Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165542 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1005 on: 26 October 2020, 23:05 »
Cyberpunk 2077 nu suporta (inca) AMD FidelityFX CAS, deci nu e nimic de comparat cu DLSS.
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1006 on: 26 October 2020, 23:15 »
Stai asa, dupa ce s-a urlat pe aici ca doar 15 jocuri suporta DLSS vrei sa spui ca si mai putine suporta FFX? :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1007 on: 26 October 2020, 23:24 »
In mare parte sunt diferite jocurile care suporta FidelityFX fata de cele care suporta DLSS. Personal imi place mai mult oferta de jocuri cu suport FFX.
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1008 on: 26 October 2020, 23:30 »
Cyberpunk 2077 nu suporta (inca) AMD FidelityFX CAS, deci nu e nimic de comparat cu DLSS.

Vom vedea! Nu cred CDPR va ignora placile AMD. In orice caz nu stim nimic exact despre Raytracing.
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1009 on: 27 October 2020, 00:11 »
In mare parte sunt diferite jocurile care suporta FidelityFX fata de cele care suporta DLSS. Personal imi place mai mult oferta de jocuri cu suport FFX.
Death Stranding le suporta pe ambele, si din ce am vazut FFX este sub DLSS Quality. Mai exact liniile subtiri (gen gard de sarma, fire de inalta tensiune) au parte de intreruperi, in timp ce cu DLSS sunt continue.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1010 on: 27 October 2020, 00:44 »
Si ca performanta?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1011 on: 27 October 2020, 01:19 »
Parerile sunt impartite. Unii spun ca FFX ofera ceva mai multe detalii, uneori. Practic sunt greu de gasit diferente.

"With the Nvidia RTX 2060 Super, meanwhile, you might expect Nvidia's proprietary DLSS standard to be your preferred option to get up to 4K resolution at 60fps. Yet astoundingly, AMD's FidelityFX CAS, which is platform agnostic, wins out against the DLSS "quality" setting."
"FidelityFX CAS preserves a slight bit more detail in the game's particle and rain systems, which ranges from a shoulder-shrug of, "yeah, AMD is a little better" most of the time to a head-nod of, "okay, AMD wins this round" in rare moments."(arstechnica)

 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1012 on: 27 October 2020, 03:41 »
de asta si spun: performanta va fi factorul principal in a departaja cele doua sisteme. Daca cu DLSS perfromanta este  dubla, ca si in cazul RT, atunci AMD mai are de lucrat, chiar daca ca si calitate e f putin mai buna
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline vulpextreme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1013 on: 27 October 2020, 07:58 »
Eu ma astept ca seria noua 6000 sa depaseasca poate 3070 si poate chiar 3080  (ma refer la varianta de top a lor) ca performante brute, dar cand vinde vorba de Ray Tracing o sa fie in urma calumea (pe 3080 observam deja diferente mult mai mici RTX off vs RTX on) si plus de asta daca nu o sa vina cu un codec de streaming, soft gen RTX Voice sau soft-ul de streaming a lor si sa nu mai vorbesc de Nvidia Reflex care e game changing pentru jocurile eSports,  AMD vor fi iarasi sub cei de la Nvidia.
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1014 on: 27 October 2020, 08:11 »

Ti-am repetat de mai multe ori, nu ma intereseaza MARCA. Niciodata nu m-a interesat. Pe mine ma intereseaza sa am performanta si facilitati la pret adecvat. Poate sa fie si Trinitron facut la Braila, nu are nici o relevanta cine si ce produce.
Daca pe de alta parte top of the line nu are concurenta si am banii de dat, da fara discutie aleg sa platesc banii aia pentru ca nu mai am 20 de ani sa fac compromisuri. Cand vreau ce e mai bun sunt dispus sa platesc pentru asta, pentru VR, pentru ultrahigh plug and play gaming. Nu mai am timp de buchiseala.

Pai tu spui de fapt ca esti blazat si ai bani de tocat. Good for you, e situatia de dorit. Nu-ti trebuie sa te gandesti prea mult, scoti banu si gata.
Dar eu vorbesc de altceva, vorbesc de modul optim dpdvd al pretului pentru gaming de calitate. Pentru asta iti trebuie o strategie si pe termen lung. A face upgrade des pentru ca nu ti-a pasat de viitor data trecuta cand ai facut upgrade nu e money friendly. :)

Post Merge: 27 October 2020, 08:21
Parerile sunt impartite. Unii spun ca FFX ofera ceva mai multe detalii, uneori. Practic sunt greu de gasit diferente.

