Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 163332 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #300 on: 25 July 2019, 21:41 »
Toate placile video sunt concepute sa functioneze la frecventele cu care sunt lansate pe piata, orice posibilitate de OC suplimentar e doar o sansa specifica unei anumite placi, care din intamplare are un cip cu performante peste media luata in calcul la conceptia tipului respectiv de placi. Doar unii useri au ideea complet falsa ca producatorii trebuie sa le ofere neaparat ceva in plus.
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #301 on: 25 July 2019, 22:39 »
Evident,doar unii useri paranoici ar avea falsa conceptie ca anumite companii s-ar duce doar dupa profit,saracii de habarnisti.

Da stiu,este fenomenal de greu de conceput,dar din pacate Nike,EA,Nestle,Aquafina,Vatra Dornei,Davidoff, Neumarkt, Gilette, nu au interesul clientului pe primul plan.

Faptul ca asa au fost concepute,nu inseamna ca asta este tot ce ar putea acea companie,faptul ca un bec este conceput sa tina un anumit timp,nu inseamna ca becul in sine nu poate tine si peste 100 de ani,cum este de fapt adevaratul bec, pe care in mod normal stranepotii l-ar schimba daca ar fi conceput asa cum ar trebui.
« Last Edit: 25 July 2019, 22:46 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #302 on: 25 July 2019, 23:32 »
Faptul ca asa au fost concepute,nu inseamna ca asta este tot ce ar putea acea companie,faptul ca un bec este conceput sa tina un anumit timp,nu inseamna ca becul in sine nu poate tine si peste 100 de ani,cum este de fapt adevaratul bec, pe care in mod normal stranepotii l-ar schimba daca ar fi conceput asa cum ar trebui.

Ai facut o comparatie foarte proasta. Ce treaba are longevitatea cu parametri de functionare? Ca sa pastrez analogia ta cu becul, e ca si cum ai injura producatorul de becuri ca becul de 60W pe care l-ai cumparat nu face aceeasi lumina ca ala de 100W (care este si mai scump).

Tu chiar crezi ca AMD a conceput RX 5700XT ca sa aiba perfomanta de 2080 dar dupa aia a zis: "Neah, e prea mult, hai sa o limitam la nivelul 2070"?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #303 on: 25 July 2019, 23:53 »
Da,chiar cred asta,tu cum dzo nu pot concepe un lucru chiar asa de simplu? Ma rog,nu ai lucrat in domeniul financiar din cate se vede,deci mari asteptari nu pot sa am din acest punct de vedere,mai ales ca tu erai care mereu aparea seria assasins creed,indiferent cat de infectata a devenit toata seria,indiferent cat de mult a stors UBI din clienti. "Sunk cost fallacy" sare in minte.

Fa cativa pasi in spate,incearca sa privesti lucrurile din alt punct de vedere. Daca nu ai facut trading,vanzari,nu ai nici un fel de treaba prin domeniu,un film gen wolf of wall street tot ai vazut nu? Chiar nu poti concepe in absolut nici un fel,ca o ditamai firma,corporatie,va vorbi cu altii din alta firma sa aranjeze niste treburi,niste preturi pentru mai multe milioane in buzunar? Nu cred,nu cred nici sa scrii aici nu te cred.

« Last Edit: 25 July 2019, 23:57 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #304 on: 27 July 2019, 03:33 »
Da,chiar cred asta,

Really? Chiar crezi ca s-au gandit sa traga de 5700 in jos, nu cumva sa fie prea performanta si nu cumva sa intre cu ea in alta plaja de pret?

Adica, ce zici tu e chiar logic. De ce sa vanda aceeasi placa la 600$ cand pot sa o traga mai jos si sa o vanda la 350$ ... logic bah, logic.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #305 on: 27 July 2019, 08:20 »
Da,chiar cred asta,

Really? Chiar crezi ca s-au gandit sa traga de 5700 in jos, nu cumva sa fie prea performanta si nu cumva sa intre cu ea in alta plaja de pret?

Adica, ce zici tu e chiar logic. De ce sa vanda aceeasi placa la 600$ cand pot sa o traga mai jos si sa o vanda la 350$ ... logic bah, logic.

Da chiar au tras in jos, au mai fost prinsi de cateva ori tocmai pentru asta, si au platit amenzi,tocmai pentru acest lucru. Si ei si nvidia, exista precedent pentru asa ceva,nu se intampla pentru prima oara,nu cred ca esti chiar asa de dezinformat sa nu stii.   https://www.tomshardware.com/news/nvidia-amd-ati-graphics,6311.html

Nu e nici prima companie care face asta, treburi de genul se intampla de zeci de ani, asa cum zeci de mari producatori au fopst prinsi de N ori ca dadeau mita la garda de mediu,la tot felul de agentii care ar trebui sa protejeze mediul pentru a polua raurile din zona,in loc sa scape de deseuri prin alta metoda mai scumpa,asa cum tspe companii au fost prinsi si au platit amenzi pentru acelasi lucru. Sau vai de mine,e amd si nvdia,faptul ca s-a intamplat in absolut toate industriile din lume,aici sigur nu se va intampla. Nu se da mita,nu se trage in jos performanta din cauza unor intelegeri cu nvidia,nu exista asa ceva,toti altii da,dar ei nu? Hai sa fim seriosi.


