Author Topic: AMD Navi GPU & Nextgen Architecture  (Read 165530 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1095 on: 28 October 2020, 20:48 »
cred ca esti dezamagit, ca toti fanii nvidia, pana la urma
n-a prevazut nimeni ca-ntr-o generatie AMD va fi la egalitate sau, dupa teste, probabil cu -5% in urma, cand istoria spune altceva
am spus ca RTX-ul va trai cat timp ca pompa nvidia bani. AMD merge pe DXR, asa cum am prezis
am spus ca DLSS-ul va trai cat timp va pompa nvidia bani. AMD nici n-a pomenit de ineptia asta de DLSS. propabil Super Resolution, din cate am auzit
am spus ca AMD va merge pe direct Storage nu alta cgestie proproetara nvidia RTX I/O
cu directML n-am nimerit-o
si faza faina e ca AMD nici nu ma trebui s-arunce cu bani in stanga si dreapta, studiourile, daca vor sa traiasca, le vor implementa
ce stuido o sa stea sa zica "hai ca asteptam sa vina nvidia cu banii pt RTX, DLSS si RTX I/O"?
nvidia a fost o pierdere de bani si este o pierdere de bani in continuare
cumparatorul de nvidia cumpara bullshit pe paine
« Last Edit: 28 October 2020, 20:55 by narayanhd »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1096 on: 28 October 2020, 20:54 »
Era si culmea sa auzi intr-o prezentare AMD, referinte la tehnologiile concurentei. Poate ai fi auzit daca se facea o comparatie directa intre DLSS si Super Resolution, sau RTX is DXR.
Deci nu inteleg "profetiile" tale fara sens.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1097 on: 28 October 2020, 20:56 »
totul e fara sens pt voi cand AMD v-a rupt in fund
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1098 on: 28 October 2020, 21:08 »
cred ca esti dezamagit, ca toti fanii nvidia, pana la urma
n-a prevazut nimeni ca-ntr-o generatie AMD va fi la egalitate sau, dupa teste, probabil cu -5% in urma, cand istoria spune altceva
am spus ca RTX-ul va trai cat timp ca pompa nvidia bani. AMD merge pe DXR, asa cum am prezis
am spus ca DLSS-ul va trai cat timp va pompa nvidia bani. AMD nici n-a pomenit de ineptia asta de DLSS. propabil Super Resolution, din cate am auzit
am spus ca AMD va merge pe direct Storage nu alta cgestie proproetara nvidia RTX I/O
cu directML n-am nimerit-o
si faza faina e ca AMD nici nu ma trebui s-arunce cu bani in stanga si dreapta, studiourile, daca vor sa traiasca, le vor implementa
ce stuido o sa stea sa zica "hai ca asteptam sa vina nvidia cu banii pt RTX, DLSS si RTX I/O"?
nvidia a fost o pierdere de bani si este o pierdere de bani in continuare
cumparatorul de nvidia cumpara bullshit pe paine

Cu aceasta postare poti castiga lejer coroana regala a fanboysmului.

Cu "am spus ca RTX-ul va trai cat timp ca pompa nvidia bani. AMD merge pe DXR, asa cum am prezis" ai prezis ca apa se va incalzi daca o fierbi.
Vezi poza de mai jos. Primele doua optiuni din Advanced sunt interconectate, insa pe a doua poate o intelegi corect de data aceasta. Ai "prezis" ca AMD merge pe un DXR cu care nVidia merge de doi ani si inca continui sa iti dai cu parerea unde stralucesti de habarnism. nVidia ofera suport pentru hardware-ul lor, nu pentru ray tracing in sine. Fara DXR (care e un standard, deschis pentru toti, dar AMD a lipsit cand s-a predat), nu exista ray tracing pe nicio placa video nVidia sau amd, ti-am mai explicat asta.

« Last Edit: 28 October 2020, 21:16 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1099 on: 28 October 2020, 21:09 »
AMD n-a rupt nimic in fund. Aparent au facut o prezentare care sa-i puna in avantaj, cu rage mode on, cu smart mem on, adica probabil 10-15% avantaj peste placa standard.  Si fara nici un cuvant despre RT sau ML sau orice altceva. AMD fiind AMD :D

BTW, DXR este folosit de Nvidia, jocul face un call de RT iar DXR foloseste ceea ce este disponibil pt a obtine asta. In cazul Nvidia DXR foloseste functiile RTX. Adica nvidia nu are nevoie sa pompeze bani, tehnologia e acolo. Jocul cere RT si DXR-ul provides, din ceea ce are in driverele placii video.

nu stiu de unde ai dedus tu ca DXR si RTX sunt total diferite ...
« Last Edit: 28 October 2020, 21:11 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Dundee

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1100 on: 28 October 2020, 21:15 »
Eu nu ma pot decat sa ma bucur ca nVidia are concurenta.
Si daca benchmark-urile confirma graficele prezentate, bravo AMD.
 
The following users liked or thanked this post: astateofmind

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1101 on: 28 October 2020, 21:16 »
totul e fara sens pt voi cand AMD v-a rupt in fund

Iti dai seama ca unii cumpara Nvidia pentru ca sunt fani Nvidia indiferent! :))

Dar cum zicea si un vloger pe Youtube, eu sunt gamer, nu-mi pasa ce este in carcasa PC-ului sau cum se numeste atata timp cat jocul meu merge bine :))

Si daca AMD ne da o placa la €650 care este aprox lafel in performanta ca 3080, nu-mi pasa. Cu atat mai bine.

