Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 165015 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #510 on: 10 April 2020, 21:06 »
n-as vrea sa va stric dispozitia darrrr......
pe aici a fost dezastru la sanatate, chiar si atunci cand nu exista presiunea si panica generala.
ACUM e dezastru, fara sa fie fortat sistemul, la prima gadilare. problema a fost dintotdeuna oamenii... si mereu ma lovesc cu durere de acelasi adevar, ca de un zid: problema sunt oamenii.

so guess what: va fi dezastru.

nu vom scapa de corona NICIODATA, daca nu se incepe testarea adevarata si ancheta medicala. tracing. supraveghere prin telefoane. absolut tot ce trebuie, si repede. trebuia de luna trecuta!!
va fi asa pana in septembrie, dar restrictiile sunt deja relaxate, abia daca au efect. se incalca doi metri, pe unde te uiti. am vazut unu livrand marfa intr-o farmacie in tricou, cu maini goale, fara masca.

fratilor, prin tara nu se respecta!! restrictii? pe dracu. romanu e viteaz, il doare-n paispe. dupa o saptamana-doua, se crede superman.
Ba ghici ce, cu riscul de a muri de coronavirus multi oameni normali nu si doresc mizeria cu tracing de tel and shit. Asa ca ar fi util sa realizezi ca exista si alte cercuri decat alea in care te invarti tu unde parerile sunt similare si va incurajati unul pe altul cat de misto sunteti si cum aveti "solutiile".
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #511 on: 10 April 2020, 21:13 »
dude..nu ma agit. a zis ceva ala ..orban? hm, inca mai sper sa-l ia wuhan cu fulgi cu tot.

nu faci decat sa confirmi ce sta sa se intample. fiecare trage pe partea lui, si lucrurile merg catre rau.
sigur ai sa vezi masti si manusi pana la anul. se va schimba modul de viata, la o scara majora.

Quote
Pt că măsurile impuse sa fie respectate într-o proporție cât mai mare trebuie ori sa fii afectat în mod direct ori să respecți autoritatea ce-ți impune respectivele măsuri. Nu e destul de logic ? De ce te tot miri atâta ?
adica ici-colo, dupa ureche ..sau niciodata :D
Quote
Ba ghici ce, cu riscul de a muri de coronavirus multi oameni normali nu si doresc mizeria cu tracing de tel and shit. Asa ca ar fi util sa realizezi ca exista si alte cercuri decat alea in care te invarti tu unde parerile sunt similare si va incurajati unul pe altul cat de misto sunteti si cum aveti "solutiile".
pft, de parca imi pasa de libertatea ta. pai tu esti risc dovedit..tu singur ai zis-o tf





Post Merge: 10 April 2020, 21:45
so hehehe,
acum am aflat si eu.. jfc. niste mii de oameni in autobuze au traversat tara. din suceava. unu langa altul..whatever.





« Last Edit: 10 April 2020, 21:45 by Monier »
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #512 on: 10 April 2020, 21:46 »


nu faci decat sa confirmi ce sta sa se intample. fiecare trage pe partea lui, si lucrurile merg catre rau.
Pai asta e realitatea din păcate. Sunt câteva mici excepții de la această "regulă" ,dar sunt nesemnificative.
Nu vezi că și la nivelul țărilor ai unii care își asumă astfel de situații ? (fiecare cu () mă-sii)
Iar astea au fost de la început,fiecare căuta să-și facă stocul de materiale sanitare și lipsea solidaritatea asta la care faci apel. Acum se va face stocul la.alimente probabil(daca vor fi destui nătărăi precum cei de pe la noi) ,iar ai noștri au spart gheața (parese fara a se consulta și cu cei afectați).
Până acum singura măsură ok pare să.fi fost doar asta cu izolarea  ,numai că din nefericire nu este suficientă daca nu faci.in parelel și ceva cu cap ,care să aducă bunăstare populației.
Deci despre.ce.masuri și.solidaritate vorbim ?
Daca ar fi cedat fiecare din cei ce câștigă peste salariul mediu pe.economie salariul pe o singura lună probabil că dracul n-ar mai fi fost atât de negru pe la.bugetul statului,dar nu se poate așa pt că asta ar însemna să fim solidari și să avem încredere în cei ce ne conduc.
Dar ce vedem în schimb ?
Realitatea.
« Last Edit: 10 April 2020, 21:50 by wntd »
 

Offline piratu2191

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #513 on: 10 April 2020, 22:56 »
piratu, esti total pe dinafara. toate celelalte numere sunt parte din viata obisnuita, seamana cu cele de anul trecut. 100 000  de morti sunt dintr-o cauza NOUA.

hai sa iti spun cate de prost judeci. sa zicem ca un autobuz cu 50 copii cade in prapastie. tu ce faci, incepi sa reciti alte numere la parinti??

