Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162191 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline axxel4you

Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline axxel4you

Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1562 on: 25 October 2021, 11:41 »
Acu ce faci, postezi pro-vaccination :)
"Singapore's death toll due to COVID-19 rose to 264 on Wednesday. The previous daily highest number was 15 deaths recorded on October 14. The total number of cases in Singapore now stands at 158,587."
Astia au mai putini morti de covid de cand a inceput pandemia, decat avem noi intr-o zi. Asta la densitate a populatiei de aproate 100x mai mare.
Asta e cel mai clar exemplu ca vaccinare functioneaza si ca face exact ce zic tot expertii ca face: Scade SEMNIFICATIV sansele sa faci frome grave si sa mori.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1563 on: 25 October 2021, 11:51 »
Tu uiti cand nu era vaccinul cum se murea la noi, infinit mai mult decat la tari comparabile gen ucraina. Si se moare asa din cauza sistemului medical, plin de incompetenti sau nesimtiti cum de altfel e cam toata populatia romaniei. Asta e dezastrul adus de sistemul de educatie.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1564 on: 25 October 2021, 13:02 »
N-as zice ca sistemul medical este asa de vinovat. Overall da, nu este cel mai stralucit, insa comparativ cu primavara 2020 acum este mai OK (in special pt COVID). La inceput de pandemie aveam 10-20 morti pe zi, in toamna lui 2020 am avut max 200 si un pic, in primavara lui 2021 am avut max vreo 250. Acu daca am 200 pe zi este bine, in rest avem peste 350 lejer.
Principala problema zic eu ca sunt oamenii (care nu mai respecta nici o restrictie) impreuna cu autoritatile care au venit cu restrictii mai severe abia acum, si astea date preferential (de biserica nu s-au atins). Plus control inasprit si amenzi usturatoare (gen mii de roni) celor care nu poarta masa corect de ex.
Toate astea cumulate cu rata mica de vaccinare si agresivitatea tulpinii delta au dus la dezastrul de acum.

In momentul in care vezi ca lumea se inghesuie acum la prima doza de vaccin pt ca nu mai au voie in mall, sau a murit vreun vecin/ruda de covid, e clar ca oamenii aia nu fac absolut nimic sa previna raspandirea viruslui.
Nu e deloc intamplator ca tarile cu simt civic ridicat (vezi tarile nordice) au rate de vaccinare de 65-75% si le mor zilnic sub 10 oameni de COVID.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1565 on: 25 October 2021, 13:30 »
@KodiaK M-am uitat pe graficile astea care apar pe Google si eu inteleg ca pana sa se vaccineze nu aveau covid si morti, poate nu stiu eu sa citesc graficile astea, am pus o linie rosie in dreptul cand au fost suficienti oameni vaccinati...
   
     Ar mai fi varianta ca desi au 80% grad de vaccinare trebuie sa le bage pe gat si doza 3 de vaccin, alta explicatie nu am cum de fara vaccin era totul ok si acum la 80% populatie vaccinata se lupta cu covidul .

    Ajuta-ma sa inteleg de ce au crescut cazurile dupa ce s-au vaccinat .
« Last Edit: 25 October 2021, 13:37 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1566 on: 25 October 2021, 13:33 »
N`ai zice :)) sistemul medical si aia care il gestioneaza sunt principali vinovati pentru mizeria de acum. E plin de lasi si incompetenti iar asta e rezultatul, nu stiu acum care e rata de supravietuire a celor care ajung la ATI dar anul trecut era printre cele mai mici din UE https://www.mediafax.ro/social/de-la-terapie-intensiva-scapa-cine-poate-romania-are-printre-cele-mai-mari-rate-de-mortalitate-in-sectiile-ati-19754906. Asta e incompetenta.
Toata presa locala e impanzita de articole scrise telenovelistic despre cat de rau e sa fii bolnav de covid in loc sa existe lucruri practice si pragmatice, analize, comparatii etc in asa fel incat sa se puna presiune pe incompetentii care iau decizii.

Orice om cu ceva cunostinte de psihologie ar realiza ca lucrurile impuse cu forta nu`s durabile si orice actiune de genul asta creeaza un contracurent. E imposibil sa repeti peste tot ca vaccinul actual reprezinta "imunizare" cand este evident pentru orice retardat ca nu ofera asa ceva, ofera cel mult o boala cu simptome atenuate o perioada scurta de timp.

Si nu inteleg, tu nu te`ai vaccinat sa ma protejezi pe mine, nu mai perpetua aberatia asta, te`ai vaccinat sa`ti salvezi propriul cur. E dreptul fiecaruia sa stea nevaccinat sau sa moara in urma deciziilor sale iar tu ca un pui de comunist ai vrea sa iei dreptul asta.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1567 on: 25 October 2021, 15:00 »
axxel, trebuie vazut si care erau restrictiile. Pt ca daca la inceput de pandemie erau inchisi in case cu aproape zero interactiune, evident ca aveau mai putine cazuri/morti.
Odata cu vaccinarea s-au relaxat restrictiile, si cum dupa ~6 luni imunitatea incepe sa scada (fie naturala fie de la vaccin), e oarecum normal sa apara mai multe cazuri acu vs atunci.
Atata timp cat pandemia exista, si nu se atinge o rata GLOBALA de 70-80% vaccinare, tulpini noi pot aparea si nevoia de boostere, ca imunitatea nu tine o viata. De ce crezi tu ca vaccinul anti-gripal e anual, si nu one time.
Oricum numeric vorbind au niste cifre extrem de bune. Repet ei au 5mil de oameni inghesuiti intr-o suprafata mai mica decat Ilfov, si totusi au overall de peste 10x mai putine decese (~300 vs ~3700) de covid decat are Bucurestiul (cel mai dens oras din Romania).

taribo, ce intelegi tu prin imunizare? Nimeni nu a zis ca daca te vaccinezi ai ZERO sanse sa faci COVID. Pt a nush cata oara repet aici, daca esti vaccinat ai o sansa mult mai mica sa te imbolnavesti, iar daca te imbolnavesti ai sansa mult mai mica sa faci forma grava, iar daca ai facut forma grava ai sansa mult mai mica sa mori. Iar asta se vede concret in toate datele si statisticile pe care le transmit autoritatile. In spitale, cu forme grave sunt 70-80% nevaccinati, iar morti de covid sunt peste 90% nevaccinati. Nu imi dau seama cum gandesti tu, dar eu daca e sa pariez la fotbal, aleg echipa care are sanse 90% sa castige :) Mi se pare ireal cum lumea, cand e vorba de propria viata, alege sansa mai mica.

Evident ca oricine se vaccineaza pt el sau apropiati mai intai, dar dupa aia te gandesti un pic si pe termen lung. Iti plac restrictiile, masca, spitale full, medici obositi, atunci nu te vaccina. Dar dupa aia daca ai nevoie la spital (covid or not) si nu e loc, sau medicul e obosit dupa un schimb de 36h, nu tipa ca unde e dreptul tau la sanatate. Ai dat cu piciorul la acel drept cand ai decis ca sangele tau de dac liber este mai presus de orice studiu medical si stiintific.
Daca stai inchis in casa cu zero intercatiune cu altii, atunci nobody really cares ce faci.
Dar daca vrei sa te plimbi prin mall, vrei sa stai ca sardina la mare, vrei sa manaci la restaurant, da-mi voie sa-ti limitez accesul daca esti o potentiala sursa de infectare.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1568 on: 25 October 2021, 15:21 »
:))) tu esti repetent la matematica ? In tarile cu vaccinare masiva majoritatea infectatilor sunt vaccinati, cand e invers sunt mai multi nevaccinati infectati.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1569 on: 25 October 2021, 17:00 »
Pai si nu e normal sa fie asa, ca nu inteleg.
Dar scopul nu este sa reducem procentul nevaccinatilor dintre cei infectati. Scopul este sa reducem numarul total de forme grave/decese. Iar asta se face doar prin imunizare (vaccin sau trecut prin boala). Sau poate izolare totala, dar asta cred ca ar fi posibil doar in Antarctica probabil :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1570 on: 25 October 2021, 18:39 »
Scopul de care vorbesti este o aberatie, de asta nici nu functioneaza. Nu esti tu sau vreun cretin din aparatul de stat in masura sa decida daca ai sau nu nevoie de vreun vaccin sau tratament.
 

Offline axxel4you

Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1572 on: 25 October 2021, 19:29 »
Acu ce faci, postezi pro-vaccination :)
"Singapore's death toll due to COVID-19 rose to 264 on Wednesday. The previous daily highest number was 15 deaths recorded on October 14. The total number of cases in Singapore now stands at 158,587."
Astia au mai putini morti de covid de cand a inceput pandemia, decat avem noi intr-o zi. Asta la densitate a populatiei de aproate 100x mai mare.
Asta e cel mai clar exemplu ca vaccinare functioneaza si ca face exact ce zic tot expertii ca face: Scade SEMNIFICATIV sansele sa faci frome grave si sa mori.

Esti SIGUR???

Adica la un procent de vaccinare de peste 80% au record de morti pe zi fata de cand nu erau vaccinati si tu spui ca uite domle ce bine functioneaza vaccinul????

Hai ca esti funny :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1573 on: 25 October 2021, 20:42 »
Este bine ca sunt funny si nu spalat pe creier ca altii.
Incearca sa si gandesti nitel, inainte sa inghiti orice procente. Daca vaccinarea cauza defapt mai multe morti, cum de nu se intampla PESTE tot asta?

Uite Portugalia cu rata de vaccinare de peste 85%. La astia cum naiba rata mortalitatii a scazut drastic?
Si ca ei sunt multe alta tari: Spania, Suedia, Norvegia, Danemarca, UK, Franta, Islanda, Germania, etc. Toate tari cu rate de vaccinare peste 65%.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Ciocanul

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1574 on: 25 October 2021, 21:46 »
Eu zic ca toate constrangerile astea sunt o prostie. As lasa benevola vaccinarea si deschis tot si la liber. O singura restrictie as baga ca sa grabesc "purge"-ul.  In caz ca ai boala si horcai si vrei la spital sa se intample urmatoarele: vine salvarea, iti face testul. Esti pozitiv covid ? Da ? Ai vaccin ? Da ? Hai la spital ? Nu ? Ramai acasa si tine un vaucer la pompe funebre, facute direct actele cu randul si groapa. In rest liber frate cu speranta sa ajungem la 10000 de morti/zi. Nu vad decat avantaje. S-ar curata societatea de cretinoizi si am salva bani gramada la bugetul de pensii. As mai schimba pt a grabi lucrurile: sapare de gropi in avans cu escavatorul, ingropat in aceeasi zi cu decesul. Cat mai multe paranghelii cu mici gratis si formatii in fiecare oras si comuna si fara masca(investitia merita clar la cat vei salva la pensii). Toti sa trecem prin boala ca sa facem "imunizare". :)