Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 166568 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #195 on: 21 March 2020, 01:32 »
Cosmar care nu se mai termina? Abia a inceput...

"Washington (CNN) - A 100-page federal plan on how to tackle the coronavirus pandemic obtained by CNN shows the Trump administration is making contingency plans for a pandemic that could stretch up to "18 months or longer" and could include "multiple waves of illness."
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #196 on: 21 March 2020, 07:28 »
Singurul lucru bun din aceasta calamitate e ca scoate la iveala rahaturile maturate sub pres de ani si ani in fiecare tara. De la spitale si sistemul sanitar,la cel de invatamant,politic,si tot asa. Putine sunt tarile unde nu s-a mintit,manipulat si nu s-a facut totul de'am prasca. Ca vorbim de china,state,tarile din uniune,uniunea in sine,etc. Oamenii vad cu ochiul liber consecintele,si multe din ele nu vor mai putea fi ascunse sau puse la loc acolo in sertarul din dulapul de la colt unde erau pana acuma.

Multe lucruri nu vor mai fi la fel dupa ce trecem peste problemele initiale cauzate de acest virus. De la piata locurilor de munca la multe altele.
Ignore list :astateofmind
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #197 on: 21 March 2020, 09:00 »
Banii cash sunt acum foarte periculosi, asa o curiozitate,  oare merg spalati in masina de spalat si eventual se dezinfecteaza eficient ? :))
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #198 on: 21 March 2020, 12:19 »
Ai nostri merg ca sunt de plastic :)
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #200 on: 21 March 2020, 14:18 »
Rata de mortalitate este incredibila in Italia. 8 %
Poti presupune diverse, dar realitatea e ca sistemul lor de sanatate nu face fata asaltului bolii, e dat peste cap. Sa ridice mana cine crede ca Romania are un sistem mai bun!!

Francezii sunt primii care au folosit un medicament vechi contra malariei, este de fapt depasit de noile forme ale malariei, insa este efectiv in functie de regiune si preponderenta tipului de malarie.
Hydroxychloroquine. Medicamentul are deja aprobare si e produs de zeci de ani, se cunosc toate efectele secundare - care intamplator sunt neglijabile si rare.
De fapt sunt doua medicamente care isi amplifica efectul unul altuia - aka sunt in sinergie.

Al doilea e Azithromycin.

Va pun studiul acum. beliti ochii la cum arata un stiudiu adevarat: are nume si numere, are extrem de multe elemente de autentic, e ca o bancnota reala - vs otreapa comunista
https://www.mediterranee-infection.com/wp-content/uploads/2020/03/Hydroxychloroquine_final_DOI_IJAA.pdf

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2002032
Pe asta l-am citit interesat de tratamentul cu Oseltamivir https://en.wikipedia.org/wiki/Oseltamivir

LE Mda, medicamentul se pare ca-i depasit ba chiar nociv, gripa porcina are rezistenta fata de el.


Observati cat de serioasa este aceasta boala! Cum se lupta medicina cu ea! Incubatia medie este 5 zile, iar virusul persista si se inmulteste nestingherit fiind ceva nou pentru om.
Este aceeasi poveste ca atunci cand europenii au adus boli contagioase in America.
https://en.wikipedia.org/wiki/Virgin_soil_epidemic

Post Merge: 21 March 2020, 14:36
LLE cititi-l s pe asta, SARS si covid sunt foarte similari
nu intrati in bai publice, nu uitati de igiena in baie. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3323244/

Post Merge: 21 March 2020, 17:15
NU IMI VINE SA CRED CE SE INTAMPLA CU POPORUL ASTA
au iesti la frigari, cu mic si mare, e plimbare si aglomeratie, se intalenescm beau si petrec de parca au castigat vreun campionat!!
ASTA E NEBUNIE CURATA.

de ce nu sut inchise parcurile? unde dracu e plitia si jandarmii? ..ce dracu se intampla oameni buni..
« Last Edit: 21 March 2020, 17:15 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #202 on: 21 March 2020, 21:40 »
Fucking circle-jerk. Multumesc domnule ministru,multumesc domnule chestor, poftiti domnu,sa traiti, va multumesc din nou. Noi dregem, noi am fost implicati, am facut,va multumesc din nou. Multa gargara,esenta se pierde.  Masurile sunt chiar slabe,ma asteptam totusi la mai mult. "Nu este de joaca si nu ne jucam", va multumesc,natiunea va multumeste, jesus, nu asa omule, astea sunt dume tipice de pe vremea tovarasului.  Deci se mai inchid niste malluri, la dentist nu mai mergem o vreme, si noaptea nu umblam hai-hui iar in timpul zilei se restrictioneaza un pic,dar nu este nici pe departe asa de restrictionat cum s-ar fi crezut initial.

Altfel masurile astea sunt niste nimicuri fata de niste masuri dure ce ar fi trebuit luate.

Arafat mai scurt si la subiect,da niste sfaturi....si cam atat. Nu poti omule nu cu sfaturi poti opri pe vasile si dorel, ca aia oricum nu sunt interesati.  Intre timp discutasem cu un prieten din Iordania. Ala a inceput sa rada de masurile noastre. A spus ca da,si pe acolo la inceput era o gluma,acuma este full lockdown, au bagat armata in orase ca lumea nu intelegea, instant s-a dispersat multimea si a inteles mesajul.
« Last Edit: 21 March 2020, 21:48 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #203 on: 21 March 2020, 22:06 »
Da, nebunie curata ca viata merge inainte cu sau fara virus. Voi sunteti in stare sa ganditi mai departe de total lockdown ? Ce se intampla dupa, ce efecte produce, cat dureaza s.a.m.d. Sunt o gramada de statistici oficiale de unde reiese foarte simplu zona de risc si cine trebuie sa stea in casa, nu doua saptamani ci pana se gaseste un remediu la mizerie.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #204 on: 21 March 2020, 22:09 »
Pana nu gasesti o solutie concreta la problema,viata nu poate merge inainte. That is the whole point.  Ia vezi ce bine merge viata inainte in italia,spania si N alte tari,cu virus cu tot. Full lockdown este o masura necesara pentru a castiga timp si pentru a face planuri pentru continuitate,  cand ai un popor complet dereglat ce nu intelege mesaje de bun simt, nu iti raman alte alternative. Sau desigur,putem face si metoda celalata, fiecare pe cont propriu si viata merge inainte. La un moment dat prinzi virusul scapi,altii scapa,altii nu scapa,cu timpul poate ai imunitate,insa s-ar putea sa piara cateva sute de mii de oameni din populatia romaniei.

Ia da tu exemple, prin ce metoda concreta vei impune aceste reglementari la o parte imensa din populatie caruia nu ii pasa, prin amenzi? Amenintari? Cand dai de cate un cartier de tigani ce faci? Pe aia cum ii fortezi? Cu politia? Crezi ca aia au curajul sa intre peste 2-300 de cutitari si sa le explice frumos ca uite ce se intampla? Majoritatea nu au nici macar un CNP.
« Last Edit: 21 March 2020, 22:14 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #205 on: 21 March 2020, 22:13 »
Izolezi categoriile cu risc nu pe toata lumea ca un imbecil notoriu. Ca nu rezolvi problema pana nu apare un vaccin, asa ca este intelept si logic sa procedezi ca UK. Si cand spun imbecil ma refer la guvern.
Anul asta de gripa sezoniera au murit mai multi oameni, n am auzit pe nimeni panicat nici stari de urgenta.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #206 on: 21 March 2020, 22:15 »
Ce panarama a devenit totul, ce criminali.. si inca nici nu au aparut inbolnaviri pe bune! culmea, ei CREEAZA nenorocire - prin minciuna, prin aceeasi mentalitate de comunism imputit: ascunde, baga sub pres, cenzura totala. ZERO masuri reale.
Mi-am pierdut orice speranta.
Inca o idioata, primara Bucuresti cica: "s-ar putea sa inchidem parcurile" BITCH, wtf r u waiting?

eu stiu ce asteapta "romanul de rand". e tare de tot ce are in cap: nu a murit nimeni! asta e toata faza!

Da, nebunie curata ca viata merge inainte cu sau fara virus. Voi sunteti in stare sa ganditi mai departe de total lockdown ? Ce se intampla dupa, ce efecte produce, cat dureaza s.a.m.d. Sunt o gramada de statistici oficiale de unde reiese foarte simplu zona de risc si cine trebuie sa stea in casa, nu doua saptamani ci pana se gaseste un remediu la mizerie.
pai vezi ca nu stii? daca pastrezi masuri si te feresti, treci cu bine. daca nu, te ia dracu. nu doar batranii care mor, ci economia.
cum merge viata inainte, daca pica totul vraiste din cauza nesimtitilor si imbecililor in padure la Baneasa, si a uniformelor ce stau cu degetul in cur?
hai spune.




PS
nu cred ca poti cere prefectului asa ceva, e complet ilegal sa tii secret, esti stat de drept in UE, asta care a dat ordinul e un jeg uman si trebuie luat in suturi afara din functie.
fac pariu ca maine se razgandesc si isi cer scuze. sau ar trebui, ..sper!! WTF
« Last Edit: 21 March 2020, 22:22 by Monier »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #207 on: 21 March 2020, 22:18 »
Economia moare fix pt ce se intampla acum, nu ca stau batranii izolati. Si stai linistit ca repercursiunile au aparut deja, trist e ca mare parte din voi o sa va lamentati peste ceva timp ca nu stiati ce urmeaza. Asta e cand vezi doar bara din fata.

Cum sa spui ma prietene sa inchida parcurile? Nu vrei sa ne inchida pe toti in case ? O luna ? Tu stii efectele psihologice ale izolarii ? Nu o luna, e suficient o sapt pentru efecte adverse. Stii cum se intampla in inchisoare la izolare ? Doar ca acum pare ca multi o vreti de buna voie. Si daca tot vreti asta nu inteleg de ce o vreti pentru toti ? Ce va freaca grija de restul ?
« Last Edit: 21 March 2020, 22:22 by taribo »
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #208 on: 21 March 2020, 22:21 »
Pai cine/ce a dereglat poporul de care spui ? Nu ți se pare normal că într-o astfel de situație nevoile persoanelor sa fie diferite , la fel și prioritățile ?...aspect ce poate influența comportamentul mai mult decât o poate face educația vreodată...
Îmi plac mesajele de tip patriotic venite din partea ăstora de ne-au câștigat respectul in ultimii 30 de ani....mă sensibilizează la culme. Și acum parca "simț" cum îmi tresaltă o lacrimă la coltu' ochiului stâng de la piciorul drept ce-l am pe mâna stângă....
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #209 on: 21 March 2020, 22:28 »
Generatia de fatalai a ajuns la putere, sa vina chinezii sa sudeze niste scari de bloc ca nu se mai poate.
Foarte bune "recomandarile" valabile de luni, practic fiecare dorel din politie e liber sa le impuna cum il duce capul. 
« Last Edit: 21 March 2020, 22:32 by taribo »