Author Topic: Acer Predator Helios 300 VS ASUS ROG Strix SCAR III  (Read 497 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slot90

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Hello all ,

M-am decis sa fac un upgrade la laptopul pe care il am , un Acer Predator Helios 300 din 2018 , GTX 1060 ,

M-am oprit la doua modele in momentul de fata : 1 )  Laptop Gaming ASUS ROG Strix SCAR III G731GW cu procesor Intel® Core™ i7-9750H pana la 4.50 GHz Coffee Lake,
                                                                              17.3", Full HD, IPS, 144Hz, 16GB, 512GB SSD,
                                                                              NVIDIA® GeForce RTX™ 2070 8GB, Free DOS, Gunmetal Gray
                 
                                                                        2 )   Laptop Gaming Acer Predator Helios 300 PH317-53 cu procesor Intel® Core™ i7-9750H pana la 4.5 GHz,
                                                                               17.3", Full HD, IPS, 144Hz, 16GB, 256GB SSD + 1TB HDD,
                                                                               GeForce RTX 2070 8GB, Free DOS, Abyssal Black
Daca ma puteti ajuta cu pareri , sfaturi , performantele lor , temperaturi, orice informatie care ma poate ajuta in alegerea unui model :)

Eu la astea m-am gandit, daca credeti ca sunt si mai bune astept pareri.

BUGET 8500-9500 LEI

Va multumesc !
 

Offline dark_one

Acer Predator Helios 300 VS ASUS ROG Strix SCAR III
« Reply #1 on: 05 January 2020, 04:42 »
Ia un PC pentru jocuri si un laptop ultraportabil pentru mobilitate :) sau un laptop cu RTX 2060 - sau daca ai un laptop deja care are thunderbold 3 poti lua un external gpu (egpu) si un RTX 2080Super eventual un monitor de gaming si salvezi niste bani cam 1000$ :) - cand esti acasa te poti juca orice, cand esti pe drum te poti juca jocuri de acum 2-3 ani fara probleme.

Din pacate in ziua de azi sunt probleme destul de mari cu temperaturile si zgomotul la CPU/GPU, eu am Alienwarea Area51m (pe care am dat cam 2700 $ deci un pic peste bugetul tau) insa nu l-as recomanda nimanui, nici macar cei de la Dell (Alienware) nu au reusit sa faca nimic hardware, desi laptopul suporta (9900K probabil si KF) si 2080 ... a trebuit sa introduca power limit artifical placii video pentru ca se ardeau pe capete culmea e ca si dupa "tweak" urile software, placile grafice cedeaza insa cu o rata mai mica.