Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162366 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #675 on: 28 June 2020, 11:23 »
mda.. like.. o mie chiar.
 

Offline wntd

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #676 on: 28 June 2020, 16:04 »
Eu nu imi explicam de ce undeva intre octombrie 2019 si februarie 2020 n-aveam parte de stiri cu spitale aglomerate ,eventual ai caror pacienti sa aibe simptome specifice covidului. Si asta pt ca e absurd sa credem ca virusul a fost depistat inca de la aparitia lui. Probabil ca ''era in circulatie'' cu cel putin 3 luni inainte de a fi descoperit (asta in conditiile in care nu a fost creat) , astfel incat ar fi avut timp berechet de a se propaga in majoritatea tarilor (practic ar fi avut la dispozitie cel putin jumatate de an pt ca de la depistarea lui in wuhan si pana la implementarea masurilor de preventie au mai trecut 3-4 luni de zile).Am vazut ulterior o stire in care un manager al unui spital (din Bucuresti parca) spunea ca in spitalul administrat de dumneaiei nu mai sunt locuri libere (motivul tot dansa il preciza : 80% din pacienti erau asimptomatici). Asa se explica totul si devine mult mai clar ca ori au existat interese ascunse ori s-au luat decizii pripite ori ambele . Ma intreb cat va mai dura pana cei responsabili isi vor recunoaste greselile de administrare a acestei pandemii si vor incepe sa trateze lucrurile ca atare ,ci nu facand din tantar armasar .Pacat de cei care au murit cu zile ,care tratati de covid au murit probabil de alte afectiuni...Oricum nu a iesit nimic bun din toata perioada asta,doar planeta a avut de castigat in perioada asta nu si omenirea (aici din contra...) si usor usor se poate observa ceea ce se intrezarea inca de pe la inceputul lui aprilie si anume ca virusul a inceput sa fie pe plan secundar si acum primeaza deja alte lucruri. Ce-ar mai fi de spus ?!...Anii (1-2 la numar) necesari pt descoperirea unui eventual vaccin au inceput acum sa se transforme in cateva luni de zile....cel putin asta ni se serveste la stiri .Probabil ca ne-or mai tine asa ''in suspans'' o perioada pana ce vor iesi pe piata vaccinurile...apoi poti lua covid linistit ca ti-l trece pe factura daca Doamne fereste ajungi pe la ei din diverse alte motive. Poate ca modul meu de a vedea lucrurile poate parea sau este putin cam deplasat pt unii ,dar pana la urma ori e rece ori e calda (pt a evita eventualele conotatii rasiste) ?
« Last Edit: 28 June 2020, 16:10 by wntd »
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #677 on: 28 June 2020, 17:38 »
Eu nu inteleg de unde apar cazurile noi ? Cat tine boala in om de inca mai apar zombalai ? De unde au putut lua ACUM ?

glumesti sau ... ?

boala se transmite pana in ultima zi. adica unul o ia acum si o da peste 3 saptamani. ala care a luat-o dupa 3 saptamani o da si el mai departe peste 3 saptamani. si asa mai departe.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #678 on: 28 June 2020, 18:59 »
https://www.nytimes.com/interactive/2020/us/coronavirus-nursing-homes.html

Post Merge: 28 June 2020, 21:13
Poate ca de maine se vor inchide inapoi terasele.

Era mai bine daca se incepe distribuirea de masti la intrarea in magazine etc, decat sa lovesti in slujbele oamenilor si in economie.

Da-le naibii ca-s ieftine. Pune si locuri de splare, si regula de obligatoriu masca in transportul public.
« Last Edit: 28 June 2020, 21:13 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #679 on: 30 June 2020, 10:57 »
Flu virus with 'pandemic potential' found in China


https://www.bbc.com/news/health-53218704
-

Doua zile mai tarziu, ambasadorii chinezi vor acuza echipa americana de la jocurile de anul trecut.
« Last Edit: 30 June 2020, 10:59 by Monier »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #680 on: 30 June 2020, 11:04 »
Sigur ca da, n a mers prea bine cu covid-19, sa mai bagam o fisa.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #682 on: 05 July 2020, 12:29 »
 


Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #684 on: 08 July 2020, 19:49 »
Se apropie revenirea la starea de urgenta, din cauza inconstientilor care populeaza o tara frumoasa ca RO. Efectele asupra economiei vor fi dezastruoase daca se ajunge acolo.
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #685 on: 08 July 2020, 19:54 »
Hai sa fim seriosi, inconstienti sunt peste tot, problema majora la noi sunt autoritatile care nu sunt interesate ca masurile alea de bun simt sa fie respectate.
 

