Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 165681 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Adi

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #390 on: 31 March 2020, 18:47 »
Greșit din nou Sherlock! Nu li se va interzice, vor prelungi artificial, contrar codului muncii, perioada de preaviz. Oricum ar fi, demisia este un act unilateral, mă doare la patina că nu e cu acordul părților, peste 2-3 luni mă va ruga spitalul sa mă reangajez la ei. Sau există întotdeauna sistem medical privat.
Daca ii faci militari pe toți (așa cum zic alții) trebuie depus jurământul, trebuie refăcute contractele, etc etc.
Deci, practic, NU ai cum sa obligi un om sa muncească, daca el nu vrea. Nu e stare de război ca sa fie lege marțială.
Mai era un zvon, că li se va interzice dreptul la munca in domeniul medical. Nu ai cum sa faci asta. Cum se va termina starea de urgență, codul muncii va fi suveran.

Sent from my MI 8

 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #391 on: 31 March 2020, 19:08 »
Sa vedem ce hotarari se vor lua. Daca au gasit solutie in Franta vor gasi si in RO. Poate vor gasi o solutie la nivel comunitar. Nu doar in RO medicii dau bir cu fugitii cand dau de greutati.
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #392 on: 31 March 2020, 19:23 »
Starea de urgenta iti limiteaza niste drepturi,nu uita,situatia nu e una ca de obicei. Orice faci,va avea consecinte, indiferent cat de pita lui dumnezeu te-ai crede, ca te plimbi pe afara fara sa iti pese de norme de siguranta,de igiena de orice,ca demisionezi ca iti dai demisia ca si medic, ca faci multe alte lucuri. Unele nu vor avea consecinte ca de obicei,altele vor avea consecinte grave. Aia inseamna stare de urgenta,am dat puteri statului si ne-am limitat si mai mult drepturile.
« Last Edit: 31 March 2020, 19:28 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Adi

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #393 on: 31 March 2020, 19:26 »
Nu ai cum sa faci comparație. La ei e stare de urgență SANITARĂ. La noi e o tâmpenie gândită de niste politruci.
La ei s-au mobilizat Rezerviști Sanitari, inclusiv Voluntari Sanitari. La noi au dat puterea poliției la niste analfabeți ca cei de la poliția locală.
Nu vom fi nici în 20 de ani la fel de organizați ca vestul Europei.
La noi nu se fac teste, daca ar fi fost făcute măcar 100.000 până acum, vedeam exact unde eram.
Toți cei care au revenit în țară sunt posibile focare de infecție. I-a urmărit cineva de când au intrat în țară?

In comuna Berceni, la 2 pași de București, lumea nu crede că există pandemie. Până nu au fost dați afară din magazine, ei au crezut că e o gluma. Râdeau ca proștii in fața magazinului când li s-a zis sa intre maxim 2.

Sent from my MI 8

 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #394 on: 31 March 2020, 19:30 »
E placut totusi ca in momente de criza produsul societatiilor astea "civilizate" nu dau "randament" ca in alte parti.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #395 on: 31 March 2020, 19:38 »
Greșit din nou Sherlock! Nu li se va interzice, vor prelungi artificial, contrar codului muncii, perioada de preaviz. Oricum ar fi, demisia este un act unilateral, mă doare la patina că nu e cu acordul părților, peste 2-3 luni mă va ruga spitalul sa mă reangajez la ei. Sau există întotdeauna sistem medical privat.
Daca ii faci militari pe toți (așa cum zic alții) trebuie depus jurământul, trebuie refăcute contractele, etc etc.
Deci, practic, NU ai cum sa obligi un om sa muncească, daca el nu vrea. Nu e stare de război ca sa fie lege marțială.
Mai era un zvon, că li se va interzice dreptul la munca in domeniul medical. Nu ai cum sa faci asta. Cum se va termina starea de urgență, codul muncii va fi suveran.

foarte adevarat.

avem nevoie de medici si personal, avem nevoie sa fie tinut impreuna sistemul. si daca ii inchizi innauntru, ei nu isi vor face meseria asa cum trebuie. cu ce? le ceri viata si nu le dai o sansa de lupta.
respiratoarele sunt acum problema primordiala, peste tot in lume. trebuie sa le facem mecanice, sa folosim de la spitale veterinare, trebuie gasite solutii ca-i jale fara ele.

unde sunt costumele alea, cifre, bani si alte promisiuni?? mincinosi pungasi criminali. lumea a votat cu ei, si acum lumea primeste acelasi bullshit dintotdeauna, pe o situatie la limita, intre viata si moarte.
 

Offline Adi

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #396 on: 31 March 2020, 20:18 »
E placut totusi ca in momente de criza produsul societatiilor astea "civilizate" nu dau "randament" ca in alte parti.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Pentru că ei au învățat să fie împreună, din cauza asta s-au și înmulțit cazurile peste noapte. Cel puțin în Italia și Spania rar se mănâncă acasă (mai mult prin Sud), de aici și răspândirea necontrolata. Se sta la terase, cafenele, restaurante. Daca dai și de vreun spălător de vase care doar clătește ceștile sau paharele, e masskill.
La fel și în State. De ce nu e și în NJ la fel că în NY? Pentru că una e zona rezidențială și alta 90% turistica.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #397 on: 31 March 2020, 20:19 »
 
The following users liked or thanked this post: crya


Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #399 on: 31 March 2020, 21:16 »
mda, se uita cineva acum 5min la digi24?

in sfarsit omul asta cu cap mare s-a trezit. nu, nu se fac teste, dl CTP, in tara asta. majoritatea mortilor au primit rezultatul din groapa! e, acum v-ati lamurit? o natiune condamnata la boala de catre autoritati. lasati vraiste.

si mai e ceva: am inteles ca doctorii au plecat din spitale lasand bolnavii balta, in timpul programului!asta nu e demisie. e crima, puscarie.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #400 on: 31 March 2020, 21:44 »
Greșit din nou Sherlock! Nu li se va interzice, vor prelungi artificial, contrar codului muncii, perioada de preaviz. Oricum ar fi, demisia este un act unilateral, mă doare la patina că nu e cu acordul părților, peste 2-3 luni mă va ruga spitalul sa mă reangajez la ei. Sau există întotdeauna sistem medical privat.
Statul pregăteşte o ordonanţă militară care le-ar interzice medicilor să demisioneze

Uite ca lasilor lacomi li se pregateste ceva. Practic e chiar mai bine asa. Vor fi obligati sa presteze pana trece problema, dupa care le poate fi admisa demisia, plus eventuale mici surprize suplimentare.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #401 on: 31 March 2020, 21:48 »
Trebuie masuri mai dure; azi am umblat prin oras dupa aprovizionare ca mi s-a golit frigiderul. In timpurile normale, stateam peste un minut sa fac stanga la iesirea din parcare lidl, azi la fel, masini cacalau, n-am putut iesi decat pana s-a facut rosu pe strada principala. Eu bat pariu ca peste jumatate din cei de pe strazi o freaca aiurea inca. Am avut treaba si pana la un notar, aproape in capatul celalalt de oras, vreo 6km cred, am luat-o prin centru, niciun echipaj de rutiera, locala, jandarmi, nimic. Cred ca am vreo 15 declaratii completate pana acum doar eu, excluzand partenera, n-am prins niciun control, desi am iesit si din oras(iasi) de vreo 3-4 ori.
« Last Edit: 31 March 2020, 21:52 by Sir Dracu »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #402 on: 31 March 2020, 22:01 »
La noi se respecta in mare,azi orasul a fost destul de liber, m-am plimbat pana in centru ca nu gasisem la farmaciile din zona un medicament. Este ceva trafic prin cluj ca nu e tocmai un oras cu putini locuitori, insa comparativ cu o zi normala este diferit. Imi aduce aminte de cum era orasul prin anii 90.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Adi

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #403 on: 31 March 2020, 22:05 »
Greșit din nou Sherlock! Nu li se va interzice, vor prelungi artificial, contrar codului muncii, perioada de preaviz. Oricum ar fi, demisia este un act unilateral, mă doare la patina că nu e cu acordul părților, peste 2-3 luni mă va ruga spitalul sa mă reangajez la ei. Sau există întotdeauna sistem medical privat.
Statul pregăteşte o ordonanţă militară care le-ar interzice medicilor să demisioneze

Uite ca lasilor lacomi li se pregateste ceva. Practic e chiar mai bine asa. Vor fi obligati sa presteze pana trece problema, dupa care le poate fi admisa demisia, plus eventuale mici surprize suplimentare.


Sef, libertatea nu e tocmai o sursa de incredere. Chiar daca se lauda ca au renuntat la Fata de la pagina 5.

Ia citeste un pic mai jos : "Dar ordonanţa miliară 4 ar putea veni cu decizii mult mai dure pentru aceştia." ...

FFS, suntem deja la O.M.6 si ei o ard cu 4 ?
E asa cum ti-am zis, se vrea cresterea perioadei de preaviz. Dar, daca demisia este un act UNILATERAL, ma doare in cot ca o sa imi puna mie in Revisal, art.61 lit.a.
Am plecat, sunt sanatos, cand trece nebunia, gasesc unde sa ma angajez.

Uite aici ce scrie la Demisie :
Art.81. alin.8 : Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Adica, fix protectie impotriva infectiilor de la locul de munca.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #404 on: 31 March 2020, 22:16 »
E comica treaba asta cu fortatul medicilor. E doar o meserie, nu te obliga nimeni sa o practici iar cine crede ca fortarea ii va face sa presteze e naiv. Din contra, ii va face sa o presteze si mai prost.