Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162196 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« on: 27 February 2020, 20:46 »
https://www.statnews.com/2015/11/09/sars-like-virus-bats-shows-potential-infect-humans-study-finds/

Post Merge: 27 February 2020, 20:53
In cazul epidemiei SARS (2003), interdictiile prin state s-au dezactivat prin luna.. Mai. Cand a venit bine caldura.

Post Merge: 27 February 2020, 21:06
Coronavirusul supravietuieste pe metal, plastic si sticla vreo 10 zile. Pana la 30 zile, daca e frig.
Se pare ca spalatul pe maini e singura masura deocamdata.. mai intai de toate: te speli cand vii de afara, primul lucru. Studiile arata ca masca te opreste sa atingi nasul si ochii, nu opreste neaparat agentii aerieni - decat particulele mari ..gen picaturi de stranut.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195670120300463/
« Last Edit: 27 February 2020, 21:06 by Monier »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1 on: 03 March 2020, 12:47 »
Vedem unde se va ajunge. Pe moment se raspandeste si se tot raspandeste. Insa daca te uiti la stiri,ai impresia ca murim cu totii ca e gata,se termina totul si e adio.

Pe aici prin cluj,situatia e calma, in afara de niste articole de clickbait and shit, majoritatea oamenilor nu sunt ingrijorati, rafturile magazinelor nu sunt goale, si cand mergi pe afara nu vezi scene din 28 days later sau contagion. Mai poarta cate unul o masca d'aia simpla, dar aia vezi in fiecare an, mai unul sau altul poate e racit ca dracu,si cand tuseste sa nu te flegmeze instant, poarta o masca.

Nu e de ras acest virus, insa nici nu imi place cum ba unii nu ii dau nici o importanta,ba altii intra direct in panica d'aia mortala si vin cu doomsday shit de zici ca e ciuma din evul mediu,si asta e,nu ai ce sa ii faci,o data ce te-a prins,gata iti astepti moartea si atat.
« Last Edit: 03 March 2020, 12:52 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #2 on: 03 March 2020, 13:05 »
Sincer, imi fac mai multe griji cu preturile .. componente pc & shit.

Toti se uita la rata de mortalitate. Care e mai mica decat credeti. Doua probleme mari: trebuie sa testezi o gramada de oameni ca sa ai statistica valida. Rata de mortalitate difera drastic in focarele intense - vasul ala de croaziera - fata de rest.
Poate ca aparatele cu plata (cafea, pp etc) si telefoanele personale trebuie dezinfectate periodic. Obiecte de genul asta.. Just to be safe..



Imi place rasul puternic al astora la un moment dat. They're fucking scared!
« Last Edit: 03 March 2020, 13:10 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #3 on: 03 March 2020, 18:26 »
Daca nu se fac teste, nu sunt gasiti cei infectati si ca urmare nu sunt cazuri de raportat. In ultima vreme au intrat cu miile chiar veniti din zonele contaminate din Italia. Reprezentantul MS a spus ieri la TV ca au facut vreo 150 de testari...
In Coreea de Sud au facut aia zeci de mii de testari, respectiv fac teste in masa. Deci aia au gasit.
Aici mai vorbim peste vreo 2 saptamani.  ;D
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #4 on: 03 March 2020, 19:02 »
Si daca se descopera,hai sa mergem dupa firul povestii, oricum nu pot fi testati toti si sigur avem deja mai multe cazuri. Hai sa presupunem sa nu fie absolut exagerat, sa fie 500 de oameni, peste cateva saptamani vor fi 5000, alte saptamani 50 de mii, alte saptamani poate urca pana la 500 de mii, in cel mai extrafantastic extra mega exagerat caz. Sa fie 500 de mii infectati.

Then what? Murim cu totii? Se duce dracului tot? Nope. Presimt o criza genul 2008, insa majoritatea tot vom merge la lucru,tot o sa bem apa plata de lene nu ca nu am avea apa la robinet, si tot vom manca shaorma dupa a 8-a bere la 3 noaptea.

