Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #870 on: 19 October 2020, 20:23 »
desi mi-ai dat ignore, am vrut sa vad daca-mi vezi comentarille
deci, le poti vedea :)
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #871 on: 19 October 2020, 20:27 »
Numai daca vreau :P

Si am vrut doar pt ca ti-am adresat o intrebare :P
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #872 on: 19 October 2020, 22:09 »
iar kodiak cu textul ala arata ca ochelarii lui de cal sunt si mai mari si frumosi decat ai mei
e si normal si logic ca testele CAD sa fie irelevante, doar 5700XT a batut 3080 la fund
relevante sunt doar cele in care nvidia a batut AMD
Testele CAD sunt irelevante pt ca nu se spun nimic despre perf in gaming. La fel de irelevante sunt si alea care arata nvidia peste amd.
Dar daca te face pe tine sa dormi mai bine noaptea, fie. AMD este campionul superm in CAD. Si toti aia care cumpara placi din seria Quadro sunt niste idioti neinformati pacaliti de masinaria de propaganda a nvidia.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #873 on: 19 October 2020, 22:14 »
Tine foarte bine, din moment ce nu am placa video.

Nu tine. Ti-ai vandut placa fix ca sa-ti iei alta cand a lansat Nvidia o generatie noua. Nu e ca si cand nu ai avea placa. E ca si cand vrei noua generatie Nvidia. Nu o vindeai daca lansa AMD. Asteptai Nvidia ca... asa fac baietii destepti cand lanseaza AMD, astepta si apoi decid. LOL

nu cred ca te inteleg. Normal ca vorbesc de situatia mea, doar nu vrei sa iti dictez tie sau altora de ce sa isi cumpere si ce placa video sa-si cumpere. Nu. nu o transpun la general, iti explic de ce EU imi iau acum 3080 si nu astept dupa AMD, ce fac altii nu e problema mea.

Aham. Asa sa zici cand faci AMD de cacat. Sa mentionezi ca e doar punctul tau izolat de vedere, nu e reprezentativ pentru situatia generala si de dictat de manariile tale istete. Ca pe logica asta a ta, daca eu mi-am luat AMD nou, sigilat la jumatate de pret fata de magazin, automat Nvidia e de cacat. LOL din nou.
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #874 on: 19 October 2020, 22:20 »
iar kodiak cu textul ala arata ca ochelarii lui de cal sunt si mai mari si frumosi decat ai mei
e si normal si logic ca testele CAD sa fie irelevante, doar 5700XT a batut 3080 la fund
relevante sunt doar cele in care nvidia a batut AMD
Testele CAD sunt irelevante pt ca nu se spun nimic despre perf in gaming. La fel de irelevante sunt si alea care arata nvidia peste amd.
Dar daca te face pe tine sa dormi mai bine noaptea, fie. AMD este campionul superm in CAD. Si toti aia care cumpara placi din seria Quadro sunt niste idioti neinformati pacaliti de masinaria de propaganda a nvidia.


daca pe tine te face sa dormi bine la noapte "asa-i, Kodiak, ai dreptate"
asa, ca-ntre noi, politicienii
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #875 on: 19 October 2020, 22:24 »

Nu tine. Ti-ai vandut placa fix ca sa-ti iei alta cand a lansat Nvidia o generatie noua. Nu e ca si cand nu ai avea placa. E ca si cand vrei noua generatie Nvidia. Nu o vindeai daca lansa AMD. Asteptai Nvidia ca... asa fac baietii destepti cand lanseaza AMD, astepta si apoi decid. LOL

geezas, mai sunteti multi de astia care stiu exact cum gandesc eu si de ce fac ce fac? Pe bune, v-a lovit pe toti prostia?

Am vandut placa pt ca stiam ca se lanseaza generatii noi de placi video si am vandut-o la momentul in care nu ma interesa nici un joc de pe piata si am luat si cel mai bun pret posibil.

Aham. Asa sa zici cand faci AMD de cacat. Sa mentionezi ca e doar punctul tau izolat de vedere, nu e reprezentativ pentru situatia generala si de dictat de manariile tale istete. Ca pe logica asta a ta, daca eu mi-am luat AMD nou, sigilat la jumatate de pret fata de magazin, automat Nvidia e de cacat. LOL din nou.