Nu recit nici un numar la parinti dar nici nu inchid toti copiii in casa, ca poate vor cadea cu autobuzu' in prapastie...Intelegi ce zic ?
Asta deja nu mai e boala 'noua'. E clar ca nu ne va omori pe toti. Ca nu avem leac e altceva, sunt multe alte boli fara leac.


In rest nu vad de ce nu am face altceva daca tot vrem sa salvam vieti... spre ex. interzicem avortul, salvam 11 mil. de oameni pe an :) Hai nu 11m da' tot se vor naste mai multi decat mor de covid-19.
Azi la stiri. O veste extraordinara : " O batrana de 103 ani s-a vindecat de corona-virus ". :))))) Asa si ? Cu ce ajuta babuta asta societatea si criza asta ?
« Last Edit: 10 April 2020, 23:00 by piratu2191 »
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #514 on: 10 April 2020, 22:59 »
La cate materiale am vazut despre coronavirus si cum se manifesta mai mult de 2 - 3 luni nu cred ca mai tine isteria si dispare tot asa cum a venit. In urmatorea perioada persoanele cu imunitate scazuta vor muri, pe termen lung restul prostilor putem sa ne asteptam ca vom face cancer, cataracta in numar foarte mare.
 Abia astept sa vad ce explicatie va fi cand vor exploda cazurile de cancer peste tot in lume.
   O sa particip activ la acest exercitiu , voi purta masca, o sa-mi completez declaratia si incerc sa ies cat mai putin pe afara, probabil ca daca eram mai inteligenti stateam in casa de la inceputul lui august 2019 dupa ce a inceput sa fie raspandit .... virusul sau ce-o fi.  CERNOBAL 2.0 .
« Last Edit: 10 April 2020, 23:04 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline piratu2191

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #515 on: 10 April 2020, 23:50 »
Nici pomeneală să fie doar 100.000, ca în statistica oficială, numai în Italia şi Spania mor ăştia acasă pe capete şi nu-i mai testează nimeni. Iar ce-a mai fost şi ce mai e în China, nici dracu' nu ştie.

Şi-n al doilea rând, de ce-s "doar" 100.000 ? Fiindcă s-au luat măsuri cum ar fi, sic, "Staţi în casă !!!" Dacă nu se luau, aveai mult mai mulţi morţi de COVID şi încă şi mai mulţi pe lista aia de-o flutură băeţii ăştia. Apropo, câţi medici au murit din cauza afecţiunilor pacienţilor de pe lista aia ? Las' că fac piraţii Medicina într-o lună, să-i suplinească pe ăia şi să ne felcerească la poarta spitalului.

Bineinteles ca-s mult mai putini.
Hai sa luam un exemplu. Nea Ion internat in spital la Suceava acum 3 luni, suferea de cancer. Spitalul se infecteaza, nea Ion moare. Fiind infectat intreg spitalul bineinteles ca a ajuns si la nea Ion. Este testat post-mortem, iese pozitiv si bineinteles cauza decesului - coronavirus. Dar murea nea Ion si fara coronavirus ? Nu zic da sau nu pentru ca nu stie nimeni asta. Si sunt multi altii ca el.

Oare fara virusul asta nu mai murea nimeni in spitale ? Nu mai murea nimeni fara vreun simptom ? Nu mai murea vreun tanar fara alte probleme medicale ? Ma intreb si eu.
« Last Edit: 10 April 2020, 23:55 by piratu2191 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #516 on: 11 April 2020, 10:23 »
^ e bine ca-ti pui intrebari. daca mai cercetezi atent, vei gasi si raspunsuri.

Quote
Asa si ? Cu ce ajuta babuta asta societatea si criza asta ?
cu o hora a doctorilor? oh wait, that's dumb..

Quote
   O sa particip activ la acest exercitiu , voi purta masca, o sa-mi completez declaratia si incerc sa ies cat mai putin pe afara, probabil ca daca eram mai inteligenti stateam in casa de la inceputul lui august 2019 dupa ce a inceput sa fie raspandit .... virusul sau ce-o fi.  CERNOBAL 2.0 .
..exact ca cernobil! dar multiplicat in mod inimaginabil.

ati observat asemanarile?
-intai au inceput sa ascunda totul
-apoi s-au laudat ca sunt cei mai tari, cea mai buna stiinta, cei mai buni oameni
-ca sa afli ca nu s-a respectat nici o regula posibila.

 nu se stie daca liliecii au scapat din laborator, sau au fost vanduti in piata. dar in wuhan si-a facut mutatia.
ala a fost locul perfect, unde s-au adunat toate bestiile din toate junglele posibile, una peste alta. cel mai mare creuzet si laborator construit de oameni.
exact ca o centrala atomica fara capac, dar de data asta o centrala biologica, virologica, cu efect planetar.

-incet incet, ca si pe-atunci au inceput masurile. intai blande. apoi cu evacuari si carantine. apoi cu uciderea animalelor.

..cu cine vorbeam de caini? ei bine, cine a facut legatura cu virusul lasat in rahat si animale, care acum sunt dovedit expuse dar si purtatoare?
cine s-a gandit ca rahatul de caine pe care il ridica oamenii ingrijiti poate fi o modalitate de contractare?
parca wagram si eu, nu mai tin minte, ne intrebam ceva. in orice caz, trebuie considerata ca o cauza, una neglijata pana acum.
 

Post Merge: 11 April 2020, 12:21
https://www.express.co.uk/news/uk/1267614/cambridge-news-coronavirus-Cambridgeshire-police-lockdown-shoppers-supermarkets-aisles

beer? snacks?? this is nonessential shiet!
HANDS UP! FACE ON THE FLOOR! KISS THE FUCKING FLOOR MOTHERFUCKER! NOOOW!

lmao, it's funny. it's funny for now.

Post Merge: 11 April 2020, 13:14
Thank You
(the naming of the flu -from "the taming of the shrew")

« Last Edit: 11 April 2020, 13:14 by Monier »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #517 on: 11 April 2020, 16:33 »
am terminat stocu' din casa si s-a dus femeia pana la un magazin de chimicale

spirt 200 ml 8.4 lei :))))
dezinfectant 500 ml 76 lei :)))
doar clorul s-a scumpit acceptabil
unde e consiliul curului :)))
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #518 on: 11 April 2020, 16:45 »
Spirt gasesti in auchan, 9 lei 500 ml.
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #519 on: 11 April 2020, 19:27 »
am terminat stocu' din casa si s-a dus femeia pana la un magazin de chimicale

spirt 200 ml 8.4 lei :))))
dezinfectant 500 ml 76 lei :)))
doar clorul s-a scumpit acceptabil
unde e consiliul curului :)))
Deja rivalizează cu https://m.emag.ro/supermarket/bautura-spirtoasa-0-2l-saniuta-04684/pd/DDYMDMBBM/ 😜
Faine și reviews-urile 😂

S-au cam dus vremurile astea : https://www.viorelilisoi.ro/sub-un-cer-albastru-ca-spirtul/ ☹️
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #520 on: 11 April 2020, 19:47 »
baieti, dar v-am zis de virkon s, credeati ca glumesc? probabil ca gasiti pucuri de 50g la 10 lei (nota bene: acum nu stiu cat costa, ce-i drept). are efect si la 0.5%. maxim 2%.
astepti cam 30 minute, ca regula, desi are efect in 10.

http://virkon.com/en/news-events/news/2020-00009e/
https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-13/disinfectant-manufacturers-face-explosive-coronavirus-demand

« Last Edit: 11 April 2020, 19:49 by Monier »
 

Offline Bro

  • Feedback Score: (7)
  • Old TR: 50 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 33
    • View Profile
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #521 on: 12 April 2020, 00:59 »
 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #522 on: 12 April 2020, 07:50 »
Despre scandalul din Cluj.

Ignore list :astateofmind
 

Offline Cylix

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #523 on: 12 April 2020, 12:15 »


Well spoken!!
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline piratu2191

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #524 on: 12 April 2020, 21:03 »
" daca mai cercetezi atent, vei gasi si raspunsuri. "
Am cercetat si am gasit acelasi raspuns.....era bolnav. 

Nu raspundeti niciunul la subiect ?!
 Oare fara virusul asta nu mai murea nimeni in spitale ? Nu mai murea nimeni fara vreun simptom ? Nu mai murea vreun tanar fara alte probleme medicale ?