Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165503 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #825 on: 18 October 2020, 21:49 »
Eu am 8 jocuri in calculator: Far Cry 5, GTA V, Wolfenstein Youngblood, DOOM Eternal, AC Odyssey, Metro Exodus, BF V si Shadow of the Tomb Raider.
Dupa cum observi, jumatate din ele suporta Ray Trancing asa ca alegerea mea ar fi foarte simpla: As alege placa video care are suport ray tracing, drivere mai bune, tdp mai mic si raport pret/performanta mai bun.

Ok sa zicem ca ai avea de ales intre: 6900XT si 3080.

Diferente(ipotetic):

3080 in raster: 10-15% peste 6900XT
3080 in  RT: 60-100% peste 6900XT
3080 cu DLSS: 100% peste 6900XT chiar si in raster, mai mult in RT.
3080 consuma cu 10-30W peste 6900XT.
3080 mai scumpa cu 10-15% decat 6900XT dar ai banii respectivi, nu pretul este problema principala.

Jocurile importante si care te intereseaza suporta si RT si DLSS.

Ce ai alege si de ce? Intrebare si pentru fanboii AMD.

Ca raport performanta pret sper ca realizezi ca 3080 este peste 6900XT (in exemplul ipotetic). Drivere:eu nu am avut probleme majore cu niciuna din firme, istoric se pare ca nvidia sta mai bine la capitolul drivere si cat de repede rezolva probleme cand sunt.
« Last Edit: 18 October 2020, 21:57 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #826 on: 18 October 2020, 22:00 »
@Trustme am inteles, nvidia. asta e tot. dupa cum am zis, e doar ipotetic. mersi pt rasp.

@asom ce-ai patit? iti iese fanboy-ismul nvidia din toti porii?
            tu stii ca V64 s-a lansat la 500$?
            tu stii ca 1080 s-a lansat la 600$?
            tu stii ca 1080Ti s-a lansat la 700$?
            tu stii ca V64 e concurenta 1080 si nu 1080Ti?
            tu vezi ca V64 e cu 1% mai slaba decat 1080 iar 1080 costa cu 100$ mai mult?
   
doar tu ai da 100$ in plus pt 1% performanta
doar tu ai da 200$ in plus si ai zice "ce rahat e AMD", de fapt o si zici

pe Kodiak il inteleg de ce si-a luat 1080, a luat-o SH. nu mai zic nimic de asta, am crezut c-o luat-o de noua
           
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #827 on: 18 October 2020, 22:03 »
@Trustme am inteles, nvidia. asta e tot. dupa cum am zis, e doar ipotetic. mersi pt rasp.

@asom ce-ai patit? iti iese fanboy-ismul nvidia din toti porii?
            tu stii ca V64 s-a lansat la 500$?
            tu stii ca 1080 s-a lansat la 600$?
            tu stii ca 1080Ti s-a lansat la 700$?
            tu stii ca V64 e concurenta 1080 si nu 1080Ti?
            tu vezi ca V64 e cu 1% mai slaba decat 1080 iar 1080 costa cu 100$ mai mult?
           

Vezi ca esti in eroare grava:

https://wccftech.com/amds-rx-vega-64s-499-price-tag-was-a-launch-only-introductory-offer/

Oricum, raspunde la intrebare pe care am pus-o mai sus. Sau ti-e frica ca iti urla fanboismul din toti porii?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #828 on: 18 October 2020, 22:06 »
aaa, asa cum  e 3080 acum? lool

pai nu sunt in nicio eroare. V64=1080 in perf. si pret si am ales V64
nvidiistiii au sarit in sus c-are ditamai consumul iar acum cand 3080 are ditamai consmul, totul e-n regula
cine-i fals si ipocrit acum?

daca tu nu mi-ai raspuns, de ce sa-ti raspund eu?
tu nu mi-ai rasp., eu nu-ti rasp., e clar ca suntem amandoi super mega fanboy, nu? :))
« Last Edit: 18 October 2020, 22:10 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #829 on: 18 October 2020, 22:08 »
aaa, asa cum  e 3080 acum? lool

daca tu nu mi-ai raspuns, de ce sa-ti raspund eu?
tu nu mi-ai rasp., eu nu-ti rasp., e clar ca suntem amandoi super mega fanboy, nu? :))

Ma faci sa te fac din nou prost, ti-am tot raspuns, de mai multe ori.

Ca sa te lamuresc, si e raspuns, din nou, si la intrebarea ta, daca in exemplul de mai sus rolurile ar fi inversate as cumpara 6900XT, clar.

Dar nu sunt. Si pentru ca nu sunt cumpar 3080.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #830 on: 18 October 2020, 22:10 »

Placa e de kkt comparativ cu concurenta. Vega era de kkt fata de 1080ti, orice ai spune.  Bineinteles ca ne raportam la pret, ca daca nu ne raportam la nimic si discutam in vid nici o placa nu e de kkt. Da, am cu placa pt ca placa se vinde la un anumit pret. Daca o vindeau la un pret de 1070 nu as fi avut nimic, as fi zis: bravo, o placa decenta, merita cumparata.

Dupa cum am spus, cand discuti despe o placa discuti in context, concurenta, performanta, pret pentru ca nu existam in vid. Doar in vidul din capul fanboilor o placa e buna indiferent de pret sau performanta doar pentru ca e AMD.

Ar fi avut sens ce spui daca pretul ar fi fost asa fara sa isi vare minatul coada. In nici un caz nu era cum sustineai matale ca aveai minunatia pamantului in calculator in timp ce AMD era de cacat. Erau doua placi apropiate ca performanta, pretul era rupt din contextul gamingului iar lucrul asta nu iti facea mirobolanta din calculator mult mai semeata. Tot asa ai fi jucat si cu AMD.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #831 on: 18 October 2020, 22:13 »
Ar fi avut sens ce spui daca pretul ar fi fost asa fara sa isi vare minatul coada. In nici un caz nu era cum sustineai matale ca aveai minunatia pamantului in calculator in timp ce AMD era de cacat. Erau doua placi apropiate ca performanta, pretul era rupt din contextul gamingului iar lucrul asta nu iti facea mirobolanta din calculator mult mai semeata. Tot asa ai fi jucat si cu AMD.

Are sens ce spun cand eu trebuie sa scot banii din buzunar sa o cumpar, nu conteaza daca pretul e marit din cauza minatului sau alte cauze, eu ma uit la banii pe care trebuie sa-i dau pentru performnata x.

Nu, la aceiasi bani DATI EFECTIV de mine performanta in jocuri era mult superioara in tabara nvidia. Nu, nu m-ash fi jucat la fel cu AMD, pt ca AMD avea o perf inferioara.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #832 on: 18 October 2020, 22:14 »
@asom  completez, nu stiu dc ai vazut, am mai adaugat asta
"pai nu sunt in nicio eroare. V64=1080 in perf. si pret si am ales V64
nvidiistiii au sarit in sus c-are ditamai consumul iar acum cand 3080 are ditamai consmul, totul e-n regula
cine-i fals si ipocrit acum?"

boss, daca erai asa de neutru cum pretinzi, ai fi raspuns
dar faptul ca tu te ataci in halu' asta, e clar ca adevarul te deranjeaza
ai vazut c-am fopst facut prost, imbecil, fanboy?
de ce crezi tu ca nu ma supar si nu ma simt atacat?

uite la trustme cum l-am facut fanboy si cu toiate astea tot mi-a raspuns. a inteles despre ce-i vorba
dar tu, nu, pt ca esti fricos si fals
1080 a concurat V64 nu 1080Ti
ce tot ai? esti blocat?
« Last Edit: 18 October 2020, 22:16 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #833 on: 18 October 2020, 22:16 »
@astate Ce jocuri nu ti-ar fi mers cu AMD, hm?

Nu are mah legatura pretul. Daca pretul e prea mare el e de cacat. Placa e tot asa indiferent cat dai pe ea. Nu se schimba, asta zic. Daca maine 3080 o sa coste 5000 de euro asta nu o sa o faca o placa de cacat ci doar una neinteresanta pentru gaming. Poate o ia unu sa o puna in vitrina.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #834 on: 18 October 2020, 22:20 »

uite la trustme cum l-am facut fanboy si cu toiate astea tot mi-a raspuns. a inteles despre ce-i vorba
dar tu, nu, pt ca esti fricos si fals

Sau ma atac exact pentru ca nu sunt fanboi si ma exaspereaza ca mananci intr-una kkt despre mine? Normal ca pe un fanboi nu o sa-l enerveze. Stie ca e fanboi.

SI mai termina cu faza cu consumul daca nu imi aduci dovada cu ce am zis eu legat de consum. Mai ales ca 290 OC manca TDP pe paine.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #835 on: 18 October 2020, 22:22 »
nu, asa ar face un om neutru
tu nu esti neutru
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #836 on: 18 October 2020, 22:24 »
@astate Ce jocuri nu ti-ar fi mers cu AMD, hm?

