Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165217 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #885 on: 19 October 2020, 23:31 »
Hai sa te ajut eu wolfenste. Un motv real si obiectiv pt care asom trebuia sa astepte sa apara RX 6000 este urmatorul:
Daca AMD vine cu ceva cu adevarat periculos pt 3080 la pret mult mai mic, sunt sanse f mari ca nVidia sa scada pretul la RTX 3080.

Asta e un punct destul de corect. Dar  ... nu e un pct pentru a astepta sa cumpar AMD ci pentru a astepta sa cumpar tot nvidia ... dar mai ieftin. Asa ca desi e un pct f pertinent ... nu se prea aplica la discutie, care are ca principiu: "asteapta sau nu sa cumperi amd".
« Last Edit: 19 October 2020, 23:40 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #886 on: 19 October 2020, 23:31 »
Kodiak, iti recomanda sa te relaxezi putin, o iei pe urmele lui asom, vad ca
dupa cum am spus, va dati toti neutrii dar in gandul vostru "abia astept sa scoata ceva AMD ca nvidia si intel sa scada pretul"
mersi pt confirmare, Kodiak
n-aveam niciun dubiu

asom, daca te-am jignit, inseamna c-am spus adevarul
poate mai stii vorba aia, "adevarul supara"

tot ce-ai zis tu pana acum n-a fost decat o scuza pt ca tu sa-ti justifi 3080-ul,
desi, dupa cum vezi... parca acest 3080 are toate hibele Vega-i
dar acum, tu accepti asta pt ca... (completeaza tu)
si cel mai enervant e ca acum toate hibele Vega-i aka 3080, se rezolva, dintr-o data
ai luat un calorifer, ce-i faci dupa ca sa nu mai fie asa calorifer, e improvizatie (wolf)
« Last Edit: 19 October 2020, 23:36 by narayanhd »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #887 on: 20 October 2020, 00:30 »
Kodiak, iti recomanda sa te relaxezi putin, o iei pe urmele lui asom, vad ca
dupa cum am spus, va dati toti neutrii dar in gandul vostru "abia astept sa scoata ceva AMD ca nvidia si intel sa scada pretul"
mersi pt confirmare, Kodiak
n-aveam niciun dubiu
Daca iau AMD sa am grija sa nu cumva sa zic p-aici ca mori draq de ciuda. Si nu vreau sa te am pe constiinta :))
Dar oricum in logica ta sucita probabil tot fanboi nVidia ma scoti.
 

desi, dupa cum vezi... parca acest 3080 are toate hibele Vega-i
Bah esti nebun, am deja vu. Da chiar ca are toate hibele Vega. Perf de RTX 2070 si consum de 2x mai mare. Parca ar fi Vega 2.0.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #888 on: 20 October 2020, 00:31 »
Kodiak, nu tre' sa-mi demonstrezi nimic, ce naiba?!
am aplicat aceeasi logica pe care ai aplicat-o si tu cu CAD-ul. nu-i ok? hmm...

ZVON ZVON ZVON

Navi 21 XTX 750-800$
Navi 21 XT 550-650$ si mai slaba cu 10% decat 3080 - asta va fi alegerea mea, imi place pretul si duce 4K@60

nu vad de ce Navi 21 XTX, care-i la egalitate cu 3080, costa cu inca 150$ in plus fata de XT. n-are logica
noroc ca-i leak :)
« Last Edit: 20 October 2020, 00:35 by narayanhd »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #889 on: 20 October 2020, 00:40 »
Da fix aceeasi logica. Te doare mintea frate...

Sper ca glumesc cu XTX-ul ala la 800$, ca altfel nu-i vad prea bine.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #890 on: 20 October 2020, 00:43 »
Sper ca glumesc cu XTX-ul ala la 800$, ca altfel nu-i vad prea bine.

Abia asteapta fanii sa o cumpere :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #891 on: 20 October 2020, 00:52 »
Da fix aceeasi logica. Te doare mintea frate...

nu-i asa? la fel ma durea si pe mine mintea vazandu-ti interpretarile

e posibil sa fie adevarat pretul de 800$ daca va avea racire pe apa
si AMD a mai folosit racirea pe apa, Vega64
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #892 on: 20 October 2020, 10:26 »
Hai sa te ajut eu wolfenste. Un motv real si obiectiv pt care asom trebuia sa astepte sa apara RX 6000 este urmatorul:
Daca AMD vine cu ceva cu adevarat periculos pt 3080 la pret mult mai mic, sunt sanse f mari ca nVidia sa scada pretul la RTX 3080.
 

UIte, asta e cel mai intalnit simptom de fanboism de pe youtube: sa faca naibii AMD concurenta ca sa pot sa-mi iau Nvidia mai ieftin. Ca aaaa hmmm concurenta e in folosul cumparatorului, right? De ce sa nu-ti iei AMD cu adevarat periculos la un pret mult mai mic? Pentru ca Nvidia nu o sa fie mai buna si mai ieftina intr-o perioada fara mining. O sa fie doar mai ieftina decat e acum. Nu are nevoie sa scada pretul sub AMD ca nu  o lasa fanii. Da, fix fanii aia care vorbesc de concurenta in folosul cumparatorului, lol.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #893 on: 20 October 2020, 10:56 »
Navi 21 XL nu prea are cum sa fie pe 192 biti si cu 12GB din moment ce e acelasi cip, dar cu mai putine CU.
XTX e anuntata ca fiind exclusiva AMD (ca si design) si sunt indicii ca ar fi racita cu apa.
Raportul performanta/$ pare sa fie la nivelul Nvidia, dar ofera mai multa memorie.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #894 on: 20 October 2020, 10:56 »
Cum ziceam si mai sus, voi ati fi in stare sa faceti fanboi nVidia si pe unul care isi ia AMD, in halul asta ati ajuns incat blamati si faptul ca AMD poate face concurenta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #895 on: 20 October 2020, 11:17 »
@KodiaK nu stiu cui i-ai raspuns ultima oara. Dar uite, pentru ultima data. I-am raspuns lui astate de nenumarate ori dar nu vede.
Eu nu raspund de ce sa astepte userul astate sa lanseze si AMD. Eu raspund de ce cumparatorul, in general, trebuie sa faca asta. Ca e smecher astate e un caz izolat si nereprezentativ. Ca el poate  sa-si ia placi zilnic si sa le vanda .... Daca oricine ar faca asa am ajunge in situatia in care toti cumpara trei placi sa le vanda si sper ca ti-ai dat seama, nimeni nu cumpara de la ei. Intreaba-ma de ce!

In general, cumparatorul obisnuit nu ar trebui sa-si vanda placa hign end Nvidia pentru ca lanseaza Nvidia acum si AMD putin mai tarziu. Nu ramane pe integrata. Nu cumpara trei patru placi ca sa le vanda. Mai raziu oferta va fi mai diversificata, mai multe placi pe piata deci mai i eftine, vezi exact cu ce vine fiecare, pe scurt ai de unde alege fara sa ghicesti si preturile vor fi mai mici. Acum se speculeaza fanboismul nvidiot, de asta poti cumpara nou si face profit pe piata neagra.
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #896 on: 20 October 2020, 11:19 »
Deci si AMD continua cu caloriferele (nimic neasteptat).
RX 6900 XT stoc ~320W, custom ~355W.
RX 6900 XL de la 290W in sus.
Spune Igor Wallossek
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #897 on: 20 October 2020, 11:21 »
Kodiak, wolf n-a dat de inteles asa ceva, asta vrei tu sa intelegi

ZVON ZVON ZVON

AMD va deveni noua nvidia, se pare
minunat

Navi 21 XT referinta: 320W
Navi 21 XT AIBs: 355W
Navi 21 XL: 290W
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #898 on: 20 October 2020, 11:23 »
Cum ziceam si mai sus, voi ati fi in stare sa faceti fanboi nVidia si pe unul care isi ia AMD, in halul asta ati ajuns incat blamati si faptul ca AMD poate face concurenta.

Cred ca nu ai inteles fraza. "Sa faca AMD placi mai bune ca sa-mi pot cumpara Nvidia mai ieftin". Ala care spune asa isi cumpara DOAR Nvidia. Vrea doar sa-l ajute AMD sa cumpere mai ieftin. Chiar daca face amedeu cea mai tare placa el vrea sa ia Nvidia mai ieftin. Sper ca e clar acum.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #899 on: 20 October 2020, 18:14 »
Kodiak, wolf n-a dat de inteles asa ceva, asta vrei tu sa intelegi

ZVON ZVON ZVON

AMD va deveni noua nvidia, se pare
minunat

Navi 21 XT referinta: 320W
Navi 21 XT AIBs: 355W
Navi 21 XL: 290W


Si te luai de mine ca "consum, consum, consum" la nvidia??? Pai sa te iau la injuraturi din nou?

Uite ca al meu 3080 consuma ~250W.


Eu nu raspund de ce sa astepte userul astate sa lanseze si AMD. Eu raspund de ce cumparatorul, in general, trebuie sa faca asta.

Cand ma faci fanboi atunci trebuie sa-mi explici MIE de ce sa astept, pt ca te-ai luat de mine, nu in general.

Dar raspunde o data, DE CE cumparatorul, in general, trebuie sa faca asta?? Te-am intrebat de 20 ori si nu ai raspuns. Avem destule informatii.

Daca perf, pret, features nu sunt factori obiectivi atunci care sunt?

Si inca o chestie: cat e de asteptat? o luna? doua luni? 3 luni? Mai mult? Atunci de ce sa nu astept 2 ani pt urmatoarea generatie daca incepem cu "e mai bine sa astepti"?
« Last Edit: 20 October 2020, 18:22 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste