Author Topic: Virusi, gripe, info & stuff  (Read 162232 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1725 on: 06 December 2021, 00:19 »
axxel, nu ai toate datele ca sa vezi clar ceva. Pur si simplu ai vazut un numar mai mare ca altul si ai tras o concluzie gresita. 
La fel de bine poti zice ca 100 e mai mare decat 10, asta e clar si vede toata lumea. Dar daca acel 10 este din 20 si acel 100 este din 1000, parca se schimba un pic conlcuzia, nu?
taribo, eu nu am zis niciodata ca daca esti vaccinat nu poti sa mori de covid, ci doar ca ai sansa mult mai mica. Lucru care este sustinut si de datele din toata lumea.
Iar daca cumva nu mori, ai sanse mai mari sa ramai cu sechele pe viata dupa vindecarea de covid, decat dupa vaccin. In momentul in care datele o sa arate altceva, o sa fiu primul impotriva vaccinului.

Nu inteleg cum puteti afirma cu atata tarie ca la 5-10-15 ani dupa vaccin sigur or sa apara probleme, dar ignorati complet probleme deja aparuta dupa trecerea prin covid.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1726 on: 06 December 2021, 05:32 »
Nu inteleg cum puteti afirma cu atata tarie ca la 5-10-15 ani dupa vaccin sigur or sa apara probleme, dar ignorati complet probleme deja aparuta dupa trecerea prin covid.
Din contractul de achizitie secretizat:

"Recunoașterea cumpărătorului.
Achizitorul recunoaște că Vaccinul și materialele legate de Vaccin, precum și materialele lor componentele și materialele constitutive sunt în curs de dezvoltare rapidă din cauza urgenței circumstanțelor de urgență ale pandemiei COVID-19 și vor continua să fie studiate și după furnizarea vaccinului către cumpărător în temeiul prezentului acord. 
Cumpărătorul recunoaște, de asemenea, că efectele și eficacitatea pe termen lung ale vaccinului nu sunt cunoscute în prezent și că există și pot exista efecte adverse ale vaccinului care nu sunt cunoscute în prezent.
În plus, în măsura în care ests aplicabilă, achizitorul recunoaște că produsul nu va fi înseriat."(Pfizer Draft *.*.2021 CONFIDENTIAL)

 

Offline axxel4you

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1727 on: 06 December 2021, 12:46 »
@KodiaK asta este si motivul pentru care se impune vaccinarea tuturor oamenilor, o sa iasa perfect din punct de vedere procentual cand vor reusi sa vaccineze mare parte din populatia Europei si va creste inexplicabil si greu de ignorat mortalitatea. Acum e o cursa contracronometru sa elimine complet grupul de oameni care nu s-au vaccinat ca altfel va exista dovada clara ca vaccinurile sunt nocive. O sa vedem cum mai strang autoritatile menghina cu restrictiile ca sa motiveze cat mai multi oameni sa ia parte la experiment .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1728 on: 06 December 2021, 18:15 »
Exista si pot exista efecte adverse la ORICE medicament existent pe piata.
Cu vaccinurile copilariei nu are nimeni nici o problma se pare, cu vaccinul anti-gripal iar nu are nimeni probleme.
Orice vaccin anti-Covid care nu este dezvoltat de Pfizer este perfect ok.
Imi pare rau, dar ceva nu se leaga in discursul vostru.

axxel, si ce te faci daca peste 10-20 de ani nu o sa moara subit jumatate din populatia Europei?
Imi place cum ai omis complet covid-ul din schema ta de crestere a mortalitatii. Cei trecuti prin Covid o sa reprezinte un procent deloc ignorabil din populatia globala. Dar daca cumva cineva moare din cauza unor complicatii ulterioare bolii, o sa fie automat din cauza vaccinului, nu?

Cu unul chiar sunt extrem de curios cum o sa arate mortalitatea globala din 10 ani pre-covid vs 10 ani post-covid.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1729 on: 07 December 2021, 00:17 »
Problema reala nu e "virusul omoara mai multi sau mai putini" ci faptul ca, cunoscanduse riscurile la care cel care face vaccinul se supune, vaccinarea NU ar trebuie sa fie obligatorie.

Daca tu vrei sa te vaccinezi, f bine, nu te opresc. Dar daca eu, cu imunitatea naturala, consider ca nu este in interesul meu sa fac vaccinul, ar trebui sa nu fiu obligat sa-l fac. Simplu.

