Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165833 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #900 on: 20 October 2020, 18:27 »
asta e, o sa scapi de urecheala, norocosule! :)
 

Online KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #901 on: 20 October 2020, 19:25 »
Si te luai de mine ca "consum, consum, consum" la nvidia??? Pai sa te iau la injuraturi din nou?
Uite ca al meu 3080 consuma ~250W.

Corect ar fi sa compari cu a ta stoc.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: wolfenste

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #902 on: 20 October 2020, 19:26 »
se pare ca AMD isi da interesul in a evita "balaceala" nvidia
imi place asta
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #903 on: 20 October 2020, 19:28 »
Hahaha, ar vrea AMD sa fie cererea la fel de mare ... dar nu prea au de ce sa se teama, nu se va arunca populatia pe ele la fel ca pe nvidia. Asta garantat.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #904 on: 21 October 2020, 08:05 »


ZVON ZVON ZVON

sunt surprins de precizia clock-urilor
poate c-a dat AMD drumul la info
 

Offline mache

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #905 on: 21 October 2020, 13:22 »
Chill si pe topicul asta va rog...
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #906 on: 21 October 2020, 15:00 »
S-a descoperit (Igor Lab) ca un model custom de RX 6900 atinge boost clock la 2577 MHz.

Daca reusesc sa mentina un pret OK, cred ca AMD vor avea un foarte mare succes cu seria asta si vor recupera mult din cota de piata pierduta in ultimii ani.
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #907 on: 21 October 2020, 15:06 »
Pretul ar fi fost OK pentru gameri si data trecuta daca nu era AMD asa buna la minat si nu era criza minatului. Pentru gameri era naspa. Pentru AMD a fost un succes, saracutii de ei.
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #908 on: 21 October 2020, 17:08 »
S-a descoperit (Igor Lab) ca un model custom de RX 6900 atinge boost clock la 2577 MHz.
...
Asta este foarte bine daca atinge, intrebarea este pentru cate milisescunde?

 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #909 on: 21 October 2020, 17:29 »
daca aceasta criza nvidia e una reala, atunci AMD va profita si va mentine pretul cat mai sus
eu nu exclud echiv. 3080 la exact 700$, chiar daca va fi mai slaba cu 10%.
cei 16GB VRAM isi vor spune cuvantul
daca nvidia tine criza asta artificial si va inunda piata exact cand va lansa AMD RX 6000 atunci va fi un razboi intre preturi
desi nu prea vad cum de si-ar permite nvidia un razboi cu AMD in preturi

cred ca frecventele celor de la videocardz sunt cele mai plauzibile

iar viseaza asom
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #910 on: 21 October 2020, 19:21 »
iar viseaza asom

La 15% market share nu sunt eu ala care viseaza ;)

Tu trebuie sa te obishnuiesti cu faptul ca eu vb pe numere, nu pe ceea ce speri (visezi?) tu sa se intample ;)
« Last Edit: 21 October 2020, 19:24 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #911 on: 21 October 2020, 20:19 »
la fel zicea si fanul intel, cel care mergea pe "performanta acum". ia da un check amazonului si zi pe ce loc e primul cpu intel
care numere?
cateva zeci de mii de placi video vandute GLOBAL intr-o luna tu numesti numere? sau un produs de succes?
si AMD daca va face la fel ca nvidia, vom fi in exact aceeasi situatie si alea zeci de mii se vor vinde la fel de bine ca si nvidia, chiar mai bine tinand cont ca vor avea mai mult VRAM

"dar nu prea au de ce sa se teama, nu se va arunca populatia pe ele la fel ca pe nvidia. Asta garantat."
"nu e un pct pentru a astepta sa cumpar AMD ci pentru a astepta sa cumpar tot nvidia ... dar mai ieftin."- suna a fanboy-isme cele doua propozitii de sus si tot tu te superi. pana s-ai 3080 ziceai ca esti neutru. tare nehotarat esti
« Last Edit: 21 October 2020, 20:34 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #912 on: 21 October 2020, 20:56 »
Si cand pica si faza cu "performanta acum", nu-s buni driverii sau totusi totusi nu e arhitectura de calitate.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #913 on: 21 October 2020, 21:02 »
Si cand pica si faza cu "performanta acum", nu-s buni driverii sau totusi totusi nu e arhitectura de calitate.

Mai intai sa pice. Dupa ce pica .. vedem.  Dar nu cred ca va pica.

"dar nu prea au de ce sa se teama, nu se va arunca populatia pe ele la fel ca pe nvidia. Asta garantat."

Pentru ca nvidia are market share de 85% si amd de 15%. In general populatia "se arunca" pe nvidia si nu pe amd. Nu vad de ce ar fi diferit generatia asta. Poti sa gandesti putin te rog?
 
"nu e un pct pentru a astepta sa cumpar AMD ci pentru a astepta sa cumpar tot nvidia ... dar mai ieftin."- suna a fanboy-isme cele doua propozitii de sus si tot tu te superi. pana s-ai 3080 ziceai ca esti neutru. tare nehotarat esti

Se pare ca nu poti sa gandesti, in a doua propozitie exact asta ii sugeram lui Kodiac ca nu e ok argumentul, pentru ca suna a fanboism.

Apropo de driveri: nu am avut prea multe probleme nici cu nvidia nici cu amd din pct de vedere al driverilor.

DAR: 3080 a avut probleme cu CTD destul de multe imediat dupa lansare. Chiar si BSOD-uri. Nvidia a scos in 2 zile driver nou care a rezolvat problema.
« Last Edit: 21 October 2020, 21:07 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #914 on: 21 October 2020, 21:12 »
pt ca pana acum AMD, intr-adevar, nu a concurat cu nvidia in segmentul high-end
acum, conform zvonurilor, care sunt multe, SE PARE (deci, nici eu nu bag mana in foc), ca AMD va avea un raspuns impotriva nvidia pe high-end
acum, dupa atatia ani, AMD are bani sa bage in divizia grafica + faptul ca indianul atomic a fost zburat d-acolo, un lucru super super bun si asta s-a vazut in 5700XT
eu cred ca tu inca tot vezi AMD-ul din timpul Vega
ai vazut si tu, in 4K nu e nicio diferenta intre 10900K si Ryzen 3600 si dif. de pret e enorma
asta-i AMD-ul la care ma refer