Apropo, nu am "zis" ce ai scris tu acolo cu logica ta,doar ai dorit sa interpretezi in un anumit fel,sa para ca de fapt asa am scris,that is what we call a strawman.

Ei ceva ce am scris,scoti din context, EXAGEREZI ENORM incat sa para ca am scris ceva tampenie,apoi te dai mare si tare,ca de fapt nu e nici pe departe asa cum am scris.Yeah...that shit don't work on me bro.
« Last Edit: 27 July 2019, 08:39 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline gyorg

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #306 on: 27 July 2019, 08:37 »
Am vazut de curand ceva pe youtube legat de price fixing intre amd si nvidia, mi s-a parut interesant, merita vazut:

 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #307 on: 27 July 2019, 13:30 »
Eu l-am vazut de curand dar tot pe undeva pe forum. :)

Ce intelegere a mai fost pe perioada minatului? Pretul final il stabilesti tinand cont si de disponibilitatea clientului de a plati pretul. Cand dadeau unii oricat pe o placa pentru minat preturile urcau rapid. Daca AMD ar castiga mai bine lasand preturile, ar face-o. Dar prea multi sunt cu Nvidia si raman cu Nvidia oricum influentand astfel Nvidia sa pastreze preturile ridicate (disponibilitatea aia de care ziceam). AMD constata ca vinde la pret mai mic dar tot clientilor pe care ii avea oricum si ridica pretul ca sa castige mai mult. Fanii sunt de vina ca nu reactioneaza.
« Last Edit: 27 July 2019, 13:36 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #308 on: 27 July 2019, 14:26 »
Nosferat, nu zice nimeni ca nu se practica price fixing, sau ca nvdia si amd au facut asta in trecut, dar scenariul propus de tine nu are nici o logica. De ce si-ar castra intentionat AMD placile video intr-o zona de perf inferioara?
Daca ar fi avut o placa la nivel de 2080Ti, de ce sa nu o vanda in zona de pret de 2080Ti?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #309 on: 27 July 2019, 16:49 »
Tocmai din acea cauza are logica, nu poti face acel "price fixing" daca faci concurenta. Intelegi ca sunt doar 2 pe piata 2 giganti la placi video(pe moment), nu 20 care concureaza,doar 2,nu mai exista 3Dfx,matrox,trident si multe altele.   

Daca aia 2 se inteleg, domina absolut toata piata,pot ridica preturile la placi video la cat vor ei,lumea tot va cumpara pentru ca nu ai absolut nici o alta alternativa fezabila. Tocmai din aceasta cauza amd la fel ca si nvidia nu isi bat capul concurand unul cu altul la un mod serios, asta ar insemna miliarde in investitii,riscuri imense, pentru ce? Sa avem noi o placa video mai ieftina si buna? Nu merita din perspectiva lor,de aia are logica,de aia au mai fost prinsi si vor mai fi prinsi in viitor de acest lucru,vor plati niste amenzi,dupa care vor face EXACT cum au facut si pana acuma.

Nu poti merge dupa "zona de pret de 2080ti" pentru ca zona aia de pret e nonsens, e umflat artificial cu mult peste valoarea unei asemenea placi video. Daca ar scoate amd o asemenea placa,nvidia ar fi instant fortata sa inoveze puternic si sa scada preturile la placile curente enorm de mult, si nu,nu o "reducere" de 50$ la placi video, adica exact contrariul unui "price fixing".

E vorba de bani si lacomie,da,chiar asa de simplu, asa cum se practica peste tot,se practica si aici.

Asa cum scria wolfenste,fanii sunt aici de vina,in loc sa ii critice,ii apara,de parca ar fi imposibil sa se intample asa ceva,chiar si cand ai dovezile in fata despre preturi la placi video duse la ridicol,mai ales cele mid catre high end, si dovezi despre amenzi care au fost platite in trecut tocmai pentru asta.

Post Merge: 27 July 2019, 17:39
Ma rog, ai si 2 video-uri daca ai impresia ca inventez,sau ti se pare imposibil asa ceva. Cel de pe pagina asta,si cel de pe pagina 20, ambele au legatura cu acest subiect.
« Last Edit: 27 July 2019, 17:39 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #310 on: 27 July 2019, 18:54 »
Nosferatu ce spui tu este o aberatie in momentul/contextul asta. Nvidia nu ar scoate brusc o serie noua doar ca sa dea -este nas amd-unui.