Ia da-mi tu un exemplu cand am zis ca AMD e de kkt. ATENTIE: nu o anumita placa AMD, ci AMD.

Punctul meu de vedere e reprezentativ pt mine bah acesta, ce fac si cum gandesc altii nu e problema mea, cat de fanboi sau idioti sunt.

Eu nu pretind sa stiu cum gandesc altii, asa cum faci tu.

Dar nu, nu ma refer la manariile mele cand vorbesc la modul general, gen: nvidia este de preferat generatia asta - LA GENERAL, pentru: performanta sporita in general, perfornamnta sporita in RT, DLSS, la aproximativ aceiashi bani, poate 10% mai scumpa. Astea sunt informatii deja stiute si nu cred ca la release se va schimba ceva.

In schimb tu de dai cu curul de paman in favoarea AMD dar nu esti in stare sa vi cu macar UN singur motiv pentru care as astepta amd ... UNUL!!!

IN afara de ala ca tu esti orb si nu vezi nimic altceva decat  AMD.

HAI , CLAR: da-mi UN MOTIV real pentru a astepta sa-si miste curul aia de la AMD ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #876 on: 19 October 2020, 22:24 »
s-a eliberat ceva pe la TSMC de AMD isi permite sa aiba atatea modele?
parca 3 pt N21, acum 3 pt N22 si mai e si N23

nu mai inteleg mare lucru din toate leak-urile astea
« Last Edit: 19 October 2020, 22:27 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #877 on: 19 October 2020, 22:27 »

Si acum spune-mi tu, pe bune:
de ce as astepta amd? Ce informatii avem care sa ma faca sa astept? Ce stii tu ca va aduce AMD atat de nemaivazut?
Insira niste motive logice. Asa cum ti-am insirat eu de ce nu astept.

Pai tu nu astepta. Daca faci profit cum zici cumparand nou si vanzand SH, ar trebui sa iti cumperi cate o placa noua in fiecare zi.
Ce trebuie sa intelegi tu e ca faci niste afirmatii generale legate de AMD vs Nvidia iar apoi te dai lovit ca e doar situatia ta si nu te intereseaza de altii. Ei bine Nvidia vs AMD NU tine de tine, nici de forumul asta. E un fenomen global. Tu cand faci astfel de afirmatii, ar trebui sa te debarasezi de micile tale motive obscure si abia apoi vei fi obiectiv.

Hai sa te iau altfel ca sa intelegi. Daca unu isi cumpara BMW si da cu el in gard, pentru el BMW s-ar putea sa fie de cacat pentru ca uite ce naspa arata cu gardul in parbriz. Pentru altu sclipeste cand o scoate de la spalatorie si se uita mandru la ea. Samd. Multi altii, fiecare cu experienta lor. Ne uitam ce spun toti, tragem linie si gata, avem ce ne intereseaza, un punct de vedere OBIECTIV pentru ca nu e izolat ci GLOBAL.


Post Merge: 19 October 2020, 22:32

geezas, mai sunteti multi de astia care stiu exact cum gandesc eu si de ce fac ce fac? Pe bune, v-a lovit pe toti prostia?

Am vandut placa pt ca stiam ca se lanseaza generatii noi de placi video si am vandut-o la momentul in care nu ma interesa nici un joc de pe piata si am luat si cel mai bun pret posibil.


Prostia a lovit-o pe ma-ta. Daca adminul nu iti da ban ca insulti, nah, poate ca nu imi da nici mie.
« Last Edit: 19 October 2020, 22:32 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #878 on: 19 October 2020, 22:32 »
bla bla

Esti in eroare. Am cumparat nou si am vandut nou. Sigilat in cutie.

Scuze, te=ai prostit si tu?

2: stim destul de multe iar amd e foarte wishy-washy cu detaliile pe care le dau, numerele date de ei, oficial, sunt sub 3080 si asta in care amd-ul se descurca relativ bine. deci cam stim pe unde este performanta amd.
3: stim deja care e performanta in rt: aproape de turing. si e nomal pt ca nu s-a spus nimic despre arhitectura speciala pt rt la amd.
4: stim deja ca amd nu are nimic echivalent dlss, si asta pt mine, in 4k, e un selling point major.


Astea sunt motive GENERALE, nu personale. Este cat e poate de OBIECTIV. DLSS nu e folosit doar de mine, chiar daca imi exprim eu un interes personal este un feature de interes general.

Daca nici performanta nici setul de features si nici pretul nu sunt factori obiectivi dupa parerea ta atunci care sunt exact factorii aia obiectivi???? Vivat AMD??? Culoarea RGB-ului?

Tu ai zis ca sunt personale, din cine stie ce motiv, dar de fapt sunt f obiective.

Repet: vino tu cu factorii aia obiectivi si de ce ar trebui sa astept dupa AMD avand deja toate informatiile.


Prostia a lovit-o pe ma-ta. Daca adminul nu iti da ban ca insulti, nah, poate ca nu imi da nici mie.


Bravo, mai mult poti?
« Last Edit: 19 October 2020, 22:36 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #879 on: 19 October 2020, 22:37 »
Esti in eroare. Am cumparat nou si am vandut nou. Sigilat in cutie.


Pai asa spune coaie, abia acum are sens. Tu ti-ai vandut placa video si stai pe integrata. Pentru ca iti trebuie placa noua, cumperi Nvidia pentru ca AMD nu e pe piata si o vinzi la cutie sigilata. Pentru ca iti trebuie dlss iei si vinzi Nvidia sigilata. Dracu stie, le-o trebui si altora dlss si nu gasesc decat la tine. Au si ei aceleasi motive obiective.
« Last Edit: 19 October 2020, 22:40 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #880 on: 19 October 2020, 22:45 »
Pai asa spune coaie, abia acum are sens. Tu ti-ai vandut placa video, si stai pe integrata. Pentru ca iti trebuie placa noua, cumperi Nvidia pentru ca AMD nu e pe piata si o vinzi la cutie sigilata. Pentru ca iti trebuie dlss iei si vinzi Nvidia sigilata.

NU coae, am cumparat prima placa pt ca 1. Am nevoie de placa. 2. Nu am de ce sa astept dupa amd, in mod OBIECTIV.

Cand am vazut ca se vand ca painea calda la preturi imense am dat-o pe prima, ca tot nu aveam nimic de jucat. Asta e, munca mea de a apasa F5 pana am prins una a fost rasplatita. Am vandut-o oricum MULT sub cum se vindea pe ebay.
A doua recunosc, am luat-o expres pt profit. Nu vad nimic rau in a face "profit" sau mai bine zis in a cere bani pe orele pierdute incercand sa cumpar o placa. Simplu - time is money.

A treia s-a intamplat sa fie placa pe care o vreau. O pastrez, nu o mai vand si nici nu mai am motiv sa stau cu F5 pentru a mai lua alta.

Happy?

Si tot nu mi-ai dat un factor OBIECTIV in a cumpara o placa video (sau in a astepta dupa amd). Repetam: dupa tine nici pretul nici performanta si nici setul de features nu sunt factori obiectivi.

So, repet: CARE SUNT FACTORII AIA OBIECTIVI? Normal ca nu o sa raspunzi, ever.

PS: hilar sa aud de la fanboi inversunati termeni ca "obiectivi" :D :D :D
« Last Edit: 19 October 2020, 22:59 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #881 on: 19 October 2020, 23:02 »
n-ai zis niciun motiv obiectiv, asom
cand spui ca esti obiectiv inseamna c-ai toate informatiile la indemna iar legat de RX 6000 n-ai nicio informatie concreta
sunt numai leak-uri
3 jocuri nu spun nimic despre perf. generala

sa spui ca dlss-ul este un selling point pt tine cand acest dlss tre' implementat in joc, e cam tras de par
nicun prod. de jocuri n-a implementat dlss-ul fara sa fie platiti de nvidia
iar in 4K, 3080 duce fara dlss fara probleme
la fel va duce si RX 6000, cel putin @60FPS
DXR-ul va fi viitorul, nu rt-ul nvidia

tind sa cred ca toate motivele tale sunt putin cam exagerate


« Last Edit: 19 October 2020, 23:04 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #882 on: 19 October 2020, 23:11 »
bla, bla