Nu e vb doar sa mearga, e important si cum merg, mai ales in 4k. 20-30% in plus performanta poate insemna exact diferenta dintre jucabil si nejucabil. La aceiasi bani,

Pt tine, ca fanboi, poate ca detaliile de genul asta nu conteaza. Pentru mine conteaza.


Nu are mah legatura pretul. Daca pretul e prea mare el e de cacat. Placa e tot asa indiferent cat dai pe ea. Nu se schimba, asta zic. Daca maine 3080 o sa coste 5000 de euro asta nu o sa o faca o placa de cacat ci doar una neinteresanta pentru gaming. Poate o ia unu sa o puna in vitrina.

Pentru mine are.  Din pctul meu de vedere 2080ti este o placa de kkt, la un pret mult prea mare pt ceea ce  ofera. Na, am zis si de nvidia ca au o scos o placa de kkt.

Post Merge: 18 October 2020, 22:25
nu, asa ar face un om neutru
tu nu esti neutru

Tu esti doar prost. Ignore, nu te mai agita sa raspunzi ca oricum nu o sa-ti vad ineptiile ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #837 on: 18 October 2020, 22:27 »
@asom ce-ai patit? iti iese fanboy-ismul nvidia din toti porii?
            tu stii ca V64 s-a lansat la 500$?
            tu stii ca 1080 s-a lansat la 600$?
            tu stii ca 1080Ti s-a lansat la 700$?
            tu stii ca V64 e concurenta 1080 si nu 1080Ti?
            tu vezi ca V64 e cu 1% mai slaba decat 1080 iar 1080 costa cu 100$ mai mult?
   
doar tu ai da 100$ in plus pt 1% performanta
doar tu ai da 200$ in plus si ai zice "ce rahat e AMD", de fapt o si zici           
Pamantul catre narayanhd:
Vega a ajuns la noi la pret de 1080Ti, dar ceva de genul: 1080Ti premium vs. Vega stock. Vega premium nu avea concurenta. Doar la pret, din pacate. Variantele cu racire de apa aproape ca atingeau 5000 lei
Primele modele, acele Sapphire de buget, au fost lansate cu 4200 lei, pretul unui Ti ROG. GTX 1080 avea preturi fixate intre 2500-3000lei, unele modele premium sarind putin peste 3000 lei.
Vega 64 a avut parte de o lansare atat de urata incat doar fanii ultraradicali au vazut ceva frumos la ea. Iti trebuie oarece indoctrinare sa cumperi Vega cu 4000 lei cand alternativa concurentei era mai performanta la aproape 50% consum si care costa cu peste 1000 lei mai putin.
Vega 64 nu a reusit nici acum sa depaseasca 1080. A ramas la aceleasi 4-5 procente, fiind egala lui RTX2060.
« Last Edit: 18 October 2020, 22:29 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #838 on: 18 October 2020, 22:28 »
asom n-a mai rezistat si mi-a dat ignore
saracu' de el
eu nu am facut asta desi ai fost toxic si agresiv cu mine, asom
chiar esti fara obraz
« Last Edit: 18 October 2020, 22:42 by narayanhd »
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #839 on: 18 October 2020, 22:38 »

Ok sa zicem ca ai avea de ales intre: 6900XT si 3080.

Diferente(ipotetic):

3080 in raster: 10-15% peste 6900XT
3080 in  RT: 60-100% peste 6900XT
3080 cu DLSS: 100% peste 6900XT chiar si in raster, mai mult in RT.
3080 consuma cu 10-30W peste 6900XT.
3080 mai scumpa cu 10-15% decat 6900XT dar ai banii respectivi, nu pretul este problema principala.

Jocurile importante si care te intereseaza suporta si RT si DLSS.

Ce ai alege si de ce? Intrebare si pentru fanboii AMD.

Ca raport performanta pret sper ca realizezi ca 3080 este peste 6900XT (in exemplul ipotetic). Drivere:eu nu am avut probleme majore cu niciuna din firme, istoric se pare ca nvidia sta mai bine la capitolul drivere si cat de repede rezolva probleme cand sunt.
LOL! Cat de prost sa fiu sa aleg AMD in situatia asta?

asom n-a mai rezistat si mi-a dat ignore :))
saracu' de el
...
Nu cred ca-i sarac, si-a luat RTX 3080.
Saraci suntem noi astia care ne multumim cu ce avem.
« Last Edit: 18 October 2020, 22:42 by Trustme »