Author Topic: Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?  (Read 2690 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #15 on: 25 November 2019, 21:24 »
Nu prea inteleg ce vrei sa explici :)
Te rog incerca sa explici mai clar.
Cate display-uri ai conectate la PC? Monitor+TV, doar TV? Daca ai monitor+TV cum le ai setate in windows (clone, extend?)
Adaptorul ala ce face mai exact? Poti sa pui un link cu el? Conectezi atat TV-ul cat si monitorul prin el la PC?
Ce inseamna semnal doar FHD in desktop? In jocuri ai 4K, dar in desktop ai doar FHD pe acelasi display (TV)?

Nu cred ca mufa HDMI este stricata. Eu unul nu am auzit de asa defect incat sa redea doar semnal FHD.
Prin "intrarea mea video hdmi" te referi la mufa HDMI de pe placa video? Daca da, aia se cheama iesire nu intrare :) Intrare ai pe display (TV/monitor).
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #16 on: 25 November 2019, 22:27 »
Am 2 display-uri
1. TV Samsung 4k 60hz
2.Monitor 720p hd simplu lcd de cand a fost lansat 75hz , are mai mult de 10 ani

Folosesc un singur display in momentul de fata tv-ul . Nu folosesc niciodata extend pentru ca nu se potrivesc rezolutiile . Monitorul are mufe doar vga si dvi
Cablul cu care conectam televizorul este un cablu lung hdmi-hdmi , iar placa mea video are o singura iesire hdmi ( m-am exprimat eu aiurea ) , da ma refer la mufa de pe placa video hdmi .  Folosing iesirea hdmi din placa video si intrare hdmi in tv imi reda rezolutie pana la 4k ( cat suporta tv-ul) dar mi se stinge ecranul foarte des si se aprinde din nou.  Practic nu se poate folosi, se intampla foarte des
Placa mea video mai are si alte iesiri displayport si am cumparat un adaptor in care bagi mufa hdmi si iti iese displayport si l-am bagat intr-una din acele iesire display port ,si folosind acelasi cablu si adaptorul pentru displayport am reusit sa folosesc iesire displayport de pe placa video si intrare hdmi pe tv iar acum nu mai mi s-a stins nici macar o data in tot acest timp . Merge perfect cu o singura mare problema : rezolutia.  Folosind adaptorul placa video pe desktop , si in jocuri si in orice imi reda rezolutie maxima full hd .
Ma refeream daca se poate sa fie defecta iesirea din placa video hdmi din moment ce atunci cand o folosesc imi face probleme , iar pe iesirea displayport imi merge perfect ( cu exceptia rezolutiei mici doar Full HD)
 

Offline KodiaK

Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #17 on: 26 November 2019, 10:40 »
Ok, acum este totul mai clar :)
Cum ziceam si mai sus, sansele ca sa fie stricata mufa sunt extrem de mici, eu zic ca ar tinde spre zero :) Daca era stricata, nu mergea deloc semnalul pe ea.
Comportamentul TV-ului cand este conectat doar cu cablul HDMI indica o calitate slaba a cablului. Comportamentul cand ai adaptorul conectat mi se pare un pic ciudat, dar este foarte posibil sa fie adaptorul vinovatg de limitarea rezolutiei.
Eu iti recomand sa incerci un cablu HDMI premium. Pt 4k@60Hz iti trebuie un cablu care sa suporte 12.5GB/s rata de transfer. Adica HMDI v2.0 (HDMI HighSpeed). Problema este ca certificarile astea se dau in baza unor teste pe lungimi uzuale de cablu (1-2m). Un cablu de 10m value este foarte posibil sa nu poata suporta latime de banda chiar daca e certificat HighSpeed.
Daca iti iei cablul din supermarket sunt sanse foarte mari sa nu gasesti ceva premium la lungime mare (slabe sanse sa gasesti ceva peste 5m oricum).
Incearca sa iei ceva de la un magazin specializat (cum ar fi conectica.ro). De exemplu cablul acesta. Sunt sanse mari sa poti si returna cablul daca nu se comporta conform asteptarilor.

PS: Poti sa folosesti extend desktop fara probelema la display-uri cu rezolutii diferite. Nu poti folosi clone decat daca limitezi ambele display-uri la rezolutia cea mai mica :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #18 on: 26 November 2019, 13:17 »
Am bagat folosit acum un cablu dvi care intra in monitor si hdmi iese in placa video si nu mi s-a stins .   Deci inseamna ca iesirea hdmi din placa video este buna .
M-am interesat si mi s-a spus ca adaptorul acela reda doar full hd , chiar adaca cablul reda 4k, scrie si pe el , din cauza adaptorului nu reda mai mult .
Si nu imi pot cumpara cablu de 1 m , distanta de le la tv la unitate este de 3m
Multumesc
 

Offline KodiaK

Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #19 on: 26 November 2019, 16:00 »
Distanta dintre TV si calc este de 3m, dar cablul hdmi cat are? Incearca sa iei unul cat de scurt poti, dar de calitate.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #20 on: 26 November 2019, 19:55 »
cel putin 5m asa din ochi  . Am fost dar aici la mine in oras nu gasesc nimic .N-am decat sa vad daca plec pe undeva sa cumpar asa ceva .
 

Offline KodiaK

Ce trebuie sa aiba placa de baza ca sa se pupe cu placa video?
« Reply #21 on: 26 November 2019, 23:04 »
Incearca sa comanzi de undeva. Nu te baza pe ce gasesti in oras, avand in vedere ca este si un oras micut, banuiesc ca nu se baga nimeni sa tina pe stoc asa ceva.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K