Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 165685 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #225 on: 22 March 2020, 15:22 »
Aceste planuri nu se fac de pe o zi pe alta,asta e o situatie nemaintalnita la noi, nu are cineva un plan de actiune concret pentru ca nu am avud covid pana acuma avem doar teorii,ai tu un plan?Evident ca nu ai, dar trebuie sa fii gica-contra,singurul plan e sa tragi de timp pana gasesti o solutie,nu sa bati campii sau sa te revolti si sa infectezi pe altii ca pe tine nu te intereseaza.

Oameni cu mult mai multe cunostinte decat tine sau mine, acele "minti luminate" de care scriai va trebui sa formeze comitete,unele deja s-au format, sa se formeze un think tank,care in timpul castigat sa faca un plan de actiune pe termen lung ce poate fi implementat cat mai rapid,si asta nu doar din partea romaniei,ci din partea mai multor tari ca mult mai multe tari sunt afectate.

Va trebui chemata armata,zone intregi trebuie izolate si inchise cu forta pentru ca lumea nu intelege, si acuma vad sute de credinciosi mergand sa pupe moaste si se aduna cat mai multi la un loc.

Pe aia nu ai in absolut nici un fel cum sa ii imprastiezi cu vorba,oricat de frumos si rational ai incerca sa le explici ei tot cu ale lor vor fi,si mai rau,te vor numi nazist si satanist indiferent cum doresti sa le explici ca nu are legatura cu credinta si religia acest lucru.

Doar 2 variante ai, ori te supui si intelegi ca asta e situatia,ori ignori pentru ca pe moment nu este nimic ce sa te opreasca,in cel mai rau caz o amenda, si contribui la riscul sa ajungem ca in italia. Ei nu mai au vreme de planuri, singurul lor plan e sa nu se duca dracului cu totul.

Nu au plan de actiune pentru piata muncii,pentru ce se va intampla dupa,ei sunt complet coplesiti de intuneric si nu vad nici un sfarsit, asta se intampla cand nu respecti niste reguli si iti bati joc, situatia scapa de sub control si in afara de "damage control" nu mai poti face nimic.

Ce plan si cum va fi? Aia vom vedea pe parcurs, pana atunci avem nevoie de obedienta din partea populatiei, sistemul de sanatate sa fie cat mai bine echipat pentru ca vor urma grozavii in viitorul apropiat,cat de multe si cat de puternic ne vor lovi,depinde foarte mult de cat de bine respecta poporul normele de igiena,carantina etc.

Este esential sa castigam cat mai mult timp, intre timp se lucreaza la vaccin, intre timp se descopera noi metode de combatere,noi medicamente ce reduc riscul de a muri si intre timp se formeaza un plan de actiune.


Ignore list :astateofmind
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #226 on: 22 March 2020, 15:34 »
Este obligatoriu sa te supui daca esti prost sau sclav. In rest poti sa ti folosesti capatana ca de asta o ai. Acum e drept, sa am asteptari de la un popor care in permanenta a cautat sa i se spuna ce sa faca este exagerat.

In alta ordine de idei, boala asta e catastrofala daca suferi si de alte afectiuni. Cine nu intelege asta si are senzatia ca moare trebuie sa si faca un control la cap. Va puteti uita si la alte statistici nu doar Italia sau Spania. Eu n`am o problema sa ma infectez, sunt sigur ca nu o sa mor si nici nu o sa am vreo problema majora.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-18/99-of-those-who-died-from-virus-had-other-illness-italy-says
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6912e2.htm#T1_down
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6912e2.htm
https://www.statnews.com/2020/03/18/coronavirus-new-age-analysis-of-risk-confirms-young-adults-not-invincible/

Cateva articole, cu desene si toate cele, poate mai iesiti din bula voastra.

L.E. Da Nosferat, am inteles, tu n ai habar si nici nu poti sa ti folosesti creierul, stam in casa si vedem apoi ce o sa fie. Tipic pentru panica.
Europa a avut 2 luni sa se pregateasca pentru asta si ghici ce s a intamplat...aia cu planul sunt cu chilotii in vine, sunt sigur ca data viitoare o sa fie mai bine ca doar stim, istoria se repeta. 
« Last Edit: 22 March 2020, 15:37 by taribo »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #227 on: 22 March 2020, 15:46 »
Dumnezeule,cum poti sa fii nu doar asa de dus cu pluta,ci ba chiar insultator de ignorant? E bine ca iti folosesti tu creierul pentru noi toti,din cauza "geniilor" ca si tine se propaga acest virus, si vom ajunge ca si italienii, o sa te vad eu atunci cat de mult iti va arde de tampenii.
Ignore list :astateofmind
 

Online Tzeb

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #228 on: 22 March 2020, 15:53 »
Eu n`am o problema sa ma infectez, sunt sigur ca nu o sa mor si nici nu o sa am vreo problema majora.

