Author Topic: AMD RDNA 3  (Read 823 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

AMD RDNA 3
« on: 27 July 2021, 18:20 »
Urmatoarea arhitectura in dezvoltare la AMD promite un spor de performanta deosebit, conform scurgerilor de informatii de la surse considerate de incredere.
E vorba ca ar putea depasi semnificativ ceea ce pregateste Nvidia pentru zona consumer, placile pe baza arhitecturii Ada Lovelace, si ca urmare ar fi posibil la Nvidia sa scoata pe piata consumer si placi cu cipuri Hopper pentru a concura la varf, arhitectura Hopper fiind rezervata in teorie doar pentru aplicatii profesionale.

AMD Radeon RX 7900 XT With Flagship RDNA 3 Navi 31 GPU Detailed: MCM Die, 15,360 Cores, 256-bit Memory, More Infinity Cache
 

Offline slicker

AMD RDNA 3
« Reply #1 on: 29 July 2021, 12:18 »
Povestea asta de cati ani e ? Orice scoate AMD este surclasat de iNvidie in secunda doi. M-as bucura sa imi fie demonstrat contrariul.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

AMD RDNA 3
« Reply #2 on: 29 July 2021, 14:11 »
Situatia se poate schimba in orice moment, precum in cazul procesoarelor. Atat AMD cat si Nvidia au vanzari de exceptie. Preturile la AMD sunt tinute sus de cererea deosebit de mare atat pentru placile video cat si de cipuri pentru console.

Zvonurile sustin ideea ca cipurile cu RDNA 3 sunt mai performante si mai eficiente decat cele pregatite de Nvidia (Ada Lovelace) pentru piata consumer. Daca vor introduce ceva cu Hopper la varf doar ca sa se laude ca au ceva mai performant decat AMD, alea vor fi ceva similar cu vechile Titan, la pret excesiv pentru un avans minor la performanta.

Singura problema la AMD ramane legata de disponibilitatea placilor pentru gaming. Mai vedem ce se intampla dupa ce se satureaza piata cu noile console.
 

Offline axxel4you

AMD RDNA 3
« Reply #3 on: 29 July 2021, 15:31 »
Eu cred ca toate lansarile urmatoare vor fi mai mult pe hartie si placile video se vor gasi tot mai greu si la preturi tot mai mari. Poate de BF sa reusim sa mai prindem si noi o placa video la pret decent.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

AMD RDNA 3
« Reply #4 on: 29 July 2021, 16:41 »
Daca institutiile financiare reusesc sa-i termine pe mineri, treaba se va regla de la sine, dar evident ca la preturi mai mari din cauza inflatiei.
 

Drt

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
AMD RDNA 3
« Reply #5 on: 29 July 2021, 19:36 »
Sper totuși că, instituțiile financiare, nu și-au propus să-i termine pe mineri prin metode similare cu cea de AICI!...
 

Offline astateofmind

AMD RDNA 3
« Reply #6 on: 30 July 2021, 04:04 »
Povestea asta de cati ani e ? Orice scoate AMD este surclasat de iNvidie in secunda doi. M-as bucura sa imi fie demonstrat contrariul.

Au avut si AMD momente. De fapt pot sa spun ca si generatia este decenta, cu exceptia RT si DLSS face fata nvidia chiar binisor ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste