Author Topic: Garanții internaționale , care ați mai trimis și care au solicitat factura  (Read 1008 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline torque49

Salut.Care ati trimis folosindu-va de garanția internațională fără a fi solicitata factura?

Eu am trimis la :
Intel -nu a solicitat factura ,Transportul a fost gratuit ,,-o săptămână dus-intors

AMD -nu a solicitat factura -transport gratuit ,o săptămână dus intors

Samsung -doar la Samsung.uk un ssd ,nu a solicitat factura ,transport gratuit ,o săptămână dus-intors

G.skill -nu a solicitat factura ,Transportul dus plătit de mine (60 ron prin posta)
5-6 săptămâni dus -intors

Seagate -nu a solicitat factura ,Transportul trebuia sa îl plătesc eu și nu a meritat sa trimit
« Last Edit: 28 October 2021, 19:04 by Gex »
 

Offline mache

Ar fi OK sa specifici daca ti-ai si inscris produsul cu un cod in bazele lor de date. Atunci e clar ca nu e necesara nicio factura.
 

Offline torque49

Toate produsele au fost validate pe baza Batchului ca eligibile pentru garanție, nu erau înregistrate anterior nicăieri.
Am deschis acest topic în speranța că ar ajuta pe utilizatori la cumpărarea unor produse noi sau sh care nu au garantie dar nu si-ar asuma riscul unor defecțiuni în timp ca dauna totala.

Din vreo 10 procesoare RMA la Intel la unul mi-a cerut factura fără să pot îndupleca operatorul ca ,a fost cadou ,ca a fost pc prebuilt...etc.

Am făcut alta cerere Rma după o luna și operatorul care m-a preluat nu a mai cerut.

Ma interesa la placi de baza,placi video ,surse...daca a rezolvat careva fără factura!?

La Samsung România nici nu are rost sa incercati fără factura.Doar Samsung.hanaro.uk

La Seagate nu va trimite produs nou,va trimite unul rectificat în cazul hardurilor.

La toate de mai sus după ce a fost aprobat RMA iti generează ei Awb-urile .
« Last Edit: 29 October 2021, 10:39 by torque49 »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Tocmai ce am trimis la Kingston in Germania un kit de memorii care aveau probleme cu iluminarea RGB (nu mai erau vazute de nciun soft de control). Le-am cumparat acum un an si ceva de pe olx, sigilate, dar fara acte.
Initial mi-au cerut factura, le-am zis ca sunt primite si n-am. Asa ca mi-au cerut tot felul de poze cu modulele, cutia, serii, descrieri, detalii privind problema, de cand le am, cat timp au functionat corect etc., apoi au zis ok, rma aprobat, trimite-le.
Am platit 150 lei sa le trimit prin Fan pe cale rutiera, au ajuns in 3 zile (uau), adica ieri. Acum astept sa vad cand si ce primesc inapoi.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Confirm ca la putin peste o saptamana de cand am trimis ramii am primit inapoi memoriile noi, s-au miscat destul de bine cei de la Kingston.
« Last Edit: 05 August 2022, 22:00 by mudpie »
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.