Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 165575 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #45 on: 13 March 2020, 18:56 »
"Typically, vaccine development can take 15 to 20 years, start to finish, Mark Feinberg, president and CEO of the International AIDS Vaccine Initiative."

"Outbreaks and national emergencies often create pressure to suspend rights, standards and/or normal rules of ethical conduct," Jonathan Kimmelman, director of McGill University’s biomedical ethics unit."

"When you hear predictions about it taking at best a year or a year and a half to have a vaccine available … there’s no way to come close to those timelines unless we take new approaches."

Deci daca se incalca toate procedurile si se suspenda "drepturi", se poate reduce termenul la 1-1,5 ani, zic aia care stiu ce zic. ;D
 

Online Tzeb

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #46 on: 13 March 2020, 19:13 »
Probabil se va inchide totul, ca in Italia, mai putin farmaciile si supermaketurile.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #47 on: 13 March 2020, 19:24 »
asculta, nu tin sa ma cert cu tine in ..batalie de citate. ce-a zis ala si celalalt.
toata grija stupida cu incalcatul super etic e bullshit, se testeaza deja pe voluntari. aia care "stiu ce zic" se misca din loc dupa ce da boala in noi. in plus nu sunt factori de decizie, si daca ar vrea. ai citit articolul din primul post?? in 2015 liliecii aveau covid. ce au facut pana acum? pardon, scuze de limbaj: laba.

nu decide la forge cand ii trebuie lui picard warp 9! "il fac in trei ore" "nu, iti dau o jumate" "yes sir"
end

parerea mea :)
« Last Edit: 13 March 2020, 19:54 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #48 on: 13 March 2020, 19:26 »
in italia in orasele mari sunt inca deschise banci, oficii de asigurare, statii de benzina, posta si altele dar mergi acolo doar daca e vreo urgenta; am un prieten acolo si a zis ca lumea s-a calmat in ultimele zile mai ales ca nu stun probleme cu aprovizionarea, au devenit responsabili si nu mai cred ca e vreo gluma

https://www.digi24.ro/stiri/externe/cercetatorii-canadieni-anunta-ca-au-izolat-cu-succes-virusul-care-provoaca-covid-19-israelul-va-testa-vaccinul-oral-pentru-coronavirus-1275090
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #49 on: 13 March 2020, 19:58 »
Tocmai aia discutasem si eu cu cineva de acolo. Le-a intrat frica instant cand au vazut ca nu mai e de gluma,insa ei fata de noi au un spirit de solidaritate. Dupa ce s-au impus regurile, ei au si respectat, nu au inceput sa isi bata joc cu tot felul de "dastepti" care intra in tara dar mint nu doar de unde vin,ci isi si ascund problemele de sanatate,apoi cand le e foarte rau intra rapid la urgenta,dar nici acolo nu declara ca sunt infectati ci trebuie medicii sa descopere asta, desigur asta dupa ce si ei la randul lor sunt expusi la riscul de a prinde virusul.

La noi de ma duc la farmacie,nu gasesc manusi,spirtul au luat toti de parca il beau la litru,nu gasesc masti ...nimic Nu am vazut nici o initiativa din partea primariilor din orase, ceva genul echipe de voluntari care sa dea locuitorilor masti,manusi si alte treburi. Ma rog un minim asa zis "echipament de protectie" ca sa minimalizam sansele de a ne infecta unul pe altul dar sa si putem functiona ca societate.

Noi inca suntem in stadiul de " Directorul Aeroportului din Iaşi, Cătălin Bulgariu . Am avut pasager plecat din Milano, adică din zona roşie. A mers întâi la Geneva, apoi a luat autobuzul şi a ajuns la Eindhoven, iar de acolo a venit la Iaşi cu avionul" asta doar ca sa "fentezi" sistemul cumva, jur daca ii inteleg pe acest gen de oameni,avem zeci de cazuri de oameni care isi bat joc de situatie,desi li se spune clar sa stea inchisi in casa,daca au nevoie de ceva,le va fi adus acolo, dar sa nu mearga in lume sa infecteze pe altii.

Daca o tinem asa,cu tot cu prevenirea,italienii isi vor reveni cu mult inaintea noastra, cu tot cu gravitatea mult mai serioasa de la ei.
« Last Edit: 13 March 2020, 20:06 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #50 on: 13 March 2020, 20:17 »
intr-adevar, exact acum se distinge din ce plamadeala esti ca natiune. poate ca s-a invatat cate ceva de la rest in ultimul timp.

