Author Topic: "Input not supported" apare pe monitor in timpul jocurilor  (Read 604 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Costel66

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Salut tuturor cu respect si imi cer scuze daca n-am facut topicul unde trebuie.
Asadar, problema mea e simpla: monitorul meu nu-mi reda majoritatea jocurilor pe care vreau sa le joc, aparand in schimb "input not supported" care "pluteste pe ecran", dar culmea ca sunetul din joc se aude in timpul ala. Am conectat un alt monitor la acelasi PC si imi dadea o eroare similara in fix aceleasi situatii, unde imi zicea sa schimb rezolutia. Am schimbat rezolutia pe ambele monitoare de mi-a venit rau dar degeaba...
Reusesc sa joc unele jocuri prin "windowed mode", dar pe altele nici macar asa nu le pot juca. Toate jocurile sunt corect instalate si le-am jucat fara probleme in trecut pe acelasi PC.
Va rog mult sa ma lamuriti careva ca am scormonit pe net si nu am gasit nicio solutie. Am schimbat rezolutia in VGA mode dinainte sa intre in Windows si tot degeaba.
Multumesc anticipat!
 

Offline KodiaK

"Input not supported" apare pe monitor in timpul jocurilor
« Reply #1 on: 08 June 2019, 09:53 »
Cel mai probabil este placa video de vina. Mai intai incearca alte iesiri video de pe placa video si vezi daca problema nu este cu una din ele. Daca pe toate face la fel, incearca un full uninstall la driverul video cu DDU Cleaner, apoi instaleaza ultimul driver. Daca nici asa nu merge atunci cel mai probabil trebuie schimbata placa video :(
Incearca mai intai cu o placa de la un prieten, sa confirmi ca intr-adevar placa este problema, apoi du-o pe a ta in service si vezi ce zic baietii de acolo, daca mai poate fi salvata, sau trebuie una noua.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K