Nu ca nu ar fi de rau si acest rahat in plus pe langa multe alte tampenii care le avem de indurat in viata de zi cu zi, insa mai ales ce vad la stiri,ba zici ca vine razboiul pe noi,gata plmea murim,adio,de fapt stai sa fac actele de mostenire ca s-a dus dracului,oricum o sa mor.

Presimt o criza la nivel global, si sincer acea criza va fi mult mai rea decat daunele acestui virus. Bula imobiliara+tech industry+multe altele legate vor face multe lucruri mult mai scumpe, multi isi vor pierde locul de munca,unii vor ajunge sa traiasca sub un pod din cauza acestui lucru.

Pe mine mai mult aia ma ingrijoreaza, faptul ca vor mai fi mii de victime,este de stiut,guvernele nu pot face fata,evident,nu ca nu ar putea,ca nu exista asa ceva mai ales in lumea moderna. Dar nah, birocratie,interese,coruptie,treburi chestii, e greu cu vaccinul, izolarea,cu tratarea unor lucruri ce nu sunt demne de unui megavirus exterminatus humanity. Miile de sinucideri+morti din cauza foamei la nivel global din cauza ca nu mai am de lucru din cauza panicii de corona si nu am ce sa mananc,aia nu se monitorizeaza,daca lucrurile continua,fac pariu cu oricine ca victimele vor fi la un numar mai mare decat numar victimelor ucise de acest virus.

« Last Edit: 03 March 2020, 19:16 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #5 on: 03 March 2020, 23:32 »
Deja se prefigureaza o criza mai nasoala decat in 2008. Doar de la transporturi si turism si tot se trage o criza nasoala.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #6 on: 04 March 2020, 00:16 »
Am sa ma arunc cu nitel optimism, un Hard No la criza gen 2008.

Vine caldura si moare dracosenia.

 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #7 on: 04 March 2020, 01:00 »
Ba si eu as dori.....dar nu cred ca o sa fie, cred ca trebuie sa bagam banii la saltea si sa terminam rapid cu treburile luate pe credit. Sunt destul de multe zone unde se raspandeste treaba si temperaturile sunt destul de ridicate,genul cum e vara pe la noi.

Pentru mine mai mult asta inseamna sa fii pregatit, nu masti si conserve cu pateu si tspe mii de kile de orez. Ci pregatire pentru urmatoarea criza, daca situatia se mentine e pe sistem, nu stiu exact cand va pusca bula, dar daca se mentine treaba, nu cred ca e in viitorul indepartat. Sa nu ai datorii la banci,sa nu ai probleme financiare, un pic de aur pe ici pe colo pentru rezerva doar pentru cazuri extreme de urgenta, o situatie stabila din punct de vedere financiar,sa nu te trezesti cu probleme pe viitor. Rechinii,vulturii sau cum dzo ar dorii unii sa ii numeasca,aia cred ca abia asteapta,ai sute de mii catre milioane de euro in buzunar, pusca bula,instant cumperi apartamente,chiar blocuri la pret de nimic,doar trebuie sa speri ca panica sa se tot raspandeasca si cat mai multe economii sa dea chixul.

Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #8 on: 04 March 2020, 22:10 »
HEY
Imi spune si mie cineva ce dracu se intampla cu vasele astea de croaziera?? Cineva a murit in LA, dupa ce a fost in croaziera pe o ..Princess someshit.
Ban these motherfuckers! Unbelievable!!

cititi tot..
https://www.businessinsider.com/coronavirus-compared-to-flu-mortality-rates-2020-3
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #9 on: 05 March 2020, 16:59 »
Nici la noi nu imi plac masurile de fapt ce masuri. Asta se raspandeste destul de repede, am inteles,nu intram in panica,nu mergem in munti si ne izolam acolo pentru urmatorii 2 ani. Insa nici aia nu se poate sa nu te pregatesti ca si tara,ca si guvern sa nu ai un fel de raspuns,un ceva acolo.

