Author Topic: Achizitie Oculues quest 2  (Read 934 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Merlin

  • Feedback Score: (3)
  • Old TR: 76 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 213
  • Location: Bucharest
  • Liked | Thanked: 14 times
  • Live the best life you want!
    • View Profile
Achizitie Oculues quest 2
« on: 11 December 2020, 12:06 »
Salutare!

Nu stiu daca am postat exact unde trebuie, scuze dar cred ca este tot o achizitie hardware.

Pe scurt, o cunostinta a achizitionat un oculus quest 2, azi noapte m-am tot uitat dupa el si as vrea sa-mi fac cadou si eu o jucarie de genul :)

Poate mai sunt persoane care l-au achizitionat si ar putea sa imi raspunda la cateva intrebari...

In primul daca sunt titluri si merita jucat si cum v-ati obisnuit cu controllerele? Daca pot aparea dureri de cap sau s-au mai rezolvat datorita refreshului de 90hz ?

Si detalii tehnice, credeti ca as avea ceva probleme daca l-as rula pe un sistem mai vechiut (o sa fac upgrade dar mai astept prin vara viitoare) - i5 3570k , 32gb ram, video 2060 cu 6gb.

As mai avea si o intrebare vis-a-vis de cablul care nu vine in pachet si trebuie achizitionat separat - USB C - USB 3.0 , ar merge cu orice tip de cablu sau trebuie unul special ?
A nostalgic member of CG Forum since 2000....
 

Offline slicker

Achizitie Oculues quest 2
« Reply #1 on: 13 December 2020, 22:33 »
Mane din pacate la partea cu confortul in utilizare nu iti poate spune nimeni, trebuie sa incerci singur. Am prieteni care vomita la o intoarcere in Elite, eu nu am nimic. Tinand cont ca e de sine statator, nu ai nevoie de sistem, decat daca esti ok cu link-ul, inca nu l-am incercat dar ideea de streaming prin porcaria aia de cablu mi se pare o abominatie fata de ce vad eu in rift S. Sunt multumit cu rift s pe 2080s si NU eram multumit de cum se comporta pe vechiul 1080 de exemplu. Din pacate faptul ca au facut obligatorie logarea in FB si faptul ca arunci questul la gunoi daca ai vreodata probleme cu ei ma face sa nu mai cumpar nimic de la astia.

Jocuri sunt cacalau si merg chiar binisor cu el de sine statator, aici e si frumusetea. Pentru un quick fun, 300 de euro well spent cu siguranta.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline smok3

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 50 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 20
    • View Profile
Achizitie Oculues quest 2
« Reply #2 on: 24 December 2020, 13:01 »
Mane din pacate la partea cu confortul in utilizare nu iti poate spune nimeni, trebuie sa incerci singur. Am prieteni care vomita la o intoarcere in Elite, eu nu am nimic. Tinand cont ca e de sine statator, nu ai nevoie de sistem, decat daca esti ok cu link-ul, inca nu l-am incercat dar ideea de streaming prin porcaria aia de cablu mi se pare o abominatie fata de ce vad eu in rift S. Sunt multumit cu rift s pe 2080s si NU eram multumit de cum se comporta pe vechiul 1080 de exemplu. Din pacate faptul ca au facut obligatorie logarea in FB si faptul ca arunci questul la gunoi daca ai vreodata probleme cu ei ma face sa nu mai cumpar nimic de la astia.

Jocuri sunt cacalau si merg chiar binisor cu el de sine statator, aici e si frumusetea. Pentru un quick fun, 300 de euro well spent cu siguranta.

ce vezi tu prin rift s? ... ca se vede mai bine quest 2 :) ... si poti sa faci stream wireless fara probleme la jocuri PCVR .. ceea ce face rift s sa fie degeaba
 

Offline slicker

Achizitie Oculues quest 2
« Reply #3 on: 12 January 2021, 20:51 »
NEcro thread revival, imi pare rau ca nu ti-am vazut reply-ul mai demult, am ras copios, mersi. Dude esti pe bune? Tu compari calitatea stream-ului din quest2 cu rift S, in favoarea pisatelului ala de quest 2? ? lmao. Ai facut stream wireless macar sa stii despre ce e vorba? fml...
« Last Edit: 12 January 2021, 20:53 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon