://heavy.com/news/tiffany-dover-dead-alive/ cica tipa nu ar fi moarta ...
« Last Edit: 21 December 2020, 03:58 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #758 on: 21 December 2020, 07:19 »
E cu semnul intrebarii, unii spun ca a murit,altii ca nu a murit, om vedea in viitor ca daca tipa aia nu se prezinta in urmatoarele zile,e cam adio treaba. Pana acuma semne de viata au dat altii in locul ei,nu ea insasi.

In the meantime.
https://www.bitchute.com/video/VtVhZ0HHOUUt/

Nu stiu cat de incredere sau nu este acest Vernon Coleman, pe sistemul hit and miss. Pe unele pagini scrie ca e pe bune,pe altele scrie ca e doar un conspirationist. In orice caz referitor la acest document,nu cred ca nu ar avea dreptate.

https://www.cdc.gov/vaccines/acip/meetings/downloads/slides-2020-12/slides-12-19/05-COVID-CLARK.pdf


Mai este si asta.

https://www.aier.org/article/asymptomatic-spread-revisited/
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #759 on: 21 December 2020, 08:03 »
**unable to perform normal daily activities, unable to work, required care from doctor or health care professional

depinde cum citesti asta. Este si intre ele sau ... sau? Pentru ca daca a avut o durere de cap sau ceva de genul timp de o zi ar putea intra aici. Si nu cred ca e o problema f mare. Trebuie mai multe detalii si definitii mai precise pt a putea spune care e problema.

In plus, cred ca e de preferat sa ai o rata de 2% indivizi care nu se simt bine pe o perioada scurta decat sa ai o rata a mortalitatii de 1-2% plus 5% grav bolnavi si spitalizati plus 10-20% grav bolnavi ...

American Institute for Economic Research, normal ca astia ar fi impotriva restrictiilor.

Da, e f putin probabil ca asimptomaticii sa raspandeasca boala. Poate chiar imposibil. Dar ... mai sunt si pre-simptomatici sau cu simptome slabe - iar acest grup in mod sigur raspandeste boala.
« Last Edit: 21 December 2020, 08:10 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #760 on: 21 December 2020, 17:31 »
Se sustine ca vaccinurile sunt eficiente si impotriva mutatiilor. Problema cu tulpina noua din GB ar fi transmisibilitatea de Nx mai mare decat la restul tulpinilor raspandite.
.................................
Deci, la TV se spune ca ar fi de 70x mai infectioasa decat tulpina "comuna".
« Last Edit: 21 December 2020, 22:18 by oldshooterman »
 

Online Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #761 on: 22 December 2020, 13:58 »
E cu 70% mai infectioasa, nu 70x :) . E pacat ca se arunca asemenea cifre alarmante si nu se dau explicatii. Ba nene, cum ai ajuns la o asemenea concluzie ? Nu e cumva 69% ? Comunicarea proasta duce si la raspandirea stirilor false. Dupa aia ne miram ca https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/educatie/sondaj-mai-bine-de-jumatate-dintre-profesori-nu-vor-sa-se-vaccineze-impotriva-covid-19-desi-sustin-deschiderea-scolilor-1421773
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #762 on: 22 December 2020, 14:49 »
Daca e doar cu 70% e = "0". A mai fost o varianta in primavara cotata a fi de 10x mai infectioasa si problema s-a stins in timp. 70x a fost mentionat in discutii, nu cu 70%.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #763 on: 22 December 2020, 19:01 »
Din cate stiu nu este,ca nu a fost demonstrat clar si fara echivoc ca este cu 70% nu cadeti si voi in capcana politicienilor,ca repeta unul,repeta altul,repeta digi 24,repeta antena 3,repeta realitatea,si pana atunci se tot repeta pana devine adevar.  Se presupune ca este cu 70% mai infectioasa.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9073765/Scientists-call-clarity-claim-new-Covid-19-variant-strain-70-contagious.html


« Last Edit: 22 December 2020, 19:10 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #764 on: 22 December 2020, 19:36 »
Ciocanul are dreptate, oficial (BJ) s-a anuntat ca noua tulpina e cu 70% mai contagioasa.👍 Eu am postat ceea ce au anuntat la noi la TV.