Tu chiar nu intelegi ca nu despre tine e vorba? Tu poate esti ninja, rezistent, dar dai la altii care pot ajunge rapid in terapie intensiva. Ai vazut ce fel arata spitalele din Italia? Zona cea ma grav afectata avea dotari de nivel A la nivel mondial si tot e aproape in colaps.
 
The following users liked or thanked this post: crya

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #229 on: 22 March 2020, 16:01 »
Poate nu are familie, rude in varsta si oricum nu-l intereseaza de absolut nimeni atata timp cat economia o sa mearga bine.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 
The following users liked or thanked this post: crya

Offline crya

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #230 on: 22 March 2020, 16:13 »
mie mi se pare fun ca inca ii mai raspundeti omului :))
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #231 on: 22 March 2020, 16:26 »
Voi sunteti comici, nici macar nu sunteti in stare sa raspundeti punctual la ce vorbesc. Aceleasi replici cretine ca pe politica atunci cand era cazul.

Am parinti care au 70+ si nu vad cum asta e relevant in discutie.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #232 on: 22 March 2020, 16:36 »



Nope, nu are cum, ori chiar e beat cum scria si Monier,ori doar trolleaza de'am prasca, nu cred nici pentru 10 secunde ca cineva poate fi asa de obtuz.
Ignore list :astateofmind
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #233 on: 22 March 2020, 16:42 »
E bine, crede si nu cerceta.
Bine si sa citesti articolele alea ar fi educativ.
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #234 on: 22 March 2020, 16:54 »
@taribo nu se moare de la faptul ca nu mai ai bani sa-ti platesti ratele la masina sau casa, poti sa mori daca nu ai mancare sau apa, cand economia o sa fie praf peste cateva luni si noi saraci lipiti atunci o sa vedem ce skiluri importante are fiecare.
 Eu daca nu se amelioreaza lucrurile ma apuc de gradinarit. Planul in mare este facut, cei implicati din familia mea iau in gluma treaba cu covid, deflatie, and shit dar daca evolueaza nasol o sa contribuie pentru binele familiei.
 
 
   
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #235 on: 22 March 2020, 20:09 »
holy shiet
USA   38,164 total cases   +13,957   (last 24h)
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #236 on: 22 March 2020, 20:26 »
In SUA preconizez ca o sa fie mai lata ca in Italia. Multi nu au asigurare si se va face triaj. 40% din populatie este obeza si cu pb cardiace.
 

Offline piratu2191

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #237 on: 22 March 2020, 20:37 »
 In ritmul asta sua depaseste china intr-o saptamana.

 Gandind conspirationist e logic si de bun simt sa credem ca aceasta povara a plecat din china, nu din sua. Avand sistemul si populatia necesara unei solutii de izolare a zeci/sute de mii de oameni ei ies 'bine' iar restul rau/foarte rau. Eu unul sper sa fie asa. Sa fie un virus economic, controlat, si aia e ... china va conduce planeta. Si in cazul asta, taribo are dreptate, de ce sa omoram economia pentru cativa decedati ce oricum mureau de alte boli ?

 Dar daca e pe bune ? Daca nu stie chiar nimeni de pe planeta ce e cu beleaua asta ? Atunci e naspa.

 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #238 on: 22 March 2020, 20:47 »
Atata timp cat nu se stie tot despre virusul asta putem sa luam in calcul ca putem face boala in mai multe etape pana cand ne omoara indiferent ca erai sau nu sanatos.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #239 on: 22 March 2020, 20:53 »
faceti topic separat cu teorii si speculatii, promit ca particip. deocamdata originea virusului este wuhan, cand se afla altceva, atunci ne luam de par/imbratisam de fericire.

parcuri pline. lumea la plimbare cu cainii. biserici cu gloata. mancat in public cu lingurita unica. este inadmisibil.
biserica si sarbatorile ce urmeaza vor baga pe multi in groapa. cand scapam de pacostilea astea? sa ma ierte sfintii aia pociti ai lor, dar..sper sa dea boala-n ei, ca tare si-o merita. exact asa iranul va reintra in evul mediu, cu imamii lor de gat.
-
LE
este absolut incredibila viteza de raspandire. nu imi explic cum a ajuns pana in groenlanda. sa fie pe materiale, care-s produse de chinezi.. chiar nu imi explic.
-
LLE
se vorbeste de tratamente noi cu sanse bune prin timisoara.. de ce nu isi publica incercarile, e secret, sau mint? care-s medicamentele, cele incercate in afara sau altele - macar atat sa zica. pentru ca miroase a bullshit.


-
« Last Edit: 22 March 2020, 21:08 by Monier »