Te portica un copil rasfatat. Pe dumy l-ai insultat de nenumarate ori, el nu ti-a raspuns cu acceasi moneda dar i-ai dat ignore, probabil ca sa nu-i mai vezi tabelele cu "leaks" ce iti contraziceau teoriile.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #883 on: 19 October 2020, 23:12 »
n-ai zis niciun motiv obiectiv, asom
cand spui ca esti obiectiv inseamna c-ai toate informatiile la indemna iar legat de RX 6000 n-ai nicio informatie concreta
sunt numai leak-uri
3 jocuri nu spun nimic despre perf. generala

ok, uite, facem asa:
daca amd va depasi 3080 in general, per total (nu in cine stie ce exceptie) atunci eu nu mai postez, ever, pe forum.
Daca leaks se adeveresc si varful de lance amd va sub 3080, per total, voi nu mai postati ever aici pe forum.

Care se baga? Care dintre fanboii care spera, de fapt nu stiu ce spera efectiv, se baga?

Si iarasi aud aberatia "nu conteaza acum, conteaza in viitor, peste 20 ani, cand amd 6900 va fi peste 3080 si va avea suport pt mai multe jocuri".

Pana una alta jocuri care suporta RT si DLSS (lol, pana si WoW are suport RT :P ):

https://www.ign.com/articles/50-games-with-rtx-and-dlss

Spune-mi din nou cum suportul DLSS nu este un factor obiectiv, mai ales ACUM cand cumpar placa si nu intr-un viitor ipotetic.

Dar la voi cam asta a fost dintodeauna argumentul suprem: asteapta si vezi - leaks nu se pun, amd va fi mai buna, cifrele ofciale amd nu se pune, amd va fi mai buna,  peste 2-3 ani placa amd va fi mai buna ... e de viitor.

Nu v-ati plictisit sa repetati intr-una aceeasi prostie?

Dar, revenim: care se baga? :D

Post Merge: 19 October 2020, 23:14
Te portica un copil rasfatat. Pe dumy l-ai insultat de nenumarate ori, el nu ti-a raspuns cu acceasi moneda dar i-ai dat ignore, probabil ca sa nu-i mai vezi tabelele cu "leaks" ce iti contraziceau teoriile.

Nici un tabel cu leaks nu mi-a contrazis teoriile (care nici macar nu sunt ale mele, mai mult sunt si cifre oficiale ale amd). Ai tu tabele cu performanta? Scoate-le la inaintare.

In plus: sa nu uitam ca pe 28 abia este prezentarea, release-ul efectiv s-ar putea sa fie spre final de noiembrie, adica si mai mult de asteptat.

Stai asa, adica ma face mincions, ipocrit, fals, et si nu e insulta? In ce lume? poate in lumea voastra, a fanboilor, nu se vad insultele cand le folositi voi ;)

Iti fac si tie aceasi oferta: daca 6900XTX va fi mai rapida decat 3080 (per total) eu nu mai postez pe forum. Daca nu e mai rapida (per total) tu nu mai postezi pe forum.

Practice what you preach, fanboi :D
« Last Edit: 19 October 2020, 23:25 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #884 on: 19 October 2020, 23:27 »
Hai sa te ajut eu wolfenste. Un motv real si obiectiv pt care asom trebuia sa astepte sa apara RX 6000 este urmatorul:
Daca AMD vine cu ceva cu adevarat periculos pt 3080 la pret mult mai mic, sunt sanse f mari ca nVidia sa scada pretul la RTX 3080.

Ma simt nevoit sa clarific putin si ce a zis narayanhd. 3 jocuri nu spun nimic despre perf. generala daca in jocurile alea conduce nVidia. Daca e AMD in schimb, e deajuns un singur test intr-un program care nu are nici o leg cu gaming-ul ca AMD sa fie rege in gaming.

 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K