Author Topic: HDMI, DP no signal  (Read 2522 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline RaijinRoh

HDMI, DP no signal
« on: 22 March 2019, 13:01 »
 :( acum ca am luat alt monitor am alte probleme.

Nu am semnal pe Display port si Hdmi.
Am testat cablul de display port de la laptop la monitor si merge deci buba nu este cablul sau mufa dp de la monitor iar placa video are 3 sloturi display port, imi vine greu sa cred ca toate sunt stricate.

Portul de hdmi de pe placa este testat cu vechiul monitor si a mers. Iar mufele de la noul monitor au fost testate cu dvi to hdmi.

Tin sa subliniez ca porturile de pe placa video(1080ti) sunt hdmi2.0b / display port 1.4 iar la monitor hdmi2.0 / display port 1.2

Am ajuns la concluzia ca
La portul hdmi esye o chichita dinsetari, dar nu stiu care iar la hdmi este cablul de vina.

 Daca aveti o sugestie, sau experiente proprii plz do tell
« Last Edit: 22 March 2019, 13:15 by RaijinRoh »
 

Offline oldshooterman

HDMI, DP no signal
« Reply #1 on: 22 March 2019, 13:37 »
Probabil a ramas setata in PC o rezolutie sau frecventa astfel incat nu e suportata de noul monitor. Problema se rezolva din safe mode. Daca nu poti intra nici in BIOS sau safe mode, atunci problema poate fi serioasa.
 

Offline RaijinRoh

HDMI, DP no signal
« Reply #2 on: 22 March 2019, 13:46 »
Imi merge dvi to hdmi insa nu merge decat pana la 75hz 1440p nu vede 144hz. Ma gandeam sa nu fie o faza ca eu foloseam cu vechiul monitor "extend monitor" foloseam hdmi pe monitor si dvi/hdmi pe tv. Sa nu fie ceva decla asta, insa nu stiu cum sa il fac la loc.

 Am incercat sa bag rezolutii mai mici cu 60/50 hz dar nimic. Sunt aproape sigur ca este ceva din setari insa pana acum nu am gasit nimic care sa mearga pe google.

O sa incerc ceva din din safe mode
« Last Edit: 22 March 2019, 13:48 by RaijinRoh »
 

Offline oldshooterman

HDMI, DP no signal
« Reply #3 on: 22 March 2019, 14:05 »
Imi merge dvi to hdmi insa nu merge decat pana la 75hz 1440p nu vede 144hz.
Conexiunea DVI Dual Link nu suporta mai mult de atat, deci nu ai cum sa ajungi la frecventa mai mare in 1440p.
 

Offline astateofmind

HDMI, DP no signal
« Reply #4 on: 22 March 2019, 19:28 »
Daca il lasi pe extended iti detecteaza 2 monitoare contectate la PC?

vezi si chestia asta

https://www.techpowerup.com/244981/nvidia-has-a-displayport-problem-which-only-a-bios-update-can-fix
« Last Edit: 22 March 2019, 19:32 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline RaijinRoh

HDMI, DP no signal
« Reply #5 on: 23 March 2019, 00:32 »
Nu ma lasa extended revine la single, nu imi detecteaza nimic conectat prin HDMI / display port. Programul de firmware zice ca am deja ultima versiune. Am incercat si rezolutie mai mica din safe mode desi nu are trebui sa fie o problema cu asta ca monitorul e 1440p, nu a mers.
 
Maine o sa incerc cu placa veche daca merge si poate un cmos reset. Am incercat si un alt cablu HDMI insa nimic, e cam clar acum ca e ceva de la placa video setat aiurea o sa bag maine vechea placa gtx 1060 si poate un cmos reset.





Post Merge: 23 March 2019, 11:57
Lol, cred ca am gadit de la ce era. De la carcasa masii, eu daca am mers atatia ani pe dvi carecare slotul mai jos nu am observat. Sloturile de hdmi/dp toate sunt in partea de sus a placii si acolo carcasa are o galma de fier, nu lasa mufa sa intre de tot. Probabil mufa cablului de la monitorul care l-am returnat era mai subtire de a incaput. Doh
« Last Edit: 23 March 2019, 11:57 by RaijinRoh »