Dar daca vor avea stoc calumea si prindem inainte de craciun, eu sar primul, pentru ca Nvidia nu va avea sigur. Defapt inainte de 18 Noiembrie vom stii mai multe lucruri. Ma intreb cand vom vedea un review pe bune.
« Last Edit: 28 October 2020, 21:18 by ClaudianReyn »
 

Offline KodiaK

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1102 on: 28 October 2020, 21:16 »
nu stiu de unde ai dedus tu ca DXR si RTX sunt total diferite ...
Sunt le fel de diferite ca G-Sync si FreeSync :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1103 on: 28 October 2020, 21:19 »
Sunt le fel de diferite ca G-Sync si FreeSync :)

Erm ... nope. DXR este high level, on top fata de RTX.  Ai Joc -> DXR -> RTX - in cazul nvidia. In cazul AMD ai Joc-> DXR -> whatever amd are.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline ClaudianReyn

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1104 on: 28 October 2020, 21:21 »


Dude asta zice ca benchmarkurile sunt "accurate" hm! Nu stiu! Eu tot zic ca Cyberpunk 2077 va arata mai bine, dar si cateva jocuri actuale cu raytracing.


Boost clock ala la 2250 este incredibil. WTF!

Ce versiuni OC asteptam?  :o
« Last Edit: 28 October 2020, 21:23 by ClaudianReyn »
 

Offline oldshooterman

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1105 on: 28 October 2020, 21:26 »
Aparent au facut o prezentare care sa-i puna in avantaj, cu rage mode on, cu smart mem on, adica probabil 10-15% avantaj peste placa standard.  Si fara nici un cuvant despre RT sau ML sau orice altceva. AMD fiind AMD :D
2% - 13% cu o medie de 6-7%, deci si fara  rage mode si smart mem on performanta e excelenta.

Si mai spunea cineva ca AMD FidelityFX CAS e implementat in 35 mai multe jocuri decat cele care suporta DLSS. ;D
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1106 on: 28 October 2020, 21:30 »
Pe scurt, istoria CUDA se repeta si in cazul ray tracing.
1. nVidia vine cu o idee (cum a fost si la CUDA)
2. Microsoft o accepta si introduce acest feature DXR in DX12 (pentru CUDA a fost DirectCompute).
3. nVidia construieste hardware-ul, AMD ar vrea si el dar inca nu stie unde e capul si unde sunt picioarele. Drept consecinta, declara ca strugurii sunt acri.
4. AMD descopera, intr-un final, pozitia corecta a picioarelor si capului si construieste si el un hardware demn de DXR.
5. Ultima parte si cea mai comica: fanii AMD descopera ca pot juca si ei cu RT ON pe noul hardware aceleasi jocuri pe care un posesor de nVidia le joaca de mai bine de doi ani. Pentru ca producatorii nu au dezvoltat RT-ul special pentru placile verzilor, l-au dezvoltat dupa standardul DXR. De redarea lor corecta pe un anumit hardware se ocupa driverele.
De ce nu au putul juca pana acum, macar cat sa isi faca o idee? Pentru simplul fapt ca AMD nu a oferit suport in drivere. Se poate juca si fara nuclee RT, asa cum un update de driver a facut accesibil ray tracing si pe pascal, de la GTX 1060 6GB in sus.
« Last Edit: 28 October 2020, 21:35 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1107 on: 28 October 2020, 21:34 »
Si mai spunea cineva ca AMD FidelityFX CAS e implementat in 35 mai multe jocuri decat cele care suporta DLSS. ;D

"All in all, DLSS 2.0 is slightly better than both Native 4K and FidelityFX Upscaling. Performance-wise, both FidelityFX and DLSS 2.0 perform similarly. FidelityFX Upscaling comes with a sharpening slider via which it can provide a sharper image than both Native 4K and DLSS 2.0. However, there is more aliasing with FidelityFX Upscaling than in both Native 4K and DLSS 2.0. On the other hand, DLSS 2.0 can eliminate more jaggies, but also introduces some visual artifacts."

In plus: FidelityFX se poate activa si pe nvidia ;)

Si aparent in Death Stranding pe nvidia ai mai multe optiuni decat pe amd ... cu FidelityFX :D :D :D

"There's a slider in Death Stranding if anything. The amusing part is that nvidia implemented CAS better than AMD, as you have a slider for sharpening intensity as well as for the grainy effect. You can fine tune it for every game (as the default setting doesn't look as good in all games)"

Acum sa revenim la amd: all in all este o performanta spectaculoasa ce au reusit AMD, nu are rost sa nu recunoastem ...
« Last Edit: 28 October 2020, 21:39 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1108 on: 28 October 2020, 21:52 »
https://www.anandtech.com/show/10325/the-nvidia-geforce-gtx-1080-and-1070-founders-edition-review/8
Legat de latimea de banda. Introdusa cu Pascal, finisata la Turing si mai ales Ampere.
Teoretic vorbind, caci ne bazam strict pe ce ne dau cei doi producatori pe hartie:
AMD: 550GB x 2
nVidia 3080: 760GB x 1.7
 

Offline Trustme

AMD Navi GPU & Nextgen Architecture
« Reply #1109 on: 28 October 2020, 22:00 »
...
am spus ca RTX-ul va trai cat timp ca pompa nvidia bani. AMD merge pe DXR, asa cum am prezis
...
DXR este abrevierea de la DirectX Raytracing, adica un API (Application Programming Interface), o interfata software care nu are culoare politica (Nvidia, Intel sau amd).
Ce inseaman RTX?