Iar faptul ca ei obliga si pe cei cu imunitate naturala sa se vaccineze este ... anti stiinta si destul de ingrijorator.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: piratu2191

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1730 on: 07 December 2021, 14:19 »
Mai nou au construit o intreaga motivatie in jurul ideii ca imunitatea naturala e trecatoare si ca singura solutie e vaccinarea, chiar daca trebuie sa o faca obligatorie. Asta si la noi, unde Constitutia ne protejeaza de asemenea abuzurri.
Inclusiv presedintele tarii, care a declarat de sute de ori ca vaccinarea in RO nu poate fi obligatorie, acum o da la intors (dupa evidente presiuni externe) si face apel la judecatori, ca sa inteleaga ca vaccinarea obligatorie trebie acceptata ca asa se cere la nivel international! Adica parlamentul vrea sa introduca o lege pe tema vaccinarii obligatorii, lege care va fi imediat contestata la Curtea Constitutionala si Iohannis cere intelegere din partea judecatorilor pentru a nu accepta contestarea legii care urmeaza a fi promulgata. Deci pana la nivelul asta a ajuns mizeria - incalcare prevederilor Constitutiei si interferenta in sistemul judiciar pentru a satisface cererile unor corupti din exterior!
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1731 on: 07 December 2021, 18:54 »
Problema reala nu e "virusul omoara mai multi sau mai putini" ci faptul ca, cunoscanduse riscurile la care cel care face vaccinul se supune, vaccinarea NU ar trebuie sa fie obligatorie.

Daca tu vrei sa te vaccinezi, f bine, nu te opresc. Dar daca eu, cu imunitatea naturala, consider ca nu este in interesul meu sa fac vaccinul, ar trebui sa nu fiu obligat sa-l fac. Simplu.

Iar faptul ca ei obliga si pe cei cu imunitate naturala sa se vaccineze este ... anti stiinta si destul de ingrijorator.

Si cum deczi tu ca imunitatea ta naturala dobandita in urma infectarii este mai buna sau mai proasta decat cea dobandita in urma vaccinarii?
Eu unul prefer sa ascult de medici si oamenii de stiinta inainte sa iau o astfel de decizie, avand in vedere ca nu am studiile necesare sa iau asa o decizie pe cont propriu.
Avand in vedere ca virusul este nou si nimeni nu poate prezice exact cum va evolua, datale problemei se schimba constant si trebuie sa ne adaptam metodele de mitigare.
In cazul tulpinilor beta si delta studiile au aratat ca imunitatea dobandita prin infectare este cel putin la fel de buna (daca nu chiar mai buna) cu cea obtinuta prin vaccinare. Cu Omicron, studiile preliminare arata ca imunitatea data de vaccin este posibil sa fie mai buna.



Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1732 on: 07 December 2021, 19:25 »

Si cum deczi tu ca imunitatea ta naturala dobandita in urma infectarii este mai buna sau mai proasta decat cea dobandita in urma vaccinarii?
Eu unul prefer sa ascult de medici si oamenii de stiinta inainte sa iau o astfel de decizie, avand in vedere ca nu am studiile necesare sa iau asa o decizie pe cont propriu.
Avand in vedere ca virusul este nou si nimeni nu poate prezice exact cum va evolua, datale problemei se schimba constant si trebuie sa ne adaptam metodele de mitigare.
In cazul tulpinilor beta si delta studiile au aratat ca imunitatea dobandita prin infectare este cel putin la fel de buna (daca nu chiar mai buna) cu cea obtinuta prin vaccinare. Cu Omicron, studiile preliminare arata ca imunitatea data de vaccin este posibil sa fie mai buna.

Si eu prefer sa ma iau dupa medici si studii. Probabil ca tu ii preferi pe cei "main" iar eu iau in calcul si ce e ignorat de mainstream.

Da, si conform acelorasi studii omicron se arata ca arata e mult mai putin periculos decat delta si ca duce la "mild infections" so ... ma rog, stiu ca tu preferi sa vezi doar partea goala a paharului si sa ignori orice nu e conform cu "mainstream" si cu narrativul de "vaccinate or die" ... pentru ca nu ai studii in domeniu dar totusi esti FOARTE  guraliv in ati arata suportul doar pentru o parte a monezii.

Asa cum spuneam: nu te opresc pe tine sa faci vaccinul, asa cum tu vrei sa ai la alegere daca faci vaccinul asa si eu vreau sa am la alegere sa NU fac vaccinul, fara a fi obligat, Mai ales ca am protectie naturala si mai ales ca virusul isi pierde din calitatile de "killer" virus.
« Last Edit: 07 December 2021, 19:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Tzeb

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1733 on: 07 December 2021, 19:41 »

Si cum deczi tu ca imunitatea ta naturala dobandita in urma infectarii este mai buna sau mai proasta decat cea dobandita in urma vaccinarii?


Simplu. Fiecare om sa fie testat pentru determinarea numarului de anticorpi. Nu asta e scopul vaccinarii? Te vaccinezi ca sa dezvolti anticorpii care sa te protejeze in cazul unei infectari.

