Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165573 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #315 on: 28 July 2019, 13:06 »
Ai 2 video-uri in care explica destul de clar de ce preturile placilor video se afla la nivelul la care se afla,ti se explica clar ce inseamna price fixing,cum au fost prinsi atat amd si nvidia in trecut de acest lucru,de ce acest trend se repeta. De acolo interpretezi ce doresti,nu am sa imi pierd timpul pe argumente repetitive cand dovezile sunt acolo la vedere,daca doresti sa le ignori sau sa le interpretezi altfel,ma rog...aia e deja altceva,alta mancare de peste.
Ce treaba au preturile placilor video cu faptul ca tu sustii ca RX 5700(XT) ar fi defapt MULT mai performante, dar sunt castrate intentionat de AMD. Despre asta era vorba, si inca nu ai reusit sa vii cu vreun argument prin care sa-ti motivezi aceasta convingere.
Faptul ca preturile placilor video sunt nesimtit de mari nu contesta nimeni. Dar esle sunt cum sunt doar pt ca lumea le cumpara. Nu este vorba de nici un price fixing sau alte conspiratii. De ce ar vinde nvidia/AMD o placa video la $400 cand se vinde la fel de bine la ~$600. Singurii vinovati de asta suntem noi, cumparatorii. Daca 6 luni de exemplu nimeni nu ar mai cumpara nicio placa video noua, garantat preturile ar scadea masiv.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #316 on: 28 July 2019, 15:12 »
Lisa Su (CEO AMD) a declarat deja de mai multe ori ca nu vrea ca AMD sa mai fie privita ca "alternativa ieftina" la procesoare si placi video, de unde rezulta ca preturile la produsele AMD pot fi ceva mai mici decat ale concurentei, dar nu sensibil mai mici la performanta similara.

Adica sperati degeaba la preturi mai mici datorita AMD.

Pai d'aia, au vazut ca vanzand mai ieftin nu vand mai multe bucati. Piata e impartita, fiecare cu clientii fideli. Astfel concurenta e omorata de cumparator - ia fiecare ce produce unica firma pe care o agreaza, la ce pret o fi.
Oricum, iau atat de rar ca nici nu mai conteaza ca e scumpa daca imparti pretul total la nr de luni de utilizare. E afectat cine cumpara des.
« Last Edit: 28 July 2019, 15:17 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #317 on: 28 July 2019, 19:42 »
Cei care cumpara des au bani, nu sunt chiar asa de afectati precum se asteapta a fi, de catre ceilalti. E o placere sa-ti faci cadou din cand in cand cate o jucarie noua, daca ai posibilitatea...
................................................
In alta ordine de idei, Sapphire a inregistrat la EEC (Eurasian Economic Commission) marci comerciale pentru mai multe placi video din seria 5000, de la Radeon RX 5500 (low end) la Radeon RX 5950 XT (high-end), de unde rezulta ca se pregatesc placi video mai performante decat RX 5700 XT.
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #318 on: 28 July 2019, 20:18 »
Si asta e un motiv pentru disponibilitatea cumparatorului de a plati pretul:  cumparatorul are bani. Nu spuneam "afectat" in sens de "necaz" :) mai degraba "vizat".
« Last Edit: 28 July 2019, 20:22 by wolfenste »
 

Offline skerbyte

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #319 on: 29 July 2019, 14:10 »
Mai degrabă le fac părintii astfel de cadou-uri cu speranța sa învețe mai bine la scoală. Toate răspunsurile de pe review-uri sau de la fanboy, dădeau de înțeles o mentalitate puerila.  De obicei cel care are bani, merge pe mentalitatea sa cumpere ceea ce ii oferă valoare (mentenanță mica, etc), încât sa iasă pe plus de fiecare data... cumperi o placa video, dar nu poți rula nimic pe ea cum te așteptai (vedeti reactia celor care au rulat quake cu RTS on la 4k)... ce plăcere sa fie asta. Insa, piața a creat o exclusivitate in anumite configurații, componente, cpu, ram, gpu,, rezoluții, buget, etc, de aceea dacă exista acea cerere, exista si oferta pt. ea. Sa nu uitam ca la noi salariul mediu este cu mult mai mic decat la Americani, in west, etc.. unde chiar daca lucrezi la MC, iti permiți ceva decent, bun, la fel ca unul care are un salariu si mai bun, într-un domeniu mai ok, automat te simți bine ca poti cumpăra produsul acela /status. No offence /flame :D.
« Last Edit: 29 July 2019, 14:30 by skerbyte »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #320 on: 29 July 2019, 14:26 »
Mai degraba copiii de 40 de ani cumpara high end. Ca daca ar fi sa cercetezi sa iesi pe cea mai buna solutie nu mai iei high end ca aia e la suprapret si expira repede.
 

Offline skerbyte

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #321 on: 29 July 2019, 14:37 »
Depinde de cazuri si tara. Un amic, căsătorit cu casa si care urmează sa faca un copil, nici n-are timp, joaca pe tv cu diagonala mare pe o placa mai retro (parca 650 TI, ceva de genul), cu ideea ca ii plac titlurile mai vechi, gen mass effects, etc. Omul lucreaza in mass-media, nu poti spune ca nu are bani. In schimb, cand au luat un nou pc pt sotie, acesta nu avea cea mai buna placa v. dar avea intel nu chiar amd. Toate joacele le cumpara pe steam, este impatimit, in schimb la filme alt story. Înțelegeți ca cei mai multi bani, de catre aceste companii, sunt generati in tarile cu status mai mare, nu Romania sau Polonia, India...

Da, intr-adevar... acel segment mic de piata, 1% poate, in care omul isi permite orice placa, sunt clasați cei cu 300k - 500k pe an
« Last Edit: 29 July 2019, 14:45 by skerbyte »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #322 on: 29 July 2019, 15:37 »
Copiii de 40 de ani sunt indivizi de 40 de ani impatimiti de gaming, care intotdeauna si-au dorit jucarii gen componente PC performante, si care acum au multi bani sa si le cumpere.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #323 on: 29 July 2019, 17:09 »
unde chiar daca lucrezi la MC, iti permiți ceva decent, bun, la fel ca unul care are un salariu si mai bun, într-un domeniu mai ok,

Tu chiar crezi asta? Lol
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #324 on: 29 July 2019, 20:55 »
Aia de 40 ani sunt inpatimiti de hardware si nu au doar placi video scumpe, au probabil si ceva colecti de componente interesante si rare.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Nosferat

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #325 on: 30 July 2019, 18:05 »
Ai 2 video-uri in care explica destul de clar de ce preturile placilor video se afla la nivelul la care se afla,ti se explica clar ce inseamna price fixing,cum au fost prinsi atat amd si nvidia in trecut de acest lucru,de ce acest trend se repeta. De acolo interpretezi ce doresti,nu am sa imi pierd timpul pe argumente repetitive cand dovezile sunt acolo la vedere,daca doresti sa le ignori sau sa le interpretezi altfel,ma rog...aia e deja altceva,alta mancare de peste.
Ce treaba au preturile placilor video cu faptul ca tu sustii ca RX 5700(XT) ar fi defapt MULT mai performante, dar sunt castrate intentionat de AMD. Despre asta era vorba, si inca nu ai reusit sa vii cu vreun argument prin care sa-ti motivezi aceasta convingere.
Faptul ca preturile placilor video sunt nesimtit de mari nu contesta nimeni. Dar esle sunt cum sunt doar pt ca lumea le cumpara. Nu este vorba de nici un price fixing sau alte conspiratii. De ce ar vinde nvidia/AMD o placa video la $400 cand se vinde la fel de bine la ~$600. Singurii vinovati de asta suntem noi, cumparatorii. Daca 6 luni de exemplu nimeni nu ar mai cumpara nicio placa video noua, garantat preturile ar scadea masiv.

Ce sa declar,sa pun o intrebare retorica,adica stiu raspunsul,ai vizionat acele clipuri? evident ca nu. Uite,nu am sa imi tot bat capul de pereti,daca ai o convingere absoluta ca nu este nici un fel de manevra la mijloc,asta e, de aia nici nu am sa tot raspund la fiecare reply. Ai dovezile in fata, le iei in considerare sau nu? Daca nu,asta e, discutia s-a incheiat,ce sa ne tot scriem pe un subiect pe care oricum niciunul nu va avea castig.

Faptul ca mai declara cate unul de la amd sau nvidia un lucru,chiar nu ma intereseaza,asa cum a declarat si nsa niste lucruri care au fost clar false,la fel cum au declarat guverne anumite lucruri care stai ca esti conspirationist,adica pardon....aaa,scuze,de fapt era adevarat.

Eu am mai lucrat prin chestii d'astea financiare,si jocuri sunt cam peste tot,ca am vorbi de haine,de gaz,titei,apa,aur,argint,ca prin absolut nici o forma nu ti-ar trece prin cap, un mini joc in industria tech.....asta e,ma dau batut.

Post Merge: 30 July 2019, 19:35
Sa rectific,sa nu ma inteleaga altii neaparat gresit. Nu e vorba neaparat EXACT aceasta placa sa o castreze, ci e vorba mai mult la modul general,este posibil ca amd sa fie mana in mana cu nvidia si sa tina un anumit nivel pentru profit sau nu? Eu scriam de aceasta generatie pentru ca si aici se observa o oarecare castrare, nu chiar asa de grava,dar este suficient sa se duca la nivelul de "super". Pot placile curente cu registry hack,cu o racire adecvata sa tina pasul cu placile super de la nvidia,da sau ba? De asta e vorba, sunt anumite discutii intre amd si nvidia sau nu? Ca mai declara unul sau altul niste dume de la "relatii cu publicul",alea le auzisem si cand am fost la anumite discutii cica de "nivel inalt" intre UE si tabara de refugiati din zaatari.
« Last Edit: 30 July 2019, 19:35 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #326 on: 31 July 2019, 01:16 »
Omule, ce nu intelegi?

Din pozitia pe care o are AMD NU ISI PERMITE sa faca deals de genul "nu scoatem placa video puternica ca sa pastram profitul maxim". Dupa cum se vede nvidia e cea care scoate profit frumos din placile video, NU AMD.

Nu sunt chiar atat de idioti incat sa renunte singuri la profitul pe care l-ar face daca ar avea o placa la fel de performanta ca si 2080ti, indiferent daca participa sau nu la un eventual deal de a tine preturile sus.

Si nu, nu cred ca cineva contesta posibilitatea ca AMD si nvidia sa se inteleaga in privinta preturilor. Dar de aici pana la "nu scoatem placi video puternice ca sa nu ... ce? nu cumva sa facem profit?" e cale lunga, nu crezi?
« Last Edit: 31 July 2019, 01:18 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline skerbyte

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #327 on: 31 July 2019, 12:02 »
Quote
Eu am mai lucrat prin chestii d'astea financiare, si jocuri sunt cam peste tot, ca am vorbi de haine, de gaz, titei, apa, aur, argint, ca prin absolut nici o forma nu ti-ar trece prin cap, un mini joc in industria tech...

Sunt surprins ca aceasta idee este asa de cunoscuta, aceea despre "manevrele" sau conspirațiile dintre relațiile companie/client/cash flow, etc.
Sunteți curioși de ce doi "predatori", cand au aceeași prada, nu se mănâncă unul pe altul, ci fac share? nu se bazează pe /giving is caring, stați liniștiți... Este vorba despre altceva, am sa va spun la sfârșit.

Posibil sa fie un fel de clase/tiers pe care se bazează industria, alături de relațiile ei bazate pe conexiunea fiecăruia pe care o are in aceasta industrie. Care este deznodământul fata de client? De ce este muls... sau se oferă chestii jalnice pe bani multi? (vb in general), fiindcă exista oameni cu relații, sus bazați, care pot ajunge înaintea turmei la acele lucruri de valoare, investitori/antreprenori/angel investors, you name it...
Deci posibil ca Lisa su, de origine asiatica, alături de Jensen and Co... sa aibă o coaliție? Foarte probabil.
Apex predators nu se mănâncă intre ei... Stiti de ce? Fiindcă prada este abundenta, iar apoi este psihologia ca ei nu consuma energie sa se bată intre ei, nu înainte sa folosească aceasta energie pt. a manca prada.
De aceea si cred ca generația noastră s-ar putea sa nu aiba 8k foarte curând... fiindcă este o chestie prea exclusivista si costisitoare la acest moment.
Ma bucur insa, ca am apucat sa vad cat de cat real time Ray Tracing.
PS. Scuze de un eventual Off.Topic.

De ce credeți ca se întâmplă astfel de lucruri...
Așteptați sa intre Intel in joc, apoi nu vom mai avea parte de măgarii asa mari.
« Last Edit: 31 July 2019, 12:18 by skerbyte »
 

Offline oldshooterman

 

Offline dark_one

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #329 on: 01 August 2019, 05:13 »
Aia de 40 ani sunt inpatimiti de hardware si nu au doar placi video scumpe, au probabil si ceva colecti de componente interesante si rare.

Recunosc .. vinovat :D