Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162244 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1980 on: 02 March 2022, 22:48 »
Okay, acu am inteles de unde ai scos procentul ala.
Problema e ca sursa respectiva era pt procentul global de decese cauzate de covid. Procentul de cazuri grave dintr-o anumita zi (ceea ce era prezentat acolo) nu prea are relevanta cand vorbim de ceva general.
Practic daca acela ar fi riscul sa dezvolti o forma grava de covid, atunci nu are absolut nici un sens ca procentul global de decese sa fie de 2%.
Deci din ~430.000.000 de cazuri de covid globale, ai avea 430.000 cazuri grave (0.1%). Din astia 430.000 ai 6.000.000 de decese. Sper ca nu e nici un dubiu ca asta este un non-sens.
Sau cumva restul de 5,5M de decese au venit ca urmare a unor forme usoare? Extrem de improbabil, dar daca chiar ar fi asa, atunci nu are mai avea rost sa te uiti la riscul de forma grava din moment ce ai avea sanse mult mai mari sa mori daca faci forma usoara.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1981 on: 02 March 2022, 23:56 »
Okay, acu am inteles de unde ai scos procentul ala.
Problema e ca sursa respectiva era pt procentul global de decese cauzate de covid. Procentul de cazuri grave dintr-o anumita zi (ceea ce era prezentat acolo) nu prea are relevanta cand vorbim de ceva general.
Practic daca acela ar fi riscul sa dezvolti o forma grava de covid, atunci nu are absolut nici un sens ca procentul global de decese sa fie de 2%.
Deci din ~430.000.000 de cazuri de covid globale, ai avea 430.000 cazuri grave (0.1%). Din astia 430.000 ai 6.000.000 de decese. Sper ca nu e nici un dubiu ca asta este un non-sens.
Sau cumva restul de 5,5M de decese au venit ca urmare a unor forme usoare? Extrem de improbabil, dar daca chiar ar fi asa, atunci nu are mai avea rost sa te uiti la riscul de forma grava din moment ce ai avea sanse mult mai mari sa mori daca faci forma usoara.

Uiti ca acum nu mai e vb de 2% decese pt ca vorbim de Omicron??? Asta e la ora actuala versiunea dominanta, nu are rost sa ma refer la ce riscuri se supune cineva care ACUM ar lua boala si sa iau in calcul mortalitatea de la Delta. Procentul global e de 2% peste toata perioada.

Situatia de ACUM se reflecta in acele calcule.

Mai rau, zi merci ca nu m-am legat de numerele active ... si sa calculez sansa de a lua boala ACUM din numerele active. 70milioane (parca atatea erau) sunt mult mai putin de 400 milioane.

Era doar un exercitiu ca sa va arat cat de usor se poate jongla cu numerele, situatia este mai complicata.

Apropo, comenteaza si situatia din imagine - dintr-un raport guvernamental din UK.
« Last Edit: 02 March 2022, 23:58 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1982 on: 03 March 2022, 00:24 »
Covid-19 Vaccines Were Deadly in Rare Cases. Governments Are Now Weighing Compensation.
U.S., U.K. plan to review suspected cases of serious vaccine side effects for potential payouts, while Norway has already awarded damages

https://www.wsj.com/articles/covid-19-vaccines-were-deadly-in-rare-cases-governments-are-now-weighing-compensation-11645266603?mod=Searchresults_pos10&page=1
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1983 on: 03 March 2022, 11:16 »
Baga si footnote-ul ca zice acolo clar ca trebuie avut grija cum se interpreteaza cifrele.
Oricum, la prima vedere, intr-o tara cu rata de vaccinare de 80%, mi e pare oarecum normal ca majoritatea cazurilor sa fie dintre cei vaccinati.
Dar dintr-un tabel fara context nu am cum sa trag nici o concluzie valida.

De exemplu in Romania, pe 1 martie din 164 decese 25 erau vaccinati, si din 892 oameni in ATI, 112 erau vaccinate. Dar in RO rata de vaccinare e de 42%.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1984 on: 03 March 2022, 12:50 »
Baga si footnote-ul ca zice acolo clar ca trebuie avut grija cum se interpreteaza cifrele.
Oricum, la prima vedere, intr-o tara cu rata de vaccinare de 80%, mi e pare oarecum normal ca majoritatea cazurilor sa fie dintre cei vaccinati.
Dar dintr-un tabel fara context nu am cum sa trag nici o concluzie valida.

De exemplu in Romania, pe 1 martie din 164 decese 25 erau vaccinati, si din 892 oameni in ATI, 112 erau vaccinate. Dar in RO rata de vaccinare e de 42%.
     Adica e clar ca vaccinul e fix frectie la picior de lemn, poti sa te vaccinezi si boosterizezi oricat ca tot mori daca esti bolnav de alte chestii si batran. Pica complet toata propaganda aia cu sanse mai mici sa faci o forma nasoala si sa mori de covid daca te vaccinezi.

       
         
       
   
         
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1985 on: 03 March 2022, 16:47 »
Baga si footnote-ul ca zice acolo clar ca trebuie avut grija cum se interpreteaza cifrele.
Oricum, la prima vedere, intr-o tara cu rata de vaccinare de 80%, mi e pare oarecum normal ca majoritatea cazurilor sa fie dintre cei vaccinati.
Dar dintr-un tabel fara context nu am cum sa trag nici o concluzie valida.

De exemplu in Romania, pe 1 martie din 164 decese 25 erau vaccinati, si din 892 oameni in ATI, 112 erau vaccinate. Dar in RO rata de vaccinare e de 42%.

E in capul de tabel, nu in footnote. Spune destul de clar.

UK vaccination rate: booster given 57%. Unvaccinated 20%. Adica sa zicem de 3 ori mai multi cu booster decat nevaccinati.
Dar in tabelul de mai sus de 10 mai multi (mi-e lene sa calculez exact) vaccinati cu booster sunt in stare grava decat nevaccinati.

Adica nu doar ca boosterul NU pare a face nimic dar pare a face mai mult rau. Aia cu doar doua doze stau mult mai bine.

Argumentul cu "e normal, au un vaccination rate mare" nu merge, pentru ca totusi vaccinul il faci pt a limita riscul, nu pt a nu-l limita.

Sursa: https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/1057599/Vaccine_surveillance_report_-_week-8.pdf

Uite si pt deaths, aceeasi sursa:
« Last Edit: 03 March 2022, 16:51 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1986 on: 03 March 2022, 17:00 »
axxel, asta poti afirma doar daca nu exista batrani cu comorbiditati vaccinati care sa fi supravietruit covid.
Faptul ca exista batrani vaccianti care au murit de covid, nu inseamna ca toti batranii vaccianti au murit de covid. Logica multimilor de prin generala :)

Vrei o comparatie cu o pandemie fara vaccinare. Vezi gripa spaniola din 1918. Cati morti au fost atunci, cati sunt acum? In mod sigur nu ar fi fost si acum la fel de multi morti ca atunci, pt ca medicina de acum este mai buna ca aia de atunci, insa eu cred ca probabil ar fi fost de minim 2x mai multe decese cauzate de covid decat sunt in prezent, daca nu ar fi existat nici un fel de vaccin.

Asom, in footnote zice fix ce am presupus si eu. Rata mare de vaccinare=mai multe pers vaccinate cu forme grave/moarte, comparativ cu alea nevaccinate.
Daca UK ar fi fost la 40% vaccinare, cum e RO, foarte probabil ca acel 3046 de pe ultimul rand, sa fi fost peste 4000 lejer.
Btw, in tabel nu sunt persoanele care au murit de covid, ci pers care la data decesului aveau un test pozitiv de covid. Deci unii e posibil sa fii murit de cu totul altceva (gen cancer de ex) si in acelasi timp sa fi facut si o forma usoara de covid.
Iar asta zice chiar autorul materialialului (ultima fraza din footnote).

« Last Edit: 03 March 2022, 17:15 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1987 on: 03 March 2022, 17:30 »
Asom, in footnote zice fix ce am presupus si eu. Rata mare de vaccinare=mai multe pers vaccinate cu forme grave/moarte, comparativ cu alea nevaccinate.
Daca UK ar fi fost la 40% vaccinare, cum e RO, foarte probabil ca acel 3046 de pe ultimul rand, sa fi fost peste 4000 lejer.
Btw, in tabel nu sunt persoanele care au murit de covid, ci pers care la data decesului aveau un test pozitiv de covid. Deci unii e posibil sa fii murit de cu totul altceva (gen cancer de ex) si in acelasi timp sa fi facut si o forma usoara de covid.
Iar asta zice chiar autorul materialialului (ultima fraza din footnote).

Trebuie sa repet??? Rata de vaccinare: 56% (3 doze), nevaccinati 20% - adica de 3 ori mai multi vaccinati. De 10 ori mai mult morti. Oooops. Chiar inca mai vi cu argumentul asta??
Chiar daca ar fi fost doar de 3 ori mai multi - ar fi insemnat ca vaccinul are efect zero.

Morti cu covid - asta ar fi fost valabil si la cei nevaccinati, una la mana. Sau vrei sa spui ca aia vaccinatii au sanse mai mari sa faca covid (din nou 10* cazuri vs 3*populatie - pai atunci care e rostul vaccinului???)

A doua la mana nu v-a deranjat cu nimic cand se spunea - si se admitea de catre guvernenti - ca mortile "cu covid" sunt inregistrate ca si "covid deaths" - brusc acum e o problema dar numai in cazul celor vaccinati???
« Last Edit: 03 March 2022, 17:34 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1988 on: 03 March 2022, 19:31 »
axxel, asta poti afirma doar daca nu exista batrani cu comorbiditati vaccinati care sa fi supravietruit covid.
Faptul ca exista batrani vaccianti care au murit de covid, nu inseamna ca toti batranii vaccianti au murit de covid. Logica multimilor de prin generala :)

Vrei o comparatie cu o pandemie fara vaccinare. Vezi gripa spaniola din 1918. Cati morti au fost atunci, cati sunt acum? In mod sigur nu ar fi fost si acum la fel de multi morti ca atunci, pt ca medicina de acum este mai buna ca aia de atunci, insa eu cred ca probabil ar fi fost de minim 2x mai multe decese cauzate de covid decat sunt in prezent, daca nu ar fi existat nici un fel de vaccin.

Asom, in footnote zice fix ce am presupus si eu. Rata mare de vaccinare=mai multe pers vaccinate cu forme grave/moarte, comparativ cu alea nevaccinate.
Daca UK ar fi fost la 40% vaccinare, cum e RO, foarte probabil ca acel 3046 de pe ultimul rand, sa fi fost peste 4000 lejer.
Btw, in tabel nu sunt persoanele care au murit de covid, ci pers care la data decesului aveau un test pozitiv de covid. Deci unii e posibil sa fii murit de cu totul altceva (gen cancer de ex) si in acelasi timp sa fi facut si o forma usoara de covid.
Iar asta zice chiar autorul materialialului (ultima fraza din footnote).


   Asta poti spune si despre statistica de la noi, cati din aia declarati care au murit, au murit cu covid sau de la covid? Imi place cum te chinui sa gasesti explicati.
 
    Mai bine ne explici ca nu concepi ca au supravietuit oameni fara sa fie vaccinati si s-a terminat pandemia prea repede, macar sa ramana restrictiile in picioare ca poate se mai vaccineaza si alti sa mearga la moll ca se vede clar ca vaccinul e foarte ultra bun.
     
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1989 on: 03 March 2022, 20:18 »
De la noi n-ar trebui luat in seama nimic pentru statistica, din cauza conditiilor catastrofale din multe spitale, a tratamentelor sau a lipsei lor. Probabil ca majoritatea celor care au murit la noi ar fi supravietuit in conditiile unui sistem sanitar normal.
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1990 on: 03 March 2022, 20:37 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Monier

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1991 on: 05 March 2022, 14:31 »
HEY FOLKS, guess who's back!
Ce mai faceti bai oameni buni

Am deschis threadul asta acum doi ani. Cateva revelatii mai tarziu, plus doua episoade de wuhan flu, se pare ca mai exista sperante pentru omenire si libertate..
A! in afara de razboiul infricosator de la granita, totul merge spre bine. asa-i? thehe
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1992 on: 05 March 2022, 19:00 »
Dupa ce ai trecut de doua ori prin covid presupun ca nu mai esti asa speriat ca o sa mori. Ai mare grija sa nu te sperie prea mult si razboiul de la granita ca dupa aia sa ai o revelatie ca fusese totul planificat. 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Monier

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1993 on: 06 March 2022, 09:29 »
..aaaa, exact tipul de incurajare si bogatie de adevaruri de care duceam lipsa.


btw, teoria cu lab leak, ce am expus-o printre primii - it was all real.


inca ceva: sper ca ati rezistat fara "vaccinari".
« Last Edit: 06 March 2022, 09:52 by Monier »
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1994 on: 06 March 2022, 21:18 »
inca ceva: sper ca ati rezistat fara "vaccinari".

Am avut mare noroc ca inainte sa apara vaccinurile au inceput sa atace diversi medici care propuneau diverse tratamente, lucruri inacceptabile in situatia in care nu exista tratament si oameni mor, e normal sa incerci orice nu sa ai grija ca oameni sa nu se trateze cu absolut nimic si sa asteapta sa moara. Probabil ca daca nu era atata cenzura si toti erau lasati sa contribuie la stoparea pandemiei reuseau sa motiveze mai multi oameni sa se vaccineze.
   
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,