Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162162 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #375 on: 30 March 2020, 22:59 »
Am vb cu un unchi din Italia ieri. E DEZASTRU. Si nu vorbesc de boala, e o saracie lucie ce se tot extinde. E acolo din 94 si se gandeste sa se intoarca ca nu isi mai gaseste de lucru. A lucrat mult pe instalatii de frigo in general pe la hoteluri si restaurante dar s-a inchis TOT. E acolo cu familia, copilul a facut acolo scoala, are cetanie de mult. Afara gunoaiele nu se ridica cu lunile, maldare de gunoaie. Multi traiesc de pe o zi pe alta mancand de la cantine sociale si ajutor de somaj. E plin de drogati si de cersetori. A zis ca asa ceva el nu a vazut nici in Romania. Poate exagereaza dar cred ca s-a imputit rau treaba acolo.
În situația asta n-ai cum să nu te întrebi dacă nu cumva a avut dreptate președintele Belarusului când a spus că mai bine mori in picioare decât în genunchi....
Oricum ar fi....nu prea ar fi fost prea mulți dispuși să-și asume o astfel de decizie.

M-am întâlnit astăzi cu niste foști colegi de muncă (telecomunicații) și abordau problema exact cum mă și așteptam....adică din perspectiva unuia pt care nu s-au schimbat prea multe lucruri.
Părerea lor fiind că au murit cei ce trebuiau să moară (adică sufereau practic de unele boli ce pot fi fatale) și nu prea mi-au lăsat impresia că ar lua prea in serios treaba cu virusul...
Pe de-o parte le dau dreptate ,dar pe de altă parte prea sunt mulți cei care au tratat problema cu seriozitate pt a fi luată așa...in bășcălie,ca pe o gluma proasta ori că pe o conspiratie.
« Last Edit: 30 March 2020, 23:00 by wntd »
 

Offline ixtl

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #376 on: 30 March 2020, 23:10 »
Autoritatile spere sa scape basma curata. Au ingropat adevarul pe cat pot, pentru ca REFUZA sa testeze.
Ingroapa toate focarele, de fapt in nebunia lor criminala le extinde, ce vor sa ingroape e raspunderea si urmarile traduse in infectii - de care ei raspund.
Cred ca pur si simplu nu au cu ce testa. Pentru ca e bataia pestelui pe toate pietele. Bonus, la 2 saptamani de la instituirea starii de urgenta nu cred ca au puse cap la cap niste protocoale si proceduri. Pentru ca cu cine sa le faci?
Problema e ca ies si vor iesi la suprafata toate rahaturile ce tin de functionarea sistemului medical, din cauza de conceptie, politruci si trepadusi. Sper cand se termina chestia asta medicii si asistentii mai tineri sa-i ia la suturi - eventual sa-i spanzure - pe managerii aia de spitale , DSP si alte institutii de profil care n-au ce cauta acolo.
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #377 on: 30 March 2020, 23:14 »
Referitor la ascuns...pot ascunde tot deocamdată , însă odată cu trecerea timpului numărul celor decedați (pe care nu-i pot ascunde) va scoate la iveală tot ceea ce-au dorit să țină ascuns in perioada aceasta.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #378 on: 30 March 2020, 23:15 »
saptamana incepe cu 20 morti "pierduti prin socoteli".

E tot mai interesant.[..]
tu postezi din pizma, nu realizezi pana acum cat de urat este ce faci, si sper sa renunti singur.
ieri:
O echipa de cercetatori de elita din US, Marea Britanie si Australia a facut un studiu din care reiese ca virusul responsabil de pandemia actuala ar fi putut fi in circulatie de mult timp, chiar de zeci de ani, inainte de a declansa focarul din Wuhan.
nu ai pus originalul, https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9
ai pus bazaconiile chinezesti. pentru ca e mai important sa iesi tu in fata, indiferent de adevar. din nou: foarte urat te porti, si tocmai acum!
sa stii ca am dreptul sa ma apar.. am mers inapoi sa vad ce-am zis. am fost ON POINT, vizibil inaintea masurilor intarziate inacceptabil. ca purtator de stiri proaste, nu ma astept sa fiu suportat prea bine, ..dar inima mea e in palma, credeti-ma.
spre exemplu ce simt eu acum de la voi este o liniste vecina cu angoasa. e o liniste apasatoare.
--

in timp ce pe toti astia conspiratorii i-au apucat pofta de stiinta si virusologie, uite ce se intampla in realitate