"With the Nvidia RTX 2060 Super, meanwhile, you might expect Nvidia's proprietary DLSS standard to be your preferred option to get up to 4K resolution at 60fps. Yet astoundingly, AMD's FidelityFX CAS, which is platform agnostic, wins out against the DLSS "quality" setting."
"FidelityFX CAS preserves a slight bit more detail in the game's particle and rain systems, which ranges from a shoulder-shrug of, "yeah, AMD is a little better" most of the time to a head-nod of, "okay, AMD wins this round" in rare moments."(arstechnica)


Pai eu v-am spus ca DLSS faulteaza calitatea imaginii. Si nu, Nvidia nu o sa-ti dea o placa la acelasi pret cu AMD dar dubla ca performanta cu DLSS activat.
Btw, era un mit la un moment dat ca AMD are culori mai frumoase, ca Nvidia e usor washed out. Dupa ce mi-au trecut prin mana mai multe placi retro/vintage de la ambele marci pot sa confirm ca nu e doar mit. E pe bune. Ironia ... Nvidia si-a fentat mereu fanii ce credeau ca au calitate mai buna cu Nvidia in sistem.
« Last Edit: 27 October 2020, 08:21 by wolfenste »
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1015 on: 27 October 2020, 08:29 »
eu nu cred ca Cyberpunk e cel mai relevant test pt RT
n-are cum sa fie cand nvidia e sponsorul principal
ar fi si culmea ca AMD sa fie mai bun decat nvidia in jocul asta :))

asom, daca ai chef, cand vrei tu, daca-ti plac provocarile, fa un Neon Noir test, care spune ca-i si pt AMD si pt nvidia
cand o s-am eu RX-ul in PC, o sa fac si eu testul
ce zici?
sau si andreeaki, daca vrei

https://www.cryengine.com/marketplace/product/neon-noir#
 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1016 on: 27 October 2020, 08:30 »

Post Merge: 27 October 2020, 08:36
Stai asa, dupa ce s-a urlat pe aici ca doar 15 jocuri suporta DLSS vrei sa spui ca si mai putine suporta FFX? :D

Adica asa cum ar fi trebuit sa va asteptati, are si AMD o strutocamila omoloaga DLSS ce isi arata muschii in cateva jocuri. De parca nu atiu avea experienta trecutului. Brizbrizurile astea unele vin si trec altele reusesc sa ramana dar sunt disponibile sub nume si eventual abordari usor diferite la ambele marci.

Post Merge: 27 October 2020, 08:38
In mare parte sunt diferite jocurile care suporta FidelityFX fata de cele care suporta DLSS. Personal imi place mai mult oferta de jocuri cu suport FFX.
Death Stranding le suporta pe ambele, si din ce am vazut FFX este sub DLSS Quality. Mai exact liniile subtiri (gen gard de sarma, fire de inalta tensiune) au parte de intreruperi, in timp ce cu DLSS sunt continue.



Unde ai vazut?
« Last Edit: 27 October 2020, 10:27 by mache »
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1017 on: 27 October 2020, 08:46 »
test RT, 5700XT, neon noir
RT: Ultra
1080p - 7335  50-70FPS
1440p - 4540  35-50 FPS
fara niciun fel de DLSS, RT pur si curat

daca prezic un 1,6x perf. pt RX 6000, nu cred ca gresesc

cu, zice si baiatul in filmulet, benchmark-ului nu-i pasa ca-i AMD sau nvidia, e hardware agnostic


 

Offline wolfenste

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1018 on: 27 October 2020, 09:03 »
Ei poftim, cat s-a chinuit Nvidia sa faca ceva exclusiv Nvidia cu Tensor cores si alea alea. Cumparau baietii ca vor neaparat features si n-au incotro. V-am zis ca o sa fie disponibil RT doar din software? V-am zis ca Nvidia isi agata fanii cu momeli ieftine?

Au mai fost dar fanul Nvidia nu tine cont si pune mereu botu. Ii zicea Physics, iti trebuia hardware speciaizat pentru asta. Altii doar au instalat un program.
Unii au cumparat "cu RT" si nici nu l-au folosit pe seria 2xxx. Altii o sa-l ia cand mere fara sa plateasca extra pentru ca nu mai e ceva exclusivist.
« Last Edit: 27 October 2020, 09:06 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1019 on: 27 October 2020, 09:30 »
nVidia asta face. Nu prea o sa vezi ceva open source de la ei. Da, e murdar si urat, dar astia sunt.
In schmimb pe mine, ca end-user, ma intereseaza calitatea si performanta, nu ma intereseaza de la cine vine. Este super ca a scos si AMD ceva similar cu DLSS, dar cumva tot ei au de suferit din cauza asta :(
Adica daca vrei numarul maxim de jocuri in care poti beneficia de FFX/DLSS, cam esti fortat sa iei nVidia. Pentru ca FFX merge si pe nvidia, dar DLSS nu merge pe AMD. Insa AMD nu isi perimta inca sa vina cu exclusivitati din astea.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K