Iar amd nu câștiga de pe urma plăcilor video, in plus cota de piața e mult in favoarea nvidia. Amd se doar de pierdut făcând așa cefa,

Și da, ai spus ca de fapt 5700 e la nivel de 2080 dar ținuta intenționat mai jos. Pot controla prețurile și daca ar fi ambele la același preț și aceeași performanta.

Daca ar fi înțeleși ar păstra prețurile ambele la același nivel. Nu ar fi niciuna “obligată” sa scadă prețul din moment ce “se înțeleg”.

Ce spui tu are logica fix 0, data fiind situația. Amd nu s-ar baga la o înțelege de genul atâta timp cât ei cam pierd. O asemenea înțelegere ar aduce beneficii ambilor.

Nvidia are 66% Market share (unități vândute) dar 90% din revenue.

https://www.fool.com/investing/2018/06/25/heres-how-nvidia-and-amd-split-the-graphics-proces.aspx

‘So, what I think could be happening here is that while AMD ships about a third of the industry's stand-alone graphics processor units, it's capturing substantially less of the total revenue to be had in this market because it sells, on average, cheaper, lower value parts.’

In plus amd a tot încercat sa revină pe piața de high end cu vega și radeon vii, dar nu a reușit.
« Last Edit: 27 July 2019, 19:05 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #311 on: 27 July 2019, 22:39 »
Nosferatu, tu nu intelegi ca price fixing-ul in cazul de fata  nu prea ajuta nici pe AMD nici pe nVidia cu nimic. Oricum au market share de ~80%, iar lumea cumpara nVidia din inertie, chiar daca AMD ar avea ceva competitiv, dar mai ieftin. S-a vazut asta concret pe vremea R9 290, cand lumea lua GTX 780, chiar daca era mai scmpa ca 290 dar la fel de performanta.
Deci nVidia nu are nimic de castigat dintr-un price fixing, ca oricum nu se simte amenintata de AMD. Iar AMD, dar ar avea de profitate de pe urma unui price fixing, mai degraba ar profita daca ar vinde un ipotetic RX 5800XT cu perf similara cu 2080Ti, la pret de 2080Ti, decat daca l-ar vinde la pret de 2070. Daca ar avea un asemenea chip nu ar fi deloc greu (si ar fi extrem de profitabil) sa vanda chipurile care nu au atins targetul de "5800XT", ca 5700XT. Deci practic ar vinde si pe palierul de pret de enthusiast, si pe palierul de pret de mid-high end. Deci de ce s-ar autosabota si ar vinde doar pe palierul de 2070, daca ar avea chip la nivelul 2080Ti???
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #312 on: 28 July 2019, 08:01 »
Ai 2 video-uri in care explica destul de clar de ce preturile placilor video se afla la nivelul la care se afla,ti se explica clar ce inseamna price fixing,cum au fost prinsi atat amd si nvidia in trecut de acest lucru,de ce acest trend se repeta. De acolo interpretezi ce doresti,nu am sa imi pierd timpul pe argumente repetitive cand dovezile sunt acolo la vedere,daca doresti sa le ignori sau sa le interpretezi altfel,ma rog...aia e deja altceva,alta mancare de peste.
« Last Edit: 28 July 2019, 08:04 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #313 on: 28 July 2019, 10:19 »
Nosferatu, tu nu intelegi ca price fixing-ul in cazul de fata  nu prea ajuta nici pe AMD nici pe nVidia cu nimic. Oricum au market share de ~80%, iar lumea cumpara nVidia din inertie, chiar daca AMD ar avea ceva competitiv, dar mai ieftin. S-a vazut asta concret pe vremea R9 290, cand lumea lua GTX 780, chiar daca era mai scmpa ca 290 dar la fel de performanta.

Asta spuneam si eu. Daca AMD lasa pretul nu castiga din clientela Nvidia. Doar pierd bani vanzand mai ieftin. Asa ca ridica pretul ca sa ia mai multi bani de la clientii lor. S-a vazut de mai multe ori in trecut asta, si la procesoare nu doar placi video. Dar daca cumparatorul ar reactiona la o reducere de preturi din partea AMD piata s-ar regla de la sine. Aici e problema, fanboysmul.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #314 on: 28 July 2019, 11:56 »
Lisa Su (CEO AMD) a declarat deja de mai multe ori ca nu vrea ca AMD sa mai fie privita ca "alternativa ieftina" la procesoare si placi video, de unde rezulta ca preturile la produsele AMD pot fi ceva mai mici decat ale concurentei, dar nu sensibil mai mici la performanta similara.

Adica sperati degeaba la preturi mai mici datorita AMD.