Offline oldshooterman

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #687 on: 09 July 2020, 15:24 »
^tu ar trebui sa renunti la internet. tu si restul labagiilor. pe bune.
ala nu e un profesor, e un imbecil. pai daca sars1 nu a disparut si e sars2, atunci exact din china a venit. sars1 e din china.
ca l-au gasit in apa la sfarsitul anului trecut nu dovedeste decat un singur lucru: CHINA A MINTIT. pentru a suta oara, china e dovedita mincinoasa.
-
nu numai atat.
china nu a avertizat NICIODATA OMS despre Wuhan virus. a iesit la iveala recent ca omsul a aflat din presa si etc.
si dupa luni de zile, tu si alti doi figuranti de pe aici nu v-ati deranjat sa ramarcati lucrul asta. sa veniti frumos si sa recunoasteti. sa venit frumos si sa raportati stirile.

eu sunt pe cg din 2009. e o groaza de timp. ar trebui sa ma cunoasteti deja, niciodata nu mi-a fost mai mare scarba decat de mincinosi. decat de prosti plini de ei, care dau mai departe cacatul citit pe jumate din titlu, care-s sclavii propriului ego si nu reusesc macar o data sa ajunga la nivelul scuzelor. "am gresit, scuze". asa se proceda odata demult prin lume. printre oameni mari.

bineinteles ca si eu ma scald in mocirla asta de imbecilism, care e foarte contagios. bineinteles ca e vorba de toata lumea, de toata tinerimea si trolimea de odinioara.

internetul: anonimitate, fuga de realitate si fuga de raspundere, lasitate crasa pe toate nivelele, inclusiv lasitate intelectuala

ei bine internetul nu distruge mental, asta ar fi reparabil. nu, internetul v-a corupt la simtul bunei masuri si la bunul simt uman, educat atat de greu din secolul trecut.
internetul a facut din lume o colcaiala de haite din potai puturoase, fara directie, pe margina drumurilor.
aia e.
-

inca o stire adevarata: wuhan s-a transmis prin aer. de la inceput. vedeti postul meu in care am pus pe dustin hoffman din outbreak "it's airborne". se stia ca e in aer demult, dar lumea a fost tinuta in boala si minciuna.


de fapt aici e buba cea mai mare: la unii le place sa fie mintiti. la unii le place sa fie luati pe la spate. LE PLACE
ei singuri cauta confirmare, si cum gaseste vreun cacat cu "fondurile de cercetare" platite de cine stie ce imputiti, e in extaz si pune lnkul restului. de parca zilele-astea ma doare in membru de oxford, harvard si oricine dracu altcineva. din punctul meu de vedere as vrea ca toti micinosii cu influenta sa moara.
cineva sa faca virusul asta, PLEASE.

« Last Edit: 09 July 2020, 15:30 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #688 on: 09 July 2020, 20:19 »
"Virologii spanioli au descoperit urme de coronavirus într-un eșantion de apă de canalizare din Barcelona colectat în martie 2019, cu nouă luni înainte de identificarea bolii în China."

“The levels of SARS-CoV-2 were low but were positive,” research leader Albert Bosch was quoted as saying by the university."(The University of Barcelona)

Virus ‘found’ in March 2019 Spain sewage

Continua sapaturile.
 

Offline Cylix

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #689 on: 10 July 2020, 18:14 »
Poate ar trebui sa spui ca nu e nimic definitv...e foarte posibil sa fie un False Positive! Continua tu sapaturile!
Quote
He added: "When it's just one result, you always want more data, more studies, more samples to confirm it and rule out a laboratory error or a methodological problem."

Totodata la fel de bine e posibil ca acest virus sa fie scapat din China Wuhan Laboratory.



https://youtu.be/pRCzZp1J0v0?t=6770
« Last Edit: 10 July 2020, 18:16 by Cylix »
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15