Author Topic: Intrebare upgrade monitor  (Read 7225 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fallen

Intrebare upgrade monitor
« Reply #15 on: 05 March 2019, 12:47 »
Eu ma jucam inainte pe TV si mi-am luat un monitor micut de 19" care avea 75hz.
Nu mi-a venit sa cred ce diferenta simteam fata de 60hz, asa ca am trecut la 120hz, dupa care la 144hz.
Intre 120 si 144 n-am vazut mare lucru, dar am facut asta din cauza panelului prost (TN -> IPS).
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline oldshooterman

Intrebare upgrade monitor
« Reply #16 on: 05 March 2019, 13:45 »
Diferenta observata a fost in primul rand datorita diferentei in dimensiunea ecranelor. Nu cred ca vezi diferenta intre 60Hz si 75Hz pe monitorul mic. Joaca-te pe telefon si o sa ti se para fluid orice.
 

Offline faraverete

Intrebare upgrade monitor
« Reply #17 on: 05 March 2019, 13:54 »
in csgo, pe vremea cand jucam mult, am sesizat diferenta si intre 60hz vs 67hz sau ceva de genul (ceva monitor "overclockat")
The only limit is your own imagination
 

Offline RaijinRoh

Intrebare upgrade monitor
« Reply #18 on: 16 March 2019, 22:24 »
Am luat monitorul acela DELL S2719DGF      TN / 27" / 1440p /144 Hz
https://www.emag.ro/monitor-gaming-led-tn-dell-27-wqhd-155hz-oc-1ms-display-port-freesync-negru-s2719dgf/pd/D4QVGVBBM/
Insa am o mare problema. la care nu ma asteptam. Monitorul este chiar bun si calitatea culorilor nu lasa de dorit pentru un TN dar dupa doua ore de joc la el simt ca imi ies ochii din cap. Am incercat tot felul de setari, pur si simplu cred ca lumina monitorului e prea puternica pentru ochi, nu stiu ce sa spun.

Am o intrebare ca l-am luat de la emag, vineri deci nu au trecut 10 zile. Se poate returna pe baza asta? iau altul dar asa chiar nu cred ca pot sa il folosesc.
« Last Edit: 16 March 2019, 22:49 by RaijinRoh »
 

Offline skerbyte

Intrebare upgrade monitor
« Reply #19 on: 17 March 2019, 23:51 »
Poti descrie mai exact ce soluție cauți? S-ar putea sa nu fie de la luminozitate, fiindcă un monitor, si la maxim brightness, daca aplicația pe care o folosești sau mediul (games, movies) are o imagine cu mult darkness, monitorul n-ar trebui sa fie luminos deloc. Spre exemplu, acel "coral" din Prey, am constatat sa fie foarte viu, si aproape iti dadea senzatia ca este lava (dar contrastul nu era afectat, atmosfera fiind in spațiu propriu zis) in schimb am constatat back light beeding minor : )
« Last Edit: 17 March 2019, 23:57 by skerbyte »
 

Offline RaijinRoh

Intrebare upgrade monitor
« Reply #20 on: 18 March 2019, 12:00 »
Vreau sa nu mai simt ca ma uit intr-o lanterna cand stau o jumate de ora pe el. M-am mai uitat pe situri care fac reviw la monitorul asta si cam spun ca asta este un monitor destul de "luminos"

De la ce este nu stiu insa am incercat multe setari si nici una nu a mers. Indiferent cat de low fac luminozitatea sau scad puterea culorilor nu merge.

Sa vede cand ajung acasa ca mi-a trimis un amic un profil pentru modelul asta de monitor poate reusesc ceva.
« Last Edit: 18 March 2019, 12:03 by RaijinRoh »
 

Offline skerbyte

Intrebare upgrade monitor
« Reply #21 on: 18 March 2019, 13:47 »
https://youtu.be/6KIkch1-LkI?t=227

Nu vreau sa par ironic, dar nici n-am cautat mult. Am gasit review si solutia ar fi sa iti iei ceva cu un contrast 3000 dupa cum arata in teste, monitorul tau este prima poza iar ultima este Samsung GHG70 /display VA
« Last Edit: 18 March 2019, 14:06 by skerbyte »
 

Offline RaijinRoh

Intrebare upgrade monitor
« Reply #22 on: 18 March 2019, 17:06 »
de ce sa pari ironic, clipul asta l-am vazut deja dar nu imi dau seama din asta ca o sa ma doara ochii, camera intunecata sau nu
 

Offline RaijinRoh

Intrebare upgrade monitor
« Reply #23 on: 19 March 2019, 21:24 »
L-am returnat pana la urma fara probleme si am dat comanda la altex de un
https://altex.ro/monitor-gaming-aoc-ag271qx-27-qhd-adaptive-sync-negru/cpd/MONAG271QX/

Acum sunt aproape sigur ca stiu de la ce este stresul ochilor pe care il simteam si este ceva de luat in considerare. Tipul de iluminare a monitorului
Direct sau Edge ( or mai fi se altele )
Direct ~ becurile iti baga lumina direct in bot
Edge ~ becurile sunt pe marginea monitorului si lumina nu este trimisa direct spre tine
De aici si intensitatea pe care o simteam eu la monitorul Dell care are Direct BackLite


Monitorul AOC pe care l-am comandat are Edge Backlite si o sa va spun cum se prezinta cand soseste

 

Offline RaijinRoh

Intrebare upgrade monitor
« Reply #24 on: 21 March 2019, 23:07 »
Exact cum mi-am imaginat, monitorul AOC care are Edge Backlight nu ma supara absolut deloc la ochi dar parca sunt blestemat ca acum am alte probleme insa o sa fac alt thread pentru asta.