MADE IN CHINA
https://www.business-standard.com/article/news-ani/china-delivered-faulty-coronavirus-test-kits-to-spain-czech-republic-120032800056_1.html
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/netherlands-recalls-defective-masks-imported-china-200329141715106.html
FUCK CHINA

si un comentariu de jurnalist, poate-poate se prinde ceva


Post Merge: 30 March 2020, 23:44
..acum, daca incalzeste pe cineva, ..mda, se fuge de raspundere care ici-colo, si peste tot. de la europeni la americani. insa nu in aceeasi masura si pe toate nivelele - de la gunoieri la ministri.
pentru ca in extrem de mare proportie, lumea intreaga nu a fost nici macar planificata sa fie pregatita pentru o pandemie atat de ..rapida? nici nu stiu care-i cuvantul.
« Last Edit: 30 March 2020, 23:44 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #379 on: 31 March 2020, 00:30 »
Trump says keeping US Covid-19 deaths to 100,000 would be a ‘very good job

Nu cu mult timp in urma spunea ca toata povestea cu epidemia e doar un "hoax". 8)
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #381 on: 31 March 2020, 08:23 »
Abia acuma ne incalzim, ii mai dau vreo 1 saptamana,max 2 pana ne intram si noi in forma. Nu acu vreo 2-3 saptamani au inceput sa vina acasa mii si mii de oameni? Problema nu a fost cu venirea lor acasa,problema a fost ca foarte multi dintre ei sunt din genul ala "eu nu cred, eu n-am vazut,nu cred in acest virus si toti restul sunteti niste prosti si paranoici",de zici ca nu tocmai din tarile venisera unde deja mureau sute de oameni. Aia sunt cei care infecteaza sute de oameni in jurul lor,si aia sunt care au ajutat la raspandirea acestui focar,asta pe langa cei din tara care erau si asa greu de controlat si tot puteai sa le explici prin orice fel,ca ei nu,tu esti doar paranoic si habar nu ai,bine ca au avut ei habar.

Perioada de incubare depinde pe unde citesti, unii spun ca tine 1 saptamana,altii 2 saptamani,altii ca poate tine chiar si 3 saptamani. La asta mai adaugi si starea tarii,starea sistemului care e asa cum e, ignoranta poporului de a intelege lucruri de baza, si te uiti ca la titanic,vezi ca se scufunda,si dai din umeri ca nah,te duci si tu cu restul si nu ai ce face decat sa privesti,partial amuzat,partial ingrozit de cele intamplate. Asta e, cum zice neamtul "Wer nicht hören will, muss fühlen."

De se intelegea de la primii infectati ce trebuie facut in legatura cu acest virus,am fi avut un lockdown, si in max cateva saptamani s-ar fi putut iesi din tampenia asta, nu la capacitate maxima,insa era mult mai bine decat ce va urma. Dar nuuu,ca trebuie sa avem multi "savanti" prin facebook,pe net,pe youtube,prin media care nu domnule ca nu e adevarat,ca e o raceala,ca mie nu imi pasa. Acuma suferim cu totii din cauza lor si va trebui sa ne pregatim, lucruri bune vor urma doar in viitorul indepartat,cel apropiat arata cam sumbru.
« Last Edit: 31 March 2020, 08:30 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #382 on: 31 March 2020, 09:20 »
Pb mare sunt spitalele si lipsa echipamentelor din spitale. Cum va explicati sute de doctori si asistente bolnave ? Au intrat pe sectii fara masti si combinezoane, asta este rezultatul. In mod normal daca eram doctor, asistent, portar la spitalul din Suceava cand veneam pe tura as fi intrebat: aveti masti si tot ce trebuie ? Nu ? Am plecat acasa. E simplu, asa trebuie procedat:
https://cetin.ro/felicitari-cadrelor-medicale-care-demisia/
Ma cac pe juramantul lui Ipocrit si basini de donatii si teledoane de 2 euro sms-ul.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #383 on: 31 March 2020, 09:43 »
Problema e ca nu poti. Nu ca nu ar fi dreptul oricarui medic sau asistent sa faca asta. E de inteles, insa nu poti face tocmai acuma asa ceva. Totul este si asa extrem de slabit, daca majoritatea s-ar gandi la ale lor,s-ar face praf tot sistemul sanitar si ar muri pe rupte nu doar cei de covid,ci si cei care au multe alte probleme de sanatate,ca nu ar fi cine sa se ocupe de ei.

Tu tot poti arunca vina pe sistem,pe manageri,pe altii,chiar si pe medici si asistenti ca sunt si din ei destui spagari si vinovati, si este drept, asa sunt lucrurile,nu cred ca ar fi cineva intreg la minte sa spuna ca nu domnule,ca de fapt managementul,politicienii,toata lumea de fapt au procedat bine in ultimii zeci de ani. Insa ai avea constiinta impacata ca din cauza ta mor altii?

Atitudini de acest gen doar inrautatesc situatia, vor muri medici,vor muri asistenti? Da vor muri,asta este pretul care il suporta cei din linia intai pentru ani si ani de nepasare,de pile,de smecherii politice de multe altele, insa daca ei nu se sacrifica,vor muri si mai multi. Deci care varianta alegi. Cum le pui in echilibru? Cine moare,cine traieste? Ca oricum de uiti oameni tot vor muri,depinde cat de multi si cine va muri.

Daca se apuca si pleaca toti acasa,sau fac proteste,masti si echipament de protectie oricum nu vor primi mai mult,sau mai repede,degeaba ai incerca acuma sa fortezi mana statului,statul atata poate,asta este sistemul,rau-bun asa cum e,atata poate tara asta. Te salvezi de la o potentiala infectie,de la chiar si o potentiala moarte dar asta depinde de mai multi factori, insa in acelasi timp condamni pe multi altii de care te-ai fi putut ocupa la moarte.

In situatii de criza nu e o idee buna,e ca si cum la razboi te duci acasa ca nu vrei sa fii carne de tun, pai cine dzo vrea, dar daca asta e tara de rahat in care traiesti,asta e situatia de rahat in care traim cu totii, vei merge la carne de tun sau inamicul va ajunge sa iti violeze femeia,mergi cu o lopata in timp ce aia au mitraliere ca nu avem bani doar de lopeti ca s-a furat in prostie? Asta e,mergi cu lopata.

Din cate am inteles si daca isi dau demisia,cu starea de urgenta si cele sunt oricum obligati sa lucreze 90 de zile, si s-ar putea sa se aleaga cu niste penalizari dure. Momentul oportun ar fi fost ori inainte,prin decembrie-ianuarie la proteste massive sa inteleaga toti despre seriozitatea acestui virus si despre starea proasta in care ne aflam si cum suntem total nepregatiti,ori dupa ce trecem peste aceasta grozavie,nu in timpul grozaviei.