Nu vad centre de testare in fiecare oras, pe social media zici ca nici nu exista covid. Prin simplul fapt ca ignoram problema,nu inseamna ca o sa dispara. La chinezi ca sa nu se rasandeasca in un ritm chiar asa de alarmant,aia au izolat zone intregi,zici ca te uiti la ceva film sf cand vezi orase intregi unde bate vantul,abia vezi cativa oameni pe afara.

6000 de vizualizari, oh da,mesajul sigur a ajuns la intreg poporul.



La noi pe moment arata 6 cazuri, chiar m-as bucura daca ar fi doar atatea, insa cum sa stii,daca nu testezi,daca nu incurajezi poporul sa faca teste,un public awareness campaign ceva...

Romanul inca traieste pe alta planeta,are impresia ca daca bea  vodca si un pic de piper,gata isi revine,ca e doar o simpla raceala.

Poate clima de la noi+temperaturile ridicate vor mai ameliora un pic, dar si aia e cu semnul intrebarii, dubai are temperaturi ridicate,si kuwait,si se raspandeste si acolo. Si hai sa spunem ca dispare prin vara, aia nu inseamna ca nu va reveni cum vin frigurile din nou.
« Last Edit: 05 March 2020, 17:04 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #10 on: 09 March 2020, 14:36 »
sper ca romanii sa testeze pe cei intorsi dn calatorii.

sper ca tot omul sa se apere dupa judecata proprie, aplicand ratiune, logica si bun simt. sa zicem ca ai intalnire de afaceri cu straini - mai bine evitati. hotel international - yuh. vreun taxi - diddo. shaorma? la vara. livrat acasa mancare chinezeasca? maybe not.
lucruri de genul asta. ati fost asta iarna in italia, china? stati acasa si chemati testarea. acu nici nu stiu ce se intampla in tara asta minunata, dar asa ar trebui sa fie..imvho
-

coronavirus nu se raspandeste la fel de repede precum gripa. exista sansa sa fie limitat ca raspandire. la fel cum trebuie luat in calcul faptul ca n cazuri de gripa ori mai ales penumonie pot fi de fapt covid. trebuie considerat ca virusul s-a raspandit pe timpul iernii in mod tacit, fara stiinta. si ca este dependent de temperatura, de vreme ce rezista o luna pe frig, si 9 zile pe clima blanda. soarele direct omoara si mama virusului, garantat.

 
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #11 on: 10 March 2020, 15:02 »
Ba nu se poate cu poporul asta sa ii fta risca.

Se inchid scolile,chestii,treburi. Inchiderea nu inseamna ca mami si cu tati plecam in vacanta ,deja pe multi ii vad pe FB cu planuri de vacante, asa raspandesti treaba, tocmai de aia s-a luat masura sa se inchida mai multe institutii si sa se anuleze mai multe evenimente,sa nu se adune multi oameni la un loc,sa nu aibe sanse sa se raspandeasca in un ritm asa de alarmant ca la italieni. Insa romanul? Bine ma, ala e cel mai de cel mai, romanul e un fel de ahile din posada, e invulnerabil, nu virusi,nu nimic,un pic de vodca sau tuica cu piper si trece treaba.

Nu din cauza "panicii tampite" se anuleaza anumite lucruri,ci din cauza prevenirii, sa nu avem si noi probleme genul inchidem granitele tarii si punem totul sub carantina,atunci o sa vada toti tampitii astia ce inseamna cu adevarat panica, momentul in care comertul incepe sa sufere la un mod serios, momentul in care nu prea mai gasesti alimente prin magazin,momentul in care te da afara de la lucru,nu ai nici bani,nici sanse sa lucrezi,si nici alimente nu gasesti,cam asa cum era in "anii de glorie" cand stateai de la 4 dimineata la coada pentru un pic de carne.

