Author Topic: Intrebari care nu merita un thread separat  (Read 55200 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline skerbyte

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #75 on: 01 March 2019, 13:02 »
RX 470 la 300Ron (wtf?)
În jocuri, cea de 300 de lei, e la fel ca una de 360 de lei?



Aparent la cele de mining este diferita treaba fiindcă trebuie schimbat bios-ul (?) cum se precizeaza in clip-ul de mai sus, iar cea din link-ul de pe okazii este un Asus care are altfel conectivitatea. Am avut un adaptor pt. un monitor mai vechi si a mers la fel ca la monitorul nou. Am facut flash unui RX 480 Sapphire default, catre bios de mining. La astea de mining ar trebui sa fie schimbate latentele la memorii pt a rula cel mai repede.

Daca vrei sa stii daca a fost folosita la mining, intreba vanzatorul ce tip de memorii are placa si daca a facut downclock la core... fiindca unii prefera viteza mai mare la ram si voltaj mai mic la core, dar in general la voltaj-ul ram-ului din cate stiu nu umbla, ci doar la timing.
« Last Edit: 01 March 2019, 13:25 by skerbyte »
 

meky

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #76 on: 01 March 2019, 13:06 »
Azi, la 11:00, mi-a trimis pe olx un test cu Metro Exodus însă, n-a știut, să-mi răspundă dacă suportă sau nu 4k/60fps, pentru c-a testat pe un TV...


Post Merge: 01 March 2019, 13:12
Daca vrei sa stii daca a fost folosita la mining, intreba vanzatorul ce tip de memorii are placa si daca a facut downclock la core... fiindca unii prefera viteza mai mare la ram si voltaj mai mic la core, dar in general la voltaj-ul ram-ului din cate stiu nu umbla, ci doar la timing.
Caut s-achiziționez, o placă video, în cel mult 300 de lei iar, modelul pe care l-am indicat mai sus, mi-a părut cel mai bun în această sumă.
Cu cel mult 300 de lei aș avea, azi, vreo posibilitate, de-a lua o placă video mai performantă decât RX 470?
« Last Edit: 01 March 2019, 13:13 by meky »
 

Offline skerbyte

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #77 on: 01 March 2019, 13:15 »
însă, n-a știut, să-mi răspundă dacă suportă sau nu 4k/60fps, pentru c-a testat pe un TV...

Pe site-ul Sapphire scrie ca placa are Hdmi 2.0b
Am cautat nitel pe google si am gasit despre HDMI 2.0b ceva legat de cablu de conectivitate
Quote
An HDMI Cable, that is tested against the version 1.4 High Speed testing specification (10.2Gbps), will support 4K content @ 30Hz . However, 4K support beyond 50Hz (typically at 60Hz in advanced 4K UHD TVs) can only be supported using an 18Gbps capable HDMI cable (or a v2.0 HDMI).

Nu ma pricep la astea

Mai sunt si alte placi dar depinde de pret, si eu am fost impresionat de oferta aia... Mai sunt placi gen rx 570, sau de la nvidia 1060
« Last Edit: 01 March 2019, 13:36 by skerbyte »
 

meky

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #78 on: 01 March 2019, 13:31 »
Între timp, am găsit un alt vânzător care are, ca ultim preț, 400 de lei, pentru placa asta.
S-ar justifica, diferența de performanță, în raport cu RX470 la 360 lei?
 

Offline skerbyte

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #79 on: 01 March 2019, 13:38 »
lol. Cred ca da... vad care si 6GB. Pare un pret bun cu/fara transport :)
 

meky

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #80 on: 01 March 2019, 13:41 »
Mi-a zis că mi-o poate expedia prin opțiunea livrării cu verificare însă nu-mi dau seama dacă o voi putea plăti doar după ce o voi testa în PC-ul meu.
Vine curierul la mine acasă și plătesc doar după ce voi testa placa video?
 

Offline skerbyte

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #81 on: 01 March 2019, 14:02 »
Mi-a zis că mi-o poate expedia prin opțiunea livrării cu verificare însă nu-mi dau seama dacă o voi putea plăti doar după ce o voi testa în PC-ul meu.
Vine curierul la mine acasă și plătesc doar după ce voi testa placa video?
Cred ca poti testa placa in limita bunului simt. Dar mai bine vorbeste cu vanzatorul la telefon si da-i un interviu... Nu am testat niciodata placa asa, am mers pe predare personala mai mult. Sa ne spui cum merge treaba
 

Offline Pruny

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 3 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 153
  • Location: Oltenia
  • Honk honk
    • View Profile
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #82 on: 01 March 2019, 14:15 »
cere si tu sa puna poza cu Unigine Heaven Extreme
Potato PC: i5 3450S, RX 470, 8gb ddr3, 64gb ssd, 500gb hdd, sursa ultron
 

meky

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #83 on: 01 March 2019, 14:29 »
Cred totuși c-ar putea găsi, cu ușurință, acele poze...
 

Offline Pruny

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 3 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 153
  • Location: Oltenia
  • Honk honk
    • View Profile
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #84 on: 01 March 2019, 14:35 »
Potato PC: i5 3450S, RX 470, 8gb ddr3, 64gb ssd, 500gb hdd, sursa ultron
 

Offline Guss

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #85 on: 01 March 2019, 14:40 »
Mi-a zis că mi-o poate expedia prin opțiunea livrării cu verificare însă nu-mi dau seama dacă o voi putea plăti doar după ce o voi testa în PC-ul meu.
Vine curierul la mine acasă și plătesc doar după ce voi testa placa video?

Daca doar o pui in calculator si nu ii instalezi driver e tot degeaba. Poate sa dea imagine si doar atat de exemplu. Nu vad care curier o sa vina cu tine pana in casa (ca doar nu te lasa sa iei placa si sa dispari), sa o instalezi samd in conditiile in care el are livrari de facut si evita incursiunile pe domeniile private unde el o sa iasa nasol daca ceva nu e in regula. Verificarea coletului e doar vizuala din cate stiu, sa vezi ca e placa aia din anunt in colet nu altceva.

Eu cer teste. Poze cu rezultate din teste, poze cu gpuz/sensor. Ma uit la temperaturi (daca nu a avut grija sa seteze viteza ventilatoarelor cel mai probabil tot asa a si jucat...). Ma uit dupa artefacte (deci cer screenshot). Video pe youtube cu teste. Poze/video cu ventilatoarele mergand. Ma uit sa nu fie mizerabila si plina de praf (dar daca e vreun chilipir nemaipomenit o iau si asa ca oricum o curat complet). Daca totul e ok cel mai probabil e o placa functionala - driver-ul s-a instalat, samd. 

Ca downside: ofertele bune se dau repede. Sunt mai multi care sar pe ele. Asa ca vanzatorul nu mai pierde vremea cu testele cerute de mine, o da altuia mai grabit.

Post Merge: 01 March 2019, 14:44
Cred totuși c-ar putea găsi, cu ușurință, acele poze...

Mie mi-a dat unu pozele cu placa facute imediat dupa ce o cumparase, adica cu cativa ani in urma. In una din poze se vedeau copaci verzi afara ... in ianuarie. :) Poti sa ceri sa faca testele intr-un mod special, de exemplu se selecteze in gpu/sensor anumite valori pe min si altele pe max. Nu prea gasesti poze asa pe net.
« Last Edit: 01 March 2019, 14:44 by Guss »
 

meky

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #86 on: 01 March 2019, 15:02 »
Ca downside: ofertele bune se dau repede. Sunt mai multi care sar pe ele. Asa ca vanzatorul nu mai pierde vremea cu testele cerute de mine, o da altuia mai grabit.
Nu-s grăbit pentru că nu-s un fanatic al jocurilor, pot sta 3 luni fără să joc absolut nimic însă, cineva de pe pagina precedentă, recomanda să se aștepte lansarea AMD din vară întrucât, ar fi cică posibil, ca să mai scadă prețurile la plăcile video second hand, după acea lansare.
IMO, trebuie asteptata lansarea NAVI fiindca daca stai sa te gandesti 2060-ul peste 6 luni este predispus sa devina 1050-ul (TI) actual... price cuts si toate cele ca adaptare a pietei fata de noua tehnologie (7nm).
 

Offline skerbyte

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #87 on: 01 March 2019, 16:48 »
Putem face un pariu ca se gandesc la price cuts. Acum cel putin AMD
Uitasem de stirea asta pe care o vazusem, mai mult m-a interesat cea cu leak-uri fata de Turing 1xxx :)

Zvon: https://wccftech.com/amd-radeon-rx-590-and-rx-580-polaris-price-cuts-229-and-199-usd-rumor/
 

Offline Guss

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #88 on: 01 March 2019, 21:34 »
Nu-s grăbit pentru că nu-s un fanatic al jocurilor, pot sta 3 luni fără să joc absolut nimic însă, cineva de pe pagina precedentă, recomanda să se aștepte lansarea AMD din vară întrucât, ar fi cică posibil, ca să mai scadă prețurile la plăcile video second hand, după acea lansare.

"Grabit" era ala care profita mai repede de oferta nemaicerand teste ca mine, despre asta vorbeam. Risca mai mult dar castiga mai mult in caz ca totul era ok.

Preturile pot sa scada sau sa creasca teribil din vina minatului sau a producatorilor hardware. Si aici iti asumi un risc. Cumperi acum scump si mai tarziu valoreaza nimic sau astepti si te trezesti cu o crestere de preturi mai tarziu.

Din cate stiu eu AMD-ul a amanat Navi pana spre toamna. Eu as mai pune si cred ca intram in iarna. :)
 

Offline Pruny

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 3 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 153
  • Location: Oltenia
  • Honk honk
    • View Profile
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #89 on: 04 March 2019, 20:32 »
Azi, la 11:00, mi-a trimis pe olx un test cu Metro Exodus însă, n-a știut, să-mi răspundă dacă suportă sau nu 4k/60fps, pentru c-a testat pe un TV...
Minaciunea aia ajunsa la mine, culmea cu transport moca  :o
cred ca mi-o limiteaza procu...
Potato PC: i5 3450S, RX 470, 8gb ddr3, 64gb ssd, 500gb hdd, sursa ultron