Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162288 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1665 on: 22 November 2021, 16:54 »
https://www.skirsch.com/covid/GermanAnalysis.pdf

Ce vrea sa arate studiul asta, ca eu nu prea imi dau seama.
Adica au constatat ca, in Germania, a murit mai multa lume in sept 2021 decat in medie, in luna sept, in ultimii 5 ani. Cumva am inteles eu gresit?
Si de aici concluzia lor ca singura explicatie este rata ridicata de vaccinarea anti-covid.

De ce au ales luna septembrie, si nu alta luna? De ce au ales Germania cand sunt alte tari din europa de vest cu rate de vaccinare si mai mari.
De ce nu compara cu o tara cu rata de vaccinare mult sub a Germaniei?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1666 on: 23 November 2021, 08:36 »
  Zice destul de clar, in toate tarile unde e un procent mare de vaccinati a crescut numarul deceselor fata de ani anteriori, nu neaparat a deceselor de covid, sunt multe alte lucruri care te omoara incet dar sigur.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1667 on: 23 November 2021, 09:52 »
Poti sa zice exact unde scrie asta? Eu am citit ala cap coada si nu am vazut sa se faca referinta la alte tari.
Si alta chestie extrem de importanta care lipseste este eliminarea din numarul total de morti a pers nevaccinate si a pers care nu au murit din cauza naturale (adica crime/accidente)
Adica nu poti spune ca vaccinarea iti creste sansele sa mori dar sa incluzi in calcul si pers nevaccinate sau pers care au murit in accidente auto de ex.

Mie studiul mi se pare facut pe genunchi care avea din start concluzia si doar au dorit sa ii dea o forma cat de cat stiintifica ca sa ii creasca credibilitatea.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1668 on: 23 November 2021, 10:29 »
https://www.skirsch.com/covid/GermanAnalysis.pdf

Ce vrea sa arate studiul asta, ca eu nu prea imi dau seama.
Adica au constatat ca, in Germania, a murit mai multa lume in sept 2021 decat in medie, in luna sept, in ultimii 5 ani. Cumva am inteles eu gresit?
Si de aici concluzia lor ca singura explicatie este rata ridicata de vaccinarea anti-covid.

De ce au ales luna septembrie, si nu alta luna? De ce au ales Germania cand sunt alte tari din europa de vest cu rate de vaccinare si mai mari.
De ce nu compara cu o tara cu rata de vaccinare mult sub a Germaniei?

:)) tu ai nevoie de ghid ca sa intelegi un text scris extrem de simplist si clar ? ai acolo sursele, daca vrei verifica datele.
Concluzia este evidenta, a murit mai multa lume in perioada la care se face referire decat in media ultimilor 5 ani iar aia spun clar ca nu exclud nici o ipoteza, desi alea evidente probabil sunt adevarate. Adica vaccinarea si psihoza indusa de "campania" de rahat dusa de stat pe toate caile...sau poate au cazut niste avioane prin Germania si noi n`am aflat.
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1669 on: 23 November 2021, 11:25 »
Eu, spre deosebire de tine, nu iau totul ca atare si imi place sa pun intrebari.
Dupa mine studiul ala are niste lacune grave, deoarece nu ofera raspuns la niste intrebari de baza, pe care oricine ar trebui sa si le pune, inainte sa inghita orice gaseste pe net.
Mi-ar fi placut si mie o analiza cum trebuie a acestor date, dar din pacate ei nu au facut-o.
Pur si simplu au luat datele in care zice ca in sept 2021, in Germania, au murit mai multe pers decat in luna sept a ultimilor 5 ani. Dar mai departe nu au facut nici o analiza reala sa vada de ce au murit mai multi oameni, care au fost cauzele mortii. Nici macar nu au exclus mortile ne-naturale, sau a pers nevaccinate.