N-ai ce, sangele latin stie mai bine, apoi restul,restul oricum poa sa moara. Ma ingrozeste cateodata cand vad ba astia care o dau in doomsday,neintelegand ca de o tinem asa chiar s-ar putea ajunge la un scenariu oribil si nici cei mai de cei mai "prepperi" nu sunt pregatiti pentru un scenariu serios, iar pe partea aialalta dau de tot felul de tampiti cu stai ca e doar o raceala banala, apoi ce ma intereseaza,n-am bunici,eu oricum nu o sa patesc ceva. De zici ca el e singur pe pamant,ca nu poate infecta pe altii.

Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #12 on: 10 March 2020, 15:47 »

mda, e o idee proasta sa te deplasezi pe oriunde ca nebunul, in aglomeratii. locurile de vacanta sunt cea mai proasta alegere posibila. pe acolo se intrunescc mult mai multi microbi, adusi de trafic turistic. tf
-

sooo this fucking shit came up

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/alerta-la-adp-sector-4-unul-dintre-pacientii-confirmati-cu-coronavirus-a-impartit-martisoare-in-2-martie-la-120-de-persoane-1273085

e ca un film de groaza si comedie.

deci a fost la spital, si spitalul i-a dat drumul. spunea un amic ca nu mai avem doctori pe-aici, aia buni au plecat. dar cat de imbecil poti fi sa nu il testezi de covid? wtf, a iesit negativ? tinut sub observatie, anyone?


Quote
Bărbatul de 60 de ani a fost internat în spitalul MAI „Dimitrie Gerota” în data de 5 martie, cu simptomatologie total diferită față de definiția de caz pentru pacienții infectați cu noul coronavirus.
Pacientul afirmă că nu a călătorit recent în nici un stat din zonele considerate de risc maxim.
La câteva zile după internare, însă, pacientul a dezvoltat osimptomatologie pulmonară foarte agresivă, fapt ce i-a determinat pe medicii care îl aveau în observație să solicite, astăzi, efectuarea testului pentru COVID – 19. Testul s-a dovedit pozitiv, ca urmare, pentru că bărbatul a stat câteva zile în spital înainte de a fi diagnosticat, în unitatea sanitară au fost luate mai multe măsuri.
Astfel, a fost declanșată ancheta epidemiologică pentru identificarea tuturor contactelor directe, în special din rândul personalului spitalului. A fost dispusă restricționarea accesului în spital, dar și ieșirea persoanelor aflate în unitatea medicală, urmând ca, în funcție de ancheta epidemiologică, să înceapă testele pentru verificarea tuturor persoanelorcare au luat contact cu bărbatul de 60 de ani.

yea.. good luck with that you fucking morons. spitalul trebuie pus in carantina!

nu a calatorit, dar a lucrat in parc public. depinde cine a vizitat si de unde, cert e ca o persoana a fost vector purtator. ar fi culmea ca vectorul sa fie vreun martisor facut de chinezi in romania, adus pe la dragonul rosu. f me

Post Merge: 10 March 2020, 16:23
uite aici masura desteapta, bravo, asa se face.
Quote
11 new cases in Israel. All people entering Israel now must be quarantined. Prime Minister Benjamin Netanyahu said: "After a day of complex discussions, we have made a decision: Whoever arrives in Israel from abroad will enter quarantine for 14 days. This is a difficult decision but it is essential to maintaining public health, which takes precedence over everything. This decision will be in effect for two weeks. At the same time, we will make decisions to safeguard the Israeli economy"
https://www.worldometers.info/coronavirus/
« Last Edit: 10 March 2020, 16:23 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #13 on: 10 March 2020, 20:44 »
Doar 40.000 s-au intors din Italia in ultimele 7 zile...
Urmeaza fuga din Spania.
O gramada de cazuri noi doar astazi. S-a ajuns la 29 de infectati identificati.
Urmeaza faza 2 de asalt la cumparaturi pentru stoc.
« Last Edit: 10 March 2020, 20:53 by oldshooterman »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #14 on: 10 March 2020, 21:39 »
focare exact unde trebuie: spitalul mai si primaria capitalei

 noooice! full clusterfuck, in trei zile.