..nu vreau sa o zic direct ca americanul - you can't fix stupid.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #51 on: 13 March 2020, 22:20 »
M-am uitat acum asa pe fuga la discursul live a lui Trump, doamneeee cate absurditati a putut spune, am ras serios; si vicele cat l-a mai pupat in dos ca facut n realizari de cand cu virusul asta.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #52 on: 13 March 2020, 23:05 »
^nu stiu ce se intampla cu asta, dar sper sa nu-si fi pierdut complet mintile, n-am urmarit discursul cu situatia de urgenta.

fie vorba intre noi, dar si astia pe net sunt in nitica fibrilatie, astia pe youtube cu sfarsitul lumii si wow intra entertainmentul in faliment.. JFC, ambaleaza situatia si e foarte contraproductiv. sa cautam sa ne ajutam, fie si cu dispozitia si nervii.. hai sa mai schimbam subiecturile, ca doar de-asta avem forumuri & twitter & stuff

ascult pe mauler acum, si ma bucur ca a iesit din topicul cu mortii din italia. hai cu toy story..
hei, eram iesiti in oras, acu stam acasa, facem copii. all good, cheer up!





Post Merge: 14 March 2020, 13:32
in continuare vom vedea cate un om care minte.. care merge in club si apoi minte. unul singur e suficient sa blocheze un spital sau chiar un oras.

nu poti minti cu microbul asta, ramane in urma ta si te da de gol! nu are nici un rost sa minti. probabil ca niste batrani amarati se vor stinge, si daca e lege, infunzi puscaria. nu poate iesi nici un bine din minciuna in situatia asta. toti cei plecati, faceti-ne un mare bine si stati acasa. luati-va masuri sa trecem hopul, ca familii si ca natiune. respectati conditiile fara exceptii.
politistii care umbla ca prostii pe strazi, ar face bine sa vorbeasc prin telefon cu toti ce veniti in tara, sa noteze acolo niste detalii care se vor dovedi importante.
munca lucida, in loc de panica oarba.
« Last Edit: 14 March 2020, 13:32 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #53 on: 14 March 2020, 17:06 »
https://www.theguardian.com/world/live/2020/mar/14/coronavirus-live-updates-uk-us-australia-italy-europe-school-shutdown-sport-events-cancelled-latest-update-news

spain in lockdown; la noi e doar cu scenarii and shit, trebuiau de zile bune si aici masuri mult mai drastice, idiotii astia de la guvern cred ca romania are vreun scut magic; toate tarile se indreapta spre lockdown, de ce sa se astepte pana in ultima clipa
« Last Edit: 14 March 2020, 17:12 by Sir Dracu »
 

Online Tzeb

 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #56 on: 14 March 2020, 19:11 »
In sfarsit stare de urgenta. No acuma sa ii vad pe toti smecherii care "bine ma ca nu ma intereseaza,ca eu oricum nu ma racesc in veci".  Si pe tot felul de alti smecheri care fenteaza sistemul,de parca ai fenta stiu eu ceva aparat la pariuri si nu sanatatea si viata altora.

In mod normal chiar as fi impotriva unui asemenea lucru, insa de data asta este binevenit, pacat ca s-au miscat asa de incet, si mai mare pacat ca am ajuns in situatia in care fara situatie de urgenta nu ai cum sa faci ceva in tara asta, ca deh, asa e la noi.
« Last Edit: 14 March 2020, 19:23 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #57 on: 14 March 2020, 19:22 »
acuma vreau sa ii vad cum impart masti si manusi la centrele de cartier, probabil 3 sferturi din populatie nu au asa ceva
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #58 on: 14 March 2020, 20:03 »
Sper ca se mobilizeaza, masti eu nu am gasit de vreo nici nu stiu,cam 2 saptamani prin farmacii.
« Last Edit: 14 March 2020, 20:06 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #59 on: 14 March 2020, 21:17 »
mnoh, lasa doua zile fara miscare, corona asteapta ca e weekend. e ca si cum ai fi doctor de garda, afli de o urgenta si te duci sa te culci.
-
LE
..ce inseamna concret situatie de urgenta?

a, din cate inteleg in mare parte e vorba de eliberare fonduri pentru sanatate, achizitii materiale, resurse etc.

LLE
nici nu stiu de unde am linkul dar ma dumiresc mai bine cu harta asta.. https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

cand am vazut bulina mare pe italia, mi-a venit sa plang. dintotdeauna am pretuit italienii! ce durere.
« Last Edit: 14 March 2020, 21:32 by Monier »