Certificatul verde ar trebui dat si celor care nici nu stiu c-au fost infectati, dar care in urma unui test se devodeste ca au o cantitate optima de anticorpi.

Asa mi s-ar parea logic. Certificat verde valabil pe o perioada de x luni, iar cand expira, primul lucru pe care il face omul este un TEST de anticorpi. Daca valoarea e buna, se prelungeste certificatul si reface testul peste alte x-2 luni etc.
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1734 on: 07 December 2021, 19:45 »

Simplu. Fiecare om sa fie testat pentru determinarea numarului de anticorpi. Nu asta e scopul vaccinarii? Te vaccinezi ca sa dezvolti anticorpii care sa te protejeze in cazul unei infectari.


Nu chiar. Imunitatea se patreaza si dupa ce numarul de anticorpi se reduce sau chiar dupa ce dispar. Asta cu anticorpii a fost alta manareala/dezinformare pentru a pune populatia pe "drumuri" gresite. Sistemul imunitar este putin mai complicat decat "ai antcorpi esti protejat". Mai sunt cateva componente angrenate in sistem (T-Cells, B-Cells) care in cazul unei reinfectari produc anticorpii necesari (au deja in "memorie" virusul).

https://www.verywellhealth.com/b-cells-2252132

https://irepertoire.com/t-cell-and-b-cell-overview/

Asta e alta problema pe care o am cu ce se intampla acum: parca toti medicii brusc au uitat cum functioneaza sistemul imunitar si tot ce auzi e "anticorpi, anticorpi, anticorpi".
« Last Edit: 07 December 2021, 19:56 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1735 on: 07 December 2021, 21:37 »
Tzeb, nu e asa de simplu cu anticorpii. Crezi ca daca se putea face un test ca sa vezi daca esti imun sau nu, nu se facea?
Poti sa ai 10 anticorpi si sa fii mai bine protejat decat unul cu 10.000.
Inca sunt multe necunoscute in functionarea exacta a sistemului imunitar.
Dupa ce te-ai infectat vindecat de un virus anticorpi dispar din organism si in cazul unei reinfectari celulele B sau T (nu mai stiu exact care) ar trebui sa stie sa produca anticorpii necesari. Dar daca e doar asa de simplu, atunci de ce exista atatea reinfectari?
Se spune ca marea majoritate a populatiei a fost deja infectata si a fost asimptomatica. Deci ar trebui ca toti sa aibe deja imunitate si probabil sa fi atins deja imunitatea de turma. Dar atunci de ce e in tarile cu rate mici de vaccinare (deci populatia teoretic deja protejata de imunitatea naturala) sunt mult mai multe cazuri grave si decese vs tarile cu rata mare de vaccinare?


Asom, si de ce ma rog medicii aia pe care ii asculti tu sunt mai de incredere decat medicii pe care ii ascult eu?
Sincer sa fiu, eu ascult de majoritate, si oricat ai urla aici, la fel faci si tu. Ca daca ai o boala si 100 de medici iti zic sa faci ceva, si 2 iti zic sa faci altceva, nu-mi spune ca tu o sa-i asculti pe aia 2 :)
Si recunosc ca nu prea acord importanta stirilor/studiilor care provin de pe site-ul gen libertatea.ro sau can-can.ro :D

Probabil ca diferenta majora intre noi, este ca eu nu sunt adeptul conspiratiilor, si nu cred ca o firma de medicamente a reusit sa convinga toate tarile lumii sa cumpere un vaccin care nu face nimic, ba mai mult, le omoara si locuitori.
Nu zic ca e imposibil sa fie asa, doar ca mi se pare extrem de putin probabil.

Btw, era mult mai simplu si "infinit" mai rentabil, sa convinga lumea sa faca teste PCR din 3 in 3 zile, decat sa-si faca un vaccin din 6 in 6 luni. Un vaccin costa cam 20 euro, deci pe an vine 40 de euro de om. Un test PCR e vreo 50 euro, din 3 in 3 zile vine ~6000 euro pe an de om.
Daca Pfizer voia sa faca bani, nu era oare mai simplu sa vanda teste PCR?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1736 on: 07 December 2021, 21:56 »
Asom, si de ce ma rog medicii aia pe care ii asculti tu sunt mai de incredere decat medicii pe care ii ascult eu?
Sincer sa fiu, eu ascult de majoritate, si oricat ai urla aici, la fel faci si tu. Ca daca ai o boala si 100 de medici iti zic sa faci ceva, si 2 iti zic sa faci altceva, nu-mi spune ca tu o sa-i asculti pe aia 2 :)
Si recunosc ca nu prea acord importanta stirilor/studiilor care provin de pe site-ul gen libertatea.ro sau can-can.ro :D

Faci pe prostul sau ma confunzi?? Cand am venit eu cu studii de pe libertarea.ro???

Probabil ca diferenta majora intre noi, este ca eu nu sunt adeptul conspiratiilor, si nu cred ca o firma de medicamente a reusit sa convinga toate tarile lumii sa cumpere un vaccin care nu face nimic, ba mai mult, le omoara si locuitori.
Nu zic ca e imposibil sa fie asa, doar ca mi se pare extrem de putin probabil.

Nici eu nu sunt dar este imposibil sa nu vezi semnele clare de manipulare. Gen: CDC ignora ORICE studiu care arata ca imunitatea naturala e ok si sare pe orice prostie de "studiu" (gen ala din Kentuky facut pe 200 persoane si cu limitari massive) care ar arata ca imunitatea naturala nu este la fel de buna - desi in Europa imunitatea naturala ESTE pe certificatul ala verde adica ESTE acceptata. Daca te iei dupa majoritatea atunci ar cam trebui sa accepti imunitatea naturala din moment ce MAJORITATEA o accepta. Dar aparent tu preferi sa mergi cu minoritatea (CDC).

Si mai ai si minciunile CLARE pe care Fauci le-a aruncat in fata cand a fost confruntat cu datale care aratau ca USA a comandat cercetare pe virusuri corona cu scopul de a le adapta si transmite catre om.

TU esti in situatia in care eu iti spun: e clar ca guvernul romaniei e incompetent si corupt, uite la Dragnea cate shmecherii face si tu spui "eu prefer sa cred ca Dragnea e curat si ca avem cel mai bun posibil guvern, uite cati din guvern spun ca ei sunt cinstiti".

Btw, era mult mai simplu si "infinit" mai rentabil, sa convinga lumea sa faca teste PCR din 3 in 3 zile, decat sa-si faca un vaccin din 6 in 6 luni. Un vaccin costa cam 20 euro, deci pe an vine 40 de euro de om. Un test PCR e vreo 50 euro, din 3 in 3 zile vine ~6000 euro pe an de om.
Daca Pfizer voia sa faca bani, nu era oare mai simplu sa vanda teste PCR?

Patentul pt test PCR il detine alta firma ...

« Last Edit: 07 December 2021, 22:06 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1737 on: 07 December 2021, 22:22 »
Deja ati uitat ca testul PCR nu-i bun pentru povestea asta. Chiar CDC a anuntat in iunie ca trebuie scos de pe piata din 1 ianuarie 2022. L-ar fi scos mai repede, dar trebuie sa scape de stocuri. Poate da rezultate fals pozitive pana la 80% din cazuri, in functie de mai multi factori. E o manareala imensa si cu testul PCR.  ;D
.....................
"După 31 decembrie 2021, CDC va retrage cererea adresată Administrației SUA pentru Alimente și Medicamente (FDA) pentru autorizarea de utilizare în regim de urgență (EUA) a panelului de diagnostic CDC 2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel, testul introdus pentru prima dată în februarie 2020 pentru detectarea SARS-CoV-2 doar pentru SARS-CoV-2. CDC oferă această notificare prealabilă pentru ca laboratoarele clinice să aibă timp suficient pentru a selecta și implementa una dintre numeroasele alternative autorizate de FDA."(cdc.gov)  ;D

« Last Edit: 07 December 2021, 22:28 by oldshooterman »
 

Offline taribo

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1738 on: 07 December 2021, 23:23 »
Un link din "libertatea.ro", special pentru @Kodiak care crede ca exista unanimitate in lumea medicala.

https://lecourrierdesstrateges.fr/2021/12/04/plus-macron-vaccine-mieux-il-con-fine/?fbclid=IwAR3TgXmzfXFO3TUYtM73bTr3oiwY0340sy60OWIMJUZUsBrs8vqx2pWGWvU

Se poate folosi google translate si are o statistica interesanta legata de efectele vaccinarii, lucru regasit si in Germania pe un interval mai scurt de timp.
 

Offline oldshooterman

Virusi, gripe, info & stuff
« Reply #1739 on: 08 December 2021, 00:17 »
Foarte tare. Merita sa dai si niste citate reprezentative... ;D

"Macron convoacă luni un consiliu de apărare, un organism pe care l-a scos din pălărie, să nu uităm, în afara oricărei prevederi constituționale..." Exemplu de urmat pentru cei care trag sforile si la noi. ;D

"Este nevoie de multă orbire și prostie pentru a continua să crezi în prostiile oficiale."
"Și totuși, o cohortă de jurnaliști și chiar Patrick Bruel! continuă să repete la nesfârșit că vaccinul ne va salva. Te întrebi cum de atâția oameni care se cred deștepți pot persista în asemenea prostii.
Beneficiile vaccinului sunt peste tot, mai puțin în statistici..." 😂