Daca pt tine este suficient si ti se pare un studiu corect, doar pt ca ajunge la o concluzie agreata de tine, at e clar ca nu prea avem ce discuta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1670 on: 23 November 2021, 19:01 »
Tu nu`ti pui intrebari despre vaccin si eficacitate, nu esti capabil sa intelegi un text scris simplist dar iti pui alte intrebari de gradinita de genul "de ce nu au ales alte tari". Evident ca au ales Germania pentru ca`s germani si ii intereseaza ce se intampla la ei in tara.

Cand faci medii si lucrezi cu statistici nu te intereseaza daca cineva a murit intr`un accident sau a fost ucis de vecinul, cazurile particulare sunt irelevante. Alea sunt datele care indica mortalitate in plus in perioada aia si cum nici o catastrofa nu a avut loc, este evident ca lucrurile in plus fata de anii anteriori sunt cei mai probabili vinovati.

Studiul nu indica nici o concluzie clara, spune doar ce este probabil si lasa loc si pentru alte explicatii. Acum poti sa emiti tu ipoteze avand in vedere ca vorbim de un spatiu geografic finit, aceeasi populatie, aceleasi obiceiuri etc.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1671 on: 23 November 2021, 19:04 »
sau a pers nevaccinate.

Si cum propui sa excluda persoanele nevaccinate din anii precedenti in care nu exista vaccin???

Ca daca le excluzi ai in anii precedenti exact ZERO morti ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1672 on: 23 November 2021, 22:09 »
Pai fix asta e ideea. Sa vezi cum afecteaza vaccinul, mortalitatea.
Deci este logic ca pers moarte nevaccinate trebuie excluse, pt ca iti denatureaza rezultatul final. Nu poti trage concluzia la final "Complete vaccination increases the likelihood of death" cand tu incluzi si persoanele nevaccinate.

taribo, devine din ce in ce mai evident ca esti incapabil sa porti o conversatie inteligenta, asa ca, fie ca tine.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1673 on: 23 November 2021, 22:12 »
Pai fix asta e ideea. Sa vezi cum afecteaza vaccinul, mortalitatea.
Deci este logic ca pers moarte nevaccinate trebuie excluse, pt ca iti denatureaza rezultatul final. Nu poti trage concluzia la final "Complete vaccination increases the likelihood of death" cand tu incluzi si persoanele nevaccinate.


Pai cum sa afecteze??

Dupa logica ta: excludem persoanele nevaccinate.

Adica inainte de 2021 avem exact zero morti global (plecam de la zero vaccinati si excludem nevaccinatii, da??).
Dupa 2021 luam toate mortile celor vaccinati si in mod CLAR sunt mai multe de zero, da?

Iti dai seama ca ai spus o prostie???
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1674 on: 24 November 2021, 10:07 »
taribo, devine din ce in ce mai evident ca esti incapabil sa porti o conversatie inteligenta, asa ca, fie ca tine.

:)) prietene, scrie clar acolo, interpretarea datelor statistice releva mai multi morti dupa administrarea vaccinului "overall". Cauzalitatea e data schimbarile intervenite in mediu fata de anul trecut, ca tu nu intelegi ca doar vaccinul e "noul" e problema ta.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1675 on: 24 November 2021, 16:48 »
Ultima descoperire: asimptomaticii nu transmit boala, deci sunt infectati si nu transmit la altii!

UE nu recunoaste asta pentru ca au fost si sunt internate degeaba zeci/sute de mii de persoane declarate pozitive dar asimptomatice... ;D
In plus se complica povestea cu certificatul verde si cu vaccinare.
« Last Edit: 24 November 2021, 16:55 by oldshooterman »
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1676 on: 24 November 2021, 19:38 »
Pai cum sa afecteze??

Dupa logica ta: excludem persoanele nevaccinate.

Adica inainte de 2021 avem exact zero morti global (plecam de la zero vaccinati si excludem nevaccinatii, da??).
Dupa 2021 luam toate mortile celor vaccinati si in mod CLAR sunt mai multe de zero, da?

Iti dai seama ca ai spus o prostie???


Pers nevaccinate se exclud doar din grupul de pers moarte din 2021. Ca tu asta vrei sa vezi: cum a afectat vaccinul numarul de morti.
Ne intereseaza daca factorul A (vaccinul) a influentat sau nu evenimentul B (decesul).
Ai doua perioade de timp pe care le compari: perioada X (inaintea aparitiei factorului A), si perioada Y (dupa aparitia factorului A).
Deci, vrei sa vezi care este progresia sau regresia evenimentului B intre cele doua perioade. Daca in perioada Y incluzi si pers care nu au fost afectate de factorul A, atunci nu mai ai cum sa faci o analiza corecta.

Ca sa dau si un exemplu extrem: Daca dintre pers moarte in sept 2021 (conform studiului), nu avem nici o pers vaccinata, atunci cum poti sa afirmi dupa aia ca vaccinarea a condus la cresterea numarului mortilor?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1677 on: 24 November 2021, 19:40 »
Ultima descoperire: asimptomaticii nu transmit boala, deci sunt infectati si nu transmit la altii!

ULtima??? Asta parca se stia din ziua zero ...

Post Merge: 24 November 2021, 19:42

Pers nevaccinate se exclud doar din grupul de pers moarte din 2021. Ca tu asta vrei sa vezi: cum a afectat vaccinul numarul de morti.
Ne intereseaza daca factorul A (vaccinul) a influentat sau nu evenimentul B (decesul).
Ai doua perioade de timp pe care le compari: perioada X (inaintea aparitiei factorului A), si perioada Y (dupa aparitia factorului A).
Deci, vrei sa vezi care este progresia sau regresia evenimentului B intre cele doua perioade. Daca in perioada Y incluzi si pers care nu au fost afectate de factorul A, atunci nu mai ai cum sa faci o analiza corecta.

Ca sa dau si un exemplu extrem: Daca dintre pers moarte in sept 2021 (conform studiului), nu avem nici o pers vaccinata, atunci cum poti sa afirmi dupa aia ca vaccinarea a condus la cresterea numarului mortilor?


E total aberant sa excluzi nevaccinatii. Nu asa se fac studiile. Tocmai ca si nevaccinatii se iau in calcul.

"Ca sa dau si un exemplu extrem: Daca dintre pers moarte in sept 2021 (conform studiului), nu avem nici o pers vaccinata, atunci cum poti sa afirmi dupa aia ca vaccinarea a condus la cresterea numarului mortilor?" Se face pe an gigele, nu pe zi.
« Last Edit: 24 November 2021, 19:43 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline piratu2191

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1678 on: 24 November 2021, 19:58 »
Ultima descoperire: asimptomaticii nu transmit boala, deci sunt infectati si nu transmit la altii!

UE nu recunoaste asta pentru ca au fost si sunt internate degeaba zeci/sute de mii de persoane declarate pozitive dar asimptomatice... ;D
In plus se complica povestea cu certificatul verde si cu vaccinare.

sursa, sursa, unde e sursa domnul osm ? :))))

N-am mai scris de mult pe aici, am bagat intre timp un janssen, trebuie sa intru colo-colo si n-am incotro, am preferat asta decat bete in nas la 2 zile :) oricum, 0 reactii adverse, totul ok. Vad ca certificatul lu' peste e valabil pana pe 30.06.2021 Sper sa se termine toata tampenia pana atunci... Nu m-am testat vreodata de anticorpi, nu stiu daca am avut covid, banuiesc ca da dar fara simptome, probabil am gena aia imuna din Africa, unde putea sa gaseasca Oxford o gena mai imuna la covid - pe cel mai sarac continent :)
« Last Edit: 24 November 2021, 19:59 by piratu2191 »
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1679 on: 24 November 2021, 21:02 »
Nu am auzit de gena aia. Dar aparent africanii din america au pierdut-o pe drum, probabil pe barcile alea ...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7762908/
« Last Edit: 24 November 2021, 21:13 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste