Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165806 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #720 on: 09 October 2020, 16:28 »
V-am avertizat sa luati cu sare leak-urile, nu?
Intamplator sa nu, din jocurile in care 5700XT depaseste 2700 Super, si pe care le poti numara cu degetele unei singure maini, cele doua din leak nu lipsesc. Borderlands 3 e campionul. Un leak cu doar cele doua jocuri ar indica un 5700XT cu vreo 10 procente peste 2070 Super, dar daca adaugam inca 20 din titlurile cele mai jucate, 5700XT pierde aproape 20%.
Luati cu sare, baieti. Cu multa sare.
« Last Edit: 09 October 2020, 16:31 by Scorilo »
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #721 on: 09 October 2020, 16:42 »
Ca fapt divers, 5700XT are 175W TDP, iar 2070 doar 115W.
Ai dispus de-o placă GTX 2070 unică pe planetă?...
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #722 on: 09 October 2020, 18:21 »
RTX 2070:
- la specificatiile de referinta are TDP 175W
- modelul FE are TDP 185W
- unele modele custom trec de 200-220W

RX 5700XT are TDP 225W, dar se compara la performanta cu RTX 2070S care are TDP 215W.

 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #723 on: 09 October 2020, 20:13 »
600$/EURO/3000 Lei se incadreaza in pretul pentru performanta anticipata de ~20% peste 2080 Ti si 10+% sub 3080. Pentru performanta asta, 16GB VRAM si consum de max 300W, 3000 Lei ar fi un pret excelent. Va fi coada cel putin la fel de mare precum la 3080.
Uite ca mai sunt si altii de aceeasi parere. ;D
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #724 on: 10 October 2020, 13:08 »
Ca fapt divers, 5700XT are 175W TDP, iar 2070 doar 115W.
Ai dispus de-o placă GTX 2070 unică pe planetă?...
Nu, dar trebuie sa facem distinctie intre TDP (consumul chipsetului) si TGP (consumul intregii placi).
M-am citat din memorie si am gresit putin, dar nu am defavorizat amd sau nVidia.
https://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/grafikkarten/49921-nvidia-stichelt-mit-tdp-und-tgp-gegen-amd.html

1. Un indicator extrem de util asupra eficientei chipului grafic, net superior al verzilor 12nm versus rosii 7nm.
2. nVidia a balbait raspunsul la intrebarea de unde detine datele chipseturilor AMD, dar e clar ca le are de undeva si ca sunt reale. O minciuna lansata oficial ar fi primit imediat replica AMD, insa acestia au tacut.
Chiar si despre Ampere au iesit la iveala niste leak-uri ca problemele despre care s-a tot scris in ultima perioada nu au fost mai grave tocmai datorita eficientei chipului grafic.
« Last Edit: 10 October 2020, 13:12 by Scorilo »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #725 on: 10 October 2020, 20:00 »
Tu vorbesti despre eficienta avand in minte ideea cumparatorului de placi video 'de calitate' sau avand in minte ideea dezvoltatorului de cipuri grafice? E retorica.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #726 on: 10 October 2020, 22:32 »
Nu am nimic in vedere. Vorbesc strict de eficienta dezastruoasa a cipului Navi in raport cu Turing. Este un decalaj pe care nu vad cum l-ar depasi, pentru ca si nVidia a trecut pe un nod mai performant si tot s-a dus peste 300W cu consumul.
Nu neg ca AMD se va apropia de 3080 la performanta, nu am de unde sti, dar am mari dubii ca o va face cu consum sub 300W.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #727 on: 11 October 2020, 01:56 »
Nu am nimic in vedere. Vorbesc strict de eficienta dezastruoasa a cipului Navi in raport cu Turing. Este un decalaj pe care nu vad cum l-ar depasi, pentru ca si nVidia a trecut pe un nod mai performant si tot s-a dus peste 300W cu consumul.
Nu neg ca AMD se va apropia de 3080 la performanta, nu am de unde sti, dar am mari dubii ca o va face cu consum sub 300W.

tine minte ce ai spus aici si vedem in curand :)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #728 on: 11 October 2020, 10:16 »
de pe tweeter, de la Planet 3DNow!
media e-n jur de -2,32%; -5,76% si +2,37% vs. 3080

evident, ZVON

Post Merge: 11 October 2020, 10:39
personal tot raman la ideea de 10-15% in minus vs. 3080, desi arata in regula perf., cnfm tabelului

@andreeaki s-ai parte de ea


Post Merge: 11 October 2020, 10:46
acum am vazut si PC-ul folosit
RAM-ul este la 3,2GHz
cum va fi cazul meu, de exemplu, voi folosi RAM la 3,6GHz, e posibiul sa mai pun in plus vreo 2-5-7FPS-uri
acum nu se stie cat de bine va merge scalarea de la 3,2 la 3,6Ghz, e pos. sa n-aiba niciun efect
« Last Edit: 11 October 2020, 10:46 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #729 on: 11 October 2020, 14:20 »
Faptul ca AMD sare cu Borderlands 3 la inaintare spune multe. RX 5700XT depaseste RTX 2070 Super cu ~12% in acest joc. Sunt insa alte multe jocuri unde RX-ul este slab sau chiar mult mai slab ca RTX-ul (in Fortnite sare de 20%).

TDP vs TGP
Intr-adevar, RTX 2060 are cei 115W pe care i-am vazut mai sus si 160W consum total. Nu stiu cum este la AMD in ultimii ani, insa modelele nVidia pot fi optimizate drastic la consum fara a se pierde din performanta cu un mic overclock la memorii. Am vazut ca multi utilizatori de forumuri si youtube sau asemenea se folosesc de aceste optimizari. De acolo am invatat si eu, nu am descoperit apa calda.  ;D

Captura 1:
Consumul placii video in forma stock: ~115W consum pe chip, ~160W total
Captura 2:
Optimizarea pe care o folosesc eu, cu ~80W consum pe chip, ~127W total. Am nevoie de doar +400 la memorii pentru a nu pierde din performanta (ale mele incep sa se balbaie la +1600). Consum mai scazut = zgomot mai redus si temperaturi mai mici cu 5-6 grade pe chipul grafic.

« Last Edit: 11 October 2020, 14:24 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #730 on: 12 October 2020, 02:17 »
TDP vs TGP
Intr-adevar, RTX 2060 are cei 115W pe care i-am vazut mai sus si 160W consum total. Nu stiu cum este la AMD in ultimii ani, insa modelele nVidia pot fi optimizate drastic la consum fara a se pierde din performanta cu un mic overclock la memorii.

Erm, what?

Hilar, mai ales ca in poze ai EXACT aceeasi frecventa la memorii, 1750 :D dar core-ul e mai jos cu ~90Mhz.

Dar ai voltaj mai mic pe Vcore (si de fapt exact asta reduce consumul). Te rog nu mai posta, aberezi ...
« Last Edit: 12 October 2020, 02:23 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #731 on: 12 October 2020, 04:53 »
Exceptand memoriile (pe care le-am lasat stock) toate valorile care se vad oscileaza de la secunda la secunda.  Poti prinde un minim intr-o captura si un maxim in alta, stiam asta, dar nu stiam ca inca mai exista pe planeta un gamer autodeclarat care inca nu a aflat ca acele frecvente oscileaza chiar si cu sutele de megahertzi pentru a mentine tdp-ul in limitele setate. Reperul de care trebuia sa tina cont un fan rosu ca tine sunt graficele la consum si temperatura.
Iti fac un demo video, sa pricepi si tu.
« Last Edit: 12 October 2020, 04:55 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #732 on: 12 October 2020, 05:13 »
Exceptand memoriile (pe care le-am lasat stock) toate valorile care se vad oscileaza de la secunda la secunda.  Poti prinde un minim intr-o captura si un maxim in alta, stiam asta, dar nu stiam ca inca mai exista pe planeta un gamer autodeclarat care inca nu a aflat ca acele frecvente oscileaza chiar si cu sutele de megahertzi pentru a mentine tdp-ul in limitele setate. Reperul de care trebuia sa tina cont un fan rosu ca tine sunt graficele la consum si temperatura.
Iti fac un demo video, sa pricepi si tu.

Omule, ai postat 2 poze (bine, doar a doua e relevanta. Mai mult, ai si separat pe poza momentul "overclockului".