« Last Edit: 31 March 2020, 09:48 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #384 on: 31 March 2020, 10:01 »
Da ...mi se pare destul de corect.
Ăștia pe la tv nu păreau prea înțelegători cu cei ce și-au dat demisia ,ba chiar erau unii ce echivalau gestul lor cu cel al unei dezertări. Ce sa zic... deși la prima vedere par oameni inteligenți,cu capul pe umeri... când îi auzi făcând asemenea comparații ,într-o societate ca a noastră ,îți dai de fapt seama că încă nu știu pe ce lume trăiesc și abia atunci realizezi cat ii duce capul.
Treaba cu jurământul tine de mai mulți factori (cel mai important as zice că e respectul și nu mă refer la respectul de sine ,ci de respectul ce vine de la sine...).
E logic ca jurământul sa nu mai facă nici 2 parale atunci când lipsește fundamentul ...
Într-o societate că a noastră , asta cu jurământul medicilor as putea spune că e că și când le-ai cere preoților din zilele noastre să-și doneze averile săracilor și să-și toarne cenușă în cap.
Ma gândesc că se înțelege că făceam referire la jurnaliști ,ci nu la politicieni...d.p.m.d.v. jurnaliștii cu o astfel de gândire sunt cel puțin naivi(că sa nu zic proști) ,pe când politicienii sunt oarecum disperați și caută prin orice mijloace să te țină angrenat în sistem.
 

Offline Megalomaniac

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #385 on: 31 March 2020, 14:48 »
Te poti ocupa de bolnavi chiar si fara echipamente de top, chiar si bolnav. Despre ce vorbim? E ca si cum soldatii dezerteaza ca n-au arme 1:1 ca paritate cu americanii.
Cred ca vor iar bani, au auzit pe la televizor ca prin alte tari se platesc bonusuri pentru astia care se lupta cu covizii.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #386 on: 31 March 2020, 14:51 »
In Franta s-a hotarat ca personalul medical care isi da demisia in conditiile astea isi da demisia definitiv, nu vor mai putea profesa ulterior in sistemul medical.

Poate se extinde decizia la nivel de UE.
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #387 on: 31 March 2020, 15:53 »
Le dau dreptate astora cu demisiile, si eu as pleca imediat daca nu sunt materiale de protectie; iar sa ma oblige sa lucrez dupa cat au furat fomistii de hoti de prin coduceri mai ales ca ei sunt vinovati de situatia asta, mi-as baga ceva in ei si in meseria de doctor.
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #388 on: 31 March 2020, 16:15 »
Te poti ocupa de bolnavi chiar si fara echipamente de top, chiar si bolnav. Despre ce vorbim? E ca si cum soldatii dezerteaza ca n-au arme 1:1 ca paritate cu americanii.
Cred ca vor iar bani, au auzit pe la televizor ca prin alte tari se platesc bonusuri pentru astia care se lupta cu covizii.
Pai și nu e normal așa ? Crezi că ăștia din sistemul sanitar vin la muncă din plăcere sau cum ?
Asta cu eroismul (războiul, soldații și patriotismul) e un basm la care se apelează atunci când este nevoie de sensibilizarea omului .
Nu te poți ruga la Dumnezeu doar când ai nevoie de el ... dacă înțelegi ce vreau sa spun.
De ce de ex lucrurile nu stau la fel și în celelalte sectoare de activitate și aproape toți (pt că de regulă mai există și mici excepții) caută să te muncească (daca s-ar putea) pe degeaba.
Dreptatea ar trebui sa fie pe undeva pe la mijloc...

In Franta s-a hotarat ca personalul medical care isi da demisia in conditiile astea isi da demisia definitiv, nu vor mai putea profesa ulterior in sistemul medical.

Poate se extinde decizia la nivel de UE.
E un fel de amenințare pe care nu cred că și-o poate permite careva in momentul de față.
Nu că ar conta ,dar chiar le-as dori sa aibă "norocul" de a avea parte de cadre medicale "ambițioase" care să-și dea demisia pt că se simt jignite de o astfel de atitudine.
....asta așa ca aș fi curios sa vad după cât timp ar reveni asupra deciziei.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #389 on: 31 March 2020, 18:04 »
Se pregateste si la noi o ordonanta prin care li se va interzice sa-si dea demisia.