Author Topic: GPU scumpe: merita?  (Read 803 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

GPU scumpe: merita?
« on: 01 November 2021, 06:04 »
Interesant ...

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Online Dundee

GPU scumpe: merita?
« Reply #1 on: 01 November 2021, 10:48 »
Interesant, dar au ales titluri in care nu se prea vad diferente :)
 

Offline oldshooterman

GPU scumpe: merita?
« Reply #2 on: 01 November 2021, 11:48 »
Jocurile au tot felul de setari care consuma resurse si pentru multa lume mai mult strica, cum ar fi: FOV, Film Grain, Lens Flare, de ex.. Eu pe astea le dezactivez din start, chiar inainte de a intra prima data in joc. Dupa care sunt setari legate de iluminare si umbre care nu fac diferente sesizabile fara comparatii directe si cautate cu lumanarea, dar care consuma si alea chiar multe resurse. Si ajungem repede la un set de combinatii  "High" cu care jocurile arata excelent si pot fi jucate in conditii fb si cu placi video din zona medie-superioara, nu doar cu cele de top. 60 fps sunt usor de atins cu placi video din zona medie-superioara in majoritatea jocurilor pe setari High, in 4k.
 

Offline KodiaK

GPU scumpe: merita?
« Reply #3 on: 01 November 2021, 14:28 »
Eu nu inteleg nici in ruptul capului de ce tot insista pe Chromatic Abberations. Mai ales ca CA-ul este un "feature" al lentilelor de proasta calitate. De ce cred ei ca cineva ar vrea sa vada asta constant cand se joaca ceva, nu inteleg. Mai grav e ca nu peste tot se poate dezactiva optiunea asta.
Cred ca singura optiune pe care o tin tot rimpul pe ultra este Textrue quality, pt restul, daca se poate ultra bine, daca nu, dam mai jos. Primela care intra aici sunt Shadows, volumetric stuff si draw distance, care au si impactul cel mai mare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online Dundee

GPU scumpe: merita?
« Reply #4 on: 01 November 2021, 19:26 »
Asa fac si eu, texture pe cea mai buna calitate, AA 2x, shadows medium/high (ca ultra n-are rost).
 

Offline Trustme

GPU scumpe: merita?
« Reply #5 on: 02 November 2021, 10:30 »
Eu dezactivez motion blur. Ma calca pe nervi i orice joc.
Restul setarilor pot sa fie pe ultra ca nu ma deranjaza dar mai reduc din antialiasing ca mananca resurse degeaba.