Se vede CLAR ca de la separare memoria ramane la 1750 si nu oscileaza conform graficului. Si se mai vede CLAR ca frecv core scade cu aproape 100Mhz si ca Vcore scade dramatic. Cele doua ducand la o scadere a TDP-ului. 

Esti chiar atat de hanarbist incat nici pozele postate de tine nu le intelegi???

Hai sa te lamuresc: orice oc duce, fara modificarea manuala a voltajului, la cresterea acestuia. Chiar si cand oc memoriile. Ce se intampla cand creste voltajul? Creste si consumul.  Deci MATEMATIC SI FIZIC este imposibil sa scazi consumul prin simplu overclock (care de altfel nici macar nu e prezent pe grafic ...)

Dreaq stie ce ai facut tu pe acolo! In mod clar tu nu ai idee nici ce vorbesti si nici ce ai facut :D
Probabil mai aveai si alte setari care se aplicau cand tu credeai ca faci "overclock la memorie".
« Last Edit: 12 October 2020, 05:23 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #733 on: 12 October 2020, 20:34 »
Am renuntat de ani sa mai postez pe forumuri tocmai din cauza unora ca tine, melteni agresivi, autodeclarati atotstiutori dar cu diploma de habarnisti magna cum laude. M-a mancat undeva acum, oarecum surescitat de noile lansari, dar mi-a trecut.
1. Nu am spus pe nicaieri ca am overclockat memoriile. Am spus doar ca la acele setari am nevoie de doar +400MHz la memorii pentru a egala performantele stock.
2. FurMark este program de stres, nu benchmark al vreunui joc. Nu o sa vezi niciodata frecventele din jocuri in furmark. Ar trebui sa iti explic ca la gradinita dansul frecventelor, load cpu si voltajului pentru a se mentine in tdp-ul impus, dar imi racesc gura de pomana. Daca fac zece capturi, in niciuna nu vei vedea aceeasi frecventa, dar nu acesta a fost targetul meu, ci TGP-ul placii si TDP-ul cipului grafic la frecvente stock (captura 1) si aceasi indicatori in forma optimizata (captura 2).
3. Daca aveai dubii ca forma optimizata nu scoate aceleasi performante in jocuri, puteai foarte bine sa imi ceri o demonstratie, nu sa ma jignesti, meltene! Nu e problema mea ca nu intelegi lucruri elementare. Vina, nici atat.

Poftim un demo al celor doua profile: default si optimizat. Am ales unul din benchmark-urile cu impact minim pe procesor. Daca nu esti satisfacut, iti trimit un numar de cont si depui acolo 100 lei pentru alte demonstratii, in oricare joc vrei tu si are benchmark incorporat. Daca scorul este mai mic in forma optimizata, iti rambursez dublu.

Stock:
Consum placa video: 155-162W
Scor: 24025

Optimizat:
Consum placa video: 125-130W
Scor: 24256

https://www.youtube.com/watch?v=VZ1xWor1_b0&feature=youtu.be
« Last Edit: 12 October 2020, 20:46 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #734 on: 12 October 2020, 21:02 »
Am renuntat de ani sa mai postez pe forumuri tocmai din cauza unora ca tine, melteni agresivi, autodeclarati atotstiutori dar cu diploma de habarnisti magna cum laude. M-a mancat undeva acum, oarecum surescitat de noile lansari, dar mi-a trecut.
1. Nu am spus pe nicaieri ca am overclockat memoriile. Am spus doar ca la acele setari am nevoie de doar +400MHz la memorii pentru a egala performantele stock.

Nu tu ai spus asta??? " "Nu stiu cum este la AMD in ultimii ani, insa modelele nVidia pot fi optimizate drastic la consum fara a se pierde din performanta cu un mic overclock la memorii."

Si apoi pui 2 poze fara legatura cu contextul (aceeasi perf, overclock la memorie, etc)

Invata sa te exprimi corect si coerent romaneste, daca mesajul transmis se vrea diferit.  Mai pune o virgula pe aici pe acolo, mai da doua trei detalii. Spune in ce consta "optimizarea", etc. Meltene. No, nu e nevoie sa-mi explici ce e ala gpu boost si cum lucreaza fiecare versiune dar e nevoie sa iti exprimi gandurile coerent, nu vreau sa stau eu sa ghicesc ce spui tu.
« Last Edit: 12 October 2020, 21:08 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste