Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162171 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #645 on: 26 May 2020, 23:58 »
Potrivit lui Voltaire :)). Ala a trait prin 1700, medicina moderna a inceput prin 1900. Tu ai citit pagina aia sa vezi cate ineptii pe pixel patrat?
In alta ordine de idei, da, medicii primesc prea multa atentie. Instalatorii sunt si ei oameni.
Am citit și cum ziceam mi-a plăcut cum începe articolul.
 Știrea în sine nu știu cât este de adevărată , dar are logică .
Cei mai predispusi la deces dintre infectații cu covid-19 sunt diabeticii și cei cu boli cardiovasculare (=vârstă înaintată ,obezitate) ,nu ? Cu alte cuvinte virusul nu te caută din start la plămâni ,ci îți creează probleme la nivelul circulației sângelui . O dovadă în plus este administrarea de anticoagulante pacienților cu covid-19 . Dacă lucrurile nu ar fi stat astfel nu le-ar fi dat anticoagulante ,ci eventual le-ar fi aplicat vreun tratament similar cu a celor ce suferă de astm ...ceva aerosoli...altceva...
Ei bine de la începutul pandemiei cadrele medicale au lăsat impresia că sunt într-o continuă stare de bâjbâială.
Dintre cele mai stupide afirmații venite din partea lor mi-aduc aminte despre ideea riscului de infectare (poate chiar deces ,de ce nu ?! că e al drq de periculos) în ceea ce-i privește pe sportivii de performanță....de parcă eram la vreun concurs de înfulecat hamburgeri și pt a participa mai apoi la un concurs de sumo promovăm și lipsa activităților fizice.
Alta dumă ar fi aia cu dezinfectatul mâncării/alimentelor... Aici probabil că ar trebui să se găsească niște afaceriști precum cei cu spirtul de pe la noi și gata ...

Alta mai de actualitate e aia ce face referire la cei cu astm și care răcesc ușor. Aici modul de prezentare mi se pare fantastic...

Practic le vor lua prin eliminare până ce vor concluziona oficial că alde' virusache reprezintă un risc major pt cei cu diabet și cardiaci...
Îi salvează și venirea verii, foamea ce le bate unora pe la ușă...că ar fi destul de grav să accepte careva acum că a greșit (ar provoca un pic de haos...).
Nu contest existența virusului ,ci doar reacțiile celor din conducere care au putut fi influențate de o mână de medici.
Modul în care funcționează lucrurile nu pare să fie unul sănătos pt că nu se poate verifica nimic ...se merge mult prea mult pe "crede și nu cerceta". La morți mai apare câte o mică problemă uneori (in genul ăleia de la Botoșani) ...dar nu-i bai.

In alta ordine de idei n-am fost niciodată adeptul medicamentelor ,nici măcar pt răceală (luam un fervex doar dacă se manifesta agresiv pe o perioadă mai mare de 4-5 zile) .... și nici adeptul vizitelor la spital ori la medicul de familie pt orice fleac.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #646 on: 28 May 2020, 20:17 »
Totusi medicina moderna in afara de ceva vaccinuri nu a produs nimic notabil. Si probabil pana nu se schimba ceva radical in partea materiala a societatii, tratarea o sa fie preferabila vindecarii.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #647 on: 04 June 2020, 08:12 »
^cum poti trai cu tine insuti? cum ai curajul sa gandesti? ffs man.
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #648 on: 04 June 2020, 09:10 »
N am parul valvoi si nici manute mici si fine.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #649 on: 04 June 2020, 09:13 »
Se refera probabil ca pumnul de pastile pe care le iau uni nu trateaza boala ci doar amelioreaza simptomele pentru un profit cat mai mare si de lunga durata. Eu am aflat ca in perioada cand tii post doar cu apa mai multe zile organismul incepe si consuma toate celule care nu mai sunt bune chiar si cele canceroase.. 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #650 on: 04 June 2020, 11:20 »
Banciu aseară era tot pe-acolo cu ideea când a spus că și un cizmar de punea în locul cadrului medical ...cam tot aceeași soartă ar fi avut-o pacientul infectat cu covid.
Mai zicea și de multitudinea de informații venite din partea experților ,informații care fie sunt contradictorii fie sunt valabile pt maxim 5 zile...
Mai pe scurt o bâjbâială.


Ieri a revenit și OMS-ul cu hidroxiclorochina pe sistemul "nu știm dacă face bine ,dar ia-l acolo că am concluzionat noi că n-ar face nici așa rău precum zic alții"
Altă informație cu o doză mai ridicată de ridiculozitate e cea venită din partea experților de la Harvard referitor la relațiile intime.
Mie personal mi se pare că pt a ieși pe "sticlă" cu o astfel de concluzie trebuie să fii nu tupeist ,ci chiar de-a dreptul nesimțit .

Acum , în condițiile în care majoritatea temelor țin de domeniul SF ori sunt banale ,oare ce concluzii s-ar putea trage ?!
« Last Edit: 04 June 2020, 11:26 by wntd »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #651 on: 04 June 2020, 11:28 »
Concluzia imediata ar fi ca oameni normali sunt destuli de putini. In rest e plin de cretini fricosi care n au un dram de etica sau moralitate. Oms ul nu facut altceva decat sa emita tot felul de recomandari care in practica s au dovedit contraproductive iar eroii din prima linie care in marea lor majoritate sunt niste cretini, au aplicat fara sa gandesca.
Aia care au avut alte pareri au fost in mare parte cenzurati in media mainstream.
Sa pui la indoiala orice, indiferent de unde vine pare ca e un principiu prea invechit.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

 

Offline Nosferat

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #652 on: 04 June 2020, 11:46 »
^cum poti trai cu tine insuti? cum ai curajul sa gandesti? ffs man.

Am mai scris ca e vina ta, nu il mai baga in seama. Nu vezi cate cretinitati scrie? Numa te enervezi pentru nimic.  Toti sunt niste handicapati,el stie cel mai bine,de aia il las sa traiasca in lumea lui, in bula lui,oricum nu are legatura cu realitatea. Adica ce iti trebuie mai clar decat unul care scrie despre medicina moderna ca e praf, ca toti medicii sunt cretini si toti sunt niste cretini fricosi. E la acelasi nivel cu flat earthers, lasa-l in lumea lui.

Una e sa sustii ca s-au facut greseli, total altceva e cand o dai in taramul SF cu si pui stampila pe toata medicina moderna de zici ca e degeaba. Omul face trolling.
« Last Edit: 04 June 2020, 11:59 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #653 on: 04 June 2020, 13:09 »
"Totusi medicina moderna in afara de ceva vaccinuri nu a produs nimic notabil"...trebuie sa ai o problema sau mai multe ca sa spui asta.
Si daca face trolling, ii de proasta calitate.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #654 on: 04 June 2020, 13:15 »
Vino cu niste exemple de realizari in domeniul asta.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk

 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #655 on: 09 June 2020, 02:05 »
Vino cu niste exemple de realizari in domeniul asta.

Antibiotice. Transplant de mai toate organele, inclusiv inima. Speranta de viata de la 40 ani la 80. Mai vrei?

Cel mai important: Nurofen sa nu ma doara capul de la ce prostii bagi pe aici.

PS: ia o lista destul de completa: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323538
« Last Edit: 09 June 2020, 02:09 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #656 on: 14 June 2020, 10:41 »
Coronavirus survival comes with a $1.1 million, 181-page price tag

Mai precis, factura pentru pacientul supravietuitor de 70 de ani e de $1,122,501.04(!)

Pentru ca nu a fost tratat si pentru alte boli, nu trebuie sa plateasca, dar ca idee despre unde se poate ajunge la americani daca ai probleme de sanatate.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #657 on: 15 June 2020, 22:32 »
Suntem la inceputul verii astronomice, cand numarul mortilor se apropie de o jumatate de milion.

In Romania tendinta generala este crescatoare. Nu doar atat, nivelul de nesimtire criminala de aici concureaza cu tipica inconstienta nativa.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #658 on: 20 June 2020, 13:54 »
"Un studiu făcut pe ape reziduale efectuat de Institutul Național al Sănătății din Italia (ISS) a examinat 40 de probe și a stabilit că urmele de SARS-CoV-2, virusul care provoacă COVID-19, erau prezente în probele de apă (din Italia/Milano si Torino) de la mijlocul lunii decembrie (!).

Istituto Superiore di Sanità
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #659 on: 20 June 2020, 15:29 »
^BINGO

CHINA LIED PEOPLE DIED